نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

چهارشنبه, 22 مرداد 1399 03:29

درسهای یک اعتصاب: 3 – رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود!

نوشتۀ: پیام همکار هفت تپه
Rate this item
(0 votes)

اعتصاب ما همانطور که به بیرون انداختن این مفسدین و پرداخت حقوق و بیمه خواهد انجامید، به خلع ید کامل از بخش خصوصی هم خواهد رسید. پس صف خودمان را محکم بچسبیم و اعتصاب را تقویت کنیم. امتیازهای خیلی بیشتری خواهیم گرفت و مطمئن باشید شرکت را هم پس خواهیم گرفت.

یادداشت:

وقایع هفت تپه و مبارزات کارگران برای لغو خصوصی سازی حاوی درسهای بسیاری برای کل طبقه کارگر ایران است. بخشی از تجارب کارگران در یادداشتها و مطالبی منعکس می شود که در کانالهای تلگرامی "سنیدکای کارگران هفت تپه" و "هفت تپه کانال مستقل کارگران" انتشار می یابند. سعی خواهیم کرد از این پس گزینه هائی از این دست یادداشتهای کارگران را با امضاء عمومی "پیام همکار هفت تپه" در سایت درج کنیم تا به گسترش این تجارب در میان کارگران سایر بخشهای طبقه کارگر یاری شود. از رفقا، خوانندگان و کاربران سایت نیز درخواست می کنیم تا جائی که می توانند در انتقال این تجارب فعالانه شرکت کنند.

تحریریه سایت

رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود!

در موفق بودن اعتصاب ما همین بس که مقامات به مرگ گرفته اند که به تب راضی شوند. هر چه میگوییم لغو خصوصی سازی در اولویت است ، مدام موضوع را میپیچانند و به مطالبات دیگر میپردازند. اما همین هم حاصل پافشاری ما بوده.

همکاران عزیز! اینکه امروز به جایی رساندیمشان که یه لشگر از دولتمردان و مقامات دیگر را به واهمه انداخته ایم تا مرتب برای هفت تپه جلسه بگذارند یعنی اعتصاب موفق بوده. چه کسی قبلا فکر میکرد که رفتن اسدبیگ اینقدر نزدیک باشد. چه کسی فکر میکرد اینها به جان هم بیفتند و خودی ها را محاکمه کنند؟ اعتصاب ما همانطور که به بیرون انداختن این مفسدین و پرداخت حقوق و بیمه خواهد انجامید، به خلع ید کامل از بخش خصوصی هم خواهد رسید. پس صف خودمان را محکم بچسبیم و اعتصاب را تقویت کنیم. امتیازهای خیلی بیشتری خواهیم گرفت و مطمئن باشید شرکت را هم پس خواهیم گرفت.

 اعتصاب را ادامه میدهیم. پیروزی نهایی نزدیک است.

پیام همکار

نظارت کارگران، نه نظارت شما!

قربان درویشی دبیر اجرایی خانه کارگر خوزستان در گفت‌وگو با ایلنا گفته است: "برخورد قهری با نمایندگان کارگران مغایر قانون است/ کارفرما حق ندارد مانع ورود نماینده کارگران به محل کار شود/ کمیسیون‌های کارگری بر قانون‌گریزی کارفرمایان نظارت کنند"!!!!!

کدام "کمیسیون کارگری"؟ قربان خان درویشی که عاری از یک ذره وجدان است، می‌گوید "اخیرا" با کارگران برخورد می‌شود، چه جالب، یعنی قبلا نبوده، اخیرا است!!! گوش کنید: "اخیراً کارفرمایان در مقابل خواست و اعتراض کارگران، به نمایندگان آنان فشار غیر قانونی وارد می‌کنند که این موضوع با قوانین جاری کشور مغایرت دارد".

آفرین پسرک شجاع! تازه فقط "اخیرا" نیست، برخی جاها و برخی کارفرمایان ناباب است. او میگوید: "برخی کارفرمایان بخصوص در مناطق آزاد و ویژه، با سوء مدیریت خود، کارگر را به اعتراض وا می‌دارند، سپس با فشار و ممانعت از ورود نماینده قانونی کارگران به محل کار، قانون را به چالش می‌کشند".

یعنی هرچه جنایت کارفرمایان و پیمانکاران و تایید اداره کار و قانون و حمایت دولتی، فقط "سو مدیریت کارفرما" است! حالا راه حل قربان خان هم تبلیغات برای اداره کارفرما است که نامش را خانه کارگر گذاشتند. قرار است خودشان وکیل ما کارگران شوند تا به سو مدیریت کارفرما با کمیسیون‌های کارگری شان رسیدگی و نظارت کنند!

قربان خان! پرونده خانه کارگر و شورای اسلامی پیش کارگران سیاه است. در همین اعتصاب هفت تپه هر لحظه کنار کارفرما و علیه کارگران بودید. برو دکانت را جایی دیگر باز کن. حالا که کارگران خواست و بحث نظارت را طرح کردند و از مقبولیت میان کارگران برخوردار است، خانه کارگر به فکر افتاده سکه نظارت را به اسم خودش و کمیسیون‌های ضد کارگری و کارفرما مسلک بزند! آفرین، واقعا باهوشی!

قربان خان! تو و امثال تو در کمیسیون‌های ضد کارگری خانه کارفرما  "مورد حمایت قانون" هستید چون اون قانون به نفع کارفرما است و خانه باصطلاح کارگر نیز چماق دست آن. خانه کارفرما بیخود می‌کند خودش را "نماینده کارگر" جابزند. نظارت کارگران یعنی توسط نمایندگان منتخب خود کارگران در  هر شرکت نه حضرت تان! باز که شماها بوی کباب به مشامتان خورد! لاشخورها!

پیام همکار

شریعتی خودت را به کوچه علی چپ نزن!

اسدبیگی باید برود، خصوصی سازی ملغی باید گردد!

امروز شریعتی شاخ غول را شکاند! او از جانب جلسه کل مقامات استان و مرکز و مجلس و قوه قضائیه عنوان کرد: "از امروز مبالغ و منابع مورد نیاز به‌منظور پرداخت حقوق کارگران این شرکت آزاد و همچنین معوقات حقوقی ماه‌ های اردیبهشت و مرداد هم طی چند روز آینده پرداخت خواهد شد"!

اینهمه جلسه و سفر و برو بیا این شد که تازه حقوق دو ماه از چهار ماه معوق را پرداخت کنید بی عرضه ها؟ شماها یکبار شام و نهارتان دیر شود، معلوم نیست که دست به خشونت نزنید، حالا این خبر واقعا برایتان خجالت آور نیست؟

بعدش جناب استاندار، خودت را به کوچه علی چپ نزن! خر خودتی! بازگشت همکاران فورا و بسرعت باید عملی شود. خواست اصلی اعتصاب لغو خصوصی سازی است. یعنی بشه دولتی، یعنی واگذار شود به وزارت کشاورزی با نظارت کامل کارگران! البته شریعتی هم میداند اسدبیگی رفتنی است و اینبار اصلا حرفی از ماندن انها نزده. تجمعات ما همه شما را به زانو در خواهد آورد.

هیچ راه دیگری مورد قبول ما کارگران هفت تپه نیست. فقط عرض خود می برید و زحمت ما میدارید. اعتصاب تا بیرون کردن طایفه داعشی اسدبیگی و لغو خصوصی سازی ادامه دارد!

پیام همکار

همکاران  به مصاحبه این شریعتی رشوه خوار و بیی تربیت و ذکر گو دقت کنید. خنده دار است. اعتصاب ما همه اینها را به هم ریخته. تمامشون جمع شدن نمیدونن چه باید بکنن. این لیست نهادها را نگاه کنید. برای حمایت از اسد بیگی و باندهای دزد و اختلاسگر چه دست و دل میسوزانند. ما چند تا خواست برحق صنفی داریم ببینید چه کسانی حاضر به یراق شدند.

دادستان و قوه قضائیه و شورای امنیت و معاون رئیس جمهور و نمایندگان مجلس از کمیسیون اصل نود و.....

مگر میخواهید بروید جنگ که همه ارگان‌های حاکمیت با هم جمع شدید و تصمیم بگیرید. همه جمع شدید تصمیم گرفتید که حقوق عقب افتاده باید پرداخت شود! برای پرداخت حقوق عقب افتاده کارگران، شورای امنیت کشور و دادستان و قوه قضائیه و ......جمع شدید که چی؟ خوب معلومه همه شما در برابر قدرت هفت تپه باید جمع هم بشد ولی خودتون هم میدونید باختید.

معلومه این جلسه از سران قوا و شورای امنیت برای چیست؟ برای حمایت از دزدها و اختلاسگران است،‌ حمایت از خودی هاست، حمایت از  اختلاسگر و دزدی در مقابل کارگرانی است که حق خود را میخواهند و میخواهند هفت تپه، یعنی منبع زندگی و خانواده خود را نجات دهند. ولی دیگه میدونید کار اسدبیگ جونتون تمومه. :

پیام همکار

هفت تپه-کانال مستقل کارگران

اسد بیگی رفتنی است! خصوصی سازی در حال پایان!

در مقابل مبارزه متحدانه ما کارگران هفت تپه، دولت و قوه قضائیه و مسئولان استانی و شورای امنیت کشور و نهادهای امنیتی نشستند و تصمیم گرفتند که فعلا حقوق بدن بلکه کارگران هفت تپه ساکت بشن. یعنی ما دو ماه تمام در گرمای بالای ۵۰ درجه، زیر آفتاب سوزان به همراه خانواده مان اعتصاب و اعتراض کردیم که فقط حقوق عقب افتاده خود را دریافت کنیم؟ نه! لغو خصوصی سزای رو میخواهیم که نزدیک است.

همکاران عزیز به این مصاحبه شریعتی بی تربیت  توجه کنید، همه ارگان‌های حاکمیت را جمع کردند تا بگویند کارگران هفت تپه خواهش میکنیم نذارید تجمعات گسترده تر بشه!

ما کارگران هم میگوییم، ما کوتاه نمیاییم. اسد بیگی باید برود، خصوصی و خصولتی سازی موقوف و شرکت باید دولتی شود و زیر نظارت کارگران قرار گیرد. وگرنه دو ماه دیگر همین آش و همین کاسه

استاندار خوزستان ذکر گو که به علت فشار ما گذاشتنش تا ماجرای کشت رو انجام بده بالاخره مجبور شد وارد کار شه. او عنوان کرده :  از امروز مبالغ و منابع مورد نیاز به‌منظور پرداخت حقوق کارگران این شرکت آزاد و همچنین معوقات حقوقی ماه‌ های اردیبهشت و مرداد هم طی چند روز آینده پرداخت خواهد شد.

شریعتی گفت: علاوه بر این، منابع مالی لازم برای کشت جدید در "هفت‌تپه" تأمین شده است تا از این طریق، روند تولید محصولات شرکت مجدداً از سر گرفته شود”

اینها همان مصوبات چهارشنبه قبله. یعنی تا قبل از خلع ید که نباید شرکت نابود بشه. نقشه اسدبیگی ها برای انجام نشدن کشت شکست خورد! البته ما به این مصوبه دل نمیبندیم ممنکه همین حرف شریعتی بی تربیت هم انجام نشه و ما کشت رو انجام میدیم.

ما کارگران میدانیم همین پرداخت حقوق معوقه، اگر اجرا شود، با همت اتحاد ما بوده است. این قدرت ماست که از قوه قضائیه تا شورای امنیت و.... را کنار هم نشانده تا تصمیمی به جای ما، برای ما اتخاذ کنند.

ما کارگران همه شما را مجبور کنیم تا به بقیه مطالبات ما هم اره بگید. بهتره الان اینکار را کنید تا فردا.

زنده باد اتحاد کارگران هفت تپه که داره اینها رو به زانو درمیاره که هم مجبور بشن حقوق رو بدن هم کشت انجام بشه و هم اسدبیگی به سطل زباله پرتاب بشه.

پیام همکار

21 مرداد 1399

Read 191 times Last modified on چهارشنبه, 22 مرداد 1399 03:35

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر