مطالب تازه

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

شنبه, 03 مهر 1400 00:09

شروع پائیز داغ در ایتالیا

نوشتۀ: گرهارد فلدباوئر
Rate this item
(0 votes)

نشریۀ کمونیستی ایل مانیفستو به نقل از کارگران اعتراضی این اعتراض را به این شکل فرموله کرد: "بعدا سراع کارخانه های دیگر می آیند، موج های بعدی تعطیلی، بازسازی و اخراج کارگران در راه است، اگر حالا ما آنها را متوقف نکنیم، گام بعدی آنان اخراج های بیشتر است."

اعتراضات شاغلین علیه تعطیلی شرکت ها و برای دستیابی به شرایط بهتر کار. بیش از 8000 کارمند شرکت هواپیمایی سابق آلیتالیا برای شغل خود می جنگند

روز شنبه 18 سپتامبر با اولین اعتصابات و اعتراضات علیه تعطیلی شرکتها و نابودی مشاغل شاهد نخستین اوجگیری مبارزات کارگری و آغاز یک پاییز داغ با دور جدیدی از مبارزات کارگری بودیم. اعتراضات روز سه شنبه در رم با حضور 3000 نماینده از بزرگترین اتحادیه کارگری ایتالیا سجیله CGIL با اعتراض علیه سیاست درهم شکستن سازمان هواپیمائی ملی آلیتالیا  و اخراج بیش از 8000 شاغلین آن و طرح مطالبات در راستای شکل گیری شرکت تازه تاسیس ترانسپورت هوائی ایتالیا (ایتا ITA) که جانشین شرکت قبلی خواهد شد، آغاز شد. کارگران مبنای اقتصادی مطمئنی برای شرکت و تضمین  در جهت تأمین مشاغل مناسب شدند.  مائوریتزیو لاندینی ، دبیر کل سجیله با هشدار به رئیس دولت وابسته به اتحادیه اروپا هشدار داد: "دراگی، خوب گوش کن، وگرنه به زودی برمی گردیم."

سازمان اتحاد پایه های سندیکائی (USB Unione Sindicale di Base) گزارش داد که در روز شنبه  ده ها هزار کارگر از شرکت های حمل و نقل و ترابری از سراسر ایتالیا - از شرکتهای مترو، تراموا، خطوط اتوبوس و خدمات حمل و نقل شهری گرفته تا تله کابین - به منظور تامین امنیت بیشتر مشاغل در مقابله با افزایش تعداد سوانح مرگبار کاری، رسیدن به شرایط بهتر کار، تمدید قرادادهای نسبتا مطمئن تاکنونی کار، عقد قراردادهای دسته جمعی ونه انفرادی و توقف حملات مداوم به حقوق کارگران وارد اعتصابی 24 ساعته شده و کارها را خواباندند.

 همزمان شرکت چندملیتی صنایع فلزی  Guest، Keen and Nettlefolds (GKN) با 56.000  شاغل  در شرکتهای زیرمجموعۀ در بیش از 30 کشور که توسط صندوق مالی انگلیس Melrose  کنترل میشود، اعلام کرد که قصد دارد با تعطیلی شعبه خود در فلورانس ایتالیا 4200 کارگر را از کار اخراج کند. همزمان در روز شنبه 25.000 نفر در تظاهرات همسبتگی با کارگران شرکت در معرض خطر تعطیلی GKN با شعار "ما بر می خیزیم" که روی بنرها و پوسترها نوشته شده بودند با تشکیل یک زنجیرۀ انسانی در مقابل [قلعه تاریخی] فورتزا داباسو Fortezza da Basso [واقع در مرکز فلورانس]به خیابان آمدند.  انبوه عظیمی از مردان، زنان و جوانان با شرکت در صفوف 4200 کارگر که از جانب صندوق مالی ملروز در معرض خطر اخراج قرار دارند، در این اعتراض شرکت کردند، کارگرانی از سایر مراکز که در بحران کنونی در معرض خطر اخراج قرار دارند،  نشریۀ کمونیستی ایل مانیفستو به نقل از کارگران اعتراضی این اعتراض را به این شکل فرموله کرد: "بعدا سراع کارخانه های دیگر می آیند، موج های بعدی تعطیلی، بازسازی و اخراج کارگران در راه است، اگر حالا ما آنها را متوقف نکنیم، گام بعدی آنان اخراج های بیشتر است. "

در شرکت جدید هوائی ایتا نیز کارکنان سابق آلیتالیا آمادگی خود را برای مبارزه اعلام کرده اند. پورتال آنلاین کمونیستی کونتروپیانو "Contropiano" اوضاع را به شکل خلاصۀ زیر تشریح کرده است:  "شرکت جدید التاسیس هوائی شرکت بسیار کوچک و ارزان قیمتی است که از منظر اقتصادی همانند نوزاد مرده متولدشده است، تنها با چند هواپیما (حدود پنجاه)، با پوشش تعداد محدودی از مسیرها که تقریباً همۀ آنها از جملۀ کم سود آورترین ها میباشند."

 کارکنان آلیتالیا نمی خواهند عواقب این سیاست را قبول کنند، مجمله این عواقب این واقعیت است، که حداقل 8000 نفر از مجموع حدود 11000 کارمند با قساوت تمام به خیابان ریخته میشوند. بخصوص این که در این بین معلوم شده است، که هیچ اطمینانی در این زمیه نیست که  2800 شغلی که در زمان اعلام اولیۀ این تصمیم در ایتا ضمانت شده بود، در اختیار کارکنان سابق آلیتالیا قرار گیرد. تا کنون 30 هزار  نفر برای آگهی های استخدامی جدیدی که اخیرا برای این مشاغل منتشر شده اند، ثبت نام کرده اند. کاملا بدیهی است که  از این تعداد بخش قابل توجهی هیچ گونه تجربۀ حرفه ای در صنعت حمل و نقل هوایی ندارند و یا از کارکنان سایر شرکت های ارزان قیمتی هستند، که رویای دریافت حقوق بهتری را دارند. ایل مانیفستو خروجی این سیاست را بروشنی ترسیم میکند:  «خارج از تعرفه کشوری کار قرار گرفتن همراه با  کاهش دستمزد».

مائوریتزیو لاندینی ، دبیر کل سجیله در کنفرانس نمایندگان کارگری در رم، اطاعت نخست وزیر ایتالیا و رئیس سابق بانک مرکزی اروپا ، ماریو دراگی از اتحادیه اروپا را محکوم کرد و تأکید کرد که "این غیرقابل قبول است که کمیسیون اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد چه نوع قراردادهایی برای کارگران ایتالیایی بسته شوند". این به مفهوم آن است که اینکار برای آینده "سرمشق" خواهد شد. ایوان ویگلیتی دبیر کل کشوری اتحادیۀ سراسری کارگران حمل و نقل ایتالیا Uiltrasporti ، از وزیر کار آندریا اورلاندو خواست تا "تضمینهای قانونی تامین اجتماعی" را برای کارکنانی سابقی که از جانب ایتا قرارداد کاری دریافت نمیکنند، را ارائه دهد.  این وزیر، که نایب رئیس حزب سوسیال دموکرات پارتیتو دموکراتیکو نیز میباشد قول آغاز انجام مذاکرات پیرامون مشاغل مربوطه و روشن نمودن وضعیت قرار داد ایتا را داد. به گزارش خبرگزاری آنسا ، لورا کاستلی، معاون وزیر دارایی نیز گفته است که "این هفته میز گردی برای تعیین سیاست های شغلی و اجتماعی" را در وزارتخانۀ مربوطه تشکیل داده و مذاکرات "درباره استخدام کارمندان جدید را شروع کند".

همزمان با آن دولت دراگی به صراحت اعلام کرد که پرونده آلیتالیا برای آنها بسته شده و فروش برند تجاری آلیتالیا در ابتدای هفته جاری نیز به مزایده گذاشته شده است. فروش این برند میبایستی تا پایان سال جاری حداقل 290 میلیون یورو با خود به همراه بیاورد.

به گزارش آنسا ما کماکان شاهد ادامۀ درگیری و اختلافات خواهیم بود، چرا که در سه سال آینده مبلغ کمک سرمایه ای ایتا نبایستی از سقف رقم 1.35 میلیارد یورو تجاوز کند که مبلغ 700 میلیون یورو از آن برای سال جاری است. در حالی که مطابق مصوبات تخصیص کمکهای ویژۀ برای رونق بخشی اقتصادی در ایتالیا برای خروج از بحران کرونا از سوی دولت کونته، که تا ژانویه 2021 بر سر کار بود، سقف این کمکهای افزایش سرمایه به مبلغ 3 میلیارد یورو تعیین شده بود.

همزمان و در حالی که کمیسیون اتحادیه اروپا به شرکتهای لوفت هانزای آلمان و ایر فرانس برای بازۀ زمانی مشابه اجازۀ دریافت سوبسید های دولتی به مبلغ یازده میلیارد و نه میلیارد یورو را صادر کرده است، "ناظران رقابت" اتحادیه اروپا خواهان بازپرداخت 900 میلیون یورو از حانب آلیتالیا میباشند، چرا که اتحادیه اروپا این مبلغ را  "کمک غیرقانونی دولتی" می نامد. به گزارش آنسا دولت باید این پول به علاوه سود تعلق گرفته بدان را از شرکت [ورشکستۀ] آلیتالیا پس بگیرد. این مبلغ در ابتدا برای تضمین ادامۀ فعالیت روزمرۀ آلیتالیا به عنوان وام در اختیار این شرکت قرار گرفته بود، که با ادامۀ بحران کرونا در دولت سابق بعنوان کمک دولتی در نظر گرفته شد.

گرهارد فلدباوئر

21 سپتامبر 2021

ترجمه تحریریه سایت

منبع

https://www.zlv.lu/db/1/1421439655415

Last modified on شنبه, 03 مهر 1400 00:55

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر

بیاب