پنج شنبه, 12 خرداد 1401 23:59

ایلان ماسک، خوک بزرگ

نوشتۀ: استیفن میلیس
Rate this item
(1 Vote)
Write a comment

سال گذشته مجله تایم ایلان ماسک را مرد سال معرفی کرد. در سال 1938 همین مجله هیتلر را مرد سال معرفی نمود که فعالین اتحادیه ای را روانه اردوگاههای مرگ کرد. ماسک هنوز قادر به انجام این کار نشده است. اما فعلاً از نئونازی ها در اوکراین حمایت می‌کند که در حال جنگ با جمهوری های دنباس و متحدان روسی آنان هستند.

دادگاه عالی آمریکا می‌خواهد که حقوق تولید کننده ها را از میان برداشته و ما را به دوران نوکری آشکار بازگرداند. ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد دنیا، نیز می‌خواهد زمان را برای فقرا و انسانهای کارکن به عقب بازگرداند.

12 هزار کارگر کارخانه ماسک در فرمونت کالیفرنیا روزانه 12 ساعت در یک جهنم راسیستی، سکسیستی و هوموفوبیک کار می کنند. کارگران سیاه از آنجا به عنوان «مزرعه»[بردگان] سخن می گویند. سرپرستها آن‌ها را میمون صدا می کنند. سرکارگرها زنان را مورد آزار جنسی قرار می دهند. کسی که شکوه کند اغلب اخراج می شود.

ماسک به کارگرانی که مورد تبعیض قرار گرفته بودند توصیه کرد که «معذرت خواهی را بپذیرند و پوستشان را کلفت کنند». کارگران سیاهپوست اغلب به بدترین قسمتهای کارخانه منتقل می شوند.

مدیریت کارخانه اجازه میدهد گرافیتی های شامل صلیب شکسته نازی ها، کلمۀ n (برای سیاهپوستان nigger) و KKK (مخفف فرقه نژادپرست کوکلوس کلان) برای روزهای مدیدی روی دیوارهای کارخانه بمانند. اما اگر کارگری کلمه «اتحادیه» را روی دیواری بنویسد فوراً آن را پاک می کنند.

کارخانه فرمونت قبلاً متعلق به جوینت ونچر تویوتا و جنرال موتورز بود که در سال 2004 تعطیل شد. کارگران توسط اتحادیه یونایتد آوتو ورکرز United Auto Workers نمایندگی می شدند. ایلان ماسک از اتحادیه ها متنفر است و حقه‌های کثیفی به کار می‌برد که یو-آ-و را ار محل کارخانه دور نگه دارد. اداره ملی روابط کاری تهدیدات ماسک را نقل کرد که در صورت رأی دادن به اتحادیه آن‌ها را به از دست دادن مزایایشان تهدید نمود.

کارگران نژادپرست اجازه دارند خالکوبی های کنفدراسیون (برده داران جنوب آمریکا در جریان جنگ داخلی) را آشکارا به نمایش بگذارند. این آن چیزی است که ماسک هنگامی که از «آزادی بیان» در توئیتر سخن می‌گوید در نظر دارد. راکت بوی ایلان با 44 میلیارد دلار پول قرضی این شبکه اجتماعی را در اختیار گرفت. لاری الیسون، رئیس پیشین عاشق ترامپ کمپانی اوراکل یک میلیارد دلار آن را تأمین کرد.

شرکت سرمایه‌گذاری فیدلیتی در بوستون 316 میلیون دلار مشارکت نمود. این ممکن است در مقایسه با 4.5 تریلیون دلار اموالی که در اداره این شرکت است ناچیز به نظر برسد اما از نظر سیاسی فوق‌العاده اهمیت دارد. 49% سهام فیدلیتی متعلق به ابیگیل جانسون و خانواده اوست که همه آن‌ها از اخلاف می فلاور هستند ( اخلاف کسانی که در سال 1620 با کشتی می فلاور از انگلستان وارد آمریکا شده و به نام زوار معروف شدند. بنیادی به این نام برای ثبت شجره چنین افرادی در سال 1897 شکل گرفته است. تعداد این افراد بالغ بر 35 میلیون نفر تخمین زده می شود. ) این نشان می‌دهد که «پول کهنه» نیو انگلندی ها هم همانقدر متعصب است که پول سرمایه داران جدیدتر حلقه ترامپی. چرا نه؟ گذشتگان جانسون – زوار – نیز برای غارت زمینها دست به جنگهای نسل کشی علیه وامپوناگ ها (سرخپوستان) و بومیان زدند.

اسلاف بوئر (سفیدپوستان مهاجر به آفریقای جنوبی) ایلان ماسک نیز زمینهای آفریقا را دزدیدند. بانتوستان های (مناطق ویژه سیاهپوستان) آپارتاید آفریقای جنوبی بر اساس الگوی رزروات های سرخپوستان در آمریکا شکل گرفته بودند.

ما علیه هر کس که بخواهیم کودتا می کنیم!”

سال گذشته مجله تایم ایلان ماسک را مرد سال معرفی کرد. در سال 1938 همین مجله هیتلر را مرد سال معرفی نمود که فعالین اتحادیه ای را روانه اردوگاههای مرگ کرد. ماسک هنوز قادر به انجام این کار نشده است. اما فعلاً از نئونازی ها در اوکراین حمایت می‌کند که در حال جنگ با جمهوری های دنباس و متحدان روسی آنان هستند.

ماسک از وقوع کودتا در سال 2019 در بولیوی که دولت دمکراتیک و تحت هدایت بومیان این کشور را سرنگون کرد شعف زده شده بود. در توئیتی به این مناسبت بود که نوشت «ما علیه هر کس که بخواهیم کودتا می کنیم. با این وضع کنار بیائید!”.

بولیویائی ها هم یک سال بعد با وضع کنار آمدند و دولت به سوی سوسیالیسم شان را بازسازی کردند. تصادفی نبود که کشور چند ملیتی بولیوی برخی از بزرگترین ذخایر لیتیوم را در خود جا داده است که برای باتری های اتومبیل های الکتریکی ماسک حیاتی اند.

همۀ رسانه‌های کاپیتالیست در رسای ماسک می‌نویسند که به دلیل ارائه خدمات ماهواره ای به رژیم کی‌یف به عنوان انساندوست معرفی اش می کنند. بنا بر اظهارات یاشا لوین، مفسر سیاسی، بیشترین هزینه این اقدام از سوبسیدهای دولت آمریکا تأمین شد. ماسک یک پیمانکار بزرگ نظامی است که پنتاگون نقش شوگر ددی sugar daddy کمپانی موشکی اسپیس ایکس آن را بازی می کند. پدر بیولوژیک ماسک یک میلیونر صاحب معدن مروارید در آفریقا بود. خوشبختی او به شکرانه رژیم تبعیض نژادی به دست آمده بود که سیاهان را به بردگی وا می داشت.

بازگشت به روز کار 12 ساعته

دویست سال قبل کارگران نساجی ها در انگلستان 12 ساعت در روز کار می کردند. ایلان ماسک امروز می‌خواهد آن را به روز کاری استاندارد تبدیل کند.

50 سال برای جنبش کارگری طول کشید تا به روز کار هشت ساعته و دو روز تعطیل در هفته برای اکثریت کارگران آمریکا دست یابد. شهدای بازار کاه فروشان- رهبران کارگری جورج انگل، آدولف فیشر، آلبرت پارسونز و آگوست اسپیس – در سال 1887 به دلیل مطالبه روز کار 8 ساعته به دار آویخته شدند.

برای از بین بردن هفته کاری 84 ساعته بود که 365 هزار کارگر معدنچی در سال 1919 دست به اعتصاب زدند. کارکنان صنایع فولاد اکنون تعطیل شدۀ اسپاروز پوینت در خارج بالتیمور هر روز 12 ساعت کار می کردند. به استثناء روز استقلال 4 ژوئیه و روز کریسمس. اعتصاب کنندگان تحت هدایت رهبر آتی کمونیستها، ویلیام زد فاستر، بیشترین بخشهای صنایع فولاد را خواباندند. تمام طبقه سرمایه دار و روزنامه هایش برای سرکوب اعتصاب بسیج شدند. امروز هم تقریباً تمام رسانه‌های وابسته به کمپانی ها از شما می‌خواهند که از جنگ علیه روسیه حمایت کنید.

پلیس به کتک زدن اعتصابیون پرداخت و ارتش به منطقه گری در ایندیانا ارسال شد تا اعتصاب را شکست دهد. بعد از ماهها پایان اعتصاب در ژانویه 1920 اعلام شد. با این همه این اعتصاب بیهوده نبود. نفرت از روز کار 12 ساعته عمیق‌تر شده بود. در سال 1923 کمپانی فولاد آمریکا، آن زمان بزرگترین کمپانی جهان، دستمال سفید را به میدان انداخت و روز کار 8 ساعته را جاری کرد.

تقریباً یک قرن بعد، ایلان ماسک موشک به فضا می‌فرستد و می‌خواهد به مارس برود. در همان حال این خوک با ثروت 200 میلیارد دلاری اش 12000 کارگر کارخانه تسلا در فرمونت را به 72 ساعت کار هفتگی وادار می کند. یعنی 6 روز 12 ساعته. کارگران تسلا اغلب هفته‌ها بدون استراحت کار می کنند.

این شرایط وحشتناک خاطره نابغه الکتریکی صرب، نیکولا تسلا، را لکه دار می کنند. او زمانی عضو حزب سوسیالیست کار آمریکا بود.

همین شرایط کارگران تسلا را به مبارزه وا می دارندو هنری فورد مجبور شده بود یک قرارداد دستجمعی اتحادیه ای امضاء کند. ماسک هم مجبور خواهد شد.

6 مه 2022

استیفن میلیس

ترجمه تحریریه سایت

 

https://www.struggle-la-lucha.org/2022/05/06/elon-musk-super-pig/

 

Last modified on جمعه, 13 خرداد 1401 00:07
Write comments...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر