یادداشتها

نظر خوانندگان

خیلی عالی بود من از صراحت رفیق بهمن خیلی خوشم میاد نه به کسی باج میده نه امید واهی میده ...
@ریحانهریحانه عزیز سلام. موضوعات متنوعی را طرح کردید. حتما تصدیق می کنید که پرداختن به چنین موضوعاتی در قالب کامنت ...
سلام.خسته نباشید.در ابتدا میخواستم تشکر کنم. از پایداری شما در برگزاری میتینگ های هفته ای و مرتب. امیداوارم این روند ...
بهمن شفیق رویۀ تاریک چین
@امیررفیق عزیز، اگر درست به خاطر داشته باشم این سومین باری است که شما در همین چند ماه اخیر با ...
هم نویسنده آمریکایی و هم مترجم بیش از اندازه به کاربرد عبارت «دارک ساید» وزن دادند. این عبارت بیشتر به ...
@فاطمهسلام متقابل رفیق عزیز،ممنون از توضیحات. قطعا مباحثات در فرصتهای دیگر هم ادامه خواهد داشت. در مورد ادبیاتی که معرفی ...
سلامی مجدد خدمت شما.متاسفانه دسترسی برای بنده سخت هست و با تاخیر مباحث رو دنبال میکنم.در مورد بخش اول پاسخ ...
@امیررفیق عزیز امیر، نخست با پوزش از تأخیر در پاسخ. عنوان کرده اید که قصد تهمت نداشته اید و شاید ...
@بهمن شفیقبا سلام دوباره. خوب گفتگوی نوشته از برخی جوانب مثبت است اما تشخیص لحن را کمی دشوار میکند. من فقط ...
@امیررفیق عزیز امیر، با سلام متقابل. در کامنت خود نکات ارزنده ای را هم طرح کرده اید که حتما لازمند ...

مقالات

سیاست

از جنبش کارگری

"یورو" در بوتۀ آزمایش

نوشتۀ: جرمن فارین پالیسی
Write a comment

مدتی است که لحن تندتر آلمان در امر سیاست پولی، در خارج از کشور نیز، مثلا در رسانه های انگلوساکسون مثل فایننشال تایمز تعقیب میشود. همانطور که این روزنامه بیان می کند، در "کشورهای ثروتمندی مثل آلمان"، افزایش شدید تورم در منطقه یورو به انتقاد فزاینده از بانک مرکزی اروپا منجر شده است که "سیاست پولی شدیدا شُل و وِل" آن از قبل هم موضوع درگیری با "دیوان عالی فدرال آلمان" بوده است.

اقتصاددانان آلمانی در حال بررسی خروج آلمان فدرال از منطقه یورو هستند و خواهان "انضباط" کشورهای عضو به شدت بدهکار جنوب یورو هستند.

 

اقتصاددانان بانفوذ آلمانی یورو را دیگر "غیر قابل جایگزین" نمی دانند. حداقل باید خروج از ارز مشترک اتحادیه اروپا مورد بررسی قرار گیرد. این خواسته اشتفان کوتس رییس همکار مؤسسه کیل برای اقتصاد جهانی (IfW) است. علاوه بر این، تنها بدینگونه میتوان فشار کافی بر سایر کشورهای اتحادیه اروپا وارد آورد تا "تعدیل فرهنگ باثبات سازیِ" سیاست پولی را متوقف کنند. ناظران تصور می کنند که فشار بر بانک مرکزی اروپا(EZB) برای رعایت "انضباط مالیِ" بیشتر به دلیل تورم فعلی افزایش خواهد یافت.

هم اکنون کریستین لاگارد رئیس یانک مرکزی اروپا EZB در روزنامه های زرد آلمانی با نام "بانوی تورم Madame Inflation" محکوم می شود. در همین حال رسانه های انگلیسی درباره پایان احتمالی یورو گمانه زنی می کنند. آن ها با اشاره به پروژه های شکست خوردۀ ارزی دیگر، وحدت ارزی اتحادیه اروپا را در حال ورود به "خطرناکترین دهه" خود عنوان می کنند. همزمان این هشدار در جمهوری فدرال آلمان به صدا درآمده است که ممکن است "محور پاریس- رم" در آینده "قواعد نرم تر بدهی" را به اجرا بگذارد.

انضباط آلمانی

بخش بدبین به اروپای (Euroskeptiker) الیت آلمان، تشکیل حکومت "ائتلافی آمپل (چراغ راهنمایی)" - متشکل از حزب سوسیال دموکرات (سرخ) حزب سبز و حزب لیبرال دموکراسی آزاد(زرد) - را به منزله موقعیتی برای تهاجمی دوباره پس از تلاش های ناموق قبلی قلمداد می کنند. در پایان دسامبر بزرگترین روزنامه اقتصادی آلمان، هندلس بلات مصاحبه ای کامل را با اشتفان کوتس رییس همکارIfW منتشر کرد. وی خواهان "انضباط کشورهای دارای بدهی بالا" است و خاطر نشان کرد که دولت جدید آلمان باید برای کشورهای اتحادیه اروپا روشن کند که ارز مشترک اروپایی برای آلمان - به منظور جلوگیری از تهدیدِ ادعائی "رژیم تورمی" در منطقه یورو- غیر قابل جایگزین نیست.[1]

علاوه بر این بانک مرکزی اروپا باید "استقلال خود" را نشان دهد و با سرعت لازم "روش شدیدا انبساطی" خود را در سیاست پولی کنار بگذارد. در غیر اینصورت تورمِ بالا، فعالیت اقتصادی را سخت تر می کند و به بهای "کارایی و رفاه" تمام می شود. کوتس در این رابطه به بحران یورو اشاره کرد که طی آن بانک مرکزی به "حفظ حوزه یورو با چاپ پول" روی آورده بود. او همچنین معترض بود که در بحران کرونا نیز با ملاحظه نمودن "دولت های به شدت بدهکار" به صورت همه جانبه ای "تامین مالی دولت ها" صورت گرفت. [از نظر او] اکنون لازم است تا از طریق مرزگذاشتن برای کسری بودجه یا به کمک [تعریف] یک "قاعده ورشکستگی برای دولت ها" "نظم مالی" را در منطقه یورو به اجرا گذاشت. زیرا بدون "مالیه دولتی باثبات" هیچ "ثبات ارزی" ممکن نیست.

برای آلمان "بدون جایگزین" نیست

بدین ترتیب رییس همکار مؤسسه کیل برای اقتصاد جهانی(IfW) می خواهد که تهدید خروج آلمان از یورو مؤکدا به عنوان ابزار قدرتی در مناقشات آتی سیاست پولی در اتحادیه اروپا تلقی شود: "برخی گزینه ها باید عنوان شوند تا حتی الامکان رخ ندهند". برلین نباید به یورو به عنوان "غیر قابل جایگزین" بنگرد، در غیر اینصورت خودش "خودش را از بازی اخراج" می کند. بنابراین، سیستم ارزی اتحادیه اروپا باید "مکرراً مورد آزمایش قرار گیرد" تا "راه‌حل‌های قابل قبول" دراز مدتی برای برلین یافته شود که "اروپا را از حالت بحران خارج کند". "تعدیل" تاکنونی "فرهنگ باثباتِ" سیاست پولی نباید بدون عقوبت بماند.

آلمان "نفوذ کافی" برای متوقف کردن این جریان دارد: به محض آنکه کشورهای شدیدا بدهکارِ حوزه یورو بفهمند که برلین دیگر این را نمی پذیرد، که بانک مرکزی "نقش جمع کردن خرابکاری های دیگران را در پیش بگیرد" متنبه خواهند شد. کوتس در رابطه با پروسه ادغام کنونی اروپا توضیح داد که، این بستگی به جهت آن دارد: اگر جهت آن درست نباشد، بهتر است از آن خارج شوید. کوتس که عضو جامعه نئولیبرالی فریدرش فون هایک[2] نزدیک به حزب آلترناتیو برای آلمان(AfD) است مدعی است که هدفش از این اظهارات "ایجاد هیاهو" نیست، بلکه او برای این درک اهمیت قائل است.

"بانوی تورم"

مدتی است که لحن تندتر آلمان در امر سیاست پولی، در خارج از کشور نیز، مثلا در رسانه های انگلوساکسون مثل فایننشال تایمز[3] تعقیب میشود. همانطور که این روزنامه بیان می کند، در "کشورهای ثروتمندی مثل آلمان"، افزایش شدید تورم در منطقه یورو به انتقاد فزاینده از بانک مرکزی اروپا منجر شده است که "سیاست پولی شدیدا شُل و وِل" آن از قبل هم موضوع درگیری با "دیوان عالی فدرال آلمان Bundesverfassungsgericht" بوده است.[4]

وزیر جدید دارایی آلمان کریستین لیندنر در ماه دسامبر تاکید کرده بود که دولت آلمان در آینده از یک "وضعیت سلطه مالی" اجتناب خواهد کرد تا بانک مرکزی اروپا در موقعیتی قرار گیرد که بتواند "با ابزارهای خود به تحولات پولی واکنش نشان دهد". بر اساس گزارش فایننشال تایمز لیندنر بدین ترتیب ترس آلمان را از این نشان می دهد که بانک مرکزی ممکن است تمایلی به کنار گذاشتن اقدامات حمایتی خود نداشته باشد، از آن رو که این امر خدمات بدهی کشورهای بدهکار را به شدت گرانتر می کند. این روزنامه انگلیسی به نقل از اقتصاددانان آلمانی نوشت که در صورتی که تورم در ماه های آینده کاهش نیابد، سر و صدای منتقدین آلمانیِ بانک مرکزیِ اروپا بلندتر خواهد شد و اشاره کرد که حال دیگر روزنامه زرد "بیلد" حمله به رییس فرانسوی بانک مرکزی اروپا کریستینه لاگارد را به عنوان "بانوی تورم" آغاز کرده است. همچنین مقامات آلمانی در درون بانک مرکزی اروپا همچون ایزابل شنابل نیز علیه خرید بیشتر اوراق قرضه دولتی سخن می گویند زیرا به عقیده آنان این کار تأمین مالی "ریسک های بیش از حد" خواهد بود.

"دهه خطرناک"

روزنامه دیلی تلگراف حتی بر این نظر است که دهه آینده تهدیدآمیز ترین دهه برای ارز مشترک اروپا خواهد بود، زیرا که محیط تورمی، بسیار خطرناکتر از دورۀ تقلیل قیمتهای Deflation پیشین خواهد بود.[5] یورو دو دهه را پشت سر گذاشته است، که تا همین جا خود موفقیت بزرگی محسوب می شود، هرچند که کشورهای پیرامونی همچون یونان در جریان بحران تقلیل قیمتی یورو به دلیل سیاست دیکته ریاضتی برلین "بیشترین رکود اندازه‌گیری شده تاکنونی را" تحمل می کردند. دیلی تلگراف در مورد توسعه تا کنونی حوزه یورو با استناد به نقل قولی از لنین اظهار داشت: اگر "می خواهید املت درست کنید، باید چند تا تخم مرغ بشکنید". این روزنامه مینویسد که البته، سال‌های آتی، ارز مشترک اروپا را به تلاطم بیشتری سوق خواهد داد. حوزه یورو "دیوانه وار پول" چاپ می کند درحالیکه دیگر حوزه های ارزی هم اکنون سیاست های انقباضی را در پیش گرفته اند. به علاوه بدهی ها دیگر فقط در کشورهای پیرامونی منطقه یورو افزایش نمی یابند بلکه همچنین مرکزش را نیز در برگرفته اند. کوه بدهی های اروپا یک "دستورالعمل برای فاجعه" است. حوزه یورو به راحتی می تواند همان راه اتحادیه های ارزی شکست خورده ای را طی کند که تازه بعد از چند دهه از هم پاشیدند.

ملاحظاتی قوی علیه لیندنر

کریستیان لیندنر وزیر دارایی آلمان[6] بویژه از آن دسته کسانی است که مجادلات بر سر سیاست پولی آینده حوزه یورو می‌توانند حول شخص او تعین بیابند. وزیر دارایی جدید آلمان نیز تا سال 2015 عضو جامعه نئولیبرال فریدریش فون هایک بود که از مدتها قبل محافل راست افراطی ای بدان نفوذ کرده‌اند و از یک مونتاریسم [پولگرایی] اکید پیروی می کنند.[7] به همین دلیل رسانه های اقتصادی آلمان در اوایل نوامبر سال قبل بدبینی بزرگی را در اکثر کشورهای اروپایی گزارش کردند که وزیر دارایی جدید با آن مواجه است.[8] از آنجا که این لیبرال با خط پولگرایی مفرطش در جریان بحران یورو"سمپاتی زیادی را از دست داده بود"، در سایر کشورهایی اروپایی و در میان کارشناسان، ملاحظاتی قوی علیه او وجود دارد.

لیندنر در آن زمان خواهان خروج یونان از حوزه یورو حداقل به طور موقت بود. از زمان بحران یورو "بیش از همه در کشورهای جنوب اروپا از او می ترسند"، جایی که سَلَف او ولفگانگ شویبله قبلا به خاطر دیکته کردن ریاضت اقتصادی ویرانگرش به چهرۀ «جنجال برانگیز» درجه یک تبدیل شده بود. از آنجا که لیندنر یک پولگرای "افراطی" محسوب می شود، "استرس" در فرانسه و ایتالیا رو به فزونی گذاشته است. بویژه اینکه خواسته حزب لیبرال دموکراتهای آزاد FDP به اجرای دوباره "ترمز بدهی ها" که در زمان بحران یورو توسط شویبله تحمیل شده بود، و همچنین عدم تمایل این حزب به اعمال مالیات های جدید از سوی اتحادیه اروپا، باعث نگرانی بسیاری از کشورهای این اتحادیه در حال حاضر شده است.

از وایدمن تا ناگل

لیندنر همچنین یکی از سیاستمداران آلمانی بود که از استعفای رییس پیشین بانک مرکزی آلمان (بوندس بانک)، ینس وایدمن استفاده کرد تا نسبت به انحراف از پولگرایی سختگیرانه آلمان هشدار دهد.[9] وزیر فعلی دارایی آلمان در پایان اکتبر خواستار این شده بود که بوندس بانک باید "همچنان مدافع یک سیاست پولی باثبات در اروپا باقی بماند". وایدمن که حتی در زمان خروج از سمتش همچنان علیه سیاست پولی انبساطی سخن می گفت[10] و به همین دلیل هم در درون بانک مرکزی اروپا به شدت ایزوله شده بود، جای خود را به یوآخیم ناگل عضو پیشین هیات مدیره بوندس بانک داد. به مناسبت انتصاب ناگل، لیندنر توضیح داد که اهمیت یک سیاست پولی مبتنی بر ثبات با توجه به ریسک فزاینده تورم در حال افزایش است. او گفت که ناگل یک "شخصیت با تجربه" است که "تداوم بوندس بانکِ" پول گرا را تضمین می کند. اقتصاددانان برجسته آلمانی نیز از ویژگی های ناگل استقبال کردند.[11] بنا به گزارش مرکز تحقیق اقتصادی اروپا، این امر "امیدها در جنوب اروپا را ویران می‌کند که حال بوندس بانک نیز می‌تواند به راحتی به خرید نامحدود اوراق قرضه بپردازد".

محور پاریس- رم

روزنامه هندلس بلات نوشت که وایدمن در بانک مرکزی اروپا "بازی در میان کبوترها"ی سیاست پولی بود که کمبودش در برلین حس خواهد شد. بنابراین انتظارات از جانشین او بسیار "عظیم" خواهد بود.[12] ناگل باید به "تقویت کننده" کریستیان لیندنر تبدیل شود و بدین ترتیب «وسوسه های فرانسه و ایتالیا» را دفع کند. در حال حاضر موازنه در اتحادیه اروپا جابه جا شده، زیرا بعد از شکست انتخاباتی ائتلاف بزرگ و خروج آنگلا مرکل، "خلاء قدرتی" ایجاد شده که نخست وزیر ایتالیا ماریو دراگی و رییس جمهور فرانسه امانوئل ماکرون ماهرانه از آن استفاده کرده اند. محوری از پاریس- رم شکل گرفته است که در حال حاضر در تلاش است که در عرصه های سیاسی متعددی آهنگ اصلی را بنوازد. هندلس بلات که به تلاش های فرانسه و رم برای "نرم تر کردن اعمال قواعد بدهی ها" اشاره کرده هشدار داد که این "اولین بار پس از زمانی طولانی است که مهم ترین محور اروپا نه پاریس و برلین، بلکه پاریس و رم را به هم پیوند می دهد". هرچند صدراعظم آلمان شولتس آمادگی خود برای سازش را نشان داد اما این حق صدراعظم خواهد بود که "در صورتی که خواسته های جنوب اروپا از اهداف مربوطه فراتر رفت، [آن‌ها را] به وزیر دارایی لیبرال خود کریستیان لیندنر رجوع دهد".

 

جرمن فارین پالیسی

7 ژانویه 2022

ترجمه تحریریه سایت

 

 https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/8804/

 

[1] IfW-Präsident Stefan Kooths: „Der Euro ist für Deutschland nicht alternativlos“. handelsblatt.com 30.12.2021.

[2] S. dazu Richtungskämpfe im Establishment.

[3] The return of inflation: crunch time for the European Central Bank. ft.com 14.12.2021.

[4] S. dazu Wer das Recht spricht.

[5] After 20 years the euro is entering its most perilous decade. telegraph.co.uk 31.12.2021.

[6] FDP-Chef Lindner warnt vor Folgen der Inflation. spiegel.de 30.10.2021.

[7] Nikolaus Piper: Richtungsstreit unter Liberalen. sueddeutsche.de 20.07.2015.

[8] Warum ein Finanzminister Lindner in Europa auf Skepsis stößt. capital.de 05.11.2021.

[9] Lindner warnt nach Weidmann-Rücktritt vor einem Kurswechsel. tagesspiegel.de 20.10.2021.

[10] Ära der Dauer-Inflation – Weidmanns letzter Gruß an die EZB ist eine Warnung. welt.de 17.12.2021.

[11] Nagel soll neuer Bundesbankpräsident werden. tagesschau.de 20.12.2021.

[12] Neuer Bundesbank-Präsident - Wir werden Jens Weidmann vermissen. handelsblatt.de 21.12.2021.

Write comments...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

سایر مطالب این دسته: « قدرت اروپا به زوال میرود

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر