گسترش شمالی ناتو (III)

نوشتۀ: جرمن فارین پالیسی
Write a comment

بر اساس گزارشات درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو قریب الوقوع است. روسیه با بالابردن تسلیح خود به این عدم تعادل استراتژیک جدید واکنش نشان می دهد.

انتظار می رود فنلاند و سوئد به طور مشترک در اواسط ماه مه برای پیوستن به ناتو درخواست دهند. بر اساس گزارش هایی که دیروز در هر دو کشور منتشر شد. با این کار، هلسینکی و استکهلم بالاخره از بی طرفی خود که به طور رسمی هنوز وجود دارد دست می کشند. نزدیکی فنلاند و سوئد با ناتو، از جمله مشارکت در جنگ‌های ناتو، از اوایل دهه ۱۹۹۰ آغاز شد. هر دو کشور مدت‌هاست که به قدری با این ائتلاف مرتبط بوده‌اند که کارشناسان اخیراً قضاوت کردند که پیوستن به ناتو تقریباً فقط یک "موضوع فرمال" است. این "فرمال سازی" اکنون در حال تکمیل است و عدم تعادل استراتژیک جدیدی در شمال شرق اروپا ایجاد می کند. جزیره گوتلند سوئد، که به زودی بخشی از ناتو خواهد شد، مسیرهای دریایی مرکزی را برای مثال سن پترزبورگ و کالینینگراد کنترل می کند. حدود ۱۳۴۰ کیلومتر مرز فنلاند و روسیه به مرز خارجی ناتو تبدیل خواهد شد. مسکو اعلام کرده است که با تدابیر تسلیح مجدد در شمال دور با این موضوع مقابله خواهد کرد و ممکن است سلاح های هسته ای را در کالینینگراد مستقر کند.

نزدیکی به ناتو از دهه ۱۹۹۰

نزدیک شدن فنلاند و سوئد به ناتو، از جمله مشارکت در عملیات نظامی ناتو در بوسنی و هرزگوین، در کوزوو و در افغانستان در دهه ۱۹۹۰ آغاز شد و تا دهه ۲۰۰۰ ادامه یافت. در سال ۲۰۱۲ (فنلاند) و ۲۰۱۳ (سوئد) هر دو کشور نیروهای خود را در نیروی واکنش ناتو (NRF) ادغام کردند. در نشست سران ناتو در نیوپورت در ۴ سپتامبر ۲۰۱۴، هر یک از آنها یک توافقنامه حمایت از کشور میزبان را با پیمان نظامی امضا کردند که به نیروهای مسلح ناتو اجازه می‌دهد از خاک فنلاند و سوئد برای مانورها و همچنین برای جابجایی نیروها به عنوان بخشی از عملیات نظامی استفاده کنند. وزیران و حتی سران دولت های هر دو کشور اکنون به طور منظم در نشست های ناتو از جمله اجلاس سران شرکت می کنند. در نشست سران ناتو در بروکسل در ۱۴ ژوئن ۲۰۲۱، قصد همکاری بیشتر در آینده مورد تاکید قرار گرفت. در پایان سال ۲۰۲۰، پارلمان سوئد تصمیم گرفت که گزینه پیوستن به ناتو را در اصل باز نگه دارد تصمیمی که به عنوان یک سیگنال تعیین کننده روند در پیمان ترانس آتلانتیک تلقی می شد که به فنلاند نیز ارسال شد.

"فقط فرمالیزه کردن رابطه موجود با ناتو"

در آغاز ماه مارس، تحلیلی توسط بنیاد علم و سیاست برلین در مورد روابط فعلی بین فنلاند و سوئد و ناتو بیان کرد که دو کشور "دوفاکتو" از قبل سیاست دفاعی خود را تا حد ممکن با ناتو تطبیق داده اند. تا جایی که «وضعیت آنها ... دیگر با بی طرفی به معنای دقیق کلمه مطابقت ندارد». اگر آنها تصمیم به پیوستن به پیمان نظامی بگیرند، "تقریباً فقط امری برای فرمالیزه کردن" خواهد بود. یکی از موانع، گرچه غیرقابل حل نبود، تا کنون این واقعیت بوده است که در میان مردم اکثریتی موافق برای عضویت در این ائتلاف حتی با تقریب در چشم انداز نبود. با تهاجم روسیه به اوکراین، این وضعیت تقریباً در یک لحظه تغییر کرد. یک نظرسنجی در فنلاند در ۲۸ فوریه نشان داد که ۵۳ درصد از جمعیت اکنون طرفدار پیوستن به ناتو هستند. تنها ۲۸ درصد آن را رد کردند. در سوئد، حامیان الحاق تنها می‌توانستند به ۳۵ درصد در ژانویه تکیه کنند، در حالی که ۳۳ درصد به صراحت با آن مخالف بودند. نظرسنجی‌های اخیر اکنون حامیان عضویت در سوئد را به ۵۸ درصد رسانده‌اند که این افزایش عمدتاً ناشی از کسانی است که قبلاً در مورد آن تصمیم نگرفته بودند. مخالفان ناتو ۲۸ درصد هستند

گوتلند

اگر سوئد به ناتو بپیوندد، جزیره ای با اهمیت استراتژیک به بخشی از قلمرو اتحاد تبدیل خواهد شد، جزیره گوتلند دریای بالتیک. از اینجا می توان مسیرهای دریایی در دریای بالتیک را کنترل کرد، از جمله دسترسی به خلیج فنلاند، فقط کمی بیش از ۴۰۰ کیلومتر به سمت شمال شرقی، که در انتهای آن سن پترزبورگ قرار دارد، اما همچنین مسیرهای دریایی. به منطقه روسی کالینینگراد، در فاصله ۳۰۰ کیلومتری جنوب شرقی، که مقر ناوگان بالتیک روسیه را نیز در خود جای داده است. از گوتلند، می‌توان مسیر هوایی سن پترزبورگ به کالینینگراد را نیز هدف قرار داد، که هواپیماهای روسی از زمانی که تحریم‌ها آنها را از عبور از حریم هوایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا منع کردند، به آن تکیه کردند. در سال ۲۰۱۵، سوئد استقرار مجدد نیروهای خود را در گوتلند آغاز کرد که تنها در سال ۲۰۰۵ به طور کامل از آن خارج شده بود. در سال ۲۰۱۹، دولت اعلام کرد که پدافند هوایی گوتلند را به طور جامع مدرنیزه خواهد کرد. هنگامی که درگیری بین غرب و روسیه در ژانویه سال جاری تشدید شد، نیروهای مسلح سوئد به طور قابل توجهی فعالیت های خود را در گوتلند گسترش دادند، یک سیگنال واضح برای روسیه.

۱۳۴۰ کیلومتر مرز زمینی

با الحاق فنلاند، ناتو نیز به نوبه خود مرز جدیدی با روسیه خواهد داشت که حدود ۱۳۴۰ کیلومتر طول دارد. از یک سو، مسکو باید این را در برنامه ریزی دفاعی خود در نظر بگیرد. از سوی دیگر، اتحاد نظامی غرب نیز باید اقدامات احتیاطی را انجام دهد تا اطمینان حاصل شود که حتی در این مرز نیز نمی توان به آن حمله کرد، همانطور که اخیراً مؤسسه کارنگی ایالات متحده اعلام کرد. البته این وظیفه اول خود فنلاند و سوئد و در درجه دوم وظیفه کشورهای اروپایی ناتو است، زیرا ایالات متحده روی جنگ قدرت علیه چین متمرکز شده است. بنیاد علم و سیاست برلین خاطرنشان می کند، که علیرغم جمعیت ۵.۵ میلیون نفری، فنلاند ظرفیت افزایش نیروهای مسلح را به ۲۸۰۰۰۰ سرباز در صورت وقوع جنگ دارد. همچنین به شدت بالایی ظرفیت نظامی ارتقا یافته است و سال گذشته فنلاند تصمیم به خرید ۶۴ جت رادارگریز F۳۵ ایالات متحده گرفت. سوئد در دهه های اخیر عقب افتاده است، اما تسلیح مجدد گسترده را نیز آغاز کرده است، و از جمله تعداد پرسنل ارتش خود را از ۶۰۰۰۰ به ۹۰۰۰۰ در سال ۲۰۲۵ افزایش خواهد داد. مخارج دفاعی این کشور قرار است از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ به میزان ۴۰ درصد افزایش یابد، این بمعنای ۸۵ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۴ است.

نظامی کردن بیکران شمال دور

تنش ها فقط در مرز فنلاند و روسیه افزایش نخواهد یافت. هفته گذشته، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد که اگر فنلاند و سوئد به ناتو بپیوندند، روسیه مجبور خواهد شد ناوگان شمالی خود را با «بیش از ۵۰۰ سامانه تسلیحاتی پیشرفته» ارتقا دهد. ناوگان شمالی روسیه، با بندر اصلی آن در سورومورسک در نزدیکی مورمانسک، به خوبی مجهز است. یکی از کارشناسان موسسه سیاست امنیتی کیل آن را به عنوان "قلب سنتی نیروی دریایی روسیه" توصیف می کند. با این کار، مارپیچ تسلیحاتی در شمال دور ادامه دارد. نخست وزیر سابق روسیه دیمیتری مدودف که اکنون معاون رئیس شورای امنیت فدراسیون روسیه است، قبلاً گفته بود که اگر فنلاند به ناتو بپیوندد، طول مرزهای مستقیم بین روسیه و ناتو دو برابر خواهد شد. برای حفظ توازن استراتژیک، مسکو باید اقدامات متقابلی را انجام دهد و این اقدامات می تواند شامل استقرار سلاح های هسته ای در کالینینگراد باشد. این تسلیحات میتوانند کل منطقه دریای بالتیک تا منجمله آلمان را کنترل کنند.

جرمن فارین پالیسی

26 آوریل 2022

ترجمه تحریریه سایت

https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/8901

[1], [2] Minna Ålander, Michael Paul: Moskau bedroht die Balance im hohen Norden. SWP-Aktuell Nr. 19. Berlin, März 2022.

[3] Richard Milne: Unlike Finland, Sweden inches reluctantly towards Nato. ft.com 25.04.2022.

[4] Christopher S. Chivvis: The Dilemma at the Heart of Finland’s and Sweden’s NATO Membership Bids. carnegieendowment.org 14.04.2022.

[5] Minna Ålander, Michael Paul: Moskau bedroht die Balance im hohen Norden. SWP-Aktuell Nr. 19. Berlin, März 2022.

[6] James Jackson: Russia upgrades northern fleet as Finland debates joining Nato. thetimes.co.uk 20.04.2022.

[7] S. dazu Im Hohen Norden gegen Russland.

[8] Keiran Southern, David Rose: Nuclear-free Baltic deal is off if Finland joins Nato, says Russia. thetimes.co.uk 14.04.2022.

Write comments...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر