مطالب تازه

مقالات

از جنبش کارگری

ژئواکونومی بولدوزر صادرات: با واشنگتن علیه چین

نوشتۀ: جرمن فارین پالیسی

برلین باید در چارچوب یک خودمختاری باز استراتژیک به دنبال "مشارکت با متحدانی مانند ایالات متحده" باشد: باید به "مشکلات مشترک" پرداخت و با ارائۀ "ابزارهای تجاری جدید و مکانیسم های اجرایی سختگیرانه تر شرکای دشواری مانند چین" را به پذیرفتن "تجارت باز" وادار نمود.

رشد اخیر صادرات صنعت آلمان در رسانه ها و انجمن های اقتصادی پژواکهای متفاوتی داشته است. از یک سو صادرات جمهوری فدرال آلمان در ماه ژوئیه دو باره افزایش یافته و در حال حاضر به 1.6 در صد بالاتر از سطح فوریه  2020 یعنی یک ماه قبل از رکود بزرگ ناشی از پاندمی کرونا رسیده و از سوی دیگر، رشد صادرات در حالِ حاضر دوباره در حال کاهش است. همچنین افزایش اخیر تنها بر اساس افزایش قیمتهای مرتبط با تورم صورت گرفته، در حالی که حجم کالاهای صادراتی کم شده است. مشکلات رو به رشد در زنجیره های جهانی تامین مواد و قطعات از علل مهم این امر محسوب میشوند، که به این منجر شده است که برخی  شاخه های مهم صنعتی و تقریبا همۀ شرکتها در حالِ حاضر از کمبودِ مواد و روند کاهشی تولید شکایت دارند.

منافع و خواسته های صنایع به اتاق های فکری از قبیل "جامعه آلمانی برای سیاست خارجی" (DGAP) راه پیدا کرده اند و در نوعی طرح استراتژیک تحت عنوان "جغرافیای سیاسی" دربرگیرنده تاملات اساسی حول حمایت از مدل های اقتصاد صادرات محور آلمان فرموله شده اند.

15 ماه رونق صادرات

رشد مداوم صنعت صادرات آلمان بازخوردهای متفاوتی را در پی داشته است. رسانه های اقتصادی گزارش می دهند که صادرات آلمان برای "پانزدهمین ماه متوالی" در ماه ژوئیه با وجود کمبودهای فزاینده مواد اولیه افزایش یافته است.[1] چشم انداز آینده نیز به دلیل رشد خوب اقتصاد جهانی "دوستانه" است. به طور خاص، صادرات نسبت به ماه ژوئن 0.5 درصد افزایش یافته است. به طور کلی، رکود ناشی از پاندمی کرونا اکنون جبران شده است: صادرات آلمان در ژوئیه 2021، 1.6 درصد بیشتر از سطح فوریه 2020 "یک ماه قبل از شروع محدودیت های ناشی از همه گیری کرونا" بود. بر اساس گزارش اداره آمار فدرال، در مقایسه با سال گذشته ارزش کالا های فروخته شده در خارج از کشور 12.4 درصد افزایش یافت و به 115 میلیارد یورو رسید. این شامل افزایش بیش از متوسط فروش 15.7 درصدی در ایالات متحده در مقابل با کاهش صادرات به چین به میزان 4.3 درصد بود. بنابراین ایالات متحده با حجم 10.8 میلیارد یورو بزرگترین بازار فروش آلمان در ماه ژوئیه باقی ماند و پس از آن چین با 8.4 میلیارد یورو قرار گرفت. تجارت خارجی آلمان با کشورهای حوزه یورو نیز در مقایسه با سال قبل توانسته به شدت به میزان 22.4 درصد افزایش یابد. با توجه به چشم اندازهای کوتاه مدت خوب، اتاق بازرگانی و صنایع آلمان (DIHK) پیش بینی صادرات خود را برای امسال افزایش داده است: انتظار می رود صادرات آلمان پس از کاهش 9 درصدی در سال همه گیری کرونا 2020، در سال 2021 ، هشت درصد رشد کند.

کمبود مواد به عنوان ترمز اقتصاد

با این حال، رسانه های اصلی از ضعف پویایی رشد صنعت صادرات شکایت دارند: صادرات در ژوئن 2021 نسبت به ماه قبل [پائین تر از حد انتظار] نهایتا 1.3 درصد افزایش یافت.[2] تنگناهای فزاینده مواد [اولیه] به عنوان دلیل اصلی این امر ذکر شد، که آلمان به عنوان "کشور صادرکننده ای که با اقتصاد جهان ارتباط نزدیکی دارد" به طور ویژه ای از آن صدمه می بیند. به گفته نمایندگان صنعت، 70 درصد از شرکت های مهندسی مکانیک سازنده ماشین آلات در ماه اوت از عرضه ناکافی محصولات اولیه و مواد اولیه رنج می بردند – این میزان به طور قابل توجهی بیشتر از ماه آوریل است، که هنوز 40 درصد شرکت ها را در بر می گرفت. گفته می شود که در ابتدای ماه سپتامبر این معضل تقریباً همه شرکت ها را در بر می گیرد.

تامین فولاد و قطعات الکترونیکی به ویژه دشوار است. نمایندگان این بخش از صنعت شکایت دارند که بدون تنگناهای تحویل و تامین مواد، افزایش تولید پیش بینی شده در بخش ماشین آلات صنعتی می توانست حتی از حدود ده درصد نسبت به سال بحرانی 2020 بیشتر باشد. همانطور که گزارش شده است، تقریباً "در تمام زمینه های صنعت تولید" - از "صنعت خودرو گرفته تا صنعت مبلمان"، جایی که 70 درصد از همه شرکت ها نیز از عدم تحویل مواد و محصولات اولیه شکایت داشتند، وضعیت عرضه متشنجی را گزارش کردند. در حقیقت، کل تولید صنعتی در سه ماهه دوم سال 2021 کاهش یافت. تنها در ماه ژوئیه یک افزایش کوچک صورت گرفت. بر این اساس، حجم صادرات کالاها در ماه ژوئیه کاهش نیز یافت. افزایش ارزش صادرات به دلیل افزایش تورم است.

حرکت زنجیره ای تامین مواد

آنطور که گفته می شود، علامت هشدار دهنده اختلال در رسیدن مواد [اولیه] از خارج ، "روند واردات" است که در ماه ژوئیه "به طرز شگفت انگیزی به میزان 3.8 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است". "عرضه" گاه و بیگاه "محصولات اولیه ای که به صورت قطره چکانی جریان دارند" به زودی خود را "در ارقام صادراتی نیز منعکس خواهد کرد". به گفته کارشناسان اقتصادی، این "وضعیت دشوار" همچنان ادامه دارد، اما امید می رود که در ماه های آینده به طور قابل توجهی بهبود یابد.

از سوی دیگر، اتحادیه های کارفرمائی متعددی در مورد چشم اندازهای میان مدت صنایع خود با بدبینی نگاه می کنند.[3] اتاق بازرگانی و صنایع (DIHK) هشدار می دهد که مشکلات عرضه، از جمله "بسته شدن موقت بنادر چین" به دلیل قرنطینه ناشی از همه گیری ها، "حرکت زنجیره ای بین المللی تامین مواد" را که در جریان جهانی شدن شکل گرفته است، مختل می کند. یک سخنگوی اتحادیه کارفرمایان صنایع آلمان BDI از این شکوه می کند که دفترهای پر ازسفارشات شرکت های آلمانی "هنوز تضمینی برای موفقیت صادرات در آینده نیست" زیرا زنجیره های تنش زای عرضه، "هزینه های بالای تدارکات و اختلافات تجاری حل نشده" اقتصاد صادراتی آلمان را کند می کند. انجمن تجارت خارجی BGA به ویژه در مورد افزایش سریع قیمت واردات -که بیانگر "مشکلات عمده در زنجیره های تامین" است- نگران است.. DIHKدر حال حاضر نسبت به "رکود" هشدار می دهد، زیرا 42 درصد از شرکت های صادر کننده "نمی توانند سفارشات فعلی خود را به انجام برسانند" و 26 درصد حتی مجبور به "تعلیق یا حتی توقف تولید" می شوند. به گفته  BDI، شرکت ها "در حال کار بر روی تنوع زنجیره تامین مواد خود و کانال های خرید جایگزین" هستند.

"به نفع استراتژیک آلمان"

گلایه های صنعت وارد تأملات اتاقهای فکر آلمانی مانند DGAP نیز شده اند، بدین صورت که این ملاحظات در مطلب استراتژیک منتشر شده در اواسط ماه اوت تحت عنوان "مباحث ژئواکونومیک" با ملاحظات اساسی حول حمایت سیاست خارجی- ژئواستراتژیک از مدل اقتصادی صادرات محور آلمان تدوین شده است. بر اساس این مطلب، از آنجا که صنعت آلمان با جریانهای تجارت جهانی در هم آمیخته است و حدود "12 میلیون شغل" به اقتصاد صادراتی مربوط است، حفظ تجارت باز و "مبتنی بر قواعد" جهانی با منافع استراتژیک آلمان تطابق دارد.[4] بنابراین برلین باید با بروکسل در مورد "اصلاح سازمان تجارت جهانی (WTO)" همکاری کند و باید خود را با کمک اتحادیه اروپا و از طریق "اصلاحات" در "سیاست تجاری اروپا"، در یک "جغرافیای تشدید شده" تثبیت کند.DGAP موافقتنامه تجارت آزاد را بنیاد اصلی نظری خود می داند که ژئواستراتژی یا "جغرافیای اقتصادی" را به عنوان ابزاری برای ترویج صادرات درک می کند. علاوه بر "پیوند تنگاتنگ ترانس آتلانتیک"، آلمان باید برای "تحمیل" روابط تجاری عادلانه "با چین فشار بیاورد و" توافقنامه جامع اقتصادی و تجاری اتحادیه اروپا / کانادا "(CETA) را در اسرع وقت اجرا کند. تأسیس یک "باشگاه گرمایش جهانی" فراملی نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا "تنش های احتمالی را با تعیین حداقل استانداردهای جهانی برای تجارت و گرمایش جهانی" به حداقل برساند و به توسعه صنعت محیط زیست آلمان نزدیکتر شود.

"قاطعیت بیشتر"

بنا بر نظر DGAP ، سازمان تجارت جهانیWTO  در "عمیق ترین بحران از زمان تأسیس" قرار دارد. گفته می شود که این امر در ارتباط با "رقابت جغرافیایی اقتصادی بین دو قدرت اقتصادی ایالات متحده و چین" است که منجر به "بحران در سیستم تجارت جهانی" شده است.[5]WTO  دارای یک سیستم قواعد کهنه ای است و در حال حاضر در وضعیتی نیست که بتواند "نوسازی قواعد" و "عملکرد حل اختلاف" و همچنین "نظارت بر سیاست تجاری" را تضمین کند. این امر "سوالاتی در مورد اعتبار و آینده سازمان تجارت جهانی" ایجاد می کند.

در پاسخ به این موضوع، سیاست تجاری اتحادیه اروپا باید "با هدف قاطعیت بیشتر" در رقابت های ژئواکونومیک جهانی دوباره طراحی شود. همچنین "تصویب شبکه گسترده ای از توافقنامه های تجارت آزاد بلندپروازانه" (FTA) ضروری است. بر اساس نظر جامعه آلمانی برای سیاست خارجی مقاومتهای احتمالی مردم، مانند مقاومت در برابر CETA ، باید با ملاحظه بیشتر "جنبه های آب و هوایی و زیست محیطی" کاهش یابد. اصلاح سازمان تجارت جهانی، که برلین باید آن را "در صدر دستور کارش" قرار دهد، تنها با ایالات متحده امکان پذیر است، به این ترتیب برلین باید بیش از هر چیز درباره "اصلاح روشهای حل اختلاف" در جنگ های تجاری فکر کند.

با واشنگتن علیه چین

"جامعه آلمانی برای سیاست خارجی" همچنین از عادی سازی سریع روابط با ایالات متحده حمایت می کند. بر این اساس، "احیای روابط تجاری ترانس آتلانتیکی و بازگرداندن اعتماد" اهمیت دارد.[6] ابتکارات ترانس آتلانتیکی احتمالی می تواند شامل یک همکاری نزدیک در "رویکردی نسبت به چین" و در افزایش "همکاری در رابطه با تجارت و امنیت" باشد. در رابطه با چین، این اتاق فکر همچنین از موضع مشترک اتحادیه اروپا حمایت می کند تا اولویت تاکنونی "منافع ملی کوتاه مدت" را [بر منافع بلند مدت] برطرف کند. بر اساس DGAP، آلمان "نقش ویژه" ای در تشکیل چنین جبهه ی "اروپایی" در مقابل چین دارد. بر اساس نظر این اتاق فکر، در کنار مسائل اقتصادی، این امر در مورد "مسائل امنیتی" هم صدق می کند. این اندیشکده جمهوری خلق چین را متهم می کند که با بازکردن بازارهای جدید، ایجاد "وابستگی های اجباری" اقتصادی جدید و همچنین اعمال "استانداردها و هنجارهای تکنولوژیکی چین در اوراسیا" که در نتیجۀ آن استانداردهای آلمانی مانند DIN کنار گذاشته می شوند، "محیط تجاری و جغرافیای اقتصادیِ مستعد درگیری روزافزونی" را ایجاد می کند. علاوه بر این "اقدامات منحرف کنندۀ کارکرد بازار در چین" تأثیرات منفی بر "روابط تجاری و سرمایه گذاری اتحادیه اروپا" داشته است. بنابراین برلین باید در چارچوب یک خودمختاری باز استراتژیک به دنبال "مشارکت با متحدانی مانند ایالات متحده" باشد: باید به "مشکلات مشترک" پرداخت و با ارائۀ "ابزارهای تجاری جدید و مکانیسم های اجرایی سختگیرانه تر شرکای دشواری مانند چین" را به پذیرفتن "تجارت باز" وادار نمود.

جرمن فارین پالیسی

ترجمه تحریریه سایت

منبع:

https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/8704/

زیرنویسها:

[1] Deutsche Exporte wachsen den 15. Monat in Folge trotz Materialengpässen. wiwo.de 09.09.2021.

[2] Materialmangel trifft Exportnation. tagesschau.de 09.09.2021.

[3] Weniger Wachstum für deutsche Exporte - Verbände in Sorge. bietigheimerzeitung.de 09.09.2021.

[4], [5], [6] Geoökonomie und Außenhandel. Deutschland muss einen offenen Welthandel fördern. DGAP Memo Nr. 1. Berlin, August 2021.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر

بیاب