خرابکاری در ایران بر توافق با ایران ارجحیت دارد

نوشتۀ: بلومبرگ
Write a comment

اما یک توافق هسته ای با ایران باید به مشارکت با رژیمی تن دهد که شهروندانش را سرکوب می کند، همسایگانش را طعمه ی خود می کند، حامی تروریسم در سه قاره است و نشان داده که قوانین بین المللی را به سخره می گیرد. و البته آلترناتیو یک توافق نیز ضرورتاً یک جنگ پرهزینه و خطرناک نیست. غرب قادر است جاه طلبی های هسته ای ایران را با ابزارهای دیگری به تعویق بیندازد و یا خنثی کند.

یادداشت سردبیر:

مطلبی که از بنگاه خبری بلومبرگ در دست دارید در مقطع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رقابت بین ترامپ و بایدن منتشر شده است. وقایع آن زمان تاکنون اما حکایت از آن دارند که نه تنها موضع نویسنده موضعی صرفاً شخصی نیست، بلکه سیاست مورد بحث توسط وی در سطح هر چه وسیعتری هم‌اکنون نیز در حال اجراست. با این تفاوت که در مقطع انتشار مطلب وقایع مزبور اساساً توسط سازمانهای جاسوسی رقم می‌خوردند و امروز عوامل میدانی آنان در بلوای زن، زندگی، آزادی نیز به آن‌ها اضافه شده اند. نویسنده بلومبرگ البته تنها به مراکز نظامی و یا مربوط به تکنولوژی هسته ای اشاره می کند. اما منطق او به خوبی کاملاً قابل تعمیم به عرصه کلیه شاخه‌های تولیدی و زیرساختهای اجتماعی در ایران نیز هست و از آن زمان تاکنون حقیقتاً نیز در این راه گامهای جدی برداشته اند.

آذر 1401

 

هر کس که در ماه نوامبر برنده ی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده شود، شانس زیادی وجود دارد تا تلاش کند در سال 2021 بر سر یک توافق هسته ای قویتری با ایران مذاکره کند. اما اتفاقات چند هفته ی اخیر نشان می دهد راه های بهتری وجود دارد تا جاه طلبی های هسته ای رژیم ایران را نقش بر آب کند. هم پریزیدنت دونالد ترامپ و هم رقیب دمکراتش، جو بایدن، مایلند با ایران مذاکره کنند. زمستان گذشته جو بایدن در مصاحبه با نیویورک تایمز گفت: "من دوباره به توافق می پیوندم و تعهد مجدد خود به دیپلماسی برای همکاری با متحدانمان جهت تقویت و گسترش آن را به کار می گیرم". در این اثنا ترامپ، ماه گذشته در توییتر خواستار "ایجاد یک توافق بزرگ" با ایران شد.

منطق یک توافق به این صورت است: به غیر از جنگ، تنها راه مؤثر برای جلوگیری ایران از دستیابی به تسلیحات هسته ای رسیدن به یک توافق با رهبرانش است. این فرض پایه ای، زیربنای سیاست هسته ای ایالات متحده در قبال ایران در 20 سال اخیر بوده است. با ترکیب مناسب هویج و چماق، تصور بر این است، ایران در رابطه با سلاح هسته ای بالقوه خود مذاکره خواهد کرد.

اما یک توافق هسته ای با ایران باید به مشارکت با رژیمی تن دهد که شهروندانش را سرکوب می کند، همسایگانش را طعمه ی خود می کند، حامی تروریسم در سه قاره است و نشان داده که قوانین بین المللی را به سخره می گیرد. و البته آلترناتیو یک توافق نیز ضرورتاً یک جنگ پرهزینه و خطرناک نیست. غرب قادر است جاه طلبی های هسته ای ایران را با ابزارهای دیگری به تعویق بیندازد و یا خنثی کند.

از اواخر ژوئن تاکنون، انفجارها دست کم سه مرکز نظامی ایرانی را لرزانده است. به نظر می رسد که در آخرین مورد یک مرکز نظامی زیرزمینی تولید سلاح های شیمیایی مورد هدف قرار گرفته است. در اوایل ماه جاری، ساختمانی در سایت سانتریفیوژ نطنز ایران در شعله های آتش سوخت.

هنوز اطلاعات زیادی در مورد موج اخیر این انفجارات ناشناخته باقی مانده است. یک گروه نسبتا جدیدی که خود را "یوزپلنگان وطن" می نامد مسئولیت حمله به نطنز را به عهده گرفته است. مقامات ایرانی مسئولیت آن را به گردن اسرائیل انداخته اند. دیوید آلبرایت، بازرس هسته ای سابق و بنیانگذار مؤسسه ی دانش و امنیت بین المللی، به من گفت که سازمانش-که تصاویر ماهواره ای از تأسیسات را قبل و بعد از انفجار مطالعه کرده است- نمی تواند تصادفی بودن آن را رد کند. اما او گفت که "این بیشتر شبیه به یک اقدام عمدی است".

چندین دلیل موثق وجود دارد تا این فکر به ذهن خطور کند که همه ی این اتفاقات از یک عمل خرابکارانه ی اسرائیل آب می خورد. برای شروع، همین کافی است که اسرائیلی ها قبلا چنین کاری را انجام داده اند. در اوایل دهه ی 2010، موساد اسرائیل یک سری از دانشمندان هسته ای ایرانی را ترور کرد. قبل از آن، اسرائیل و ایالات متحده در یک حمله ی سایبری به نطنز که سرعت سانتریفیوژهایش را افزایش داده بود، و باعث ناکامی آنها شد، همکاری کردند.

دیوید ورمسر، کارشناس امنیت ملی و شخصی که اخیرا به عنوان مشاور شورای امنیت ملی فعالیت کرده است، اظهار داشت که اخیرا، جاسوسان اسرائیلی به انباری در ایران نفوذ کردند و آرشیو فنی برنامه ی هسته ای ایران را دزدیدند، این امر نشانگر آن است که آنها دارای "شبکه های انسانی اند که به ساختار امنیتی ایران رخنه کرده اند".

هر کسی که مسئول حمله ی مذکور است- و البته برای روشن شدن مسئله، ایرانی ها می گویند که علیه اسرائیل به اقدامات تلافی جویانه دست می زنند، اگرچه تا کنون دست به چنین کاری نزده اند- همین آسیب وارد شده به نطنز برنامه ی هسته ای ایران را به طور چشمگیری عقب انداخته است. تأسیسات {نطنز} مرکز سانتریفیوژهای پیشرفته و کارآمدتری بود، که ایران پیرو قرارداد معیوب 2015 مجاز به تولید آن بود. آلبرایت اظهار کرد "این اقدام [خرابکاری] گل سر سبد برنامه یشان بود".

گمانه زنی ها حاکی از آن است که آسیب وارد شده به نطنز تنها محدود به سانتریفیوژهایش نیست-بلکه به تنهایی می تواند رژیم ایرانی ها را بی ثبات کند. ورمسر اظهار داشت "هر چه دولت ایران ضعیف تر به نظر برسد و تصور شود که اسرائیلی ها در همه جا حضور دارند، آن گاه مقامات عالی رتبه تر ایرانی بقایشان را به واسطه ی همکاری با آمریکایی ها یا اسرائیلی ها می سنجند، این امر نیز به نوبه ی خود یک فرصت طلایی خلق می کند".

به طور کلی این حملات همچنین می توانند مشروعیت رژیم را نزد عموم ایرانیان خدشه دار کنند. خرابکاری هایی از این دست نشان می دهد رهبران ایران آن طور که همگان می گویند چندان قدرتمند و مشرف به تمام امور نیستند.

دست کم، این واقعیت که کسی توانست پاشنه ی آشیل برنامه ی هسته ای ایران را منفجر کند باید روشن سازد که دنیای متمدن می تواند جاه طلبی های هسته ای ایران را بدون مشروعیت بخشیدن به رژیم به تعویق بیندازد.

الی لیک

ترجمه تحریریه سایت 

Eli Lake

July 13, 2020

https://finance.yahoo.com/news/sabotage-iran-preferable-deal-iran-060014134.html

الی لیک یک ستون نویس بلومبرگ است که امنیت ملی و سیاست خارجی را پوشش می دهد. او خبرنگار ارشد امنیت ملی در دیلی بیست بود و در بخش امنیت و اطلاعات ملی واشنگتن تایمز، نیویورک سان یو پی آی فعالیت می کرد.

Write comments...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر