مطالب تازه

مقالات

از جنبش کارگری

آلمان گستاخانه کارتهای بازی ایران را دوباره بُر میزند!

نوشتۀ: ام ک بادراکومار

اگر بخواهیم واقع بین باشیم، باید بگوئیم که آلمان نه تنها تمایلی به همکاری پایه ای با ایران ندارد، بلکه علاقه ای هم برای بازگشت سریع آمریکا به توافق هسته ای با ایران را نیز ندارد.... در این فاصله آلمان در سوم دسامبر اولین کشتی جنگی پیشرفته آلمانی مجهز به سامانه های ضد موشکی و ضد موشکی، موشک های ضد هوایی و ضد کشتی، اژدرها و تجهیز آن با سکوی پرواز ارتقا یافته ای برای جدیدترین بالگرد تهاجمی اسرائیل را به این کشور تحویل داد.

germany warship israel

رووین ریولین رئیس جمهوراسرائیل در روز 2 نوامبر 2020 در مراسم الحاق اولین ناوچه از چهار کشتی رزمی ساخت  آلمان در بندر حیفا شرکت میکند.

اخیراً سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در جلسه ای به تاریخ  8 دسامبر در مسکو نظرات خود را در مورد تلاش های اخیر غرب برای حفظ مدل "نظم جهانی تک قطبی" بیان کرد. وی گفت: تأملات اتحادیۀ اروپا در تلقی از خویش به عنوان یک قطب از یک نظام چند قطبی در حال ناپدید شدن است و نسبت به جهت گیریهای اخیر سیاست آلمان مبنی بر حرکت بسوی تثبیت "ادعاهای خود برای رهبری کامل" اتحادیه اروپا هشدار داد.

حقیقتا، با توجه به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و درگیری فرانسه در یک بحران سیاسی داخلی، ظاهرا شرایط زمانی برای بدست گرفتن رهبری اروپا از جانب آلمان فرا رسیده است و در این میان نشانه های پیش داده بازگشت آلمان به سوی یک نظامی گری تهاجمی تحولی بسیار نگران کننده است. در همین ماه گذشته وزیر دفاع آلمان آنه گِرِت کرامپ-کارِنباور علیرغم بیماری همه گیر کرونا، خواستار افزایش قابل توجۀ بودجۀ هزینه های نظامی شد.

برای چندین دهه میلیتاریسم آلمانی در حالتی پنهان بسر میبرد. فراموش نکنیم، که هنگام تأسیس مجدد ارتش آلمان (بوندِس وِهر) 44 ژنرال و دریادار برای خدمت سوگند ادا کردند، که بلا استثنا همگی آنان قبلاً برای ارتش هیتلر خدمت میکردند.  . از میان 14900 سرباز حرفه ای که در سال 1959 کادر افسری ارتش جدید را تشکیل میدادند، 12360 نفر از افسران ارتش هیتلر ( وِهرماخت) بودند و از این تعداد حتی 300 نفرشان جزو کادر رهبری بخش مخوف اس اس  SS بودند.

بدون شک اینکه آلمان در تمام این مدت سرش را بزیر انداخته و زیر چتر خود را مخفی کرده بود، اقدامی بسیار حساب شده بود، و در تمام این مدت توانست بر این واقعیت که بوندِس وِهر تداوم وِهرماخت هیتلری است سرپوش بگذارد. هر چند در اوایل سال 2005 مجله اشپیگل نوشته بود: "امروز بوندِس وِهر به یكی از قدرتمندترین ابزارهای در دست طراحان سیاست خارجی آلمان تبدیل شده است. از زمان وحدت مجدد دو آلمان از یك سازمان دست و پا چلفتی دائمی روندی را بسوی چابک سازی، تحولی سازمانی و نوسازی فنی را تجربه كرده است ... بوندِس وِهر. .. خود را از یک نیروی دفاعی به یک ارتش تهاجمی مداخله گر تبدیل کرده است".

در واقع نیز در سال های اخیر سنت های نخبگان حاکم آلمان و میلیتاریسم آلمانی مجددا خود را بازتولید کرده اند. ما شاهد تبدیل بوندِس وِهر به یک ماشین جنگی هستیم که قادر به دفاع از منافع آلمان در سراسر جهان است.

فرانک والتر اشتاین مایر رئیس جمهور فدرال ماه گذشته در سخنرانی خود در 65 سالگی تاسیس بوندِس وِهر گفت که حتی در دوره ریاست جمهوری جو بایدن، اروپا برای ایالات متحده مانند گذشته مهم نخواهد بود و به همین دلیل است که "من می بینم که کشور ما مسئولیت مضاعفی را بر عهده خواهد داشت "- رهبری آلمان در اروپا و نقشی قویتر برای برلین در چهارچوب ناتو.

در همین سال گذشته بودجه نظامی آلمان افزایشی 10 درصدد داشت. اشتاین مایر در توجیه این افزایش بودجه گفت: سربازان ما "حق دارند به بهترین جعبه ابزارهای ممکنی مجهز باشند  که این کشور قادر به تهیۀ آنها است، تا بتنوانند مامویتی را که سیاست برای آنها معین کرده است، بخوبی محقق سازند."

اشتاین مایر گفت: "تجارب سربازانی که ... در جنگ خدمت کردند، جایی که از نظر جسمی یا روحی دچار التیاماتی شده اند ... بخشی از تجربیات ما است. جنگهای آنان جنگهای ما هستند، حتی اگر در خود آلمان شرایط صلح برقرار باشد. درک این موضوع تنها چیزی نیست که ما می توانیم از جامعه خود انتظار داشته باشیم. بلکه این باید برای جامعه ما مهم نیز باشد. جامعه ابراز چنین همدلی و علاقه مندی را به شما بدهکار است."

وفاداری به سنتهایی، که به طرز وحشتناکی یادآور دهۀ 1930 هستند – دوباره مطرح میشوند و نخبگان حاکم از کل ملت آلمان می خواهند که با میلیتاریسم هویت یابی داشته باشند. تاثیرات تمام همه اینها در سیاست آلمان خود را بروشنی نمایش خواهند داد.

و در کوتاه مدت موضع اتحادیه اروپا در قبال اوضاع ایران خود به امری تعیین کننده تبدیل می شود.  موضع آلمان درمورد مسئله هسته ای ایران تغییر کرده و نشانه های تغییر سیاست آتی اتحادیه اروپا ظاهر می شوند که بر مبنای آن قرار است به اهدافی در مقابل ایران دست یابد که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با کمپین "فشار حداکثری" نتوانسته است بدست بیاورد.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان نیز در اوایل ماه در مصاحبه ای با اشپیگل گفت: "بازگشت به توافق هسته ای قبلی (2015 ایران) به هر رو کافی و مطلوب نخواهد بود. باید نوعی پیمان (برجام)" هسته ای پلاس" بدست آید، که بر اساس منافع ما نیز باشد. ما انتظارات واضحی از ایران داریم: نه تنها هیچ سلاح هسته ای، بلکه هیچگونه برنامۀ موشکی بالستیکی که کل منطقه را تهدید کند. همچنین ایران باید نقشی متفاوت را در منطقه بازی کند. ما دقیقاً به این خاطر به این توافق نامه احتیاج داریم، چرا که به ایران بی اعتماد هستیم. در این سیاست ما با همکاران فرانسوی و انگلیسی خود به توافق رسیده ایم."

این اولین باری است که وزیر خارجه آلمان صریحاً خواستار دست یابی به توافقی "بهتر" با ایران است. در همین حال، میگل برگر مشاور دولت در وزارت امور خارجه، نیز با بیان تهدید به "وضع تحریمهای مجدد علیه ایران" در صورت لزوم و "واکنش قاطع" به نقش ایران در منطقه" پیام ماس را مورد تاکید مجدد قرار داد..

نکته قابل توجه این است که این اظهارات در رابطه با نیاز به توافقی هسته ای و "به روز شده" با ایران مطرح میشوند. این موضع ریاکارانه ای است چرا که آلمان خود نتوانسته است به تعهدات خود در توافقنامه سال 2015 عمل کند و به خوبی به بدبینی ایران برای ورود به گفتگوهائی مجدد با غرب با توجه به تجربه اش با سایر امضاء کنندگان توافق آگاه است.

اساساً اینطور به نظر می رسد که آلمان از یک ایران قدرتمند که می تواند مانع توسعه طلبی های آتی آلمان در مناطق پیرامونی گردد، وحشت دارد. آلمان به خوبی می داند که ایران در پی دستیابی به سلاح هسته ای نیست، در حالی که برعکس، برنامه های خود آلمان برای حرکت به سمت توسعه و دست یابی و توسعۀ موشک های هسته ای را همچنان موضوعی باز باقی می مانند.

اگر بخواهیم واقع بین باشیم، باید بگوئیم که آلمان نه تنها تمایلی به همکاری پایه ای با ایران ندارد، بلکه علاقه ای هم برای بازگشت سریع آمریکا به توافق هسته ای با ایران را نیز ندارد. غیر از این هیچ توضیح منطقی دیگری برای صدور بیانیه مشترک اخیر E3 (آلمان ، فرانسه و انگلیس) در تاریخ  7 دسامبر وجود ندارد که با توجه به شرایط حاضر و اولویت در پیش گرفتن گامهائی ملموس از سوی کابینه بایدن برای برون رفت از بن بست موجود در جهت شروع هر چه سریعتر مذاکرات با ایران، به هیچ وجه بیانیه ای سودمند نیست.

بدون شک آلمان با درخواست خود مبنی بر دادن امتیازات جدید از سوی ایران در مورد سایر موضوعات "غیر هسته ای" مانند برنامه موشکی ایران و نفوذ منطقه ای آن، که به هیچ وجه مفاد توافق 2015 نبودند، وضعیت را پیچیده تر کرده است. اگر آلمان با حسن نیت عمل می کرد، میبایستی پیام خود را در وهلۀ اول مبنی بر تشویق بایدن برای پیوستن مجدد، سریع و بدون قید و شرط به توافق نامۀ برجام  از سال 2015 متمرکز می کرد.

در این فاصله آلمان در سوم دسامبر اولین کشتی جنگی پیشرفته آلمانی مجهز به سامانه های ضد موشکی و ضد موشکی، موشک های ضد هوایی و ضد کشتی، اژدرها و تجهیز آن با سکوی پرواز ارتقا یافته ای برای جدیدترین بالگرد تهاجمی اسرائیل را به این کشور تحویل داد. رئیس ارتش اسرائیل ژنرال آویو كوهاوی  در مورد این کشتی اظهار داشت: "این یكی از پیشرفته ترین ماشینهای جنگی در جهان است كه جهش قابل توجهی در توانایی ارتش اسرائیل برای حفظ قدرت ما در دریا و عملیات دریایی است."

در نتیجه گیری نهائی باید گفت: که آلمان گرایشات عینی به سمت شکل گیری جهانی چند قطبی را رد می کند. نقشۀ بازی آلمان از یک سو رهبری اتحادیه اروپا تحت پوشش شعار استقلال اروپا است و از سوی دیگر تقویت ستون اروپایی ناتو، که دقیقا آلمان را در موقعیتی قرار میدهد، که یک سیاست امنیتی را از ساحل آفریقا تا مدیترانه و خاور نزدیک و میانه را براحتی دنبال کند. آلمان سعی میکند منافع سیاسی منطقه ای خود را در همراهی با ایالات متحده آمریکا تبیین کند اما در مشارکتی متعادل تر بمنظور دست یابی به نقش و سهم بیشتری در تصمیم گیریهای سیاسی برای خود.

ام ک بادراکومار، 10 دسامبر 2020

ترجمه تحریریه سایت

https://indianpunchline.com/assertive-germany-muddles-iran-issue/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر

بیاب