نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

نامه به اله نور در پاریس

نوشتۀ: کارل مارکس

در این دنیای  "جهان رنج"، ناخشنودی و نا آرامی ، دل آدم از این خوشحال میشود که با فردی آشنا باشی ، که " شادمان " است و اضافه بر این نه فقط یک پیراهن ، بلکه سارا و دیگر چیزهای خوب را هم دارد.

ترجمه از اژدر

 

 

لندن، 26 آوریل 1869

کوچولوی عزیزم کواکهو *،

تو باید سکوت طولانی ام را واقعآ ببخشی ، من اکنون تا خرخره در کار فرو رفته ام .

حال نخست به حیوانات تو بپردازیم . سامبو Sambo  از من  تقریبآ جدانشدنی شده است ، البته او می بایست یکجورایی با غیبت استاد ارشدش کنار بیاید . بلکی Blacky  همیشه مثل یک جنتلمن رفتار میکند ، البته مثل یک جنتلمن بسیار خسته کننده . تومیTommy هم دو باره هر آنچه را که در قدرت و توانش بود بکار برد ، تا حقیقت تئوری مالتوسی را اثبات کند ، من حدس میزنم ، که هلن  ** امروز نسل جدید این جادوگر پیر را از بین خواهد برد . ویسکیWhisky، این شخصیت بزرگ و خوب در آغاز ، همانند کالیپسو Calipso ، تسلی بخش نبود  و سر خورده از عزیمت تو . او زیباترین استخوانها را رد می کرد ، و هرگز اتاق خواب ترا ترک نمی کرد و همه علائم و نشانه های درد و رنج عمیق یک " روح زیبا " را بروز می داد. اما وقتیکه نام تو برده میشود او دچار حمله ناگهانی میشود . – دیکی Dicky بعنوان یک خواننده بسیار خوب از پیله بیرون می آید و ما هر دو استعداد موسیقی امان را با " تمرینات " مشترکمان تقویت و حمایت میکنیم ، معذالک بعضی اوقات که من شروع میکنم به سوت زدن ، دیکی همانطور با من برخورد میکند ، که لوتر با شیاطین برخورد میکرد ، او ...ش را به من بر میگرداند . یوکو Jocko هم سر و کله اش دوباره پیدا شد ، ولی اوقاتش تا جائیکه ممکن است تلخ است ، پس از آنکه متوجه شد که تو رفته ایی ، همه نوع گیج سری را به نمایش میگذارد و به همه تلاش های هلن برای آرام کردنش را بی نتیجه می کند، یک منشاء دیگر خشم و غضب یوکو این بود که باغبان باغ کوچک را تمیز و مرتب کرده بود – جهانی که یوکو به حق به عنوان میدان ویژه خود و قلمرو خودش می پندارد . حال یوکو دلش برای تپه های کوچک ، غار و شکاف ها و بی نظمی دوست داشتنی اش که برای او این همه جذبه دارد تنگ شده است .

آنچه به دیگر " حیوانات " مربوط میشود – تا جائیکه آنها به انواع بی صدا تعلق ندارند ، بلکه برعکس متکلم و کاملن در وضعیتی هستند که خود راجع به کارهای خودشان حرف بزنند - من اکنون در باره آنها صحبتی نخواهم کرد.

من جمعه شب برای شام پیش بیزلی بودم . بجز من کرومپتون ، یک وکیل مدافع ، همچنین یونگ و دوپونت هم آنجا بودند ، یونگ در باره کرد و کارش گزارش می داد، او حکایت می کرد که اینجا و آنجا، چه " سخنرانی شادمانه ایی (عین کلمه!) " را و چه " تذکرات تند و تیزی " را تحویل داده است . در این دنیای  "جهان رنج"، ناخشنودی و نا آرامی ، دل آدم از این خوشحال میشود که با فردی آشنا باشی ، که " شادمان " است و اضافه بر این نه فقط یک پیراهن ، بلکه سارا*** و دیگر چیزهای خوب را هم دارد.

" آیریش من "**** را فردا برایت ارسال میکنم .

تشکر بسیار از کاکادو***** برای نامه اش . بوسه های بسیار برای فوشترا. و سلام به آفریقایی****** . او خیلی خوشحال خواهد شد بشنود – اگر که از طریق نشریات فرانسوی تاکنون با خبر نشده باشد- که گرانت اولین سفیر  " سیاه پوست " ایالت متحده را منصوب کرده است .

بدرود ، کوچولوی عزیزم کواکهو  ، نیک پیر تو Dein Old Nick

ترجمه از متن انگلیسی

مترجم: اژدر  25.Mai.2012

مأخذ : Marx-Engels Werke , Band 32 , S 601-602 , Dietz Verlag Berlin 1985

آثار مارکس – انگلس / جلد 32 / صفحات 601 – 602 / انتشارات دیتز برلین 1985

*- کواکهو Quoquo،اله نورEleanor را در بین خانواده به شوخی به نام پرنس چینی صدا میزدند.اله نور در این تاریخ برای دیدار خواهر و شوهر خواهرش  در پاریس بسر میبرد .

**- هلن دموت Helene Demuth ، همان زن خدمت کار سال های طولانی خانواده مارکس .

***- سارا آلن Sarah Allen ، زن صاحب املاک در لندن .

****- ایریش من Irishman ، هفته نامه بورژوا ناسیونالیستی ، از سالهای 1858 تا 1885 در بلفاست و سپس در دوبلین منتشر میشد .

*****- کاکادو Cacadou ، نام دیگر لاورا لافارگ دختر مارکس در بین خانواده .

******- بازی با کلمات که منظور از ریشه های پاول لافارگ میباشد . او در سانتیاگوی کوبا متولد شد . مادر بزرگش از جد پدری یکی از مولاتین ها Mulattin بود و از جد مادری اش یک سرخپوست بود .

فوشترا Fouschtra   ، پسر کوچک پاول و لاورا لافارگ بنام چارلز اتین لافارگ .

بیزلی Edward Spenser Beesly ، تاریخ دان و سیاستمدار انگلیسی ، بورژوای رادیکال ، پوزیتیویست ،پروفسور دانشگاه در لندن و پرزیدنت مجمع پایه گذاری IAA در 28.September.1864 در سالن سن مارتین ، از دوستان مارکس .

کرومپتون Henri Crompton ، حقوقدان و سیاستمدار انگلیسی،در جنبش ترد یونیون فعال بود .

یونگ Hermann Jung ، ساعت ساز ، شرکت کننده در انقلاب 1848.49 در آلمان ، مهاجرت به لندن و عضو شورای مرکزی IAA .

دوپونت Eugene Dupont ، ابزار ساز و عضو شورای مرکزی IAA ، و از طرفداران سیاست مارکس و انگلس در IAA و بنا به ماموریت شورای مرکزی بعنوان مرد ارتباطی با کمون پاریس در لندن قرار داشت

گرانت Ulysses Simpson Grant 1822-1885 ، ژنرال آمریکای شمالی و مرد دولتی هودار حزب جمهوری خواه ، شرکت کننده در جنگ های داخلی آمریکا 1861-1865 ، از مارس 1864 فرمانده کل ارتش دولت شمالی ، وزیر جنگ 1867-1868 ، پرزیدنت USA از 1867-1877 .

توضیح کوتاه : اینکه این " حیوانات " خانگی ، سگ و یا گربه و یا دیگر حیوانات خانگی ، هستند انتشارات دیتز هیچ اشاره ایی نکرده است .

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر