نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

انقلاب آمریکائی، انقلابیون القاعده ای – دو یادداشت

نوشتۀ: بهمن شفیق

تصویر پوستری از چه گوارا، در گوشه ای پرچم انگلیس و در گوشه دیگر پرچم فرانسهٍ؛ "انقلابی" تفنگ به دستی که آماده است برای "صدور انقلاب" راهی سوریه شود،

ظاهرا "همانطور که چه گوارا هم خواهان صدور انقلاب بود". این تصویری از گوشه ای در طرابلس، پایتخت لیبی است. تصویری که وارونگی غریب جهان معاصر را با قدرت تمام بازگو می کند. "انقلابی" لیبیائی ای که به یمن بمبهای "هوشمند" ناتو و دلارهای نفتی شیوخ عربستان و دبی و قطر به قدرت رسیده است، اکنون قصد صدور انقلاب خویش به سوریه را دارد و چه گوارا را سرمشق خود می داند. مگر نه این که در پایان کنفرانسی که به همت دلارهای سالیداریتی سنتر آمریکا برگزار شده است نیز می توان سرود انترناسیونال خواند؟ ارتجاعی که لباس انقلاب، لباس خصم طبقاتی خویش را، به تن کرده است.

 

گزارش تلویزیون راشیا تودی از انقلابیون چه گوارائی در طرابلس

 

*********************

 

تحولات سوریه سیری غیر قابل انتظار گرفته است. در حالی که تا مدتی قبل همه چیز گواه لیبیائی شدن اوضاع بود، اکنون به نظر میرسد که مشکلات متعددی بر سر راه پیروان استراتژی لیبیائیزاسیون نمودار شده است. و این از جمله دقیقا به این علت نیز است که حضور "انقلابیون" لیبیائی در سوریه اکنون بیش از پیش آشکار می شود. حضوری که نه تنها از نظر سیاسی به تضعیف شورای پرو امپریالیستی ملی مقاومت و ارتش باصطلاح آزاد و در مقابل به تقویت موضع سیاسی دولت انجامیده است، بلکه همچنین به نگرانی های جدی در میان متحدین غربی نیز دامن زده است.

روزنامه سلطنت طلب  ABC اسپانیا از مهم ترین روزنامه های محافظه کار این کشور است. این روزنامه ای است که از طرف محافل نزدیک به نخست وزیر اسبق اسپانیا، آزنار، اداره می شود. در جریان تحولات سوریه این روزنامه نیز مثل همه رسانه های جریان اصلی در غرب، پروژه هیولاسازی از بشار اسد و تدارک زمینه های دخالت غرب را فراهم می کرد. دانیل ایریارته یکی از خبرنگاران فعال این روزنامه در این زمینه بود. این خبرنگار که در جریان سفری به مناطق آشوب زده در سوریه از واقعه ای تعریف می کند که برای او یک شوک بود.

در روز 17 دسامبر 2011 هنگامی که ایریارته همراه با تعدادی دیگر از خبرنگاران قصد خروج از منطقه ای را داشتند، با موانعی مواجه می شوند. با پیشنهاد یکی از "انقلابیون" سوری آنها می پذیرند که از مناطق تحت نفوذ "انقلابیون" و به کمک آنان به سفر خود ادامه دهند. آنچه ایریارته و همکارانش در آنجا می بینند، برایشان باور کردنی نیست. در میان "انقلابیون" سه لیبیائی را به جا می آورند.

نخستین فرد مهدی الهتاری بود. فردی لیبیائی که قبل از پیوستن به القاعده در ایرلند زندگی می کرد. در پایان جنگ لیبی او فرمانده بریگاد طرابلس و در کنار عبدالحکیم بالحاج به فرد دوم شورای نظامیان طرابلس ارتقا می یابد. بعد از مدتی او این مناصب را کنار می گذارد. عده ای می گفتند به علت اختلاف با شورای موقت گذار، عده دیگری معتقد بودند که او خواستار بازگشت به ایرلند بود. در واقعیت اما او تدارک سفر به سوریه را می دید.

ایریارته می نویسد که «الهتاری آخرین بار در طرابلس فرماندهی گروهی از جنگجویان القاعده در حمله به هتل ریکسوس را بر عهده داشت که من هم با همکارانم از شبکه مدیائی ولتر و رسانه های جهانی آنجا بودم. زیر زمین این هتل پایگاه نیروهای خمیس قذافی بود. بر اساس اظهارات خمیس قذافی، الهتاری در جریان نبرد دستورات خویش را از افسران فرانسوی حاضر در محل دریافت می کرد».

دومین لیبیائی که ایریارته از وی نام می برد فردی است به نام "آدم کلکی" که آجودان عبدالحکیم بالحاج بود. نفر سوم کسی بود به نام فواد که ایریارته وی را شخصا نمی شناخت.

مشاهدات ایریارته اظهارات مطبوعات ضد سوریه ای جهان عرب  را مبنی بر این که ارتش آزاد سوریه توسط 600 نفر از جنگجویان القاعده فرماندهی می شود، تأئید می کند. این موضوعی بود که با دستگیری موقت بالحاج در فرودگاه طرابلس همراه با یک چمدان پول نقد و سپس آزادی وی و سر در آوردنش از منطقه ای حفاظت شده در جنوب ترکیه وارد اخبار مطبوعات شده بود. در این که عملیات این نیروها با حمایت کامل لجیستیکی و سیاسی دولت اردوغان انجام می شود، تردیدی نیست. اما شواهدی نشان می دهند که ارتباطات دولت اردوغان با القاعده به خیلی پیش از آن بر می گردد. در جریان اعزام ناوگان کمکهای انسانی برای غزه، همین مهدی الهتاری یکی از سرنشینان کشتی مرمره بود که توسط دولت اسرائیل دستگیر و بعد از 9 روز آزاد شده بود.

اما چه چیز باعث شد که روزنامه اسپانیائی ABC این اطلاعات را درج کند؟ پرتال پولیتیا این موضوع را به جهتگیری ضد اسلامی آزنار و اعتقاد وی به نظریه جنگ تمدنهای هانتینگتون مربوط می داند. آزنار در مصاحبه ای با شبکه سی-ان-بی-سی در روز 9 دسامبر اظهار داشته بود که عبدالحکیم بالحاج یکی از متهمین دست داشتن در انفجار تروریستی 11 مارس 2004 در مادرید است. عملیاتی که به قتل دهها غیر نطامی و پایان عمر سیاسی آزنار انجامیده بود.

قدرت روزافزون القاعده در منطقه حتی موجب برانگیختن نگرانی های شدیدی در اسرائیل نیز شده است. اتاق فکر "مرکز مطالعات عمومی اورشلیم" که دوره گلد سفیر سابق اسرائیل در سازمان ملل ریاست آن را بر عهده دارد، علنا نارضایتی خود را از استراتژی سازمان سیا در حمایت از به قدرت رسیدن اسلامی ها در شمال آفریقا اعلام داشته است. انتقاد این مرکز از یک سو به اخوان المسلمین و از سوی دیگر به نقش عبدالحکیم بالحاج و دوست وی شیخ علی الصلیبی - که این مرکز آنها را عاملان قطر معرفی می کند- معطوف است. الصلیبی کسی است که در انتقال 2 میلیارد دلار کمک مالی قطر به القاعده در لیبی نقش واسطه را داشت و اکنون نیز رهبری القاعده در لیبی را بر عهده دارد.

اما آنچه که از آن به عنوان استراتژی سیا نام برده می شود، در واقع مشی جدیدی است که وزیر امور خارجه آمریکا، کلینتون، در ژوئن 2011 آن را اعلام کرده بود. کلینتون در بوداپست اعلام کرد که تاکنون تماسهای "محدودی" با اخوان المسلمین وجود داشته است که دولت آمریکا قصد گسترش این ارتباطات را دارد. کلینتون اظهار داشت که "این به نفع آمریکاست که با همه احزابی که در رقابت دوستانه برای تصرف کرسی های پارلمانی و ریاست جمهوری قرار دارند، تماس داشته باشد". این اظهارات مستقیما به مصر مربوط بودند، اما آشکارا ناظر بر کل منطقه بودند. از رباط تا تونس و قاهره و طرابلس. در عین حال کلینتون از "انتظارات معینی" نیز نام برد که طرفهای تماس برای برخورداری از حمایت آمریکا باید آنها را برآورده کنند. کارین لویکفلد، ژورنالیست آلمانی،  این انتظارات را چنین بر می شمرد: "پرنسیپهای دمکراسی، عدم توسل به قهر، حفظ حرمت حقوق اقلیتها و زنان و البته به رسمیت شناختن اسرائیل". در روز 21 دسامبر 2011 یسری حماد، سخنگوی حزب سلفی النور مصر در گفتگوئی تلفنی با رادیو ارتش اسرائیل اطمینان داد که حزب وی به قرارداد صلح 1979 با اسرائیل احترام خواهد گذاشت.

ارتش آزاد سوریه نیز صد البته چنین خواهد کرد تا نگرانی های مرکز مطالعات عمومی اورشلیم را بر طرف کند. انقلاب القاعده ای در سوریه باید پیشروی کند. مشکل فقط مردم سوریه و نیروهای سیاسی آنند. نیروهایی که علیرغم همه تمهیدات تاکنون به این انقلاب پشت کرده اند. به نقش دوگانه اپوزیسیون داخل کشوری و خارج کشوری سوریه و درسهای آن در یادداشت دیگری خواهیم پرداخت.

 

 

بهمن شفیق

4 ژانویه 2012

14 دی 1390

http://omied.de

 

پیوندها:

گزارش دانیل ایریارته در روزنامه ABC اسپانیا

متن انگلیسی گزارس ایریارته در شبکه مدیائی ولتر

گزارش تیری میسان در شبکه مدیائی ولتر از نفوذ القاعده بر ارتش آزاد سوریه

گزارش پرتال پولیتیا از مشاهدات ایریارته و اظهارات آزنار

مقاله کارین لویکفلد در رابطه با سیاست خارجی آمریکا

گزارشی از پپه اسکوبار درباره تک تیراندازان در سوریه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر