نظر خوانندگان

با تشکر از رفیق وحید صمدی من در داخل ایران زندگی می کنم و در یک روستا من دوست دارم یک کمونیست را که ...
وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعت می‌نویسم. ...
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و تشکر بابت زحمات فراوان و پیشروی که میکشین. این جمله: انقلاب اجتماعی آتی، کار ناتمام تعمیق ...
نیما یک نظر در اخبار و گزارشات کارگری اسفند ماه 98 ارسال کرده است
عالی بود.... ممنونم و امیدوارم هرماه دقیق و جامع‌تر ادامه داشته باشه....
قاسم یک نظر در شیخ عیسی یا فیدل؟ ارسال کرده است
سلام رفقا، درود یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پاد...
گیسو رستمی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
دوست عزیز سؤال کننده، تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش...

مقالات

کتاب

شیخ عیسی یا فیدل؟

نوشتۀ: نوید پایور

در تمام این سالها "کمونیسم کارگری" کلمه ای در دفاع از این دستاوردهای کوبا بر زبان نیاورده است. و حالا هم از میان تمام پیغمبرها جرجیس را پیدا کرده و شیخ نشین مرتجع بحرین را الگو معرفی می کند.

" اما دولت بحرین کاری را که خیلی جاهای دیگر دنیا در برابر کرونا نکرده اند در دستور گذاشته است. بحرین اعلام کرده است که محلهای کار تا سه ماه آینده بسته میشود و تمام کارکنان بخش خصوصی و دولتی حقوق کامل خود را دریافت میکنند و همه مردم از پرداخت قبضهای برق و آب و گاز معاف هستند و تسهیلات وام بانکی گسترده ای در اختیار شهروندان گذاشته میشود. شرکتها و کارخانه ها نیز از معافیتهای جدی ای برای پرداخت بدهی ها و تعهدات خود برخوردار میشوند. برای اجرای این سیاست قریب 11 و نیم میلیارد دلار بودجه اختصاص داده شده است. در کشورهای خلیج و از جمله بحرین کلا تاکنون هزار نفر بیمار شده اند و فقط یک نفر جان باخته است که در بحرین بوده است. اما این دولتها در این زمینه مجموعا بهتر از دیگر کشورهای منطقه عمل کرده اند و بحرین برای اول بار پیشتاز است."

" بهر رو تا آنجا که به اقدامات دولت بحرین مربوط میشود همه دولتها باید از این سیاست درس بگیرند. مردم حق دارند در شرایط بحران نیز بدون دلنگرانی اقتصادی و مالی زندگی کنند و این دولتها هستند که سکان دارایی های اجتماعی را در دست دارند و باید در این رابطه مایه بگذارند حقوقها را بپردازند، زندگی همه شهروندان را تامین کنند، درمان رایگان را به اجرا بگذارند و بسیاری از این نوع اقدامات برای حفظ مردم حیاتی است تا این دوره بحران را بتوانند بدون فشارها و نگرانی ها از سر بگذرانند."

این ها گفته های ترامپ و یا پمپئو در ستایش از متحده دمکرات عرب شان نیست. این ها اظهارات یک عضو خانواده کمونیسم کارگری است. مهم نیست که نویسنده کیست. این را هر کسی از میان این خانواده مقدس می تواند نوشته باشد. نویسنده از اقدامات بحرین در رسیدگی به شهروندان خود در جریان بحران کرونا به شدت متأثر شده است و این دولت را به عنوان الگوئی برای درس گرفتن معرفی می کند. اما این سؤال جا دارد که آیا سرنوشت مردم باعث این علاقه نویسنده به بحرین شده است یا بهانه ای است برای یک اعلام موضع سیاسی دیگر در میان تحولات خاورمیانه. اگر علاقه به سرنوشت مردم باعث این موضعگیری شده است، آیا نویسنده هیچ دولت دیگری را نمی توانست الگو قرار دهد؟ مثلا کوبا.

نگاهی به یک الگوی دیگر

کوبا، مدت کمی بعد از برچیده شدن بساط باتیستا توسط کاسترو، تحت شدید ترین تحریم های آمریکا قرار گرفت که تا امروزهم ادامه دارد. اما در آنجا خدمات پزشکی کاملا دولتی و مجانی است و هیچ درمان گاه خصوصی اجازه فعالیت ندارد شهروندان از قبل از تولد و تا آخر عمر از بهداشت و طب مجانی برخوردارند. اصل 50 قانون اساسی کوبا میگوید:

            " این حق همهٔ انسان‌ها ست که به خدمات و مراقبت‌های بهداشتی دسترسی داشته باشند. دولت این حق را با ارائهٔ مراقبت‌های پزشکی و بیمارستانی رایگان تضمین می‌کند. به عبارت دقیق‌تر، از طریق تأسیس شبکهٔ خدمات پزشکی روستایی، درمانگاه‌های چندگانه، بیمارستان‌ها، مراکز پیشگیری و درمان تخصصی، ارائهٔ رایگان خدمات دندانپزشکی، ترویج کمپین‌های عمومی بهداشت، آموزش بهداشت، معاینه‌های پزشکی منظم، واکسیناسیون عمومی و سایر معیارهای سنجش برای پیشگیری از شیوع بیماری‌ها. تمامی قشرها جامعه در این فعالیت‌های و برنامه‌ها از طریق سازمان‌های اجتماعی و مردمی شرکت می‌کنند."

 برخلاف بحرین، کوبا با جمعیتی۱۲ ملیونی ۸ برابر بحرین بدون میلیارد ها پترو دلار ذخایر ارزی  در منطقه ای از دریای کارائیب واقع شده که هر سال با توفانهای سهمگینی دست و پنجه نرم میکند اما نه تنها تلفات و ویرانی های ناشی از این سوانح در آن از تمام کشور های آن منطقه و حتی از آمریکا بسیار کمتر است بلکه به تمام این کشور ها کمک های مهمی کرده است.

امروز علیرغم تبلیغات ارتجاع امپریالیستی برعلیه کوبا سیستم پزشکی کوبا در دنیا به عنوان بهترین وکارآمد ترین سازمان درمانی به رسمیت شناخته میشود. کمک های پزشکی کوبا عمدتا به کشور های آفریقایی، آمریکای جنوبی ومخصوصا کشور های حوزه دریای کارائیب قابل انکار نیست. در جریان بحران کرونا کار از این هم جلوتر رفته و حتی کشورهای پیشرفته غرب از قبیل ایتالیا نیز از کوبا درخواست کمک کرده اند. ورود پزشکان کوبایی برای کمک به مهار کرونا به ایتالیا خود اثبات جایگاه غیر قابل انکار موقعیت کوبا در کمک به امر حوادث طبیعی حتی از جانب دول امپریالیستی است.

دستاوردهای کوبا در این زمینه به حدی است که  سازمان ملل بارها به تحسین از کوبا پرداخته و در دادن کمترین قربانی در حوادث طبیعی کوبا را به عنوان الگویی برای سایر کشور ها اعلام میکند. اما در تمام این سالها "کمونیسم کارگری" کلمه ای در دفاع از این دستاوردهای کوبا بر زبان نیاورده است. و حالا هم از میان تمام پیغمبرها جرجیس را پیدا کرده و شیخ نشین مرتجع بحرین را الگو معرفی می کند. شیخ عیس بن سلمان آل خلیفه الگوی حمید تقوائی است نه فیدل کاسترو.

حقیقت این است که مسأله رسیدگی به وضع مردم نیست. این فقط یک بهانه است. مواضع سیاسی پرو غربی  این خط فکری در جهان ومخصوصا در خاور میانه غیر قابل انکار است. این جریان فکری سردمدار دفاع از پراکسی های ارتجاعی آدم کش دست ساز امپریالیست های غربی در آمریکای جنوبی، آفریقا و خاورمیانه بوده اما به غیراز دفاع از دولت مذهبی اسرائیل این اولین بار است که این خط فکری بدون پرده از یک شیخ نشین مرتجع دفاع میکند. این اتفاقی نیست و استناد به گزارشات رسانه های عربستان در انتشار ویروس کرونا به تمام دنیا توسط ایران و ورود تک ستاره های منو تو به حلقه مفسرین سیاسی این جریان حلقه های دیگر این تحول را نشان می دهند. مسأله دفاع از مردم نیست. دارند به معامله قرن داماد ترامپ می پیوندند.

نوید پایور

4 فروردین 1399

23 مارس 2020

نظرات (1)

0 از 5 براساس 0 رای
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام رفقا، درود

یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پادشاهی بحرین است و پادشاه کنونی بحرین هم «حمد بن عیسی آل خلیفه»و نوشته معطوف به شرایط کنونی است، دو گانه شیخ عیسی و فدیل در تیتر بیشتر ناآگاهانه شیخ عیسی قاسم را به ذهن متبادر می‌کند تا عیسی آل خلیفه یا حمد بن عیسی آل خلیفه میرات‌بَر او.

هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر