بحران آب، خیزش کشاورزان و هیاهوی براندازان: طبیعت، دولت و انباشت سرمایه ، سخنرانی و گفتگو با بهمن شفیق، زمان: چهارشنبه 10 آذر، ساعت 20:30 به وقت ایران، محل: چت صوتی کانال تلگرامی تدارک کمونیستی   https://t.me/ttadarok

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

ظریف گرا میدهد، مصاف رائفی پور شلیک می کند!

نوشتۀ: سعید عطاپور

تازه ترین شاهکار "پفک خورهایِ" بلینگ کات که توسط مدیای ایران، چه ارزشی و چه اصلاح طلب و چه در اپوزیسیون برانداز مورد استفادۀ "کارشناسی" فراوان قرار گرفت، گزارش مربوط به اثبات مسمومیت اعجاب انگیز ناوالنی از راه زیر شلواری او بوده است. هیستری ضد کمونیستی وجه مشترک همه اینها است.

در مورد انتشار فایل صوتی ظریف و دلایل این اقدام حساب شده و طبق نقشه که برای جلوگیری از کابوس بسته شدن روزنه های پیوستن به غرب طلائی صورت می گرفت قبلا به طورموجز قلم زده شد. اکنون احمدی نژاد ها، تاجزاده ها، لاریجانی ها و روحانی ها همه برای جلوگیری از وقوع "این فاجعه" از یکدیگر سبقت گرفته اند. سطح مشمئز کننده "مصاحبه" ظریف اما تنها سطح لودگی و هرزگی فکری "طرفداران نظم ترانس آتلانتیکی" را عریان نکرد. اقدامی که در هر نظام قابل تصور دیگری لااقل باید با برکناری جواب می گرفت، تنها مورد تادیب قرار گرفت، آنهم در شرایطی که پس از این اقدام عامل درگیرش با نشاط و جدیت بیشتر در حال انجام ماموریتهای خارجی بود. بیش از ساده لوحی است، که این اتفاق عجیب و غریب را تنها با زمان کوتاه مانده به انتخابات توضیح داد.

ظریف در یک سیستم تا مغز استخوان فاسد، به نیابت از همه و حتی متحدان خارجی نوائی را نواخت که بورژوازی پروغربی ایران از جناح های پوزیسیون آن گرفته تا اپوزیسیونِ چپ و راست تا ناسیونالیست و مذهبی و قومی مشحون این نوای شوم شده اند: شرق ستیزی و بالاخص روس ستیزی، که بزعم همه این مرتجیعن هنوز داغ انقلاب بلشویکی کارگران و اتحاد جماهیر سوسیالیستی را بر پیشانی خود حمل میکند. این کشور هنوز به درست یا غلط بوی کمونیسم و کارگران را میدهد، آن هم برای پوزیسیون و اپوزیسیونی که هیچ مشکلی با اصل ثروت اندوزی "آزادانه" سرمایه داران ندارد.

نظام در مورد مشخص شخص ظریف، ثابت کرد، که برای حفظ "بیزینس" حتی حاضر و قادر است ترور عالیترین فرد نظامی خود را به پشیزی از دریوزگی دولت بنفش در دکۀ جهان متمدن به معامله بگذارد. بیچاره حزب اللهی هائی که برای حفظ نظام مجبور به خفت قورت دادن این "سکوت دردناک مصلحت آمیز" دلال غرب شدند.

اما این پایان کار نبود. آتشباری این نوار هنوز ادامه دارد و به احتمال بسیار "بازار" ضد روسی آن در انتخابات نیز دوباره حسابی داغ خواهد شد. ترکیب سیاسی اکثریت قریب به اتفاق کاندیداهای ریاست جمهوری نیز زرادخانۀ کاملی از آن را ارائه می دهد: از برادران دالتون گرفته تا وزیری که به عدم انجام "هر گونه" وظیفه ای در دوران مسئولیت خود افتخار میکند. همنوائی عجیبی را شاهد خوهیم بود.

بازنشر مقاله ای که از قلم سازمان پروپاگاندیست مورد حمایت بنیاد سورس تراوش کرده - مقاله ای از سازمانی که نزد کمونیستها، انقلابیون و سوسیالیستهای جهان لقب  تنفر انگیز "کلاه سفیدهای اینترنتی" را با خود حمل میکند- توسط موسسه ای که سخنگوی اصلی آن سالهای متمادی است که لقب شوالیۀ مبارزه علیه نفوذی ها، ضد الیت توطئه گر جهانی و ستون پنجمی ها وجواسیس را برای خود القا کرده است، اتفاقی نیست. نه، بازنشر این مقاله که پیش از آن در مدیای رسمی یکی از راست ترین دول غرب اروپا منتشر شده بود توسط مؤسسه ی مصاف نمی تواند اتفاقی باشد. این جا مساله ی زدن روسیه است. مهم نیست مهمات آنرا سیا، سوروس یا کلاه سفیدها در اختیار می گذارند. اگر این اتفاق در هر موسسه ای به غیر از مؤسسه آقای رائفی پور اتفاق می افتاد، می شد آنرا معطوف به ناآگاهی مسئولین به سیاست های جهانی و عدم شناخت از سازمان های تاثیر گذار جهانی و جهالت در مورد نهادهای پروپاگاندای غرب دانست. اما در مورد سازمان بلینگ کت و بازنشر خوش خیم یک سند سراسر پروپاگاند ضد روسی در کانال مصاف قضیه بیش از یک اتفاق ساده است. از کوزه همان برون تراود که در اوست.

تا جائی که به جریانات راست ترانس آتلانتیکی در دولت و اپوزیسیون چپ و راست داخل و خارج از نظام بر میگردد، نیازی به توضیح نیست، اما برای جریانی که خود را از پایه های محور مقاومت و گام دوم آقا به شمار می آورد این خیلی معنا دار است.   

موضوع چیست و سازمان مادر مسئول تهیه گزارش کیست؟

کانال موسسۀ مصاف بقلم یکی از نویسندگانش در گزارشی خوش خیمانه در شرح اوضاع اوکرائین و موضع روسیه در قبال آن با نقل از رسانۀ ملی اتریش "اُ اِر اِف" برگرفته از بلینگ کت، به شرح "اعمال خرابکارانه" ، "سابوتاژها، ترورهای سمی و فیزیکی" روسیه پرداخته است. (عکس در پیوست) این نویسنده از بازانتشار این سند سرتاسر پروپاگاند ضد روسی چنان دچار شوق و شعف شده، که از خود سؤال نمی کند که دارد به اکاذیب رسانه ای استناد می کند که رسانه ی رسمی همان دولت و کشوری است که در اوج قتل عام فلسطینی ها در نواز غزه و اشغالگری فاشیستی در شرق اورشلیم، به عنوان اولین کشور اروپائی و به بهانۀ حمایت "همه جانبه" از "حق اسرائیل در دفاع از خود" پرچم آن را با افتخار بر ساختمان ریاست دولت خود برافراشته و در این مورد هم موضع گیری نیز نموده است. نویسنده به حدی از محتوای به غایت ضد روسی این گزارش و بازنشر آن سرمست بود، که در بازنشر پروپاگاندهای ارتجاعی ترین جبهۀ کدخدائی حتی  گوی سبقت  را از وزیر ترانس آتلانتیکی خود نیز ربود. درج این گزارش را هم بایستی در راستای فراخوان  رئیس جمهور روحانی در مورد دست در دست هم گذاشتن همه و "اجماع کل نظام" برای به ثمر رساندن قرارداد ترکمانچای برجام مورد ارزیابی قرار داد.

البته این شیادی و شامورتی بازی در ایران ، صرف نظر از تعلق جناحی سیاستمداران امری متداول است. تازه ترین نمونۀ دیگر آن احمدی نژاد بود که با استناد به گزارش مهندسی شده و جعلی سیا در مورد "نسل کشی اویغورهای چین" !! در مقابله با نسل کشی چینی ها موضع می گیرد (در صورت لزوم بعدا در این مورد به تفصیل خواهیم پرداخت). و این در حالی است که او چند روز بعد دچار نسیان شده و "کاملا اتفاقی" فراموش می کند، که اهالی غزه هم "از سر تصادف" مسلمانانی هستند که از جانب دولتی صلح طلب، در برابر انظار عمومی جهان قتل عام میشوند. آن هم نه در گزارش مهندسی شدۀ سازمان سیا بلکه به طور واقعی و در مقابل چشمان جهانیان.

کسانی که کمترین آشنائی را نسبت به اعتبار این گزارش گونه ها، نویسندگان و طراحان آنها دارند، به خوبی می دانند که تنها وظیفۀ این گزارش گونه ها تعقیب هدف ایجاد اجماعی جهانی به رهبری غرب و ریاست آمریکا بر علیه روسیه و چین است.

راستی در حاشیه: نظر مؤسسه همه فن حریف رائفی پور درباره برگزاری گسترده جشن عید فطر توسط مسلمانان اویغور چیست؟ استاد هم مثل ایلومیناتی های صهیون غربی معتقد است که دولت چین مسلمانان مظلوم را وادار کرده است که در خیایان به خاطر عید خودشان به جشن و پایکوبی بپردازند؟ ویدئوی این سرکوب وحشیانه را اینجا قرار می دهیم تا توجه موشکافانه استاد و نوچه هایش را جلب کرده باشیم:

گزارش رسانۀ رسمی اتریش و بلینگ کات "کلاه سفیدهای" اینترنتی - موسسۀ مصاف

گزارش رسانۀ رسمی رادیو اتریش بر اطلاعات "گزارشی" مبتنی است که سازمان بلینگ کات بعنوان سناریوی یک پروپاگاند سیاسی برای پیشبرد یک کمپین سیاسی همه جانبه برای ایجاد مقبولیت در غرب و ناتوعلیه روسیه تهیه کرده است. این گزارش مورد استفادۀ این خبرگزاری و سایر "مدیای بی طرف" غرب قرار گرفته تا ضرورت اعمال تحریم های همه جانبه علیه روسیه را توجیه کند. این به اصطلاح گزارش بدون ارائۀ کوچکترین مدرک و شاهدی با جمع کردن برخی جعلیات و جمع آوری مجموعه ای از "اطلاعات از افراد مهم، که همگی می خواهند ناشناس بمانند" و البته به خاطر "اعتبارشان نیازی هم به ارائۀ مدرک در مورد ادعاهایشان نیست" سناریوئی را برای زمینۀ سازی تحریم های بیشتر تهیه میکند.

بلینگ کت چیست؟

بلینگ کت پروژه ای صرفا مربوط به "پیشبرد دمکراسی" در روسیه است که در سال 2014 در لندن تاسیس شده است. این سازمان مبارزه با "نقض حقوق بشر"، "مبارزه با تبه کاری مالی" و "جنایات جنگی" که از جانب روسیه صورت میگیرند، را در دستور کار خود قرار داده است. شروع به کار این سازمان در سوریه، و همراه با سازمان معروف به "کلاه سفیدها" بود که کارش القای "حملات شیمیائی" توسط دولت سوریه بود. نحوۀ فعالیت این سازمان همان شیوه ای است که در ایران با اصطلاحاتی مثل "دوربین ما صدای ما" مورد استفاده قرار می گیرد. و شعارش هم از آن هم راحتتر است: "مبل من، ستاد من". و افراد معمولی ازطریق موبایل و لپ تاپ شنیده ها، شایعات و تصاویری در رابطه با موضوع معینی را به ستاد لندن ارسال میکنند، و در ستاد لندن "تحلیلگران خبره" و "کارشناسان" بر اساس این داده ها دست به تهیه و تنظیم "گزارشهای معتبر" زده  "پیشنهادات کمپینی" معینی را ارائه میدهند.

قاعدتا همین حداقل ها می بایستی شعور سیاسی نویسندۀ گزارش مصاف را اندکی تحریک می کرد، تا کمی بر روحیۀ عمیق ضد روسی خود لگامی زده تا هنگام بازنشر این پروپاگاند حداقل با یک اشاره و یا ملاحظه ای کوچک، مفری برای توجیه کارش فراهم می نمود.   

بلینگ کت، پرواز اِم- اچ  17 و شهرت بین المللی

این سازمان "شهرت بین المللی" خود را مدیون "گزارشی" است که به روال فوق در سال 2014 بعد از سقوط هواپیمای مالزی در  جریان جنگ داخلی اوکراین تهیه کرده است. این سازمان "گزارش" خود را تنها در اختیار برخی کشورهای دست چین شدۀ غربی قرار داد. (رونوشت کامل این گزارش حتی در اختیار کشور قربانی، مالزی نیز قرار نگرفت.) در این گزارش هیچ سندی وجود ندارد و تنها اسناد آن ادعای "شاهدانی" است که همگی  بر مجرم بودن روسیه مهر تائید می کوبند. شاهدانی بی نام و نشان و فاقد هر گونه مشخصات شغلی و ارتباط منطقی با جریان سقوط. دولت هلند و سایر کشورهای غربیِ مطلع نیز تصمیم گرفتند، این گزارشِ بدون مدرک و سند را بعنوان پایۀ اصلی تحقیقات قرار دهند. با این وجود دولت هلند و مراجع مربوطه حتی از دریافت گزارش کارآگاه شخصی و معروف آلمانی یوزف فیشر که با ارائۀ مدارک و معرفی تعداد بیشماری از شاهدان واقعی با نام و مشخصات، به همراه آدرس کامل آنها وتکمیل شده با شهادتنامه های رسمی شاهدان، که تصویری دیگر از این سرنگونی را حکایت می کرد، سرباز زدند. علیرغم اعلام آمادگی و پافشاری های مجدد فیشر دادگاه مسئول در لاهه حتی کوچکترین  وقتی برای طرح گزارشش به وی نداد. [1]

دولت روسیه  که از جانب دولت هلند و سایر دولتهای غربی مجرم این حادثه شناخته شده و تحت تحریم های بیشماری قرار گرفته است، تا به امروز نیز متن کامل گزارش بلینگ کت را دریافت نکرده است. این دولت ها از همکاری با روسیه در روشن شدن علل واقعی این سرنگونی سر باز می زنند.

در مورد "اعتبار" این گزارش همان بس که حتی روزنامۀ بورژوائی فرانکفورتر آلگماینه آلمان که از اعضای اصلی انجمن دوستی ترانس آتلانتیک می باشد در سال 2015 گزارش بلینگ کت را غیر معتبر خوانده واز آن اعلام برائت نمود. [2] در مورد این گزارش آمده است، گزارش بیلنگ کت که به عنوان سند پایه مورد استفاده در تحقیقات قرار گرفته است، نه در میدان و با جمع آوری شواهد و نمونه ها در محل بلکه به وسیله ی "پفک خورها"ی در اتاق نشیمن و با گوگل سرچ و لپ تاپ سرهم بندی شده است، و از این رو از لحاط قضائی ارزشی معادل "صفر" دارد.!

علیرغم همۀ این ها "گزارشات بلینگ کت" همیشه از سوی مدیای غرب بعنوان اسناد معتبر و قطعیِ "منابع غیر وابسته"  معرفی شده و در برخورد با روسیه مورد استفاده قرار میگیرند. منجمله در مورد "مسمومیت شهر سالیسبوری و مامور دوجانبه اسکریپال". تازه ترین شاهکار "پفک خورهایِ" بلینگ کات که توسط مدیای ایران، چه ارزشی و چه اصلاح طلب و چه در اپوزیسیون برانداز مورد استفادۀ "کارشناسی" فراوان قرار گرفت، گزارش مربوط به اثبات مسمومیت اعجاب انگیز ناوالنی از راه زیر شلواری او بوده است. هیستری ضد کمونیستی وجه مشترک همه اینها است.

نگاهی به وضعیت مالی سازمان

 سایت این سازمان [طرفدار شفافیت مالی!!] در مورد منابع مالی این سازمان اطلاعاتی نمی دهد و حتی برای حمایت مالی نیز امکان سابسکرایت آن در سایت نیز موجود نیست. اما در نگاهی دقیقتر متوجه می شویم که این سارمان "آن طوری که ادعا میشود نا وابسته نیز نیست":

 از طریق جمع آوری اطلاعات زیادی که بنیان گذار این سازمان هیگینس در مصاحبه های خود بیان کرده است و از گزارشات سایر مطبوعات پیرامون این سازمان، منابع مالی زیر را میتوان به عنوان حامیان مالی این سازمان نام برد:

 الف) در یک تویت از تاریخ 16-2-2017 هیگینس از منابع ملی زیر نام میبرد:

 „OSF Meedan und NED Google Adessium Crowdfunding”.

موسسۀ اُ اِس اِف عمدتا بوسیلۀ بنیاد جامعۀ باز دمکراسی جورج سوروس و موسسۀ نِد تامین مالی میشود.

ب)  اما در سایت این سازمان در قسمت "حامیان" اسامی مشتریان و سازمانهای همکار و حامیان مالی نیز بدون رعایت ترتیب الفبا یا معیار دیگری لیست شده اند.  

نِد : مخفف  National Endowment for Democracy است. این بنیاد مالی ملی برای "تقویت دمکراسی" بوسیلۀ رئیس جمهور سابق آمریکا ریگان و بر اساس ایده های رئیس وقت سارمان سیا بیل کیسی برای پیشبرد عملیات در کشورهای بیگانه تاسیس گردید. هیئت مدیرۀ نِد متشکل از افرادی از نئوکانهای آمریکائی است. نِد از جانب کنگره با بودجه ای معادل 100 میلیون دلار (آمار 2016) تامین مالی میشود. 

این سازمان مسئول سازماندهی انقلابات رنگی در شرق اروپا است. یکی از اصلی ترین اهداف این سازمان الحاق اوکراین به غرب و شکست قطعی و نهائی رئیس جمهور روسیه ولادیمیر پوتین است. [4] [5]

از آن گدشته از پروژۀ مشترک  dem Organized Crime and Corruption Reporting Projekt OCCRP  نیز در لیست حامیان بلینگ کات نام برده می شود. پروژۀ (اُ سی سی اِر پی) پروژه ای سراسری برای پیشبرد رژیم چنج در کل کشورهای پسا شوروی است.[6]

ت) الیون هیگینس (موسس بلینگ کات)  همکار عالیرتبۀ قدیمی انجمن آتلانتیک و از نویسندگان اصلی کمیته ای است که با ماموریت تهیۀ گزارش پیرامون جنگ افروزی روسیه در اوکراین تشکیل شده است. لازم به ذکر نیست که انجمن اتلانتیک برای تثبیت هژمون آمریکا در اجماع با متحدانش و برای "رفاه" جهان تشکیل شده است. [7]

 

سعید عطاپور

2 خرداد 1400

23 مه 2021

 

ضمیمه: مطلب کانال تلگرامی مصاف

masaf russia

   

  [1]https://wifka.de/startseite-2/josef-resch.html

 [2]https://www.faz.net/aktuell/politik/angebliche-bildmanipulation-fachleute-kritisieren-bellingcat-

[3]http://www.whathappenedtoflightmh17.com/so-how-is-bellingcat-funded/ analyse-zu-russland-13629383.html

[4] (vgl. Robert Parry: Why Russia Shut Down NED Fronts, 30.7.2015).

[5] https://consortiumnews.com/2015/07/30/why-russia-shut-down-ned-fronts/

[6] https://www.journalism.co.uk/news/new-bellingcat-project-to-investigate-cross-border-corruption/s2/a562610/

[7]http://www.atlanticcouncil.org/publications/reports/hiding-in-plain-sight-putin-s-war-in-ukraine-and-boris-nemtsov-s-putin-war

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر