بحران آب، خیزش کشاورزان و هیاهوی براندازان: طبیعت، دولت و انباشت سرمایه ، سخنرانی و گفتگو با بهمن شفیق، زمان: چهارشنبه 10 آذر، ساعت 20:30 به وقت ایران، محل: چت صوتی کانال تلگرامی تدارک کمونیستی   https://t.me/ttadarok

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

رکورد بی سابقه مازاد تجاری چین همراه با رشد کسری موازنه آمریکا به بالاترین حد

نوشتۀ: تحریریه سایت

تراز مازاد تجاری چین با آمریکا که یک علت تنشها بین این دو کشور است، به میزان 325 میلیارد دلار در ده ما گذشته افزایش یافته است.

رشد صادرات چین در ماه اکتبر، علیرغم محدودیتهای مربوط به انرژی، با اندکی افزایش به 27.1%  نسبت به ماه مشابه سال قبل رسید در حالی که یک رشد 22.8 درصدی انتظار می رفت. همزمان واردات چین در مقایسه سالانه 20.6% رشد داشت در حالی که انتظار یک رشد 26.2 درصدی می رفت. صادرات در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل 2.6% رشد داشت و واردات 3.2% کاهش نشان می داد. در ماه سپتامبر این ارقام معادل 5.6% و 0.7-% بودند.

در نتیجه مازاد تجاری ماهانه چین در ماه اکتبر علیرغم کاهش سرعت رشد اقتصاد چین، به رقم رکورد 84.5 میلیارد دلار رسید.

01 china import export growth

سبز-صادرات، قرمز-واردات، آبی-تراز

در حالی که رشد تجاری چین در سطحی بالاتر از دوران پیش ار پاندمی باقی مانده است، صادرات امسال آن تا همین ماه اکتبر از کل صادرات سال 2020 پیشی گرفته است گوئی دنیا از کالای چینی سیر نمی شود (با آن که این کالاها در بندر لس آنجلس باید ماهها در انتظار تخلیه بمانند).

داده ها نشان می دهند که صادرات چین به اروپای واحد و آمریکا در میان شرکای بزرگ تجاری چین سریعترین رشد را داشته اند. تراز مازاد تجاری چین با آمریکا که یک علت تنشها بین این دو کشور است، به میزان 325 میلیارد دلار در ده ما گذشته افزایش یافته است. افزایشی معادل 2.08 تریلیون یوآن نسبت به 1.75 تریلیون در سال گذشته که یک علت آن می تواند کاهش واردات سویا از آمریکا در ماههای اخیر به علت هوای نامساعد باشد.

در میان کشورهای مهم هدف صادراتی، صادرات به کره جنوبی در ماه اکتبر پویا بود و در نسبت سالانه 33.1% رشد نشان داد (در ماه سپتامبر 27.9%). صادرات به هندوستان هم 46.4% رشد داشت، مشابه رشد 46.2% ماه سپتامبر.

تصادفی نیست که چند روز بعد از این که آمریکا بزرگترین کسری موازنه خارجی را گزارش کرد – این هم از نتایج آن همه تعرفه های کالاهای چینی -، چین بالاترین رقم مازاد همه دورانها را گزارش کرد. در ماه اکتبر کسری موازنه تجاری آمریکا معادل 80.9 میلیارد دلار بود.

02 US trade deficit record

در رابطه دوجانبه بین چین و آمریکا داده های آماری هر دو کشور افزایش کسری آمریکا یا مازاد چین را گزارش می دهند در حالی که آمار دو کشور یکسان نیست و رقم گزارش شده برای هر ماه از سوی دو کشور متفاوت است. این می تواند به علل سیاسی – از جمله نشان دادن و یا پنهان کردن اثرات جنگ اقتصادی و وضع تعرفه علیه کالاهای چینی یا برعکس - واقع شود.

03 china trade deficit surplus 11.7

آبی- کسری موازنه تجاری با داده های آمریکا، قرمز-مازاد تجاری با داده های چین

در میان کالاهای صادراتی چین محصولات خانگی (39.4%) و محصولات الکتریکی (31%) بیشترین رشد نسبت به سال قبل را نشان می دهند در حالی که در محصولات تکنولوژیک مدارهای الکترونیکی رشد 29.5% و پنلهای دیود رشدی معادل 33.8% نسبت به سال قبل را نشان می دهند. در حیطه واردات نفت خام رشدی معادل 56.3% و ذغال سنگ رشد حیرت آور 292% را نشان می دهند.

در مقایسه با فصل پیشین بیشترین رشد صادرات در خاک کمیاب و وسایل نقلیه و وسایل الکتریکی، و بیشترین کاهش نسبی را در تلفنهای موبایل واقع شد. در عرصه واردات وسایل بهداشتی و ذغال سنگ در رأس رشد واردات نسبت به فصل قبل قرار داشتند و واردات وسایل نقلیه و سنگ آهن بیشترین کاهش نسبی را نشان می دهند.

04 China trade sequential terms

تهیه و تنظیم تحریریه سایت

9 نوامبر 2021

منبع

https://www.zerohedge.com/markets/china-trade-surplus-hits-record-just-us-trade-deficit-rises-all-time-high

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر