مطالب تازه

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

کوبا، کرونا و دروغ پردازان - با پروپاگاند امپریالیستی مقابله کنید

به آمارها نگاه کنید. همین نسبت را در مقایسه بین کوبا و اکوادور و – این مهم تر از همه است – ایالات متحده آمریکا می بینید. میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در کوبا 15 برابر کمتر از این کشورهاست. دهان ژورنالیستهای دروغ پردازی را باید با سرب داغ پر کرد که با وارونه جلوه دادن حقایق، مقدمات جنایتی توده ای علیه مردم کوبا را فراهم می کنند.

با پیروزی بایدن جماعتی از این خوشحال بودند که ترامپ سوپر ضد کمونیست جای خود را به یک سیاستمدار "معتدل" تر داده است که سیاست "آشتی" اوباما با کوبا را پیش خواهد برد. از آن اعتدال امروز این مانده است که دمکراتها دستاویز فقدان دمکراسی و آزادیهای مدنی در کوبا را با شکست دولت کوبا در مقابله با پاندمی کرونا گره می زنند در حالی که جمهوریخواهان کاری به این حرفها ندارند و مستقیما کمونیسم را مورد حمله قرار می دهند. به عبارتی، هر دو در بریدن سر کوبا مشترکند، بر سر این که با ساطور این سر را قطع کنند یا با چاقو اختلاف دارند. صحنه سیاست در آمریکا واقعا مشمئز کننده است.

اما این دمکراتها هستند که زیرکانه تر عمل می کنند. آنها قصد دارند به جهانیان این را بقبولانند که کوبا از مقابله با کرونا ناتوان است در حالی که در کشورهای غربی با افزایش میزان واکسیناسیون، عملا فاز مهار بیماری آغاز شده است. آنها می خواهند رسوائی های خویش در دوران آغازین شیوع کرونا، ماسک دزدی ها و پوشیدن کیسه زباله توسط خدمه بیمارستانها و زد و خورد بر سر کاغذ توالت و انواع فضاحتهای دیگر را - آن هم درست در زمانی که تیمهای پزشکی کوبا برای یاری رسانی به اقصی نقاط جهان روانه بودند -  از اذهان پاک کنند. آنها میخواهند از کوبای نجات بحش انتقام بگیرند. به همین دلیل به هر دروغ رذیلانه ای نیز متوسل می شوند. از جمله به این دروغ که کوبا در واکسیناسیون مردم شکست خورده است.

هوشمندی دمکراتها فقط در این خلاصه نمی شود که با تخریب چهره کوبا انتقام رسوائی "جهان آزاد" را هم بگیرند. این فقط یک وجه ماجراست. وجه دیگر ماجرا این است که کوبا در توسعه واکسنهای کرونای خویش به دانش و تکنولوژی بومی خویش متکی بوده است. کوبا دنبالچه فایزر و مدرنا و جانسون اند جانسون و آسترازنکا نبود. این یعنی این که به محض تأمین ملزومات تولید انبوه فراکشوری، کوبای کوچک در کنار سایر تولید کنندگان واکسن از قبیل روسیه و چین – و شاید هم ایران – تبدیل به یک رقیب جدی برای غولهای داروسازی کشورهای غربی خواهد شد. به ویژه با وجهه و اعتبار فوق العاده ای که کوبا در پزشکی در سرتاسر جهان برخوردار است و از این نقطه نظر از کلیه تولید کنندگان واکسن، اعم از شرقی یا غربی، قابل اعتماد تر نیز هست. تخریب این وجهه بیرون کردن این رقیب آینده از میدان نیز هست.

حقیقت اما این است که کوبا نه تنها در مبارزه با کرونا شکست نخورده است، بلکه علیرغم تحریمهای جنایتکارانه آمریکا حتی از بسیاری از شیخ نشین های ثروتمند خلیج فارس، از عربستان و کویت و خیلی های دیگر نیز موفق تر بوده است. در آمریکای لاتین میزان تزریق نخست واکسیناسیون در کوبا تاکنون بیش از دو برابر کشورهای اکوادور و پرو بوده است. برای مقایسه، میزان تزریق واکسن در کوبا تا امروز بنا بر آمار مراجع غربی برابر با 7.48 میلیون تزریق بوده است که بیش از 60 درصد جمعیت کوبا را در بر می گیرد. روشن است که تنها فقدان امکانات مالی و محاصره اقتصادی گانگسترهای واشنگتن و میامی باعث شده است که کوبا هنور به رقم نزدیک به صد در صد و ایمنی جمعی نرسیده است.

جولیان ماسیاس تووار، آکتیویست-ژورنالیست اسپانیائی که بر روند پاندمی متمرکز است، طی رشتوئی حقایقی را در معرض دید همگان قرار میدهد که پروپاگاند رسانه های ارتجاعی غرب و ژورنالیستهای پادوی آنان در صدد وارونه جلوه دادن آن است. این نکته را باید اضافه کرد که آمارهای کوبا از زمان انتشار نمودارهای ماسیاس تووار، یعنی در همین چند روز اخیر، باز هم بهبود یافته اند. به طور مثال در بررسی ماسیاس تووار میزان کل تزریق 6.75 میلیون نفر است در حالی که مطابق آمار امروز 7.48 میلیون نفر واکسینه شده اند. از نخستین نمودار شروع کنیم که موقعیت کوبا را در مقایسه با عربستان و کویت خرپول نشان می دهد:

cuba kuwait

نمودار دوم به مقایسه کوبا با کشورهائی از قبیل اکوادور و پرو در آمریکای لاتین می پردازد و نشان می دهد که میزان تزریق واکسن در کوبا دو برابر این کشورهاست. اما هندوستان غول داروسازی جهان نیز در کنار همین کشورها قرار دارد.

cuba ecuador india

با این حال نمودار سوم شاید مهم ترین نمودار باشد. مقایسه ای است بین دو کشور کوبا و بلژیک در اروپای پیشرفته. دو کشوری که با جمعیت کمی بیش از 11 میلیون نفر از نظر میزان جمعیت با یکدیگر قابل قیاسند. به آمارها نگاه کنید. همین نسبت را در مقایسه بین کوبا و اکوادور و – این مهم تر از همه است – ایالات متحده آمریکا می بینید. میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در کوبا 15 برابر کمتر از این کشورهاست. 124 فوتی در کوبا در ازای هر یک میلیون نفر در مقابل 2178 نفر در بلژیک. دهان ژورنالیستهای دروغ پردازی را باید با سرب داغ پر کرد که با وارونه جلوه دادن حقایق، مقدمات جنایتی توده ای علیه مردم کوبا را فراهم می کنند. بیش از این نمی شود چیزی گفت.

و نکته آخر، کسی که در مقابل این جنایت بزرگ در حال وقوع سکوت می کند، شریک جرم است. و اگر این سکوت را تحت لفافه ظاهری سوسیالیستی انجام می دهد، در حال انجام جرمی مضاعف است. این را فراموش نخواهیم کرد. 

cuba belgium

سمت راست نمودار ارقام مربوط به کوبا، سمت چپ مربوط به بلژیک. نمودار مقایسه با اکوادور نیز در آدرس فوق هست.

22 تیر 1400

13 ژوئیه 2021

دیدگاه‌ها   

# احسان 1400-05-05 13:08
ظاهرأ شما تمام روایت غالب در مدیای دموکراسی غربی در مورد کورونا را پذیرفته اید و الان به این اشاره میکنید که کوبا در مبارزه علیه آن موفق تر از فلان کشور دیگر بوده است. از زاویه دفاع از تلاش انقلابیون کوبا برای یک جامعه عادلانه تر میتوانم دفاع شما را بفهمم. ولی باید فراتر فکر کنید. چطور است که در مقابله با ویروسی که در صد مرگ و میر مبتلایان به آن کمتر از یک درصد است به یکباره تمام مردم دنیا باید واکسینه شوند؟ آن هم واکسن نوع جدیدی که سیستم دفاعی بندی شما را برنامه ریزی جدید میکند. بیمارئی که متوسط سن قربانیان آن 83 سال است و آن هم کسانی که چندین بیماری در کنار کورونا داشته اند. بعلاوه در مورد تست pcr نیر تاکنون بسیار نوشته شده است. این تست که مبنای تمام لاک داون ها و غیره بوده ابدأ مبنای تشخیص مبتلا بودن و واگیر بودن شخصی که در بدن او ویروس تشخیص داده میشود نیست. این تست حتی نمیتواند بین ویروس آنفلوآنزا و کووید فرق بگذارد. برای همین هم امسال در کشورهائی مثل آمریکا و آلمان آنلفوانزا تقریبأ ناپدید شده و فقط کورونا داشته ایم. میتوانید این موضوع را در سایت سی دی سی آمریکا بخوانید.
https://www.cdc.gov/csels/dls/locs/2021/07-21-2021-lab-alert-Changes_CDC_RT-PCR_SARS-CoV-2_Testing_1.html
در این مورد و بقیه موارد بد نیست به کتاب Falsche Pandemien از Wolfgang Wodarg رجوع کنید. نویسنده که خود ویروس شناس و کسی است که در سال 2009 توانست با تحقیقات خود جلوی استفاده از واکسن علیه آنفلوانزای خوکی را بگیرد. او بدرستی از "سودبران ترس" صحبت میکند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# تحریریه سایت 1400-05-06 15:23
با تشکر و پوزش از تأخیر در پاسخ،
در این که دول مختلف دنیا کرونا را دستاویزی برای ترور روانی جامعه قرار داده اند با شما موافقیم. در این نیز که نتایج درازمدت انواعی از واکسن اصلا معلوم نیستند. بحث ما اما نه در مورد نوع خاصی از واکسن بود و نه در مورد سیاستهای اعمال شده توسط دولتهای مختلف. تا جائی که به اصل واکسیناسیون مربوط می شود، این را دیگر نمی توانید روایت غالب مدیای دمکراسی های غربی معرفی کنید. همان دولت کوبا هم وجهه همت خود را بر واکسیناسیون همگانی گذاشته است. چین و روسیه هم همینطور و هیچکدام هم به دمکراسی های غربی تعلق ندارند.
بدون تردید اگر بیشتر فرصت داشتیم در زمینه های مورد اشاره شما هم مطالبی را منتشر می کردیم. .
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# احسان 1400-05-06 15:59
اینکه چه مکانیسمهائی وجود دارند که تمام دولتها از جمله چین، روسیه و ... را هم در این مورد به خط میکنند میتوانم فعلآ حدس و گمان بزنم. یکی از آنها اهرم های اقتصادی است. چین بطور وسیعی وابسته با بازار اروپا و آمریکا است. در ضمن مبارزه علیه تروریسم بعد از 9/11 را بیاد دارید؟ حتی ج.ا. که خودش تروریست پرورش میدهد در سیاست رسمی خود را جزء جبهه مبارزه علیه تروریسم تعریف کرد و با سرمایه داری جهانی همراه شد. روسیه با آوردن واکسن اسپوتنیک به بازار آنهم در ماه نوامبر 2019 دنیای غرب را به چالش کشید و وجهه بین المللی خود را بهبود داد. کوبا هم با تولید واکسن در شرایطی که تحریم و فشار سرسام آور به این کشور وارد میشود برای خود فضای حرکت ایجاد میکند. حتی ج.ا. نیز بدنبال تولید واکسن است و با به بازار روان کردن آن ادعای پیشرفت و خود کفائی و غیره خواهد کرد. من فکر میکنم دولت ها مانند من و شما فکر نمیکنند. آنها به این فکر میکنند که سیستمی که در مصدر آن نشسته اند را پابرچا نگاه دارند و نه اینکه روشنگری کنند. کورونا که نتیجه آن در دموکراسی های لیبرالی غربی تا کنون کنترل شهروندان و تعرض به حقوق پایه ای در مقیاس بی سابقه بوده است، بدون شک نفعش برای دولتهای مستبد تر پوشیده نمیماند و این انگیزه و شانس خوبی برای آنهاست که به شنا کردن با جریان آب بپردازند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# مسعود رازی 1400-05-10 17:18
من هم نظر شما را دارم آقای احسان. همانطور که به بهانه ۹/۱۱ حقوق شهروندان محدود شد و بطور جدی کسی سئوال نکرد که تروریسم ریشه در چه دارد و دولت های دموکراسی غربی چه نقشی در تروریست پروردن ایفا کرده و میکنند و محدودیت های اعمال شده سر جای خود ماندند. امروز هم با ترسی که به بهانه ویروسی که ۹۹٪ مبتلا شدگان به آن دوباره سالم میشوند حقوق پایه ای مردم گرفته میشود و مردم وحشت زده از این ویروس برای بالايی کف میزنند. غم انگیز اینکه چپ های جوامع نیز در کنار این یک درصد ایستاده اند و هورا میکشند. یک درصدی ها مشغول نوشتن فصل بعدی سرمایه داری هستند. فصلی که دموکراسی لیبرال غربی بیشتر شبیه کشوری مانند چین خواهد شد. کنترل بر افراد و هدایت رفتار انسان ها در آن تشدید خواهد شد. همه بخاطر اینکه این سیستم از هم نپاشد. به کتاب Great Reset نوشته کلاوس شواب بنیانگزار فوروم جهانی اقتصاد رجوع کنید که در آن سرمایه داری را بر سر دوراهی انقلاب یا رفرم برای ادامه حیات میبیند. برای ما باید بخوبی روشن باشد که رفرمی که یک درصدی ها قصد انجام آن را دارند چه معنائی برای اکثریت خواهد داشت.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# بهمن شفیق 1400-05-10 21:53
رفقای عزیز احسان و مسعود، چند نکته در رابطه با مباحثی که طرح کرده اید. استدلال ها را تفکیک نشده می آورم و به نکات هر دو شما رفقا اشاره می کنم.
اول، تمرکز شما بر نقش دول غربی در تروریزه کردن جامعه در اثر کرونا قابل توجه است. بدون تردید در این باره می توان زیاد گفت و نوشت. اما با عرض معذرت، رویکرد شما رویکردی وارونه است. شما از روی نقشه های 1 درصدی ها جهان را توضیح می دهید، در حالی که مسأله عکس آن است. از تحولات پایه ای در جهان است که باید آن 1 درصدی ها را توضیح دهید.
دوم جنگ واکسنها هم ادامه جنگ هیبریدی گسترده ای است که در سرتاسر جهان برای تجدید آرایش سلسله مراتب قدرت در نظام جهانی در جریان است. اما نمی توان دلیل هر تحولی در هر زمینه ای را در این جنگ هیبریدی جستجو کرد. به طور مثال شاید بتوان توسعه رباتهای نظامی را مستقیما از ضرورتهای آن جنگ هیبریدی استنتاج کرد اما مشکل بتوان دلیل گسترش رباتها به طور کلی و در سایر عرصه های علمی و صنعتی را یکسره این جنگ هیبریدی دانست. برعکس، توسعه رباتها بخشی از تکامل علمی و تکنولوژیک است که چه بسا بدون سرمایه داری حتی شتاب بیشتری هم بیابد. موضوع واکسن هم به همین ترتیب است. بدون این که بخواهیم وارد بحث دقیق تر در مورد انواع واکسن ها بشویم – که نیازمند توان تخصصی معینی است که من فاقد آنم – لااقل درباره واکسنهای تولید شده با روشهای متعارف در دو قرن اخیر با قطعیت تمام می توان گفت که توسعه این واکسنها از پیشرفتهای بزرگ بشریت در زمینه علم پزشکی و –شاید – مهم ترین عامل ریشه کن شدن بسیاری از بیماری های واگیر با مرگ و میر بالا بودند. هیچ دلیلی وجود ندارد که مورد کرونا از این قضیه استثناء باشد و مثلا حتی روسیه و کوبا هم واکسن را برای این درست کرده باشند که موقعیت خودشان را در رقابت جهانی بهبود ببخشند. البته این نتیجه برای آنها به دست آمد. اما چنین نتیجه ای فقط به این دلیل به دست آمد و می آید که نفس تولید واکسن فرا تر از رقابتها پاسخگوی نیاز عمومی بشر در مقابله با این ویروس تازه است.
سوم کلاوس شواب را خیلی دست بالا نگیرید. آن Great Reset در همان زمان کنفرانس داوس هم با سد محکمی به نام ولادیمیر پوتین برخورد و قطارش متوقف شد. بقیه قضایا را هم در کوتاه آمدن جمیع جماعت سران ناتو در قضایای جنگ اوکراین و سپس نورد استریم 2 و دیدار بایدن پوتین دیدیم.
چهارم اگر آینده دمکراسی های لیبرال غربی مثل چین شود، چرا باید این وحشتناک تر باشد؟ مدتها قبل از این که چین در عرصه کنترل و هدایت رفتار انسان دستاوردی داشته باشد، اتفاقا همین دمکراسی های لیبرال غربی بودند که بیشترین تجربه را در این زمینه داشتند و دارند. حقیقتا فکر می کنید تا همین امروز رفتار انسانها در جوامع غربی کنترل و هدایت نمی شدند؟ بیچاره اسنودن به خاطر افشای بخشی از همین سیستم بود که فراری شد. ممکن است کلاوس شواب برای آینده خوابهای خوبی ببیند. اما با هر درجه افول قدرت هژمونیک دمکراسی لیبرال اتفاقا آنچه رشد می کند، میزان معینی از شانس در هم شکستن کل این نظم توسط یک انقلاب اجتماعی است. البته باید محتاط بود و دوراندیش. اما از این آینده نباید چندان هراسی به دل راه داد.
به نکات دیگری هم می شد پرداخت. اما فکر میکنم اینها اصلی تر بودند.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علی 1400-04-24 18:46
من با همه حرف های شما موافقم ولی میخواستم یک چیز دیگه ای بگم به برکت کرونا یک خدای دیگری بوجود آمده قبلا دو تا خدا داشتیم یکی خود خدا و دومی مالکیت خصوصی وحالا نام خدای سوم است واکسن واقعا چرا کسی علیه واکسن حرف نمی زند چرا کسی نمی گوید چند در صد از واکسینه شدگان بعد از تزریق دوباره کرونا گرفته اند و چه مدت میزان مصونیت طول میکشد میگویند میزان اثر بخشی 95 درصد است دم خروس اینجاست یعنی برای 5 درصد مردم مصونیت ایجاد نمی کنند اگر کسی کرونا گرفت جز آن 5 درصد حساب میشود شاید تمهم مردم دنیا جز 5 در صد هستند اگر بر فرض محال واکسنی پیدا بشه که 100 در صد موثر باشد آیا فکر می کنید اجازه می دهند تولید بشه نه چون در این صورت تمام مردم دنیا مصونیت پیدا می کنند این وسط سر شرکت های دارویی بی کلاه می ماند حالا بگیم که آیا واکسن موثره نه به دلایل علمی ویروس همیشه در حال تکامله ولی واکسن نه این باعث میشه واکسن گونه های قدیمی را از بین ببرد و جا برای گونه های جدید باز بشود که خیلی خطرناکه پس شرکت ها برای ورژن جدید واکسن جدیدی می سازند و این داستان متاسفانه ادامه دارد بعد از بین بردن ویروس کرونا باید ÷مادر همه ویروس ها یعنی سرمایه داری از بین برود و گرنه در بر روی همین پاشنه خواهد چرخید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# بهمن شفیق 1400-04-25 09:39
رفیق عزیز، انتقاد شما به چیست؟ به نفس تولید و تزریق واکسن؟ این نمی تواند انتقاد درستی باشد. پزشکی مدرن بسیاری از بیماری ها را با واکسن یا ریشه کن و یا مهار کرده. تا پیش از این کرونا ما هم واکسنهای مختلف را تزریق می کردیم. پس حرف زدن علیه واکسن نمی تواند چیز درستی باشد. در این زمینه حداکثر چیزی که می توان گفت هشدار نسبت به عواقب ناشناخته تکنولوژی های جدید تولید واکسن است که هنوز به اندازه کافی تست نشده اما در حد توده ای مورد استفاده قرار می گیرند و یا خوش بینی های افراطی در زمینه عملکرد واکسن ها. انتقاد شما مبنی بر این که واکسن برای کل مردم مصونیت ایجاد نمی کند هم با انتقاد اولتان در مورد واکسن به طور کلی جور در نمی آید و هم این نیز انتقاد درستی نیست. اگر قرار است علیه واکسن به طور کلی حرف زده شود، دیگر درصد تأثیر آن نقشی بازی نمی کند. اما اگر درصد تأثیر علت انتقاد است، در این صورت باید گفت که باز هم تصور شما غیر واقعی است. هیچ داروئی و یا واکسنی در هیچ موردی قادر به تأثیر صد در صدی نخواهد بود. تاکنون نبوده است و بعد از این نیز نخواهد بود. علت آن نیز نه در ویروس یا باکتری بلکه در گونه گونی بینهایت بدن انسان است. حتی در مقابل بهترین دارو، به هیچ وجه نمی توان تضمین کرد که در تمام بدن ها کارآیی خواهد داشت.
و نکته آخر این که بحثتان درباره صنایع دارو سازی به مثابه منشأ فلاکت و نه منشأ سلامت درست، اما نمی توانیم انتظار داشته باشیم با نابودی سرمایه داری و کوتاه شدن دست این کمپانی ها از جان مردم میزان درصد تأثیر واکسنها هم بیشتر خواهد شد. فعالیت انسانی در رابطه با طبیعت همواره از دو وجه برخوردار است. یک وجه ویژه فرماسیون یا نظام مسلط و یک وجه دیگری که فراتر از این یا آن فرماسیون در تمام ادوار حیات بشری جاری است. در برده داری و فئودالیسم هم باید سرماخوردگی را معالجه کرد و در سرمایه داری و سوسیالیسم هم همینطور. در تمام این نظامها هم بخور دادن می تواند به بیمار کمک کند. این را در همه وجوه زندگی می توانید مشاهده کنید. با پایان حیات سرمایه داری، مشکل رابطه انسان با طبیعت یک بار برای همیشه حل نمی شود. آنچه تغییر می کند خارج کردن این رابطه از سلطۀ دیکتاتوری سودآوری و بازگرداندن نقش طبیعی انسان به اوست.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر