مطالب تازه

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

کرونا، واکسن و کاسه لیسان "کارگری" فایزر!

حقیقتا این فعالان "کارگری" و دانشجوئی از کجا چنین اطمینانی را کسب کرده اند که استفاده از واکسنهای فایزر و کرونا یعنی سلامت عمومی جامعه؟

وحید هروآبادی آخوندکی است بی مقدار. از آنها که خود را فرنگی نشان می دهند. اصلاح طلب هم نیست. شاید زمانی احمدی نژادی بوده باشد و شاید امروز هم هنوز احمدی نژادی است. این آخوندک حسابی فعال مدنی هم هست. نه تنها این، بلکه مثل همه فعالان مدنی دیگر ضد اقتدارگرائی هم هست و چپ و راست علیه توتالیتاریسم توئیت میزند. و باز هم مثل همه فعالان مدنی دیگر، ایشان ضد چین است و ضد روس است و کشته مرده دمکراسی غربی.

در قضیه واکسن کرونا، آخوند هروآبادی هم خود را موظف میداند به عنوان یک فعال خستگی ناپذیر جامعه مدنی در جنگ بیرحمانه ای که برای تسخیر بازارهای واکسن در جهان به راه افتاده است وظایف شهروندی خود را به نحو احسن انجام داده و دولت ایران را به استفاده از به زعم خود بهترین واکسن وادار کند. و البته که این را به طور خستگی ناپذیر با توئیتهای متعدد انجام می دهد. برای او واکسن موضوعی جدی است که نمی توان با آن شوخی کرد. در این مورد می نویسد:

"تولید واکسن کرونای مشترک دانشگاه کوئینزلند و شرکت بیوتکنولوژی سی‌اس‌ال در استرالیا به دلیل اینکه در مثبت شدن کاذب آزمایش ایدز اثر مثبت داشته متوقف شده، خلاصه اینکه با این واکسن شوخی‌موخی نمی‌شود کرد، یا باید از سورس مطمئن خریداری کرد یا جان ملت را در خطرات بدتر نباید قرار داد".

به این میگویند احساس مسئولیت. راست می گوید. باید واکسن را از "سورس" مطمئن خریداری کرد. آخوندک تا آنجا هم فرنگی شده که به جای واژه فارسی "منبع" از لغت انگلیسی "سورس" استفاده می کند. اینطوری شیک تر است. و روشن است که این "سورس" روسیه نیست. ببینید:

"دیمیتری پسکوف، سخنگوی پوتین، در برابر خودداری ترکیه از خرید واکسن ادعایی روسیه برای کرونا به نام Sputnik V، گفت: نتایج آزمایش واکسن روسی علیه ویروس کرونا نشان دهنده اثربخشی و قابلیت اطمینان آن است؛ و جالب اینکه ما هم از قدیم مثال داریم: هیچ‌ ماست‌بندی نمیگه ماست من ترشه!"

بگذریم از این که ماجرای خودداری ترکیه از خرید واکسن روسی خود هم یک کمپین تبلیغاتی است و هم بخشی از پوکر بزرگ ژئوپلیتیکی که ترکیه هم بازیگری قهار در آن است. آنچه وزیر بهداشت ترکیه گفته بود این بود که "تا جائی که به واکسن روسی کرونا مربوط می شود همانطور که میدانید این باید دوره ای از آزمایشات سم شناسی toxicology را طی کند. ما در حال شروع این کار در کشورمان هستیم. اگر همه چیز موفقیت آمیز باشد می توانم بگویم که مشکلی در میان نیست." کسی که شعور داشته باشد و ریگی هم در کفشش نباشد می فهمد که این یعنی پوکر. یعنی این که ترکیه دارد به روسیه میگوید که "آقا در مقابل استفاده از واکسن شما که به معنای تأئید اعتبار شما در سطح جهانی است، چه امتیاز متقابلی به ما می دهید؟". اما آخوند هروآبادی احتمالا شعور دارد و به احتمال قطعی تر آن ریگ توی کفشش است که او را به این نتیجه میرساند که ماست پوتین ترش است.

در عوض او آدرس ماست شیرین را هم دارد. بفرمائید:

"روحانی: تصمیم گرفتیم از یک کشور واکسن خریداری شود، دیشب هم دستور این کار را صادر کردم ✓ آقای روحانی، مردم حق دارند بدانند از کجا می‌خواهید واکسن بگیرید، از این چک و چینی‌ها و دک و روسی‌ها باشد نمی‌شود اعتماد کرد، از شرکت‌های دارویی معتبر جهان بگیرید".

شرکت های دارویی معتبر جهان. به به. و این شرکتهای داروئی معتبر جهان کدامند. از آخوند هروآبادی بشنویم:

"ما که حرف‌مون روشنه، برنامه‌ریزی کنید از #فايزر واکسن بگیرید، هرکس خواست رایگان بزنه، هرکس دوست نداشت، روغن بنفشه بزنه، منتهی به جنس روسی و چینی نمیشه اعتماد کرد، چرا؟ چون تو این دوتا خراب شده آزادی نیست، نه پزشک آزاده نه خبرنگار، معلوم نیست چه غلطی می‌کنن."

این یعنی این که برای آخوند هروآبادی روشن است که دانشمندان فایزر دارند چه غلطی می کنند. آخوند معتقد است که در آمریکا آزادی هست و هم پزشک در آنجا آزاد است و هم خبرنگار. حتی اگر کسی ریگی هم در کفش داشته باشد، باز هم اظهاراتی از این دست درباره کشوری که منبع بزرگترین افتضاحات پزشکی و امور غذائی بوده و نام مونسانتوی آن لرزه بر اندام میلیونها کشاورز در سرتاسر جهان می اندازد، نیازمند میزان بالائی از بلاهت نیز هست. اما آخوند هروآبادی بیدی نیست که از این بادها بلرزد و با اعتقاد راسخ بیان می کند که حرفش روشن است و چون و چرا و اما و اگر ندارد.

آخوندک هروآبادی البته در جهان سیاست رقم قابل توجهی نیست. اما او بی شیله پیله حرفهائی را می زند که حرف دل طیف متلون طبقه متوسطی های پادوی بورژوازی ترانس آتلانتیک است. روشنفکرانشان حرفهایشان را در زرورق های دیگری می پیچند و آخوندک آنها را رک و راست بیان می کند. اگر نه این همان حرف تتمه روشنفکران و فعالان مدنی دیگر هم هست. می شد از کنار این ترهات گذشت و آن را هم در عداد سایر تحولات این روزهای جامعه ایران قرار داد. اما وقتی همین ترهات به نام فعالان کارگری منتشر می شود، دیگر سکوت جایز نیست. و لیست بلندبالائی از انواع انجمنهای "کارگری" انتشار یافته است که دقیقا همین خزعبلات را تکرار می کند. لیستی که البته فقط یک نام در آن غایب است و همان نام نیز آبشخور اصلی این لیست است: اتحادیه آزاد کارگران ایران. کسی که حتی کمی آشنائی با سابقه این تشکل سوسیال فاشیستی داشته باشد می داند که امضاهائی از قبیل "انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه" و "گروهی از کارگران پتروشیمی عسلویه" و چندین اسم دیگر در این لیست، بنگاههای زیرگروه این اتحادیه خوشنام را تشکیل می دهند که سابقه درخشانی از خوش خدمتی به بورژوازی ترانس آتلانتیک، از جمله حمایت از کودتای گوایدو در ونزوئلا، را در کارنامه خود دارد.

این "فعالان کارگری" هم مثل آخوند هروآبادی به فایزر و مدرنا اعتماد دارند و لاغیر. می نویسند که دولت 50 میلیون دلار برای خرید واکسن فایزر اختصاص داده است و به این معترضند چرا که این مقدار برای عموم کافی نیست: " این تصمیم، معنایش چیزی جز تامین سلامت برای سران و مدیران رده بالا و وابستگان به حکومت و البته بی‌توجهی به سلامت عموم جامعه نیست". از نظر اینان نیز برای سلامت عموم جامعه " حکومت وظیفه دارد اقدام به خرید واکسن از شرکت‌هایی نظیر «فایزر» و «مدرنا» کرده و واکسیناسیون مجانی و همگانی را شروع کنند." بازاریابی رایگان برای فایزر و مدرنا.

اما حقیقتا این فعالان "کارگری" و دانشجوئی از کجا چنین اطمینانی را کسب کرده اند که استفاده از واکسنهای فایزر و کرونا یعنی سلامت عمومی جامعه؟ کمی تدقیق در این موضوع بی فایده نیست.

پرتال اخبار علمی یا ساینس نیوز یک پرتال قدیمی علمی آمریکائی است که توسط بنیادی به نام "جامعه برای دانش و عموم" انتشار می یابد و در زبان رسمی در شمار منابع "معتبر" علمی است. حقیقتا نیز این بنیاد از هر گونه سوء ظنی از سوی هکرها و نفوذی های چینی و روسی مبراست. در لیست اسامی تأمین کنندگان بودجه این بنیاد اسامی "معتبر" دیگری به چشم می خورند. از جمله این اسامی: وزارت دفاع، کمپانی دارو سازی جانسون اند جانسون، گوگل، بنیاد دمکراسی USAID، بنیاد سلطان عبدالعزیز، گوددی، فدراسیون یهودیان شیکاگو، و خیلی اسامی آشنای دیگه. امیدواریم این اسامی نه فقط آخوند هروآبادی، بلکه فعالان "کارگری" را هم به اعتبار این بنیاد و این که این بنیاد هیچ ربطی به سپاه پاسداران و محور مقاومتی ها ندارد، متقاعد کرده باشد.

در تاریخ 20 نوامبر مقاله ای در پرتال مزبور درج شده است تحت عنوان "چرا باید واکسنهای کووید 19 مثل فایزر را در سرما حفظ کرد". نویسنده مقاله، خانم تینا هسمن سی توضیح می دهد که تفاوت واکسنهای مبتنی بر RNA با واکسنهای مبتنی بر DNA در چیست و چرا این برای چنین واکسنهائی الزامی است. صرفنظر از کلیه مباحث مربوط به تغییرات احتمالی ژنوم انسانی در اثر واکسنهای مبتنی بر RNA که خود می تواند موضوع بحث و بررسی مستقلی باشد و البته نیازمند دانش تخصصی مربوطه است، خانم هسمن در توضیح دلایل این امر ناچار می شود که به داده های واقعی در مورد ساختار واکسنهای فایزر و مدرنا نیز اتکا کند. مسأله اما این است که حتی این خانم نیز به این داده ها دسترسی ندارد. کلیدی ترین عبارات مقاله "علمی" ایشان درباره اثرات فایزر و مدرنا این است که "پاسخ به این سؤال نیازمند مقداری حدس و گمان است. سانجای میشرا، یک شیمی دان متخصص پروتئین و دانشمند علم داتا در دانشگاه واندربیلت نشویل می گوید که این شرکتها احتمالا تمام فوت و فن ها و اسرار تجاری را که برای ساختن واکسن به کار گرفته اند رو نخواهند کرد." و بر همین اساس هم خانم هسمن در ادامه مقاله ناچار می شود بر اساس همان حدس و گمانها به بررسی موضوع بپردازد. این که چنین مقاله ای تا چه حد می تواند شایسته عنوان "علمی" باشد، به جای خود. مسأله اساسی این است که حتی نویسندگان پرتالی که خود آن پرتال از سوی نهادهائی مثل وزارت دفاع آمریکا تأمین مالی می شود به اطلاعات فایزر و کرونا دسترسی ندارند. گوساله هائی مثل هروآبادی و "فعالان کارگری" از کجا به چنین اطلاعاتی دست یافته اند؟ از هیچ کجا. آنها فقط دارند فضولات دستگاه پروپاگاندیستی ترانس آتلانتیک را غرغره می کنند.

جدال بر سر واکسن یک جدال سیاسی است. در این جدال اتفاقا این نوچه های "جامعه باز" و "جریان آزاد اطلاعات" و "آزادی بیان" اند که بیشرمانه مشغول دروغ پردازی اند. و از قضا به روسیه اقتدارگرائی که در جریان تولید واکسن هم اکنون در حال همکاری با دانشگاه آکسفورد انگلستان است به مراتب بیشتر می توان اعتماد کرد تا به این "شرکتهای معتبر داروئی". از قرار روسیه اقتدارگرا بسیار شفاف تر است تا جامعه مطلوب آخوندک ها و "فعالان کارگری".

درباره تبلیغات کر کننده در زمینه اثر گذاری واکسنهای فایزر و مدرنا در یادداشتی دیگر خواهیم نوشت.

26 آذر 1399

16 دسامبر 2020

ضمیمه:

فعالان کارگری و دانشجویی: واکسن همگانی و رایگان، مطالبه‌ای فوری و عمومی است!

گروه‌هایی از فعالان کارگری، دانشجویی، بیکاران، و فعالان حقوق کودک در بیانیه مشترکی به تاریخ ۲۴ آذر، بر حق دسترسی رایگان همگان به واکسن کرونا تاکید کرده و نسبت به «تحمیل واکسن نامرغوب کرونای ساخت نهادهای امنیتی» هشدار داده‌اند.

واکسن کرونا

۳۰ گروه امضا کننده بیانیه که در میان آن‌ها تشکل‌های کارگری و دانشجویی و… از نقاط مختلف ایران از تهران تا کردستان، اصفهان و مازندران قرار دارند، در بیانیه خود نوشته‌اند شیوع کرونا یک مشکل جهانی است، اما در ایران پنهان کاری مسئولان و بی توجهی آنان به وضعیت مردم مشکلات را دو چندان کرده است.

بیانیه با اشاره به این واقعیت که در بسیاری از کشورها رایگان بودن واکسن‌های تست شده کرونا برای عموم مردم تضمین شده است، به اظهارات مقامات وزارت بهداشت رجوع داده و نتیجه گرفته‌اند که حکومت ایران به بهانه کمبود بودجه مقداری واکسن «فایزر» و «مدرنا» به مبلغ ۵۰ میلیون دلار خریداری کرده که عملا برای سران، وابستگان و مقامات رده بالا در نظر گرفته شده و قرار است عموم مردم از «واکسن ساخت داخل» استفاده کنند.

در این بیانیه آمده است:

«این تصمیم، معنایش چیزی جز تامین سلامت برای سران و مدیران رده بالا و وابستگان به حکومت و البته بی‌توجهی به سلامت عموم جامعه نیست؛ این در حالی است که بودجه این خرید از واکسن‌های ساخت خارج از کشور، تماما از منابع عمومی کشور تامین می‌شود.
در مملکتی که هر ساله هزاران میلیارد تومان از بودجه عمومی به نهادها و موسسات بی‌خاصیت و حتی مضر برای مردم اختصاص داده شده است، هیچ بهانه و توجیهی برای تحمیل تامین سلامت عمومی، با هزینه خود مردم قابل قبول نخواهد بود».

نویسندگان بیانیه همچنین تاکید کرده‌اند:

«سران حکومت باید از پند و اندرز با نیت تحمیل واکسن نامرغوب کرونای ساخت نهادهای امنیتی به مردم خودداری کنند. استفاده از هر داروی فاقد تاییدیه سازمان بهداشت جهانی، اقدام برای تهدید سلامت جامعه می‌باشد و حکومت وظیفه دارد اقدام به خرید واکسن از شرکت‌هایی نظیر «فایزر» و «مدرنا» کرده و واکسیناسیون مجانی و همگانی را شروع کنند».


امضاء کنندگان بیانیه عبارتند از:

۱- انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه
۲- گروهی از فارغ‌التحصیلان رشته شیمی دانشگاه رازی کرمانشاه
۳- گروهی از ورزشکاران رزمی کار کرمانشاه
۴- سندیکای نقاشان البرز
۵- گروهی از کارگران بیکار خیابان فرح، سنندج
۶- گروهی از کارگران ساختمانی کمربندی ۱۷ شهریور، سنندج
۷- گروهی از کارگران جوشکار خیابان چهارباغ، سنندج
۸- گروهی از کارگران ساختمانی خیابان ۱۷ شهریور، سنندج
۹- گروهی از کارگران بیکار روستای نوره، سنندج
۱۰- گروهی از کارگران بیکار شهرک صنعتی (کارخانه شیر)، سنندج
۱۱- گروهی از کارگران مرغداری‌های مریوان
۱۲- گروهی از فعالین کارگری سقز
۱۳- گروهی ازکارگران لوله کش ساختمانی سقز
۱۴- گروهی از کارگران نقاش ساختمانی سقز
۱۵- گروهی از کارگران برق کار ساختمانی سقز
۱۶- گروهی از کارگران و جوانان بیکار محلات کریم آباد، تپه‌ی شافعی، برد بران وتپه مالان سقز
۱۷- تشکل دانشجویان پیشرو دانشگاه اصفهان
۱۸- تشکل دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
۱۹- گروهی از دانشجویان دانشگاه آزاد نجف آباد
۲۰- گروهی از دانشجویان دانشگاه علامه تهران
۲۱- گروهی از دانشجویان دانشگاه‌های هنر تهران
۲۲- گروهی از دانشجویان تربیت مدرس
۲۳- گروهی از دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل
۲۴- گروهی از دانشجویان دانشگاه مازندران
۲۵- گروهی از فعالین لغو کار کودکان
۲۶- گروهی از کارگران پتروشیمی سبلان عسلویه
۲۷- گروهی از کارگران پتروشیمی جم عسلویه
۲۸- گروهی از کارگران پتروشیمی بوشهر عسلویه
۲۹- گروهی از کارگران پتروشیمی صدف عسلویه
۳۰- گروهی از کارگران پتروشیمی دماوند عسلویه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر