مطالب تازه

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

"غرب نمی گذارد واکسن کرونا بخریم"؟ - یا جان مردم گروگان شماست؟

اگر بودجه کواکس را عربستان و آلمان و هلند و استرالیا و انگلستان تأمین می کنند، حقیقتا چه خدمتی از سوی ایران انجام گرفته است که در ازای آن پاداش اجازه خرید واکسن را باید انتظار داشته باشد؟ آیا این خدمت همانی نیست که احمدی نژاد آن را رو کرده بود؟ آیا این وعده "اجازه خرید" در قبال تبدیل ایرانیان به موش آزمایشگاهی تولید واکسن فایزر بایونتک است؟

از جمله دشواری های بسیار سنگین بحث درباره اوضاع ایران یکی هم این است که حقیقتا نمی توان تشخیص داد کدام یک از کار بدستان و کار چاق کنان دولت مستقر وقیح تر و بی شرم ترند. روحانی با قهقهه هایش یا جهانگیری و نوبخت و یا هر قرمساق دیگری که زمام امور را در دست دارد. از بالاترین تا پائین ترین سطح، این دولتی است وقیح و بی شرم. کمتر دولتی در دنیای امروز را می توان با چنین تجمیع غریبی از قوادان در یک نقطه پیدا کرد. شاید حتی دولت بولسونارو در برزیل نیز شرافتمند تر از دولت مستقر کنونی در ایران باشد. این دولت شاخص بارز حضیض همه چیز است.

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی نیز یکی از این قوادان است. او در اینستاگرام پستی زده است و آخرین اخبار مربوط به تهیه واکسن کرونا را در میان گذاشته است. از همین نکته اول باید معلوم باشد که بازی چیست. مقام رسمی یک کشور اخبار حیطۀ کاری خود را نخست از طریق پلتفرمی به اطلاع عموم می رساند که متعلق به کشوری است که در نوک حمله طرف مقابل به آن دولت قرار دارد. او نه در یک کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران داخلی، بلکه در اینستاگرامی اطلاع رسانی می کند که در میان آن شبکه های جادوئی اجتماعی در شمار مبتذل ترین و منحط ترین شان قرار دارد و جولانگاه سلبریتی ها است. و البته این بازگوی سطح واقعی اعتلای اخلاقی دولت کنونی ایران و طبقه متوسط حامی آن نیز هست.

اما بپردازیم به خود اظهارات:

" آنطور که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی خبر داده است از آنجا که خرید واکسن کرونا (covax) باید از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد، تا کنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز، به خاطر تحریم غیرانسانی دولت امریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، با مانع مواجه شده است. از یک سو کره‌جنوبی بابت انتقال پول از مسیر U- turn دلار برای خرید‌های بشر‌دوستانه، نتوانسته تضمینی برای عدم‌مصادره پول بانک مرکزی ایران توسط دولت امریکا هنگام انتقال بدهد و از سوی دیگر صندوق بین‌المللی پول با فشار و تهدید امریکا و به رغم اذعان بحق ایران و نبود هیچ گونه مانع اقتصادی یا حقوقی، حتی جرئت مطرح کردن وام بشردوستانه ایران در هیئت مدیره صندوق را پیدا نکرده است. ...

به گفته همتی در عین حال انتقال پول از مسیر‌های دیگر تحت پیگیری است و خرید واکسن از دیگر کشور‌ها نیز در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد.... سخنگوی وزارت امور خارجه هم از طی مسیر پیش‌خرید واکسن کرونا خبر می‌دهد....

عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی در یادداشتی اینستاگرامی از تلاش ایران برای خرید واکسن کرونا گفته و تأکید کرده است: «برخی نادانسته یا مغرضانه، سعی در تطهیر اقدامات غیرانسانی امریکا در تحریم ایران را دارند و تنها به ادعای دروغین امریکا بر عدم محدودیت بر معاملات دارو تأکید می‌کنند.» همتی با تأکید بر اینکه برای ثبت در حافظه تاریخی این مطالب را نوشته، ادامه داده است: «اعلام خبر مربوط به توزیع واکسن کرونا توسط برخی کشور‌های همسایه بین مردمشان تلخ‌ترین پاسخ به این عده است. از آنجا که خرید واکسن کرونا (covax) باید از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد، تاکنون هر طریقی برای پرداخت و انتقال ارز مورد نیاز، به خاطر تحریم غیرانسانی دولت امریکا و ضرورت اخذ مجوز اوفک، با مانع مواجه شده است.» به گفته وی کره‌جنوبی، بابت انتقال پول از مسیر U- turn دلار برای خرید‌های بشردوستانه، نتوانست تضمینی برای عدم‌مصادره پول بانک مرکزی ایران توسط دولت امریکا هنگام انتقال بدهد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هم در نشست هفتگی خود در پاسخ به این سؤال که پیش از این گفته شده بود ایران برای پیش‌خرید واکسن کرونا در قالب کنسرسیوم کواکس زیر نظر سازمان بهداشت جهانی قصد دارد از دارایی‌های بلوکه‌شده خود در کشور کره استفاده کند، آیا چنین اتفاقی افتاد و هزینه پیش‌خرید این واکسن از کجا تأمین شده است، گفت: «در مورد بحث واکسن کرونا ما مسیر‌های مختلفی را طی کرده‌ایم. همان طور که پیش از این اشاره کرده‌ام ما عضو کنوانسیون کواکس هستیم و وزارت بهداشت اعلام کرده مسیر پیش‌خرید این واکسن انجام شده است.»

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: «در مورد نقل و انتقالات مالی پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم که در این ارتباط باید بانک مرکزی و وزارت بهداشت اظهار نظر کنند».

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه این تنها مسیر ما برای تهیه واکسن نبوده است و بخش خصوصی نیز اقداماتی را انجام داده است، افزود: «ما در وزارت خارجه این مسیر را تسهیل کرده‌ایم و آمادگی داریم به محض اینکه وزارت بهداشت در چارچوب دستورالعمل‌های خود و مقررات آماده اعزام هیئت‌های ارزیابی شد، این کار را انجام دهیم.»"

بیچاره مردم ایران و بیچاره دولت زحمتکش ایران. هر آنچه که لازم بود برای تهیه واکسن کرونا انجام داده اند اما این آمریکای پلید باز هم مانع رسیدن دارو به ایران شده است. شکی در این هست؟ آری هست. نه تنها شکی در این است بلکه این اوج شارلاتانیسم مشتی جنایتکار اهل "تعامل و تساهل با دنیا" را به نمایش می گذارد. اوج حقه بازی و شیادی. راست میگوید که آمریکا مانع ارسال این واکسن هاست. اما آنچه نمی گوید مهم است نه آنچه میگوید. کسی که سر راه باد می نشیند نمی تواند از وزش باد گله کند. کمی دقیق شویم و از همان جمله اول شروع کنیم: "از آنجا که خرید واکسن کرونا (covax) باید از مسیر رسمی سازمان بهداشت جهانی انجام گیرد...". باید؟ سازمان بهداشت جهانی؟ کوواکس؟ بسیار خوب نگاهی بیندازیم.

کوواکس کنوانسیونی است که از سوی سازمان بهداشت جهانی برای توزیع واکسن کرونا تشکیل شده است. کنوانسیونی که بنا بر اظهارات خود این سازمان برای تسریع در روند تولید و توزیع واکسن کرونا و فراهم آوردن امکان تهیه واکسن برای همه کشورها تشکیل شده است. در هیچ سندی از میان اسناد علنی سازمان بهداشت جهانی نیامده است که خرید واکسن کرونا از سوی کشورها "باید" از مسیر کوواکس انجام بگیرد. همتی دارد مثل همه همپالکی های بی شرمش صاف و ساده دروغ می گوید. حقیقتا چرا و با چه مجوزی و به کدام اعتباری یک سازمان بین المللی می تواند دولتها را برای انجام مسئولیتهای خود موظف به تبعیت از قواعد و قوانین خود کند؟ چنین مرجع معتبری در سطح جهانی تنها شورای امنیت سازمان ملل است و نه هیچ و مطلقا هیچ مرجع دیگری دارای چنین قدرتی نیست. اگر هم چنین مراجعی قدرت تحمیل اراده خود را دارند، نه بر اساس "باید"های قانونی، بلکه بر مبنای قدرت واقعی اعمال اراده شان است. همتی دروغ می گوید که باید واکسن را از کوواکس خرید. تنها زمانی می توان اظهارات او را مبتنی بر واقعیت خواند که حالت دوم مصداق پیدا کرده باشد. یعنی قدرت قاهری همه راهها را بسته باشد و راهی باقی نمانده باشد. آنگاه آن "باید" معنی پیدا می کند. اما آیا اینچنین است؟ نگاهی دقیق تر لازم است.

نام ایران در لیست کشورهای شرکت کننده در کواکس ثبت شده است. دولت سفله روحانی در بحرانی ترین روزهای خود هم فراموش نمی کند که امضای نحس خود را پای کنوانسیونها و معاهده های "جامعه جهانی" عزیز بگذارد. این دولت باید همه جا با کون سفیدش حاضر شود و به همگان نشان دهد که چه دولت مبادی آدابی است. اما نکته مهم این است که در این لیست در کنار اسامی دولتها و مینی دولتهائی از قبیل آلبانی و جزایر موریس و نائورو و پالاو و سورینام و بلیز، اسامی کشورهای دیگری ردیف شده است که اساسا در شمار کشورهای اقمار "جامعه جهانی" قرار دارند. صد البته اروپای واحد هست و چین و ژاپن و اسرائیل و استرالیا و کانادا. اما نه نام آمریکا به چشم می خورد و – برای بحث ما بسیار مهم تر – نه نام روسیه و کوبا. این یعنی چه؟ یعنی این که "جامعه جهانی" دلبند حضرات این کنوانسیون را ساخته است تا بتواند بازارهای واکسن کرونا را به بهترین وجهی کنترل کند. این را نگاهی به لیست کشورهائی نشان می دهد که این پروژه را تأمین مالی کرده اند.

در جدول کمکهای مالی کشورها به کواکس این اسامی به چشم می خورد: استرالیا، کانادا، کمیسیون اروپا و کشورهای اروپای واحد، سویس، کره جنوبی، کویت، قطر و عربستان سعودی که جمعا 2.1 تریلیون دلار برای تأمین مالی کواکس صرف کرده اند. آیا کمترین تردیدی در این هست که این کنوانسیون برای چیست؟ و باز هم آیا سؤالی هم در این زمینه باقی می ماند که چرا آمریکای ترامپ و روسیه نه به عضویت آن درآمده اند و نه حتی به عنوان کشور ناظر اعلام آمادگی نموده اند؟ اما قابل توجه تر این که کوبا و ونزوئلا و حتی ترکیه نیز به عضویت آن در نیامده اند. همتی خنگ است و نمی فهمد که این عضو نشدن ها برای آن است که راه خودشان را نبندند؟ نه، خنگ نیست. نه او و نه رئیس پفیوزش هیچکدام خنگ نیستند. آدم فروش اند.

اما کار به اینجا ختم نمی شود. این حقه باز برای نشان دادن این که با چه فداکاریهای عظیمی دنبال تهیه واکسن برای مردم ایران هستند تأکید می کند که همه راهها برای پرداخت و انتقال ارز با مانع مواجه شده است و حتی صندوق بین المللی پول هم حاضر نشده است درباره وامی برای این منظور حتی آن را به بحث نیز بگذارد. اما ترفند شاهکار جناب در این است که تأکید می کند که "انتقال پول از مسیر‌های دیگر تحت پیگیری است و خرید واکسن از دیگر کشور‌ها نیز در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد." خوب دقت کنید. در تمام بیانیه اینستاگرامی رئیس کل هیچ صحبتی از این در میان نیست که پول باید به کجا منتقل شود که اکنون مانع بر سر راه آن پیدا شده است. در تمام گزاره خبری همتی به نوعی از واکسن سخن گفته می شود که فقط و فقط یک واکسن واحد را تداعی می کند. خطیب زاده نوچه سخنگو راه همتی را ادامه می دهد و حتی از این حرف میزند که «در مورد بحث واکسن کرونا ما مسیر‌های مختلفی را طی کرده‌ایم. همان طور که پیش از این اشاره کرده‌ام ما عضو کنوانسیون کواکس هستیم و وزارت بهداشت اعلام کرده مسیر پیش‌خرید این واکسن انجام شده است.» اما از کدام واکسن حرف می زند که حتی مسیر پیش خرید آن را هم طی کرده اند؟ این کدام واکسن است که تهیه آن در گرو توافق کواکس – یا بهتر است بگوئیم کشورهای تشکیل دهنده و تأمین کننده مالی کواکس – است؟ یک و فقط یک واکسن می تواند طرح باشد و آن هم واکسن تولیدی توسط فایزر-بایونتک که واکسنی است تولید شده توسط فایزر آمریکائی و بایونتک آلمانی. این احتمال که واکسن چینی و یا شاید هم واکسن آمریکائی مدرنا مد نظر بوده باشند نیز به مراتب ضعیفتر است. به این دلیل که واکسن فایزر بایونتک واکسن مورد علاقه ای است که منافع سیاسی حضرات را تأمین می کند. محصول مشترک آلمان و آمریکا است و شرکت آمریکائی تولید کننده آن، فایزر، هم از جمله شرکتهای حامی بایدن است. این واقعیتی است که هم رئیس کل بانک مرکزی و هم بوقچی دولت آن را مخفی نگه میدارند. و تازه امروز و تحت فشار کشتار و قلع و قمع کرونا در ایران شروع می کنند از این حرف زدن که شاید از کشور دیگری هم بخواهند واکسن را بخرند. از کدام کشور؟ شاید از کشوری که اولین تولید کننده واکسن بود، یعنی روسیه؟ بازی حقیری که قبلا با چین هم انجام دادند. تنها وقتی که تمام کرنش ها و کاسه لیسی ها در برابر "جامعه جهانی" بی نتیجه بماند، آن وقت یاد چین یا روسیه می افتند. آن هم باز هم به این امید که "جامعه جهانی" را سر عقل بیاورند. نتیجه این که می شوند چوب دو سر طلا. از اینجا رانده و از آنجا مانده.

و در حاشیه. اگر بودجه کواکس را عربستان و آلمان و هلند و استرالیا و انگلستان تأمین می کنند، حقیقتا چه خدمتی از سوی ایران انجام گرفته است که در ازای آن پاداش اجازه خرید واکسن را باید انتظار داشته باشد؟ آیا این خدمت همانی نیست که احمدی نژاد آن را رو کرده بود؟ آیا این وعده "اجازه خرید" در قبال تبدیل ایرانیان به موش آزمایشگاهی تولید واکسن فایزر بایونتک است؟ و اگر چنین باشد آیا سزاوار چیزی غیر از مرگند؟ امید که این نیز روشن شود.

اما این تمام بحث نیست. آنها نمی گویند قصد خرید کدام واکسن را دارند. و روشن است که تجارت واکسن خود به یکی از بزرگترین حوزه های انباشت سرمایه در ماههای آتی بدل خواهد شد و جنگ بر سر این بازار با تمام قوا در جریان است. مسأله این است که ایران در این جنگ هم با اعلام دروغین اجبار توافق سازمان بهداشت جهانی در کنار "جامعه جهانی" قرار گرفته است. بسیار خوب. این حق بورژوازی رذل ایرانی است. اما اطلاع از نتایج اقتصادی این تصمیم نیز مهم است.

بنا بر اطلاعات تاکنونی هزینه تزریق هر واکسن کرونای تولید شده توسط فایزر بایونتک و مدرنا معادل 25 و 20 دلار است. می شود به سادگی حساب کرد. برای تزریق 10 میلیون واکسن فایزر بایونتک رقمی معادل 250 میلیون دلار لازم است. به این باید هزینه تجهیزات ساختاری پیشرفته برای حفظ واکسن در سرمای زیر منفی 70 درجه را هم اضافه کرد. می توان تصور کرد که برای دوستان دولتی ها چه بیزنس پر رونقی در انتظار است. این در حالی است که واکسن تولید شده توسط دانشگاه آکسفورد بین 3 تا 4 دلار هزینه بر می دارد و نگهداری آن در یخچال معمولی هم امکانپذیر است. واکسنی که توسط دانشگاه آکسفورد انگلستان از آغاز با هدف توزیع غبر انتفاعی آن در سرتاسر جهان توسعه یافته است و به همین دلیل هم در رسانه ها اسمی از آن در میان نیست.

اما از این گذشته و حتی به مراتب بهتر از آن واکسنهای کوبائی در حال تولید هستند که این کشور کوچک کارائیبی تنها به دلیل عدم توانائی مالی امکان ورود به تولید انبوه و نهائی آنها را ندارد. در این باره به اظهارات دکتر هلن یافه از دانشگاه گلاسکو اکتفا کنیم که: "کوبا اکنون 4 واکسن کاندید را در مرحله تست کلینیکی دارد. این واقعیت که این جزیره کوچک کارائیب به چنین دستاورد قابل توجهی رسیده است شاهدی است بر توان بخش دولتی بیوتکنولوژیک این کشور که جهتگیری آن در خدمت سلامت عمومی است و در نظام بهداشتی و آموزشی این کشور ادغام شده است. بعد از سالها سخن گفتن از این که تنها بازار می تواند به تأثیرگذاری و خلاقیت منجر شود، اقتصاد برنامه ریزی شده سوسیالیستی کوبا نشان می دهد که هنگامی که اراده سیاسی، همکاری خوب، سازمان و تقدم منافع عمومی موجود باشند به چه دستاوردهایی می توان رسید."

این همان کشوری است که در موج نخستین کرونا به یاری مجموعه وسیعی از کشورهای جهان شتافت و حتی ایتالیای پیشرفته اروپائی نیز افتخار دریافت کمک از آن را داشت. اما برای ایران، این خط قرمزی بود و باقی هم خواهد ماند. جامعه جهانی رم می کند.

شکی در این هست که چه کسانی به چه منظوری جان مردم را گروگان گرفته اند؟ بسیار خوب. این از دولتی های قواد است. اما منبع آنچه در بالا نقل کردیم نه ایسنا و ایرنای دولتی، بلکه روزنامه "انقلابی" جوان وابسته به سپاه پاسداران است. می توانید همین اخبار را در فارس نیوز و مشرق نیوز هم دنبال کنید. می توانید کل خبر را با دقت بخوانید. اثری از تشکیک در مبادی ورود به بحث آقای همتی در آنها نخواهید دید. همتی بر تحریم آمریکا تأکید می کند تا مذاکره و تسلیم را موعظه کند و جوان با تأکید بر همان مقاومت را تجویز می کند. اما مقاومت برای چه؟ و چرا در مقدمات بحث تشکیک به عمل نمی آید؟ چرا جوان نمی پرسد که "پفیوزها چرا تا حالا معطل مانده اید و واکسن روسی را نخریدید؟ چرا در پروژه تهیه واکسن با کوبا همکاری نکردید؟" اینها سؤالات ساده ای اند. اما این سؤالات ساده اصل معادله را به هم می ریزند و اصل معادله پیوستن به "جامعه جهانی" است. برای جمعی با کاسه لیسی و برای جمع دیگر از موضع قدرت. این دلیل عدم طرح چنین سؤالات ساده ای است.

دو نوع روسپی وجود دارد. روسپیانی که از سر ناچاری به این حرفه روی می آورند و یا مجبور شان می کنند و روسپیانی که داوطلبانه و از سر شهوت روسپی می شوند. با روسپیان نوع اول می توان حتی وارد اتحاد هم شد و برای بهبود زندگی مبارزه کرد. با روسپیان نوع دوم نمی توان. بورژوازی ایران روسپی نوع دوم است. با این تفاوت که روسپی فقط تن خود را می فروشد و بورژوازی تن توده کارگران و زحمتکشان را.

18 آذر 1399

8 دسامبر 2020

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر