مطالب تازه

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

برلین در جنگ زیر زمینی علیه روسیه و چین!

نوشتۀ: هانس رودیگر مینوو

اکنون و تنها دو سال بعد معلوم شده است که لرزش های سیاسی پوسی رایوت تنها پیشقراولان ماجرا بودند و در سال 2020 در چهارچوب گسترده تری ناوالنی معترض به عنوان یک قربانی بیهوش این جنگ زیرزمینی زنده به گور شد

نوشتۀ هانس رودیگر مینوو (سردبیر جرمن فارین پالیسی)

سوء قصدها و ترورهای شیمیائی، آدم ربایی و قتلهای زنجیره ای با انگیزه های سیاسی در آلمان چیز جدیدی نیستند. آنها بخشی از فعالیت روتین دوران بعد از جنگ جهانی دوم بودند: انجام عملیات تروریستی علیه زیرساخت های آلمان شرقی، زیر نظر سازمان مخفی و زیر زمینی با پوششی سوسیال دموكراتیک ("مبارزه علیه غیر انسانیت") که در بخش تحت کنترل آمریكا در برلین، صورت میگرفتند و گردانندگان آن آگاهانه مرگ انسانها را نیز تقبل کرده بودند؛ در مقابل نیز سرویس های مخفی شرقی با انجام آدم ربایی از میان صفوف فعالین سازمان دهی شدۀ تشکلهای ضد کمونیستی و ارتکاب به قتل های برنامه ریزی شده، به این عملیات پاسخ میدادند. این وضعیت جنگی مقابله به مثل تا سالهای دهۀ 80 ادامه داشت.

کل آلمان و به ویژه برلین، مرکز جنگی مرگبار زیرزمینی بین دو سیستم بود.

آلمان دوباره به وضعیت این جنگ زیر زمینی برگشته است، - اما اینبار دیگر نه به سفارش رقیب و متحد سابق که در غرب در پوشش سازمان اطلاعاتی آلمان BND در غرب و منجمله با بکار گیری پرسنل سابق تشکیلات نازی این جنگ را به پیش میبردند).

امروز آلمان متحد دیگر یک پیمانکار نیست. ( بل خود صاحبکار است-م)

شریک غارت و چپاول

امروزه آلمان خود بازیگر و رقیبی در میان سایر رقبای جهانی در جنگی روز افزون و همه جانبه برای هدف رسیدن به سلطه بر جهان است که سازمان اطلاعاتی آن - BND تقریباً در تمام نقاط بحرانی جهانی با حضور هزاران خبرچین و عامل نفوذی در تلاش دائم برای تحکیم و گسترش حیطۀ قدرت خود میباشد.

سازمانهای جاسوسی رقیب نیز برای سهم یافتن و استفادۀ موضعی از نتایج و غنائم به مرکز هژمونی سیاسی اتحادیه اروپا ، یعنی در پایتخت آلمان برلین، نیز جذب میشوند. آنها هم می خواهند در این غنیمت (شبکۀ بزرگ جاسوسان و خبرچینان) شریک شوند – برخی با استقرار سیستم های شنود و استراق سمع الکترونیکی مثل دستگاه هائی که روی سقف ساختمان های سفارت خود نصب میکنند (معروفترین این جنجال مربوط به سفارت آمریکا بود-م) با وقاحت و بی شرمی تمام حتی حوزۀ حمایتی و قانونی ارگان های قانون اساسی کشور میزبان را لگد مال میکنند: (بارزترین نمود آن-م) رویاروئی ایالات متحده در برابر آلمان ، NSA در برابر BND میباشد. سایر سازمانهای اطلاعاتی در موارد اینگونه با دقت عمل بیشتری پیش میروند. دادستان فدرال آلمان در میان دیپلمات های ارشد هژمونی برتر اتحادیه اروپا، درتعقیب خائنان اطلاعاتی است – [از میان] کارشناسان سیاستهای آلمان در حوزۀ سیاست آسیائی آلمان، که راحت درباره سیاست آسیائی آلمان به حرف در می آیند: آلمان در مقابل چین.

ماوای همۀ جانبه برای فراریان

در این تار و پود در هم تنیدۀ و آشکار از قانون شکنی دوستان غربی و اقدامات مشکوک به خیانت اسرار برای مخالفان شرقی، معارضین قدرت حلقه های درونی هر دو اردوگاه متخاصم در جستجوی یافتن پناهگاهی امن و دریافت کمک بر می آیند. آنها دقیقا در مکانی به جستجوی این امکانات می پردازند که، به درستی در خارج از دسترسی حاکمیت خودی و ترجیحا نزد مخالفان استراتژیک این رقبا باشند. برلین نشان می دهد که پناهگاهی برای انواع مختلف فراریان است.

مراقبتهای ویژه

آلمان بعد از درگیریهای مسلحانۀ در مونته نگرو آسمان خود را برای پرواز هواپیماهای چارتر که مجرمان اقتصادی را از مونته نگرو به آلمان انتقال میدهند، باز می کند، [جنایتکارانی] که از بهترین خدمات بهداشتی دولت آلمان در بهترین آدرس آن (به طور مثال دانشکده پزشکی هانوفر ، فوریه 2020) و حفاظت پلیسی کامل نیز بهره مند می شوند. درمان عالی در آلمان در اختیار آن دسته از افرادی نیز قرار میگیرد که در نتیجۀ تلاش شان برای قیام های مسلحانه و یا در نتیجۀ حملات تروریستی مجروح شده و جان به در برده اند – البته به شرطی که این شورشها و حوادث در مخالفت با جهت گیری های سیاسی آلمان برای کسب موقیعت سلطۀ جهانی آن نباشند (مثل معالجۀ مجروحان معارض درگیریهای سرنگونی مرگبار اوکراین، که تحت مراقبتهای ویژۀ بیمارستان معتبر شاریتی برلین قرار گرفته و دولت هزینه های درمان آنها را نیز پرداخت کرد- ماه مارس 2013)

و کسی که در جریان رویدادهای اینگونه بعنوان یک شخصیت رهبر پا پیش گذاشته و سرنگونی را تبلیغ کند، می تواند مطمئن باشد که به عنوان میهمان شخصی دولت آلمان از مراقبتهای ویژه از سوی تیم پزشکان متخصص اصلی Charité برلین مستفیذ خواهد شد (به طور مثال تیموشنکو، سیاستمدار سرنگونی طلب اوکراینی، که بطور تنگاتنگ زیرنظر مدیراداری پلیس جنایی فدرال و سازمان اطلاعاتی آن BND از آوریل 2012 تا مارس 2014 فعالیت میکرد).

درخشیدن در غرب

استفاده سیستماتیک از این مزیت سیاسی که پوشش بهانۀ پزشکی سبب اعتبار آن می شود و شرق اروپا را حیاط خلوت خود تلقی می کند، معارضینی را که از لایه های مختلف هستند، بویژه در روسیه، به توسل از اقدامات خاص تحریک آمیز هدایت می کند. حتی بدون کنترل و هدایت مستقیم سرویس های اطلاعاتی رقیب، این چنین کمپین هایی بهترین خوراک و موقعیت را در اختیار می گذارند که مورد بهره برداری کامل قرار بگیرند، و یا بسته به مورد قرار نگیرند. برای درخشیدن در غرب کافی است که بگویید، طرف جانش را به خطر انداخته و یا مورد تعقیب و آزار و اذیت قرار گرفته است.

"آزادی عقیده!"

حتی اتفاقات نمایشی آشکارا مبتذلی که برای حاکمیت تهدیدات بالقوه ای نیستند ولی برای تعرض به روحیات و اعتقادات  اکثریت جامعه مورد استفاده قرار میگیرند و در رسیدن به این هدف نیز موفق هستند، از سوی برلین موفقیت آمیز تلقی میشوند. هنگامی که یک گروه فمینیست روسی در مسکو و در مقابل محراب مرقد اصلی  مسیحیان روسیه با شعارها ("گُه خدا" ، "آزادی عقیده") شروع به توهین مذهبی کرد؛ احزاب آلمانی حاضر در مجلس آلمان بشدت از تعقیب قانونی این گروه که به نام عجیب و غیر معقول "پوسی رایوت" [یا شورش واژنی] خود را نامیده بود، ابراز خشم کردند. (فوریه 2012). کلودیا روت، دبیر کل وقت حزب سبزها در آلمان، دادگاه مربوطه برای اعضای این گروه را که مجازات های شدیدی بر علیه آنان اعمال نمود، به عنوان "دادگاه نمایشی" محکوم کرد، و حتی  رئیس حزب چپ آلمان، کاتیا کیپینگ نیز صحبت از "دستگاه قضائی تفتیش عقایدی پوتین" به میان آورد. در آن زمان یک سیاستمدار گمنام بنام آلکساندر ناوالنی نیز در این مورد اظهار نظر کرد و این حکم را "نابودی سمبلیک دستگاه قضائی در روسیه" نامید.

پیشنهاد پذیرفته شد

واکنش هماهنگ و مساعد در مرکزیت سیاسی هژمون اروپا، در پایتخت برلین، اطرافیان "پوسی رایوت" ، که ناوالنی نیز با آنان در ارتباط است، را به راه اندازی موج جدیدی از حملات علیه دشمن سیاست (گسترش به) شرق آلمان تشویق کرد: این دشمن روسیه بود.

این گروه در ژوئیه 2018 ملبس به لباس نیروهای حافظ نظم جام جهانی به استادیوم مسکو که محل برگزاری فینال مسابقات بین تیم کرواسی و فرانسه بود هجوم برده و با شعار ("برای صلح و آزادی") برگزاری مسابقه را به تعطیلی کشاندند. هر چند این اقدام با اعتراض شدید بازیکنان کروات و ورزشکاران فرانسوی مواجه شد که نمی خواستند در این واقعه شرکت داشته باشند، اما این رویداد تاثیر خود را برجای گذاشت و به رسانه ها راه یافت، بخصوص در آلمان.

هنوز مجازات مورد انتظار (15 روز حبس) آغاز نشده بود که یکی از اعضای پوسی رایوت از وضعیت جسمی ناخوشایند خویش شکایت کرد. بلافاصله در روسیه یک هواپیمای آماده برای پرواز و انتقال او به برلین در اختیار گذاشته شد. بعد از زمانی کوتاه نیز مقامات آلمانی فضای هوایی کشور را بطور ویژه ای برای این هواپیما گشودند (اتفاقی که شانس آن نصیب هر کسی نمیشود) تا "بیمار" به پایتخت آلمان برلین آورده شود. هزینه این پرواز چارتر را صاحب بنگاه خیریه ای پرداخت کرد،که مقر آن در برلین است و با دولت فدرال نیز همکاری می کنند.

همان وقت نیز از جانب پوسی رایوت" ادعا شد: "ما معتقدیم که او مسموم شده است." به گفتۀ این "بیمار" یکی از دوستان پدرش ، که در کلینیکی در برلین کار می کند به او پیشنهاد کرده است که خود را در خارج از روسیه درمان کند."

و از قضا کلینیک مفید جائی نیست بجز همان شاریته Berliner Charité برلین: و این شخص بیمار به همان مکانی فرستاده شد که قبل از آن نیز یولیا تیموشنکو در آنجا توسط محافظت و مراقبت پلیس فدرال آلمان BKA "بهبود یافته بود".

پیشنهاد مخالفان سیستم ، که اکنون واقعاً جان جسمی خود را به خطر انداخته اند ، سرانجام در سال 2018 مورد استفاده قرار گرفت ، بله متقابل بود - و به عنوان الگویی برای موارد آینده مفید بود.

پیشنهاد معارضان سیستم  که حالا دیگر واقعاً سلامت جسمی خود را به خطر می انداختند، سرانجام از سال 2018 به بعد مدام مورد استفاده قرار گرفت و حتی بسط داده شد و از آن پس نیز به عنوان الگویی مفید برای موارد آتی مورد استفاده قرار میگیرد.

جدال بر سر کل قضیه

اکنون و تنها دو سال بعد معلوم شده است که لرزش های سیاسی پوسی رایوت تنها پیشقراولان ماجرا بودند و در سال 2020 در چهارچوب گسترده تری ناوالنی معترض به عنوان یک قربانی بیهوش این جنگ زیرزمینی زنده به گور شد. بازیگران این سناریو نیز همانها باقی مانده اند – حتی تا آن خیرخواهی که هزینۀ پرواز چارتر برای ناوالنی را پرداخت کرده و بنیاد وی "برای صلح و آزادی"، مستقر در برلین، که برای دولت فدرال ناشناخته نیست.

با این رویداد ماجرا به همان سطحی ارتقا یافته است، که جنگ علیه چین مدتها در آن سطح در جریان است. حالا دیگر جدال بر سر پول خورد نیست. حالا جدال بر سر کل قضیه است.

خنثی شده

در مبارزه علیه چین ، وضعیت و امکانات نامطلوب تر هستند. حملات فرهنگی گوناگونی صورت گرفته اند؛ که موفقیت آمیز نبودند، و احتمالاً ضرر بیشتری از سود ببار آورده اند، و مثل جریان "پوسی رایوت در روسیه" نتایج مورد قبولی به بار نیاورده اند.

هر چند هنرمند و مخالف دولت مرکزی پکن آقای آی وایوای Ai Weiwei به نوبۀ خودعناوین استادی مهمان و سایر عناوین افتخاری اهدائی از جانب مقامات دولتی آلمان را پذیرفت و همراه گروه روسی و بنیاد "صلح و آزادی"  در جشنواره ای درنوامبر 2015 شرکت کرده و به اجرای برنامه پرداخت. اما پس از بیان اظهاراتی انتقادی پیرامون عواقب دیکتاتوری نازی در زندگی فعلی و روزمرۀ آلمانی ها و بیگانه ستیزی آنها، وی برای آلمان هر گونه ارزش مصرف خود را به عنوان سندی در مورد اثبات بی عدالتی سیاسی در کشور خود چین را از دست داد و خنثی شد. او برلین را به مقصد کمبریج ترک کرد.

با ابزارهائی سخت تر

از آن زمان به بعد برلین مدخلی دیگری بجز استفاده از ابزارهای سخت تر برای اعمال "صلح و آزادی" در چین در اختیار ندارد: با اروپا محوری و سیاستهای استعماری.

قسمت دوم بزودی منتشر میشود. 

ترجمه: سعید عطاپور

منبع:

https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/8373/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر