مطالب تازه

نظر خوانندگان

سلام، آقای آرمین اسدی عزیز یک مقاله در ارتباط با دموکراسی و جامعه مدنی به زبان انگلیسی وجود دارد که...
مچکرم از توضیحتون آقای صمدی شما متنی در نقد آقای فکوهیم نوشته بودین و اونجام ذکر کردین که جامعه‌ی مد...
آقای آرمین اسدی سلام، رفیق عزیز من آنچه تحت نام جامعه مدنی یا جامعه مدنی اسلامی یا توسعه سیاسی در ا...
سلام به رفقای تدارک کمونیستی خواستم ببینم امکانش هست پی دی اف مقالاتی مثل این مقاله رو هم آپلود کنید...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، اتفاقا خوب است که به تاریخ گذشته رجوع کنید. مسأله این نیست که چه کسانی به طور فیزیکی از چه جر...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
رفیق عزیز قصد ندارم به بحث های تاریخ گذشته بپردازم.قصد من از طرح همچین سوالی برخواسته از اون انتظاری...
با سلام آقای صمدی شما در رابطه با جامعه مدنی عنوان کردید که تفاوت ماهوی بین جامعه مدنی در ایران و غر...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، آخرین فعالیتهای سیاسی پیشین نظریه پرداز اصلی جریانی که به نام چپ محور مقاومتی شناخته شده است ...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
لطفا در مورد اینکه میگید چپ محور مقاومتی انشعابی از خانواده ی مقدس بود بیشتر توضیح بدید.
حامد، با درود متقابل نه، به این معنا نیست و محدود به اعتصاب کنونی هم نیست. کاری است که فراتر از اعتص...
درود در جای از نامه گفتید « این یعنی این که مبارزه برای لغو خصوصی سازی بدون مشارکت دادن اهالی منطقه ...
امین خ یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با سلام و سپاس در کامنت دوست گرامی 《 شاهین》 به اخراج منصور اسانلو از سندیکای واحد اشاره شده. آیا چنی...
شروین یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
این مقاله‌ای که می‌گویید در "آنجا" منتشر شده درست است که در کانال آلترناتیو منتشر شده، اما اگر به پس...
علی یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با درود یارو کچل بود اما اسمش را زلف علی گذاشته بود حالا حکایت ما حکایت آدم هایی مانند اسانلو است که...
شاهین یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
این لینکی که گذاشتید ادعا می کرد بیش از یک دهه قبل شهابی با هرانا کار می‌کرده، ولی لحن نوشته قبلی شم...
بهمن شفیق یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
حسین، پاسخ شما را هم همراه با موضوعات دیگر مربوط به این ماجرا در یادداشت جداگانه ای خواهیم نوشت...
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
شما اسناد این سه ادعایتان را رو کنید و من را هم رسوا کنید. از این بهتر برای شما؟ منتظرم.
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
چطور می گویید «ارعاب»؟ تهدیدتان کرده ام؟ یا اینکه معنای کلمات را نمی دانید؟ اگر در گوگل سرچ کنید «رض...
نوید پایور یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
جناب حسین ارعاب و فحاشی مشکل شما را حل نمی کند و بنظر نمی رسد شهامت عذر خواهی هم داشته باشید این را ...

مقالات

کتاب

بچه های سوسیالیست مَسی

نگران آنند که سندیکای واحد تزلزل نشان دهد و با اظهارات فاشیستی و ضد کمونیستی اسانلو مرزبندی کند. دارند تلاش میکنند جلوی آن را بگیرند. انتخاب البته با خود سندیکای واحد است. ما هر آنچه شرط بلاغ بود گفتیم.

1

"تجربه‌ی روژآوا برای من روایت گوزنی است مظلوم و نجیب، جسور و دلاور؛ تنها. گوزنی که به قفس گرگان و کفتاران و پلنگان درنده پرتاب شده است. تنها، در میان دشمنان از همه سو. از اسد و اردوغان و داعش گرفته تا روسیه و ایران و عربستان و آمریکا و اروپا. گوزنی که که در دفاع قهرمانانه از خود در برابر تهاجم بلاواسطه ترین دشمن امروزش، شاخ‌ها را زوبین و نیزه کرده است. گوزنی زخمین و خونین که بسا تنها از آن‌رو هنوز زنده است که دشمنانش هنوز سرگرم دریدن یکدیگرند و هنوز اشتهای بلعیدن گوزنی را ندارند که در لابلای راه‌ها و کوچه‌ها و روزنه‌های جبهه‌های بسیار، هراسان و سرفراز، در سوگ و فریاد کشتگان هر روزش و در و خنده و سرود رزمندگان رقصان و پایکوبش، در تکاپوی زندگی است."

نویسنده سطور بالا اولا نام یکی از کشورهائی را فراموش کرده است که گوزن مظلوم و نجیب و جسور و دلاور روژآوا را محاصره کرده اند: اسرائیل. این نام هم باید اضافه می شد. علاوه بر این او فراموش کرده است که در میان آن کشورهای محاصره کننده، بعضی از آنان به مراتب وحشیانه تر آن گوزن را محاصره کرده اند. آنها از درون آن را محاصره کرده اند. وحشیگری را به حدی رسانده اند که آنجا پایگاه زده اند و با رزمندگان آن گوزن زخمی و خونین گشت مشترک هم می گذارند. برخی دیگر، اروپائیان و آن کشور فراموش شده، آنجا مستشار و مربی نظامی و امنیتی فرستاده اند که به ظن قوی به آن رزمندگان غیور آموزشهای نظامی و امنیتی غلط می دهند تا سرشان را زیر آب کنند. برخی دیگر از محاصره کنندگان هیأتهای مالی ارسال کرده اند تا به احتمال قریب به یقین با بازسازی آنجا سر این گوزن مظلوم را ذبح کنند. لازم بود که به این وحشیگری های عربستان و آمریکا و اسرائیل و اروپا هم اشاره می شد تا ابعاد مظلومیت آن گوزن نجیب به درستی آشکار گردد.

این اولین قطعه نمونه در "آنجا" است.

2

"این زندان‌ها و این ندامتگاهاست که زیر پای زن سرخ تسخیر شده است. ترسناکی ندامتگاه مغلوب قدرت و استقامت قامت انقلابی سپیده ها شد."

سپیده، سپیده سحر نیست. سپیده قلیان است. همزمان و توأمان  اشرف دهقانی و لیلا خالد چپ رادیکال امروز. هم در حال مقاومت در سیاهچال و هم در حال نبرد بی امان در اینستا و توئیتر. همان که با قامت انقلابی روزها در هفت تپه سلفی می گرفت و شبها برای آمد نیوز و منوتو و مَسی ارسال می کرد.

این دومین قطعه نمونه از همانجاست.

3

" خوشبختانه خبر دستگیری سید محمد حسینی به جرم پاشیدن مواد شیمیایی به اسانلو تایید شده است. حسینی همان مجری سابق و کسی است  که گروهی مشکوک به نام ری استارت را راه انداخته بود و با دست باز دست به اقداماتی می زدند که در عمل سعی داشتتند قیام دی ماه ۹۶ را به سمتی ببرد که اولا از گسترش آن جلوگیری و دوما سرکوب آن را آسانتر کند.

نام امیر عباس فخر آور هم در پرونده مذکور موجود است.

آمدنیوز هم که همچنان روح الله زم را در بالای سر خود حفظ کرده است،  در پستی با اشاره به این خبر، و تایید تروریستی بودن گروه ری استارت ، اشاره ای به پست ها و مواضع قبلی خود که  در خدمت چنین گروه مشکوکی بود نمی کند.

اپوزیسیون بورژوازی همراه با رسانه هایشان، آنهایی که دارای سوابق و خط و مرزهای مشخصی هستند را می توان به لحاظ جهت گیری های سیاسی شان، اعمال و سوابق عملی شان و بینششان در اقتصاد سیاسی و جایگاه طبقاتی شان نقد و بررسی کرد.

اما در سالهای اخیر شاهد رشد قارچی شخصیت ها و گروهها و رسانه هایی بوده ایم که نه سابقه روشنی دارند، نه تصویری شفاف از خود دارند. حتی مواضع و نگاهشان هم وابسته به رویدادهای روز، سیال و غیر قابل پیش‌بینی است."

تف بر این اپوزیسیون بورژوائی بی شرف که نه سابقه روشنی دارد و نه تصویری شفاف. نگاهشان هم سیال و غیر قابل پیش بینی است. این بی شرفها به کسی حمله شیمیائی کرده اند که هم نام و سابقه روشنی دارد و هم نگاهش نه سیال است و نه غیر قابل پیش بینی. آمدنیوز رذل هم که خبر را منعکس کرده حتی اشاره ای هم به این نمی کند که خود در خدمت همان گروه مشکوکی بوده است که حمله کنندگان بدان تعلق دارند. آنان به کسی حمله کرده اند که به هیچ گروه مشکوکی تعلق ندارد. برخلاف آن گروههای دیگر، رئیس گروه آقای اسانلو با شفافیت تمام و بدون هیچگونه پنهانکاری مشکوکی خواستار حمله هوائی به ایران می شود و از تجارب غنی چنین حملات رهائیبخشی سخن می گوید که چگونه زنان عراقی (یا شاید هم سوری؟) هنگام بمباران هوائی جنگنده های مهربان آمریکائی از بالای پشت بام هلهله کنان از این حملات استقبال می کردند. آن گروههای مشکوک را حتی نمی شود نقد و بررسی کرد. گروه آقای اسانلو را لااقل می توان نقد و بررسی کرد. حال آن افراد گروههای مشکوک که دیگر حتی به اپوزیسیون بورژوازی هم تعلق ندارند به آقای اسانلو حمله شیمیائی هم می کنند. ترور بیولوژیک، آن هم در نیویورک. روشن است که قضیه نعوذ بالله تسویه حساب گانگسترها سر پول بیشتر از خانه دمکراسی نیست. نعوذبالله. قضیه حتما کاملا سیاسی است. یا حمله آن مشکوکها به اپوزیسیون بورژوازی صاحب اسم و رسم است و یا اینکه اصلا حمله به یک رهبر کارگری است. کسی چه می داند. هر چه هست قلب لطیف "آنجا"ئی ها را جریحه دار کرده است.

این سومین قطعه نمونه در "آنجا" است. و این تنها قطعه ای است که در آن نام منصور اسانلو آمده است. و در آنجا اگر نه هزاران، لااقل صدها پست موجود است. از زمین و از زمان.

4

"چرا عفو فقط مشمول فعالین کارگری شده؟ بچه‌های کمپین مسیح علی‌نژاد چه؟ زندانیان زن عرب و کرد چه؟ یاسمن آریانی و مکیه نیسی یا آتنا دائمی چه تفاوتی با ما دارند؟"

نه، این قطعه از آنجا نیست. این قطعه توئیتی است که سپیده قلیان با تمام قامت انقلابی اش زده است. راست هم میگوید. چه فرقی است بین او و بچه های کمپین مسیح؟ هیچ. او هم از همانهاست. با تمام قامت انقلابی.

5

"آنجا" کانال آلترناتیو است. تریبونی برای گل سر سبد چپ رادیکال. از محمد قراگوزلو تا هژیر پلاسچی و مهرنوش موسوی. و آنجا مقاله ای بدون نام نویسنده در افشاء کوبنده و بیرحمانه تدارک کمونیستی درج شده است. مقاله ای که ستونهای ما را به لرزه انداخت. چه صولتی!!

نویسنده مطلب ما تحت عنوان "مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد" را بهانه قرار داده تا یک بار برای همیشه تکلیف گوزنها را با تدارک کمونیستی روشن کند و میدان را برای تدارک تبدیل به جهنمی سوزان کند. گوئی تاکنون این میدان بهشتی برین بوده است. آنچه نویسنده در باب سندیکای مستقل و سرقت و تدارک سیاه نویسی کرده است بازی با کلمات است و ارزش پاسخ ندارد. ترهاتی است که به هم بافته است و اتهاماتی است که پرت کرده است. از نوع highly likely خانم ترزا می، نخست وزیر ناکام پیشین امپراطوری بریتانیای کبیر. اما در یک چیز بد جوری به کاهدان زده است. او چپ محور مقاومتی را انشعابی از تدارک کمونیستی معرفی می کند. این یک نکته را باید تصحیح کرد. راستش این است که آن چپ محور مقاومتی انشعابی از خانواده محترم کمونیسم کارگری بود و نه از تدارک کمونیستی. ما به هیچ وجه قصد نداریم این افتخار را از کمونیسم کارگری به سرقت ببریم.

از این که بگذریم، ماجرا کاملا روشن است. موضوع نه سندیکا است و نه سرقت سندیکا. موضوع این است که "آنجا" حتی یک کلمه هم درباره رذیلانه ترین اظهارات راسیستی، فاشیستی، ضد کارگری منصور اسانلو در واقعه قتل جورج فلوید سخنی به میان نیامده است. از خبر دستگیری ضارب اسانلو ذوق زده می شوند و با آب و تاب نقل می کنند، در مورد لجنی که اسانلو در زرورق سندیکای واحد پیچاند و به روی نه فقط جورج فلوید قربانی بل به روی هر چه آدم شریف پرتاب کرد خفه خون گرفتند. حضرات مدتهاست از بغض ولایت فقیه به حب "جهان آزاد" رسیده اند. این آنان را به درد آورده است و به میدان نبرد با تدارک کمونیستی کشانده است. نگران آنند که سندیکای واحد تزلزل نشان دهد و با اظهارات فاشیستی و ضد کمونیستی اسانلو مرزبندی کند. دارند تلاش میکنند جلوی آن را بگیرند. انتخاب البته با خود سندیکای واحد است. ما هر آنچه شرط بلاغ بود گفتیم.

6

شاید لازم باشد کمی از خود انتقاد کنم. عنوان این یادداشت خیلی دقیق نیست. آنها را نمی شود به معنای دقیق کلمه بچه های مَسی نامید. هر چه باشد بعد از تصویر جانانه مَسی با پمپئو آنها تسویه حسابکی هم با او کرده اند. درست تر این بود که آنها را بچه های سپیده خطاب می کردم. اما سپیده هنوز جوان است و مدارج ترقی را کاملا طی نکرده است. عوضش خود سپیده از بچه های مَسی است. فرق زیادی نمی کند. امیدوارم به بزرگواریشان ببخشند.

و سرانجام در یک نکته می توان با نویسنده و یا نویسندگان مجهول الهویه موافق بود. سوسیالیستهای آنها می توانند تمام نیرویشان را برای طرد و انزوای ما در جنبش سوسیالیستی شان به کار بگیرند. ما هیچ مخالفتی با آن نداریم. آنها نیز در جنبش کمونیستی ما مطلقا جائی ندارند. قبول؟

30 خرداد 99

19 ژوئن 2020

نظرات (5)

0 از 5 براساس 0 رای
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

احسان، اتفاقا خوب است که به تاریخ گذشته رجوع کنید. مسأله این نیست که چه کسانی به طور فیزیکی از چه جریاناتی منشعب شده شده اند. مسأله این است که چگونه این امر واقع شده است. تا جائی که به بخشی از ما که بیش از بیست سال قبل از جریان کمونیسم کارگری جدا شده ایم مربوط میشود، ما هیچگاه فعالیت خود در آن جریان را تحت عناوینی از قبیل این که "جوان بودیم و نمی فهمیدیم" توجیه نکردیم. انتقادات ما صریح و روشن و مکتوب موجودند. خوب است که به این تاریخ رجوع کنید و به تاریخ نظریه پردازان اصلی چپ محور مقاومت هم همینطور. تفاوتها روشنند. ضمنا پاسخ من در نوشته حاضر به اتهام معینی بود که نویسنده یا نویسندگان مجهوال الهویه وارد کرده بودند مبنی بر این که چپ محور مقاومت از تدارک کمونیستی منشعب شده است در حالی که این چپ هیچگاه به تدارک کمونیستی ربطی نداشته است.
مضاف بر این، دوگانه مبارزه بر علیه امپریالیسم و مبارزه برای دمکراسی یا مدنیت یا سکولاریسم که دو قطب چپ را تشکیل می دهند از نظر منطقی نیز کاملا به هم مرتبطند. چنین دوگانه ای در کمونیسم که سیاست ورزی طبقاتی اساس آن را تشکیل می دهد به طور کلی نمی گنجد. از نظر منطقی کمونیسم طبقاتی کارگران نه می تواند به سمت ضد امپریالیسم نوسان کند و نه به سمت دمکراسی خواهی. البته این بحثی است مفصل تر که اینجا شاید همین اشاره کافی باشد. به این اعتبار رویش چپ محور مقاومتی از درون چپ رادیکال را از نظر تاریخی می توان مکافات افراط در آزادیخواهی یا همان ماکسیمالیسم معروف در آزادیهای فردی و جنسی قلمداد نمود. درست به همانگونه که مؤمنی معتقد پس از ارتکاب گناه با ریاضت کشی به مجازات خویش می پردازد.

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

رفیق عزیز قصد ندارم به بحث های تاریخ گذشته بپردازم.قصد من از طرح همچین سوالی برخواسته از اون انتظاری هست که از شما وجود داره(حداقل یه انتظار شخصی)یعنی:
"در جواب حاشیه پردازی های چپ پروغرب حاشیه پردازی نکردن".
حالا اگر معنای انشعاب ترویج خط حکمت باشه که جریان خود شما رو هم در برمیگیره.من از اصطلاح شما در مورد اونها(خانواده مقدس)استفاده میکنم چون به خودانتقادی تون که شما رو به اینجا رسوند هم احترام میزارم و هم قبولش دارم.خلاصه ی حرفم اینه که درسته بار ها مرز بندی هاتون رو مشخص کردین اما پاسخ شما به این مدعا(انشعاب)به نظرم بیشتر شبیه به خودزنی بود.

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

احسان، آخرین فعالیتهای سیاسی پیشین نظریه پرداز اصلی جریانی که به نام چپ محور مقاومتی شناخته شده است در طیف دانشجویان آزادیخواه و برابری طلب بود و ایشان به عنوان یکی از رهبران اصلی آن مجموعه نقش بسیار فعالی در اشاعه افکار و آراء کمونیسم کارگری و منصور حکمت ایفا می نمود.

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

لطفا در مورد اینکه میگید چپ محور مقاومتی انشعابی از خانواده ی مقدس بود بیشتر توضیح بدید.

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

این مقاله‌ای که می‌گویید در "آنجا" منتشر شده درست است که در کانال آلترناتیو منتشر شده، اما اگر به پست تلگرامی بیشتر توجه کنید متوجه می‌شوید که خود آلترناتیو این را از کانالی به نام "دیکریشن" برداشته و در همان پست هم مشخص است.

هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

کنفرانس دوم

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر