مطالب تازه

نظر خوانندگان

سلام، آقای آرمین اسدی عزیز یک مقاله در ارتباط با دموکراسی و جامعه مدنی به زبان انگلیسی وجود دارد که...
مچکرم از توضیحتون آقای صمدی شما متنی در نقد آقای فکوهیم نوشته بودین و اونجام ذکر کردین که جامعه‌ی مد...
آقای آرمین اسدی سلام، رفیق عزیز من آنچه تحت نام جامعه مدنی یا جامعه مدنی اسلامی یا توسعه سیاسی در ا...
سلام به رفقای تدارک کمونیستی خواستم ببینم امکانش هست پی دی اف مقالاتی مثل این مقاله رو هم آپلود کنید...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، اتفاقا خوب است که به تاریخ گذشته رجوع کنید. مسأله این نیست که چه کسانی به طور فیزیکی از چه جر...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
رفیق عزیز قصد ندارم به بحث های تاریخ گذشته بپردازم.قصد من از طرح همچین سوالی برخواسته از اون انتظاری...
با سلام آقای صمدی شما در رابطه با جامعه مدنی عنوان کردید که تفاوت ماهوی بین جامعه مدنی در ایران و غر...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، آخرین فعالیتهای سیاسی پیشین نظریه پرداز اصلی جریانی که به نام چپ محور مقاومتی شناخته شده است ...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
لطفا در مورد اینکه میگید چپ محور مقاومتی انشعابی از خانواده ی مقدس بود بیشتر توضیح بدید.
حامد، با درود متقابل نه، به این معنا نیست و محدود به اعتصاب کنونی هم نیست. کاری است که فراتر از اعتص...
درود در جای از نامه گفتید « این یعنی این که مبارزه برای لغو خصوصی سازی بدون مشارکت دادن اهالی منطقه ...
امین خ یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با سلام و سپاس در کامنت دوست گرامی 《 شاهین》 به اخراج منصور اسانلو از سندیکای واحد اشاره شده. آیا چنی...
شروین یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
این مقاله‌ای که می‌گویید در "آنجا" منتشر شده درست است که در کانال آلترناتیو منتشر شده، اما اگر به پس...
علی یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با درود یارو کچل بود اما اسمش را زلف علی گذاشته بود حالا حکایت ما حکایت آدم هایی مانند اسانلو است که...
شاهین یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
این لینکی که گذاشتید ادعا می کرد بیش از یک دهه قبل شهابی با هرانا کار می‌کرده، ولی لحن نوشته قبلی شم...
بهمن شفیق یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
حسین، پاسخ شما را هم همراه با موضوعات دیگر مربوط به این ماجرا در یادداشت جداگانه ای خواهیم نوشت...
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
شما اسناد این سه ادعایتان را رو کنید و من را هم رسوا کنید. از این بهتر برای شما؟ منتظرم.
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
چطور می گویید «ارعاب»؟ تهدیدتان کرده ام؟ یا اینکه معنای کلمات را نمی دانید؟ اگر در گوگل سرچ کنید «رض...
نوید پایور یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
جناب حسین ارعاب و فحاشی مشکل شما را حل نمی کند و بنظر نمی رسد شهامت عذر خواهی هم داشته باشید این را ...

مقالات

کتاب

ژئوپلیتیک کرونا: 14 - در جبهه ای وسیع علیه چین

نوشتۀ: جرمن فارین پالیسی

رهبر راستهای افراطی آمریکا در روزنامه های آلمان به "جنگ" مشترک علیه چین فرا میخواند.

یک روزنامه پر نفوذ آلمان راه بحث در زمینه تعرضات جدید علیه چین را برای یکی از رهبران اصلی راست افراطی آمریکا باز میکند. استیو بَنن مشاور سابق ترامپ در مصاحبه با روزنامه دی ولت میگوید "مدتهاست که غرب در یک جنگ گرم با پکن بسر میبرد که در حوزه های سایبری، پروپاگاند و در حوزۀ اقتصادی در جریان است". بَنن  با طرح سناریوی محتمل تبدیل و سرایت این جنگها به یک درگیری نظامی، دولتهای اروپائی را در مقابل تهدید بردگی چین قرار داده و بعنوان راه حل این انتخاب را جلوی دولتهای اروپائی میگذارد، که اگرعلاقه ای به تبدیل شدن به رعیتهای چین ندارند، بایستی دوش بدوش آمریکا وارد جنگ با چین شوند. این اظهار نظر بَنن  درست در زمانی منتشر میشود که در عرصه سیاسی آلمان یک جناح اولترا رادیکال ضد چینی در حال شکل گرفتن است. این جناح متشکل است از کنسرن رسانه ای آکسل اشپرینگر به همراهی برخی از احزاب، مشخصا حزب لیبرال دمکرات (اِف-دی-پی)، حزب سبزها و بخشهائی از احزاب حاکم دمکرات مسیحی. این جناح در جبهه ای متحد با ترامپ مشغول پروپاگاند علیه چین است. دولت آلمان اما در مقابل مایل به حفظ نقش مستقلی بین آمریکا و چین است، دلیل آنهم تلاش برای حفظ منافع صنعتی آلمان و تحکیم قدرت بیشتر اتحادیه اروپا است.  

"دیالوگ" برای حفظ منافع صنعتی

دولت آلمان و اتحادیۀ اروپا در جدال بین آمریکا وچین سعی دارند از اتخاذ یک موضع جانبداری بی چون و چرا بنفع آمریکا سر باز زنند. روز جمعۀ قبل هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان و جوزف بورِل مسئول امور خارجی اتحادیۀ اروپا در تشریح موضع اتحادیه در قبال تصویب قانون جدید "امنیت ملی هنک کنگ" [1] از جانب چین گفتند، اتحادیه  از پیشبرد "گفتگوها" طرفداری میکند و مخالف تصمیمات مجازات اقتصادی آمریکا علیه چین، که هفتۀ قبل ترامپ آنرا اعلام کرده است، میباشد. بورِل تائید کرد، که تنها یک کشور اروپائی تحریمهائی را علیه چین تصویب کرده است. مطابق حدسیات این کشور سوئد میباشد. از آن گذشته هایکو ماس گفت، الغای برگزاری اجلاس آتی چین و اتحادیۀ اروپا که قرار است در 14 سپتامبر امسال در شهر لایپزیگ آلمان برگزار شود، هم موضوع بحث نیست. وی همچنین گفت : " ما موضوعات زیادی برای گفتگو با چین در دستور کار داریم که آنها را باید به پیش ببریم."[2] قبل از ان نیز صدر اعظم آنجلا مرکل در تشریح نکات و دستور کار دوره ای اتحادیۀ اروپا که ریاست دوره ای آن از ژوئن برای یکسال بر عهدۀ آلمان است، گفت، رابطه با چین بعنوان مهمترین الویت کار ما مورد تاکید قرار دارد. وی محورهای مورد نظر در این رابطه را بازگشائی بیشتر بازارهای چینی برای محصولات اروپائی و اتخاذ یک سیاست مشترک آفریقائی اعلام کرد.[3] وی گفت در درجۀ اول صنایع آلمانی بایستی درک کنند، که چین در آینده به احتمال زیاد مهمترین بازار را برای محصولات آنها تشکیل خواهد داد.[4] از آن گذشته بسیارمهم است که اروپا در قارۀ آفریقا بیشتر از این از پکن  عقب نیافتد.

بی علاقه به "جداسازی"

هایکو ماس در روز اول ماه جاری مجددا تاکید کرد، نه آلمان و نه اتحادیۀ اروپا "هیج علاقه ای به تبدیل شدن منافع متضاد آمریکا و چین به معضلاتی لاینحل را ندارند."  و اینکه "جهان به دو قلمرو منافع آمریکائی و چینی از هم گسسته شود". ماس این اظهارات را در رابطه با نقشه های آمریکا برای پیشبرد و تحمیل طرح جداسازی (دکوپلینگ) [5] آمریکائی بمنظور قطع روابط اقتصادی غرب با چین بیان داشت.

وی همچنین اضافه کرد، "این وظیفۀ اروپا ومتحدین آن" است که در راس پیشبرد تلاشهای مشترک برای تحقق امر دشوار شکل گیری (جهانی) چند قطبی قرار گیرند.[6] البته ما بایستی در "گفتگوهای خود با چین" دائما بر "حفظ ارزشها، مبانی و پرنسیپهای معینی" پافشاری کنیم. اما از آن گذشته "مسائل متعدد مهم دیگری نیز وجود دارند، که ما باید بجای طرح بحث لغو اجلاس آتی مشترک اروپا و چین در مورد آنها با چینی ها به گفتگو بپردازیم." نیلس آنِن از حزب سوسیال دمکرات و نمایندۀ دولت در وزارت امور خارجه و نوربرت روتگن دبیر کمیسیون امور خارجی مجلس آلمان از حزب حاکم دمکرات مسیحی مرکل در اینباره گفتند "هیچ کس" از "یک تقابل خصمانۀ جدید در سطح جهانی" منفعت نخواهد برد. روتگن علاوه بر آن بار دیگر تاکید کرد: لغو اجلاس مشترک آتی اروپا و چین "به هیچ وجه معقول نیست."[7]

تحریمها تحت بررسی

در حال حاضر فشار اصلی بر روی دولت آلمان برای پیوستن و یا حداقل نزدیکی بیشتر به سیاستهای دولت ترامپ از جانب سیاستمداران حزب لیبرال دمکرات و سبزها اعمال میشود. راینهارد بوتیکوفر از حزب سبزها و مسئول هیئت مسائل چین در پارلمان اروپا اخیرا خواستار برقراری مکانیسمی شد، که تحریمها علیه چین را امکان پذیر سازند. [8] از آن گذشته گاید جانسِن سخنگوی امور رسیدگی به حقوق بشر فراکسیون حزب لیبرال دمکرات در مجلس خواستار وضع تحریمها علیه چین گردید. وی در این مورد گفت: برخورد تا کنونی دولت آلمان در مورد مسائل هنک کنگ شرم آور است.[9]  

امر مشترک

بسیج تا کنونی نیروها و مواضع ضد چینی با این درجه از شدت از جانب احزاب سبز، لیبرال دمکرات و بخش هائی از احزاب دمکرات مسیحی تائیدی بر شایعات پیرامون قصد این نیروها برای پیوستن به کمپینی سراسری تر بین المللی که با امضای 760 سیاستمدار از 37 کشور شروع شده است میباشد. این فراخوان در مخالفت با قانون امنیت ملی هنک کنگ، که بتازگی به تصویب رسیده است، خواستار اجماعی متحد از کشورهای غربی برای مقابله با چین است. فراخوان دهندۀ این کمپین کسی نیست جز کریس پاتن مسئول سابق کمیسیون بازار مشترک (در سالهای 1999 تا 2004) و آخرین فرماندار انگلیسی مستعمرۀ هنک کنگ (در سالهای 1992 تا 1997) . لیست امضاء کنندگان حاکی از حضور طیف وسیعی در تشکیل جبهه  علیه پکن میباشد. در آمریکا بخش مهمی از جناح تندرو در امور سیاست خارجه از این فراخوان حمایت میکند، از جملۀ این افراد تد کروز و مارکو روبیو از حزب جمهوریخوا هستند.

از میان اعضای پارلمان اروپا تا کنون 85 نفر به این فراخوان پیوسته اند، در میان این تعداد شرکت سبزها در این کمپین با 35 نفر بطور چشمگیری قابل رویت است، در جوار سبزها تعداد قابل توجه ای از محافظه کاران و همچنین 6 نماینده از اعضای "راست افراطی" از فراکسیون "هویت و دمکراسی" نیز در این جبهه حضور دارند. از بین 14 عضو آلمانی پارلمان اروپا که بیانیه را در کنار سیاستمدارانی از قبیل روبیو و کروز از آمریکا، گِرولف آنه مانس ( از حزب دست راستی افراطی و تجزیه طلب پارلمان فلام از بلژیک) و مارکو تسانی (از لگا نورد- ایتالیا) امضاء کرده اند، شش تن از اعضای حزب سبز از جمله مارگرته باوزه (سخنگوی حقوق بشر فراکسیون سبزها در پارلمان)، یورگن تریتین وزیر سابق محیط زیست و کلودیا روت نائب رئیس مجلس نیز حضور دارند. [10]

مسالۀ ائتلاف

روزنامۀ "دی وِلت" که بوتیکوفر عضو سبز پارلمان اروپا از مدتی قبل بعنوان یکی از نظرپردازان موثر در حوزه موضوعات مربوط به چین در آن قلم میزند، عرصه مباحثه عمومی در فضای سیاسی آلمان در رابطه با چین را برای یکی از رهبران اصلی راست افراطی آمریکا، استیو بَنن، باز میکند. چند هفته پیش نیز ماتیاس دوپفنر رئیس هیئت مدیرۀ کنسرن قدرتمند رسانه ای آکسل اشپرینگر در مقاله ای طولانی نوشته بود که "زمان تصمیم گیری بر سر مسأله اتحاد" فرارسیده است. "ایالات متحده به صراحت تصمیم به اتخاذ سیاست جداسازی [از چین] گرفته است" و اکنون باید از آن تبعیت نمود.[11] این واقعیت، که این امر برای ما "گران" تمام خواهد شد، نبایستی موجب تعلل ما گردد. ماتیاس دوپفنر در این زمینه از حجم "معاملات 200 میلیارد یوروئی" [آن هم] فقط برای برای شرکتهای آلمانی در این زمینه نام برد. قبل از آن نیز "دی وِلت" در مورد گران شدن قیمت برخی از اجناس در صورت انتقال تولیدات آنها از چین محاسباتی را انجام داده بود که بر اساس آن مصرف کنندگان آلمانی بعنوان مثال برای یک شلوار بافتنی میبایستی بجای 10 یورو 24 یورو  و برای یک عروسک جغدی پارچه ای بجای 12 از این ببعد 33 یورو پرداخت کنند. قیمت نوع معینی از گوشی (هِد فون) نیز از 200 یورو به 600 یورو افزایش خواهد یافت [12] این اظهارات نشان میدهند که قطع رابطۀ مطلوب کنسرن اشپرینگر با چین برای آلمان هزینه های بسیار سنگینی را با خود بهمراه خواهد داشت که به هیچ وجه محدود به کنسرنهای میلیاردی آلمانی نخواهد بود.

"یک جنگ گرم"

و اکنون استیو بَنن  مشاور سابق دونالد ترامپ که برای مدتهای طولانی شخصیت رابط و مطلوب برای هماهنگی گروه های دست راستی افراطی در اروپا بشمار میرفت، در روزنامۀ "دی وِلت" برای "نبردی" مشترک علیه چین فراخوان میدهد. "جداسازی " غرب از چین "بایستی ..... به تحقق بپیوندد"، این خواسته ای است که بَنن  درمصاحبه با روزنامه فوق بر آن پافشاری میکند. "این یک جنگ سرد نیست، بلکه جنگی داغ است ... در حوزه های سایبری، در حوزۀ پروپاگاندا و تبلیغات و طبیعتا نیز در حوزۀ اقتصادی." [13] اگر اروپای واحد بخواهد از ورود به این جنگ دوری جوید، آن موقع "کشورهای اروپائی به مستعمرات چین" تبدیل خواهند شد. در مصاحبه ای قبل از این نیز استیو بَنن  خواستار "پرداخت غرامت از جانب چین.... به تمام کسانی که در سراسر جهان درگیر بیماری کوید 19  شده اند،" گردید. وی حتی "بروز" یک "درگیری نظامی" (برای دریافت غرامت) با پکن را نیز امری محتمل دانست. [14] ما، آمریکا و اروپا میتوانیم "مشترکا" پیروز از این جنگ بیرون بیائیم."

جرمن فارین پالیسی، 2 ژوئن 2020

ترجمه تحریریه سایت

https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/8291/

[1] S. dazu Die Meister der doppelten Standards.

[2] Dialog statt Drohungen. tagesschau.de 29.05.2020.

[3] Thomas Gutschker: Klare Worte. Frankfurter Allgemeine Zeitung 30.05.2020.

[4] S. dazu "Krisen verschieben die Kräfte".

[5] S. dazu Die Entkopplung der Welt.

[6] "Wir brauchen auch im 21. Jahrhundert einen funktionierenden Multilateralismus". Pressemitteilung des Auswärtigen Amts. Berlin, 01.06.2020.

[7] Sorgen in Hongkong nehmen zu. Frankfurter Allgemeine Zeitung 30.05.2020.

[8] S. dazu Die Meister der doppelten Standards.

[9] Rena Lehmann: FDP-Politikerin Jensen fordert Sanktionen gegen China. noz.de 27.05.2020.

[10] Patten-led group of 760 Parliamentarians from 37 countries decry 'flagrant breach of the Sino-British Joint Declaration'. hongkongwatch.org 01.06.2020.

[11] Mathias Döpfner: Wir müssen uns entscheiden. welt.de 03.05.2020. S. auch Die Bündnisfrage.

[12] Tina Kaiser, Marc Neller: Was "Made in China" Deutschland wirklich kostet. welt.de 15.05.2020.

[13] Laure Mandeville: "Wir müssen uns zusammentun, sonst wird Europa ein Vasall Chinas". welt.de 01.06.2020.

[14] David Barboza: Steve Bannon on Hong Kong, Covid-19, and the War with China Already Underway. thewirechina.com 24.05.2020.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

کنفرانس دوم

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر