مطالب تازه

نظر خوانندگان

سلام، آقای آرمین اسدی عزیز یک مقاله در ارتباط با دموکراسی و جامعه مدنی به زبان انگلیسی وجود دارد که...
مچکرم از توضیحتون آقای صمدی شما متنی در نقد آقای فکوهیم نوشته بودین و اونجام ذکر کردین که جامعه‌ی مد...
آقای آرمین اسدی سلام، رفیق عزیز من آنچه تحت نام جامعه مدنی یا جامعه مدنی اسلامی یا توسعه سیاسی در ا...
سلام به رفقای تدارک کمونیستی خواستم ببینم امکانش هست پی دی اف مقالاتی مثل این مقاله رو هم آپلود کنید...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، اتفاقا خوب است که به تاریخ گذشته رجوع کنید. مسأله این نیست که چه کسانی به طور فیزیکی از چه جر...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
رفیق عزیز قصد ندارم به بحث های تاریخ گذشته بپردازم.قصد من از طرح همچین سوالی برخواسته از اون انتظاری...
با سلام آقای صمدی شما در رابطه با جامعه مدنی عنوان کردید که تفاوت ماهوی بین جامعه مدنی در ایران و غر...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، آخرین فعالیتهای سیاسی پیشین نظریه پرداز اصلی جریانی که به نام چپ محور مقاومتی شناخته شده است ...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
لطفا در مورد اینکه میگید چپ محور مقاومتی انشعابی از خانواده ی مقدس بود بیشتر توضیح بدید.
حامد، با درود متقابل نه، به این معنا نیست و محدود به اعتصاب کنونی هم نیست. کاری است که فراتر از اعتص...
درود در جای از نامه گفتید « این یعنی این که مبارزه برای لغو خصوصی سازی بدون مشارکت دادن اهالی منطقه ...
امین خ یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با سلام و سپاس در کامنت دوست گرامی 《 شاهین》 به اخراج منصور اسانلو از سندیکای واحد اشاره شده. آیا چنی...
شروین یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
این مقاله‌ای که می‌گویید در "آنجا" منتشر شده درست است که در کانال آلترناتیو منتشر شده، اما اگر به پس...
علی یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با درود یارو کچل بود اما اسمش را زلف علی گذاشته بود حالا حکایت ما حکایت آدم هایی مانند اسانلو است که...
شاهین یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
این لینکی که گذاشتید ادعا می کرد بیش از یک دهه قبل شهابی با هرانا کار می‌کرده، ولی لحن نوشته قبلی شم...
بهمن شفیق یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
حسین، پاسخ شما را هم همراه با موضوعات دیگر مربوط به این ماجرا در یادداشت جداگانه ای خواهیم نوشت...
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
شما اسناد این سه ادعایتان را رو کنید و من را هم رسوا کنید. از این بهتر برای شما؟ منتظرم.
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
چطور می گویید «ارعاب»؟ تهدیدتان کرده ام؟ یا اینکه معنای کلمات را نمی دانید؟ اگر در گوگل سرچ کنید «رض...
نوید پایور یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
جناب حسین ارعاب و فحاشی مشکل شما را حل نمی کند و بنظر نمی رسد شهامت عذر خواهی هم داشته باشید این را ...

مقالات

کتاب

ژئوپلیتیک کرونا: 12 – هزینه های جنگ اقتصادی

نوشتۀ: جرمن فارین پالیسی

اختلاف نظر درباره هواوی در برلین ادامه دارد. در همین حال واشنگتن، وارد کردن ضربه نابود کننده به این کنسرن چینی را آغاز کرده است.

در سایه ضربه نابود کننده ایالات متحده به هواوی، در برلین درخواست ها برای محروم کردن این کنسرن چینی از ساخت شبکه 5G آلمان نیز بلندتر به گوش می رسد. نوربرت روتگن رییس کمیته خارجی در پارلمان آلمان خواست که هواوی نباید نقشی در 5G داشته باشد. پیشنویس فعلی برای نسخه جدید قانون امنیت فن آوری اطلاعاتِ دولت آلمان، مشارکت کنسرن های چینی را در اساس رد نمی کند، اما شامل یک بند ژله ای علیه آن است ("تست قابل اطمینان بودن"). در حالیکه این جدل ادامه دارد، دولت ترامپ اعلام کرد که در آینده تمام تولید کنندگان تراشه در سرتاسر دنیا که با ایالات متحده کار می کنند تنها مجاز خواهند بود که [تراشه را] با مجوز ویژه ایالات متحده به هواوی تحویل دهند. در صورتی که این حکم محقق شود –که عملا بر اساس انقیاد بخش های مرکزی اقتصاد جهانی تحت کنترل ایالات متحده صورت می گیرد- آنگاه بنابر تخمین کارشناسان، 90 درصد فروش هواوی مورد تهدید قرار خواهد گرفت، که خسارات متعاقب آن دامان شرکت های آلمانی را هم خواهند گرفت.

بند ژله ای "قابل اطمینان بودن"

باید از ساخت شبکه 5G آلمان توسط هواوی جلوگیری شود: این خواست را نوربرت روتگن رییس کمیته خارجی پارلمان آلمان در پایان هفته دوباره اندکی پس از رسمیت یافتن نسخه جدید پیشنویس قانون امنیت فن آوری اطلاعات تکرار کرد.[1] این پیشنویس تصریح می کند که تمام شرکت هایی که می خواهند در ساخت شبکه 5G مشارکت کنند، باید مؤلفه های مربوط به آن ها صریحا  مورد تایید قرار گیرند. تولید کنندگان همچنین باید شرح "قابل اطمینان بودن" خود را ارائه کنند. اگر دولت آلمان در این مورد شکی داشته باشد، می تواند اعطای قرار داد به شرکت ها را متوقف کند. [در همین ارتباط] اطلاعاتِ سازمان امنیت می تواند در هر زمان مورد استفاده قرار گیرد.[2] با توجه به عملکرد معمول و دیرینه ی قدرت های غربی، که تهاجم سیاست خارجی را به کمک ادعاهای غیر مستند دستگاه جاسوسی اشان مشروعیت می بخشند، این امر همانند نوعی کارت جوکر عمل می کند که هر زمان به دلخواه در روابط سیاسی به کار گرفته می شود. در همین حال مبارزه قدرت برای مجوز هواوی ادامه دارد. پیش از همه، وزارت امور خارجه آلمان در صدد محرومیت شرکت های چینی است؛ وزیر امور خارجه هایکو ماس اعلام کرد که مشارکت این شرکت ها "استقلال اروپا" را تضعیف می کند.[3]

بایکوت پر خرج

مقاومت در برابر کنار گذاشتن هوواوی بیش از همه از سوی اقتصاد آلمان و همچنین وزارت اقتصاد آلمان صورت می گیرد. از طرفی اگر برلین محدودیت های اخیرا وضع شده برای سرمایه گذاران چینی را به اجرا بگذارد[4]، و اکنون نیز "با ارزش ترین جواهر" صنعت چین را به عنوان غیر قابل اعتماد طبقه بندی کند، پکن نیز احتمالا به سختی پاسخ خواهد داد.[5] اما صنعت آلمان به شدت به تجارت با چین وابسته است، به خصوص در بحران کرونا.[6] از طرف دیگر چشم پوشی از هواوی، تاخیر و همچنین افزایش هزینه را برای ساخت شبکه 5G  آلمان به همراه خواهد داشت. تله کام آلمان پیش از این در ژانویه 2019 اطلاع داد که بدون هواوی ساخت شبکه 5G  با دو سال تاخیر مواجه خواهد شد. انجمن GSMA رقم این هزینه اضافه را که بدون کنسرن چینی ایجاد خواهد شد، در کل اتحادیه اروپا 55 میلیارد یورو تعیین کرد.[7] در همین حال اپراتورهای شبکه در آلمان که هم اکنون هم - به دلیل توسعه کم شبکه 4G   و شبکه 5G   در معرض توقف- تحت فشار قرار دارند، دستیابی به شبکه 5G  را با کمک گیری از تکنولوژی هواوی شروع کرده اند. دیرک وُسنر رییس آلمانی تله کام یادآوری کرد که "5G   بر روی 4G ساخته می شود"؛ اما در 4G هم زیرساخت های آلمان شامل دستگاه هواوی است: "آیا ما باید بخش بزرگی از شبکه 4G موجود را دوباره برچینیم؟"[8] البته سیاست در برلین همیشه برای تصمیم گیری وقت می گذارد: ‏"احتمالا ماه ها طول خواهد کشید"‏ تا بالاخره قانون امنیت فرآوری اطلاعات به اجرا در آید.[9]

اولین ضربه نابود کننده

ضربه نابود کننده اخیر ایالات متحده علیه هواوی ابهام دیگری ایجاد می کند. دولت ترامپ یکسال پیش صدور تکنولوژی ایالات متحده را به به کنسرن های چینی ممنوع کرد، تا آن ها را به سقوط بکشاند و رشد اقتصادی و سیاسی چین را متوقف نماید: برای آنکه به این هدف دست یابد، باید پیش از هر چیز صدور نیمه رساناهای مشخصی برای هواوی - که کنسرن های چینی خود هنوز نتوانسته بودند تولید کنند- متوقف می شد. این تلاش ناکام ماند، به ویژه به این دلیل که کنسرن های "های تک" آمریکا روش هایی را برای دور زدن این تحریم ها پیدا کردند تا مانعِ از دست دادن سهم بازار چین شوند؛ جمهوری خلق چین مهمترین بازار تراشه جهان است. در واقع هواوی در سال 2019 توانست فروش خود را علی رغم جار وجنجال ایالات متحده 19.1 درصد افزایش دهد.[10] تازه در اولین فصل سال 2020 به دلیل بحران کرونا رشد فروش آن نسبت به سال قبل به سطح فقط 1.4 درصد رشد افت کرده است.[11]

دومین ضربه نابود کننده

اکنون دولت ترامپ دوباره این کار را انجام داد و در روز جمعه اعلام کرد که این دولت فروش نیمه رسانا به هواوی را نه فقط توسط کنسرن های ایالات متحده بلکه توسط همه شرکت های جهان - که برای تولید تراشه از تجهیزات ایالات متحده استفاده می کنند- ممنوع می کند. این امر به ویژه در مورد TSMC از تایوان صدق می کند؛ این کنسرن که بزرگترین تولید کننده نیمه رسانای سفارشی است، اخیرا حدود 14 درصد از فروش خود را به شرکت- دختر هواوی هیسیلیکون به انجام رسانده است.[12] از آنجایی که TSMC در تولید تراشه از محصولات ایالات متحده استفاده می کند بعد از محدوده زمانی 120 روز، تنها اجازه دارد با مجوز ویژه واشینگتن به هیسیلیکون [تراشه] صادر نماید. این که آیا به این دست خواهد یافت، جدا جای سؤال دارد. اگر دولت ترامپ دیکته خود را به طور جدی اجرا کند، آنگاه تا 90 درصد فروش هواوی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. مشخص نیست که این کنسرن چینی تا چه اندازه می تواند با ذخایر موجود بر این تهدید کمبود تحویل قطعات غلبه کند و یا آن را در میان مدت یا طولانی مدت از طریق محصولات چینی جبران کند.

خسارت های بعدی

در حالی که دولت آلمان تصمیم برای پیوستن هواوی به توسعه 5G   آلمان را به تاخیر می اندازد، دو سؤال در برابر اقتصاد آلمان مطرح می شود. اولی این است که به خاطر دیکته ایالات متحده چه خسارات مستقیمی شرکت های آلمانی را تهدید می کند. هواوی در حال حاضر به طور مثال ششمین مشتری تولید کنندگان تراشه آلمانی اینفینئون است و همچنین محصولات تولید کننده نیمه رسانای ایالات متحده سایپرس را هم -که مدتی پیش در اختیار اینفینئون قرار گرفته است- می خرد.[13] مشخص نیست که این معاملات ادامه می یابد یا اینفینئون متحمل ضررهای جدی خواهد شد. سؤال دوم این است که چه تدابیر متقابلی را پکن در پیش خواهد گرفت و آن اقدامات آلمان را به چه شکلی تحت تاثیر قرار خواهند داد. در دوره ای که بحران کرونا منجر به سقوطی بی سابقه شده است، تشدید جنگی اقتصادی که دولت ترامپ اکنون علیه چین آغاز کرده است، کل اقتصاد جهانی را با فشاری مضاغف مورد تهدید قرار می دهد. اقتصاد آلمان نیز نمی تواند از آن اجتناب کند.

جرمن فارین پالیسی، 18 مه 2020

ترجمه تحریریه سایت

منبع:

https://www.german-foreign-policy.com/en/news/detail/8281/

1] Daniel-Dylan Böhmer, Christoph B. Schiltz, Thomas Vitzthum: Röttgen will Huawei vom Ausbau des 5G-Netzes ausschließen. welt.de 17.05.2020.

[2] Huawei muss bangen. Frankfurter Allgemeine Zeitung 13.05.2020.

[3] Moritz Koch: Fall Huawei: Innenministerium will Vertrauenswürdigkeit von 5G-Ausrüstern prüfen. handelsblatt.com 11.05.2020.

[4] See also Vor der Zerreißprobe.

[5] Moritz Koch: Fall Huawei: Innenministerium will Vertrauenswürdigkeit von 5G-Ausrüstern prüfen. handelsblatt.com 11.05.2020.

[6] See also "Crises Shift Forces".

[7] Thomas Heuzeroth: Ein deutscher Huawei-Verzicht hätte dramatische Folgen. welt.de 03.01.2020.

[8] "Ohne Huawei bleiben Funklöcher". Frankfurter Allgemeine Zeitung 02.05.2020.

[9] Moritz Koch: Fall Huawei: Innenministerium will Vertrauenswürdigkeit von 5G-Ausrüstern prüfen. handelsblatt.com 11.05.2020.

[10] Arjun Kharpal: Huawei says US blacklisting led to $12 billion revenue shortfall in 2019 as profit growth slowed. cnbc.com 31.03.2020.

[11] Ryan Browne: Huawei’s revenue growth slows sharply as US blacklisting and coronavirus outbreak bite. cnbc.com 21.04.2020.

[12] TSMC to pay close attention to U.S. policy changes on Huawei. focustaiwan.tw 16.05.2020.

[13] Infineon deal scrutiny raises trade threat to Europe tech firms. businesstimes.com.sg 09.03.2020.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

کنفرانس دوم

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر