مطالب تازه

نظر خوانندگان

سلام، آقای آرمین اسدی عزیز یک مقاله در ارتباط با دموکراسی و جامعه مدنی به زبان انگلیسی وجود دارد که...
مچکرم از توضیحتون آقای صمدی شما متنی در نقد آقای فکوهیم نوشته بودین و اونجام ذکر کردین که جامعه‌ی مد...
آقای آرمین اسدی سلام، رفیق عزیز من آنچه تحت نام جامعه مدنی یا جامعه مدنی اسلامی یا توسعه سیاسی در ا...
سلام به رفقای تدارک کمونیستی خواستم ببینم امکانش هست پی دی اف مقالاتی مثل این مقاله رو هم آپلود کنید...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، اتفاقا خوب است که به تاریخ گذشته رجوع کنید. مسأله این نیست که چه کسانی به طور فیزیکی از چه جر...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
رفیق عزیز قصد ندارم به بحث های تاریخ گذشته بپردازم.قصد من از طرح همچین سوالی برخواسته از اون انتظاری...
با سلام آقای صمدی شما در رابطه با جامعه مدنی عنوان کردید که تفاوت ماهوی بین جامعه مدنی در ایران و غر...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، آخرین فعالیتهای سیاسی پیشین نظریه پرداز اصلی جریانی که به نام چپ محور مقاومتی شناخته شده است ...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
لطفا در مورد اینکه میگید چپ محور مقاومتی انشعابی از خانواده ی مقدس بود بیشتر توضیح بدید.
حامد، با درود متقابل نه، به این معنا نیست و محدود به اعتصاب کنونی هم نیست. کاری است که فراتر از اعتص...
درود در جای از نامه گفتید « این یعنی این که مبارزه برای لغو خصوصی سازی بدون مشارکت دادن اهالی منطقه ...
امین خ یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با سلام و سپاس در کامنت دوست گرامی 《 شاهین》 به اخراج منصور اسانلو از سندیکای واحد اشاره شده. آیا چنی...
شروین یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
این مقاله‌ای که می‌گویید در "آنجا" منتشر شده درست است که در کانال آلترناتیو منتشر شده، اما اگر به پس...
علی یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با درود یارو کچل بود اما اسمش را زلف علی گذاشته بود حالا حکایت ما حکایت آدم هایی مانند اسانلو است که...
شاهین یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
این لینکی که گذاشتید ادعا می کرد بیش از یک دهه قبل شهابی با هرانا کار می‌کرده، ولی لحن نوشته قبلی شم...
بهمن شفیق یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
حسین، پاسخ شما را هم همراه با موضوعات دیگر مربوط به این ماجرا در یادداشت جداگانه ای خواهیم نوشت...
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
شما اسناد این سه ادعایتان را رو کنید و من را هم رسوا کنید. از این بهتر برای شما؟ منتظرم.
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
چطور می گویید «ارعاب»؟ تهدیدتان کرده ام؟ یا اینکه معنای کلمات را نمی دانید؟ اگر در گوگل سرچ کنید «رض...
نوید پایور یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
جناب حسین ارعاب و فحاشی مشکل شما را حل نمی کند و بنظر نمی رسد شهامت عذر خواهی هم داشته باشید این را ...

مقالات

کتاب

ژئوپلیتیک کرونا: 11 - مدل کرالا

نوشتۀ: شاشی تارور

برخلاف سایر ایالت ها، واکنش کرالا بر مشارکت مردم متمرکز است نه اجرای قانون.  هنگامی که ناآرامی در میان کارگران مهاجر گسترش یافت، به آنها اقامتگاه و غذای رایگان داده شد و از آنها خواسته شد تا در محل شان بمانند. این دستورالعمل ها به زبان خود مهاجران به آنها داده شد و به اندازه کافی پیگیری شد

یادداشت سردبیر:

گزارش زیر گزارشی بود حیرت انگیز. نه مضمون خود گزارش، بلکه پرتالی که در آن درج شده بود. در این گزارش شاشی تارور به توصیف موفقیتهای دولت ایالتی کرالای هندوستان می پردازد. تارور فردی است که پیش از رئیس کمیسیون امور خارجی پارلمان هند و همچنین رئیس کمیسیون توسعه انسانی بود. به عنوان یک عضو حزب کنگره، تارور البته در همین گزارش نیز در توضیح موفقیت دولت کرالا در صدد کسب وجهه برای حزب کنگره نیز هست. اما با این حال او نیز در بیان واقعیت ناچار به اذعان این است که دولت ایالتی کرالا به تناوب در ائتلافهائی توسط کمونیستها یا حزب کنگره هدایت شده است. این البته بیان دقیقی نیست. بیان دقیق تر آن این است که در کرالا جبهه دمکراتیک چپ که حزب کمونیست (مارکسیست) هند در آن نقش رهبری را دارد از نفوذی به مراتب بیشتر برخوردار است و در پارلمان کنونی این ایالت نیز دارای 92 کرسی از 140 کرسی نمایندگی است.

این که در مقابله با کرونا همه آن کشورهائی که از پیشینه سنتی سوسیالیستی برخوردار بوده اند به بهترین نحوی توانسته اند به مهار بیماری بپردازند و در عین حال از بهترین کارنامه در حفظ جان شهروندان برخوردارند، رازی پنهان نیست. در لحظه نگارش این یادداشت از ویتنام 327 بیمار و بدون تلفات گزارش شده است، از کوبا 2005 بیمار با 82 تلفات و از ونزوئلا 1327 بیمار با 11 تلفات. حتی در روسیه ای که کشوری است که با بیش از 387 هزار نفر یکی از بالاترین میزان بیماران گزارش شده است میزان تلفات تنها 4374 نفر بوده است که ناشی وجود تجهیزات کافی درمانی در بیمارستانهای این کشور بود. گزارشات دوره آغازین شیوع کرونا نشان میدادند که میزان ونتیلاتورهای موجود در بیمارستانهای روسیه بدون احتساب بیمارستانهای نظامی به نسبت سه برابر ونتیلاتورهای موجود در بیمارستانهای انگلیس با احتساب بیمارستانهای نظامی بود. این علاوه بر کارنامه پرافتخاری است که کوبا به عنوان نگینی درخشان در صحنه جهانی از خود بر جا گذاشته است. مدل کرالا هم بر همین بستر قرار دارد.  برای کرالا تاکنون این ارقام معادل 1152 بیمار و 7 تلفات است. کرالا از جمعیتی 33 میلیون نفری برخوردار است. در مقام مقایسه بلژیک "پیشرفته" اروپائی با 11 میلیون جمعیت 58 هزار بیمار و 9430 تلفات ناشی از بیماری را نشان می دهد. در کرالا هم همان رایحه سوسیالیسم است که به منجی مردم این ناحیه در دوران سخت تبدیل شده است.

اما اگر کرالا هم بر همان بستری قرار دارد که کوبا و ویتنام، چرا گزارش حاضر گزارشی است حیرت انگیز؟ بالاتر گفتیم که نه مضمون آن بلکه پرتالی که در آن درج شده است. پراجکت سندیکیت را می توان پرتال جنایتکاران جنگی لیبرال-فاشیستهای دوران ظفرمندی گلوبالیزاسیون دانست. این پرتالی است که مرکز آن در جمهوری چک قرار دارد. بنیانگذاری آن مادلن آلبرایت، جنایتکار جنگی وزیر خارجه بیل کلینتون و مسئول قتل عام نیم میلیون کودک عراقی است و گرداننده اصلی آن یوشکا فیشر، جنایتکار جنگی سبز آلمانی و کسی که برای نخستین بار بعد از جنگ دوم جهانی میلتاریسم آلمانی را فعال کرده و در جنگهای تجاوزکارانه امپریالیستی شرکت داد. علاوه بر اینها این پرتال پلتفرم هیولاهای دیگری از قبیل آندرس فوگ راسموسن نخست وزیر نژادپرست دانمارک و رئیس جنگ طلب ناتو، کارل بیلدت نخست وزیر تاچریست سابق سوئد، خاویر سولانا دبیر کل دیگر ناتو و کریس پاتن آخرین فرماندار انگلیسی هنگ کنگ و جمیع جماعت دیگری از جرثومه های دوران سیاه پسا جنگ سردی و مقامات کنونی اتحادیه اروپا است که برای تقویت وزنه آنان در مناسبات دیپلماتیک بین المللی شکل گرفته است (و در حاشیه: نوچه های ایرانی آنان نیز اخیرا هر چه بیشتر این پرتال را کشف کرده و به ترجمه و انتشار مطالب آنان می پردازند ایسنا، فرارو، ایرنا، اقتصاد نیوز و دهها سایت دیگر).

این که چنین پرتالی مدل کرالا را برجسته می کند حاکی از دو چیز است. نخست اعترافی است به ورشکستگی تمام آن چیزی که همینها دهه های طولانی بر طبل آن کوبیده اند و تا توانستند لیبرالیزه کردن اقتصاد جهانی را در بوق و کرنا کردند. حالا اینها نیز به صرافت افتاده اند. و نه فقط پراجکت سنیدیکیت، بلکه انبوهی از بلندگویان نظم پیشین اکنون به ستایش از مدل کرالا می پردازند: گاردین، بی بی سی انگلیسی زبان (بی بی سی فارسی مبتذل تر از این حرفهاست)، سی ان ان و حتی اکونومیست. واشنگتن پست تتیر زد: "چگونه دولت کمونیست کرالا منحنی رشد را خواباند" و استاندارد اتریشی نوشت: کرالای کمونیستی در مقابل جریان کووید در هندوستان قد علم می کند. می توان گفت که چه خوب. چه خوب که بوقهای تبلیغاتی بازار آزادی درباره الگوئی سخن می گویند که دقیقا به دلیل بازار آزادی نبودن توانسته است موفق باشد. هر چه باشد این خیلی بهتر است که سردمداران بورژوازی به جای تبلیغ و تشویق فاشیسم و راسیسم، سوسیالیسم را توصیه کنند. حال در هر شکلی اش.

دوم، اما خطر دقیقا در همین نکته نهفته است. وقتی که آنها با هر روایتی سوسیالیسم را طرح می کنند، این به منزله آماده شدن برای تهاجمی بزرگتر به سوسیالیسم رهائیبخش طبقه کارگر نیز هست. دقیقا به همین دلیل است که آنها کرالا را برجسته می کنند و نه کوبا را. با کرالا است که آنها می توانند برای بازار آزاد و "دمکراسی" هم سهمی در این موفقیت به ثبت برسانند، با کوبا نمی توانند.

و سرانجام یک نکته دیگر، چه تفاوت عظیمی است بین مدل کرالائی رسیدگی به بیماران و پویش های تحقیر آمیز "مهربانی" و "همدلی" سرمایه داران خیر ایرانی و بوقهای تبلیغاتی اشان. صرفنظر از تعداد به مراتب متفاوت قربانیان، در اولی کرامت انسانی حفظ می شود و در دومی له.  

*****************************

این تصادفی نیست که ایالت کرالا در جنوب غربی هند نسبت به بسیاری دیگر در بحران کووید- 19 بهتر عمل کرده است. دولت این ایالت از دیرباز سنتا در مردم و نهاد های خود سرمایه گذاری کرده و با احترام متقابل، اعتماد و شفقت، به تقویت فرهنگ مدنی و سیاسی پرداخته است.

در حالی که 1.3 میلیارد نفر از مردم هند در گیر مبارزه با بیماری همه گیر کووید-19 هستند، یکی از 28 ایالت این کشور یک سروگردن از بقیه بالا ترایستاده است. کرالا، در جنوب غربی هند، در "صاف کردن منحنی" [رشد ابتلا] چنان موفقیت آمیز بوده است که اکنون بسیاری از افراد با تحسین از "مدل کرالا " برای رسیدگی به شرایط اضطراری بهداشت عمومی صحبت می کنند.

کرالا اولین ایالت هند بود که گزارش یک مورد کووید-19 از یک دانشجوی پزشکی که در پایان ژانویه از ووهان چین وارد شده بود را اعلام کرد. هنگامی که نخست وزیر هند نارندرا مودی در 24 مارس تعطیل اجباری در کشور اعلام کرد، کرالا بیشتر از هر ایالت دیگری آلودگی داشت. اما امروز، رتبه پائینی در موارد تائید شده و در صدر لیست بهبود یافته گان کووید-19 قرار دارد. علاوه بر این ، میزان مرگ و میر این ایالت با (0.53٪) کمترین میزان در هند است ، و توانسته است انتشار این ویروس را بدون اعمال رنج های انسانی که در مناطق دیگر کشور دیده شده محدود کند.

فرمول موفقیت کرالا ساده بوده است. مقامات بهداشت عمومی تشخیص زودهنگام را با آزمایشات گسترده در اولویت قرار دادند، به ردیابی گسترده تماسها [پرداختند] همراه با قرنطینه 28 روزه برای مبتلایان به بیماری (در سایر نقاط هند مطابق دستورالعملهای های سازمان بهداشت جهانی تنها 14 روز قرنطینه را دنبال کردند).

 از زمان صدور هشدار اولیه کووید-19 در 18 ژانویه، دولت تمام ورودی ها را در چهار فرودگاه بین المللی خود بازرسی کرده و بلافاصله موارد مشکوک را در بیمارستان بستری یا قرنطینه کرده است. در 4 فوریه، کرالا کووید-19 را یک فاجعه در سطح استان اعلام کرد، و در اوایل مارس با تعطیل مدارس و ممنوعیت تجمعات، تعطیلی اجباری را اعلام کرد. هفته ها بعد زمانی که دولت مرکزی همین کار را کرد، کرال پیشتر بیش از 30،000 نفر از پرسنل بهداشتی را مستقر کرده و هزاران نفر را قرنطینه کرده بود.

واکنش کرالا به کووید-19 از الگویی پدید آمد که مدتها پیش از بحران فعلی موجود بود. کرالا در میان ایالت های هند در اختصاص منابع قابل توجهی به زیرساخت های بهداشت عمومی، واگذاری قدرت و بودجه به بدنه نهاد های در سطح دهکده ها و یک سیستم اجتماعی که مشارکت جامعه و همکاری عمومی را ارتقا بخشیده، بی نظیر است.

علاوه بر داشتن بالاترین میزان سواد در هند (94٪)، کرالا همچنین کاهش نرخ تولد، طول عمر بیشتر، زنان قدرتمندتر و حمایت رفاهی قوی تری از افراد بومی و حاشیه نشین را از دستاوردهای خود به شمار می آورد. مردم در کرالا گرسنه نیستند و گدایی نمی کنند. دولت دسترسی همگانی به مراقبت های بهداشتی و اطلاعات پزشکی را ارائه می دهد و به همه ساکنان به عنوان شهروندان دارای حقوق احترام می گذارد. بر خلاف بیشتر ایالت های هند به هیچ کس بعنوان موضوع صرف برخورد نمیشود. در طول بحران فعلی، جمعیت تحصیل کرده کرالا با مسئولیت پذیری رفتار کرده، انتشار در جامعه را محدود کرده، با مقامات همکاری کرده، و در صورت لزوم به دنبال درمان سریع رفته است.

این فرهنگ نهادی و سیاسی نتیجه برخی سیاستهای لحظه ای نیست. کرالا نسلهای زیادی را در ایجاد این زیرساخت ها برای حمایت از توسعه اجتماعی صرف کرده است که در بسیاری از شاخص های کلیدی آن را بسیار بالاتر از بقیه هند قرار داده است. علاوه بر سیستم رفاه اجتماعی مبتنی بر قوانین، این یک جامعه مدنی پر جنب و جوش ، رسانه های آزاد و مستقل و یک سیستم سیاسی رقابتی است. سوسیال دموکراسی محکم آن بازتابی از ائتلافهای متناوب دولتی تحت رهبری حزب کمونیست یا حزب کنگره در طول زمان است. همانطور که ناظران خارجی متوجه شدند ، این میثاق اجتماعی ها نشان دهنده اعتماد بسیار بالایی به مؤسسات و نمایندگان منتخب است.

در نتیجه، کرالا توانست اقدامات محدود کننده را بسیار انسانی تر از سایر ایالت ها تحمیل کند. هنگامی که ساکنان کرالا تحت قرنطینه خانگی گزارش دادند که کسی را ندارند که برایشان وسایل ضروری را تهیه کند، پلیس فوراً آنچه را که لازم بود تحویل شان داد. با بسته شدن مدارس، والدین فقیری که وابسته به نهار مدارس برای تغذیه کافی به فرزندانشان بودند، وعده های غذایی را در خانه دریافت کردند. پیش از آنکه دولت مرکزی حتی تعطیل اجباری اعلام کند، کرالا یک بسته جامع امداد اقتصادی برای شهروندان نیازمند اعلام کرده بود.

در همین حال ، Kudumbashree ، شبکه مردمی کرالائی از سازمان های محلی و گروه های خودیاری زنان ، در اولین ماه تعطیل اجباری با تولید دو میلیون ماسک و 5000 لیتر ضد عفونی کننده به کمک استراتژی مهار دولت رفت. حدود 1200 آشپزخانه عمومی برای تغذیه فقرا و بیكاران تأسیس شده است و Kudumbashree تاكنون 300 هزار وعده غذایی در روز سرو كرده است.

دولت کرالا ارتباط مستقیمی با مردم در مورد خطرات سلامتی برقرار کرده است و پیامهای هشداری را از طریق کانالهای رسمی برای خنثی کردن اخبار جعلی پخش می کند. برخلاف سایر ایالت ها، واکنش کرالا بر مشارکت مردم متمرکز است نه اجرای قانون.  هنگامی که ناآرامی در میان کارگران مهاجر گسترش یافت، به آنها اقامتگاه و غذای رایگان داده شد و از آنها خواسته شد تا در محل شان بمانند. این دستورالعمل ها به زبان خود مهاجران به آنها داده شد و به اندازه کافی پیگیری شد. در ایالت های دیگر میلیون ها نفر از مهاجران از محل هایشان به بیرون رانده شدند.

کرالا یکی از پرجمعیت ترین ایالت های هند است که موفقیت خود را در نبرد با بیماری همه گیر برجسته تر می کند. علاوه بر این ، حدود 17٪ از جمعیت این کشور در جای دیگر زندگی یا کار می کنند (وجوه ارسالی آنها 35٪ از درآمد سالانه ایالت را تشکیل می دهد) سالانه بیش از یک میلیون گردشگر دارد و صدها دانش آموز کرالایی در خارج از کشور، از جمله در چین، تحصیل می کنند. همه این تحرکات ایالت را در برابر شیوع  بیماری های مسری آسیب پذیرتر می کند، ولی با این وجود در این بحران موفق عمل کرده است.

در دستیابی به چنین نتایج چشمگیری، کرالا بر اساس سنت خود در اداره غیر متمرکز، شفافیت، برابری، حقوق شهروندی، اعتماد عمومی و پاسخگویی دولت تکیه کرده است. این دروس روشنی را برای بقیه هند هم در پاسخ به بحران فعلی و هم برای آماده سازی برای بحران بعدی ارائه می دهد. متأسفانه ، سخنان و اقدامات دولت مرکزی حاکی از آن است که هیچ کس در دهلی نو توجهی به داستان موفقیتی نمی کند که جلوی دماغ آنها میگذرد. 

11 می 2020

شاشی تارور

ترجمه تحریریه سایت

منبع:

https://www.project-syndicate.org/commentary/kerala-model-for-beating-covid-19-by-shashi-tharoor-2020-05

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

کنفرانس دوم

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر