نظر خوانندگان

با تشکر از رفیق وحید صمدی من در داخل ایران زندگی می کنم و در یک روستا من دوست دارم یک کمونیست را که ...
وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعت می‌نویسم. ...
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و تشکر بابت زحمات فراوان و پیشروی که میکشین. این جمله: انقلاب اجتماعی آتی، کار ناتمام تعمیق ...
نیما یک نظر در اخبار و گزارشات کارگری اسفند ماه 98 ارسال کرده است
عالی بود.... ممنونم و امیدوارم هرماه دقیق و جامع‌تر ادامه داشته باشه....
قاسم یک نظر در شیخ عیسی یا فیدل؟ ارسال کرده است
سلام رفقا، درود یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پاد...
گیسو رستمی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
دوست عزیز سؤال کننده، تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش...

مقالات

کتاب

ژئو پلیتیک کرونا: 9 - چه کسی از چه کسی جداسازی می کند؟

نوشتۀ: دیوید پ. گُلدمن

تایوان، ویتنام، تایلند و اندونزی، به نسبت یک سال قبل، 50 درصد محصولات چینی بیشتری در آوریل 2020 خریداری کرده اند. این افزایش خرید از سوی ژاپن و کره 20 درصد بوده است

یادداشت سردبیر:

"این اقدامات آمریکا را اول قرار می دهند، کمپانی های آمریکائی و امنیت ملی آمریکا را اول قرار می دهند".

یک مقام آمریکائی بعد از اعلام گسترش دامنه تحریم فروش تراشه به هوآوی در روز جمعه 15 مه 2020

"سرمایه صنعتی تنها شکل موجودیت سرمایه است که نه تنها تصرف ارزش اضافه یا تولید اضافه بلکه همچنین خلق آن کارکرد سرمایه است".

کارل مارکس، سرمایه، جلد 2

در سالهای آخرین دهه قرن بیستم و نخستین دهه قرن حاضر، این آلمان بود که از سوی کارشناسان اقتصادی "لقب "بیمار اروپا" را به خود گرفته بود. اقتصادی که قرار بود لوکوموتیو اروپا باشد از سوی آنان ترمز اروپا نامیده می شد. ظاهرا ارقام ناچیز و حتی منفی "رشد تولید ناخالص داخلی" نیز به آنان حق می داد. در مقابل، انگلستان آزاد از قید و بندهای دولت رفاه و دردسرهای کارخانه داری و معدن داری و اعتصاب کارگری، سرمست از تبدیل سیتی آف لندن به قویترین مرکز مالی جهان پس از وال استریت، سال به سال با ارقام خیره کننده ای از همان "رشد تولید ناخالص داخلی" می درخشید. اهمیتی نداشت که بی ام و آلمان مینی ماینر را می خرید و فولکس واگن بنتلی را. اهمیتی نداشت که نیسان و تویوتا جای کارخانه های اتومبیل سازی انگلیسی را می گرفتند. کشور ملکه نیازی به این کثیف کاری ها نداشت. با انتقال تتمه تولیدات صنعتی به کشورهای دیگر، نه تنها این اقتصاد ضعیفتر نمی شد، بلکه آینده روشن تری هم در مقابلش می دید. و مفسران و "صاحبنظران" همچنان به ستایش از این جهتگیری های داهیانه و سرزنش "بیمار اروپا"ئی مشغول بودند که درگیر غلبه بر مشکلات عظیم ناشی از بلعیدن آلمان شرقی بود. و صد البته این ستایش "کارشناسان" بیش از همه نصیب صدراعظم آهنین، ماگارت تاچر، می شد که گویا با زیرکی توانسته بود وحدت دو آلمان را به آلمانی ها بچپاند تا آنان را درگیر مشکلاتی غیر قابل حل کند و راه برای اقتدار بریتانیای کبیر در اروپا را باز کند.

بیست و چند سال بعد، در سال 2008، بحرانی سراسری از راه رسید و همه آن کارشناسان حیرت زده شاهد بودند که همان "بیمار اروپا" چگونه به مثابه غولی بر فراز قاره از دل بحران سر بر می آورد و "بریتانیای کبیر" چیزی جز جزیره ای کوچک در حاشیه قاره نبود. و در دو سوی جهان، در شرق و غرب، همین سرنوشت برای دو غول عظیم جهانی نیز تکرار می شد. در یک سو در شرق، اژدهای چین بود که اکنون شعله های آتش آن بخشهای وسیعی از جهان را گرم می کرد و بخشهای دیگری را می سوزاند و در سویه دیگر، در غرب، ملت استثنائی ایالات متحده آمریکا قرار داشت که سال به سال به آن چین و به آن آلمان بدهکارتر و بدهکارتر می شد و فرزانگان آن باید به این فکر میکردند که ویرانه های دیترویت، این مرکز اتومبیل سازی جهان در سالهای دور، را چگونه باید احیا کنند و معادن استخراج ذغال سنگ و نفت را چگونه باید راه اندازی کنند تا بتوانند با بلای صنعتی زدائی دوران طلائی گلوبالیزاسیون مقابله کنند. صنعت، نه هالیوود. این چیزی بود که آمریکا دیگر نداشت. یا لااقل دیگر تا آن حدی نداشت که بتواند در مقابل غولهای عظیم در حال عروج بایستد.

و اکنون بحران کرونا همان واقعیت ساده را یک بار دیگر به تلخ ترین شکلی به رخ همانان می کشد. با هر نهیب "آمریکا فیرست" دونالد ترامپ، این رئیس جمهور کمدی-تراژدیک سیاست آمریکا، و با هر تحریم جدید کنگره های دوگانه بر علیه این یا آن کشور، این خود ملت استثنائی است که یک درجه بیشتر به گوشه رینگ نزدیک می شود. و حالا این. درست در اوج چین زدائی، "متحدین" دارند آمریکازدائی می کنند. از قدیم گفته اند که "بی مایه فطیر است". "متحدین" عزیز البته در امضاء بیانیه ها این "رهبر جهان آزاد" را تنها نمی گذارند. بگذار دلش خوش باشد. اما وقت معامله باید با آن کسی معامله کرد که جنسش جور است. و آن هم زردپوستهای چشم بادامی شرق دورند و نه بلوندهای خوش بر و روی بورلی هیلز.

*****************************

صادرات چین در ماه مارس 8.5 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته بالا رفت. بر خلاف پیش بینی های تحلیلگران که کاهشی 12 درصدی را برای آن پیش بینی می کردند. رشد قویِ صادرات به آسیا، و بویژه جنوب شرقی آسیا، علتی برای این بهبود غیر منتظره بود.

exports

تغییرات درصدی صادرات چین، سال به سال

داده های ماه مارس حاکی از یک افزایش مستمر در ادغام اقتصادی آسیایی هستند؛ جایی که بخش بزرگی از تجارت آسیایی در همان منطقه صورت می گیرد. به نظر میرسد در حالی که آمریکا [همچنان] روی جداسازی از چین فکر می کند، آسیا در حال جدا شدن از آمریکاست. از زمانی که جنگ فناوری میان ایالات متحده و چین در آوریل 2018 با منع صادرات تراشه chip به شرکت زد تی ئیِ چین توسط واشنگتن آغاز شد، "آمریکایی-زدایی از زنجیره های عرضه" ورد زبان رایج در صنعت نیمه-رسانا ها شده است. 

chinaexports avg

 صادرات چین، سال به سال (میانگین سه ماهه)

تایوان، ویتنام، تایلند و اندونزی، به نسبت یک سال قبل، 50 درصد محصولات چینی بیشتری در آوریل 2020 خریداری کرده اند. این افزایش خرید از سوی ژاپن و کره 20 درصد بوده است. صادرات به ایالات متحده نیز در نسبت سال به سال افزایش یافت اما این افزایش از پایه ی بسیار پایینِ سال 2019 صورت گرفته است.

واردات چین از آسیا هم به شدت بالا رفته است.

Chinaimports

واردات چین، سال به سال

این افزایش شدید در تجارت بین آسیایی ممکن است بازتاب دهنده ی آغاز دوباره ی اقتصادهای آسیایی باشد. ترکیبی از انجام گسترده آزمایشات، نظارت دیجیتال و همبستگی اجتماعی باعث شد که نرخ مرگ و میرِ ناشی از کووید-19 چیزی کمتر از 10 نفر در یک میلیون باشد. این را قیاس کنید با صدها مورد مرگِ (در یک میلیون نفر) ناشی از کووید-19 در ایالات متحده و اکثر نقاط اروپا. بخش عمده ی اقتصاد تولیدی چین حالا بیش از 90 درصدِ ظرفیت است. بازگشایی مجدد زنجیره های عرضه، بخشِ زیادی از این موج های بلند صادرات و واردات را توضیح می دهد. به هر حال داده های منتشره شده در دو روز اخیر، ادغام رو به افزایشِ اقتصادهای اصلی آسیا را آشکارتر کرد.

جابجایی در زنجیره های عرضه از ایالات متحده [به آسیا] احتمالا دلیلی بر این جهش در تجارت آسیایی است. ژاپن اکنون نیمه رساناهای بیشتری به چین میفرستد تا به ایالات متحده ولی در سال 2014، سه برابر نیمه رسانا های بیشتری نسبت به چین به ایالات متحده میفرستاد.

ChinaandUS

نسبت صادرات نیمه رسانا ها به چین و ایالات متحده به درصد

بخش کوچکی از رشد واردان نیمه رسانا ها را می توان از انبار کردن آنها توسط چینی ها توضیح داد، به مثابه اقدامی محتاطانه از سوی چین در برابر احتمال اقدامِ آمریکایی "گزینه ی هسته ای" علیه غول مخابراتی هوآوی Huawei. ممکن است ایالات متحده مانع از فروش تراشه های کامپیوترِ شرکت های خارجی، در صورت تولید با استفاده از تجهیزات آمریکایی، به هوآوی شود. به طور تئوریک این موضوع باعث خواهد شد که شرکت تولیدی نیمه رسانا های تایوان TSMC که بزرگترین تولید کننده ی تراشه در جهان است دیگر نتواند به هوآوی تراشه بفروشد. هوآوی اکنون خریدارِ 13 درصد از فروشِ TSMC است. های سیلیکون HiSilicon که شرکتِ تابع هوآوی برای طراحی تراشه هاست اکنون در میان ده تولید کننده ی برتر تراشه در جهان است و فروش داخلی آن در فصل اول سال از کوآلکوم Qualcomm پیشی گرفته است. اما های سیلیکون نمی تواند خودش تراشه تولید کند. چین نیز نمی تواند با ظرفیت تولید تراشه که در خاک خود دارد تراشه های رده-بالایی که هوآوی در گوشی های هوشمند با کیفیت بالا و سرورهایش استفاده می کند فراهم کند. شرکت های فناوری آمریکا، دولت ترامپ را متقاعد کردند که  مانع از دسترسی هوآوی به تراشه های خارجی و تایوانی نشود چون چنین تمهیدی چین را از رسیدن به خود-کفایی باز نمی دارد، بلکه تنها آن را به تاخیر می اندازد. [اما] در این فاصله، شرکت های آمریکایی سهم خود را در بازار چین از دست خواهند داد - همان طور که کوآلکوم و انودیا Nvdia سهمشان را به های سیلیکون باخته اند. و در همان زمان بقیه ی جهان در تکاپوی زدودن محتوای آمریکایی از زنجیره ی عرضه خواهند بود. طبق گزارش بنیاد هینریش منتشره در ژانویه 2020 [1] این اقدامی دشوار و هزینه بر خواهد بود:

" خطرات رویارویی با قوانین سفت و سخت برون مرزیِ ایالات متحده، شامل آن قوانینی که مربوط به دفتر کنترل سرمایه های خارجی OFAC هستند، بدین معناست که آنها می توانند حتی جلوی یک تراکنش مالی ساده - با طرفی که محدودیت بر او اعمال شده - نیز را بگیرند و در نتیجه تمام آن رابطه ی تجاری را تماما از بین برود (بخصوص در وضعیتی که دلار آمریکا ارزِ بین المللی مسلط باقی مانده است). به این ترتیب، هوآوی و دیگر شرکت های فناوری چینی در جستجوی (یا در انتظار زمان مناسب برای) جداسازیِ تمام و کمال از زنجیره های عرضه ای که متاثر از ایالات متحده هستند خواهند بود.  برای نیل به این هدف شرکت های چینی باید با شرکت های فناوری غیر آمریکایی اتحاد برقرار کنند."

دیوید پ. گُلدمن

ترجمه تحریریه سایت

منبع:

https://asiatimes.com/2020/05/whos-decoupling-from-whom/

[1] https://research.hinrichfoundation.com/hubfs/Capri%20Report%20-%20Jan%202020/Hinrich%20Foundation%20report%20-%20US-China%20tech%20war%20and%20semiconductors%20-%20January%2031%202020.pdf

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

یادداشتها

سیاست

ویدئوهای تازه

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر