نظر خوانندگان

با تشکر از رفیق وحید صمدی من در داخل ایران زندگی می کنم و در یک روستا من دوست دارم یک کمونیست را که ...
وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعت می‌نویسم. ...
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و تشکر بابت زحمات فراوان و پیشروی که میکشین. این جمله: انقلاب اجتماعی آتی، کار ناتمام تعمیق ...
نیما یک نظر در اخبار و گزارشات کارگری اسفند ماه 98 ارسال کرده است
عالی بود.... ممنونم و امیدوارم هرماه دقیق و جامع‌تر ادامه داشته باشه....
قاسم یک نظر در شیخ عیسی یا فیدل؟ ارسال کرده است
سلام رفقا، درود یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پاد...
گیسو رستمی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
دوست عزیز سؤال کننده، تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش...

مقالات

کتاب

ژئوپلیتیک کرونا:8 - رئیس بورس طلای شانگهای خواستارارز فراکشوری  برای دوران پسا بحران است

نوشتۀ: رویترز

"تجارت جهانیِ آینده نیاز به یک نظامِ ارزی فراکشوری دارد که تحت آن هیچ کشوری قدرت مسدود کردن دارایی های بین المللی کشور دیگر را نداشته باشد."

یادداشت سردبیر:

دامنه تغییراتی که در اثر وقوع بحران کرونا در حال وقوعند به مراتب بیش از یک جابجائی ساده در توازن قوای بین المللی است. چالشی که در بحران کرونا به مرکز تحولات انتقال یافته است چیزی کمتر از یک نوسازی کامل در نظم سرمایه داری نیست. هم در رابطه بین طبقات اجتماعی و دول متخاصم و رقیب سرمایه داری و هم در رابطه با کارکرد خود نظام سرمایه داری به طور کلی. حل مسأله نقش پول در بازار جهانی از مرکزی ترین موضوعات مورد مجادله دوران کنونی را تشکیل خواهد داد. عرصه ای که در آن هم جدال ژئوپلیتیک جهانی خود را منعکس می کند و هم نیاز نظام سرمایه داری به واحد پولی مشترکی که بتواند در کل معاملات جهانی مورد استفاده قرار گیرد. نقشی که در دوران پس از برتون وودز به مرور دلار آمریکا آن را بر عهده گرفت.

نه تنها عروج رقبای قدر قدرت اقتصادی در سطح جهانی، بلکه همچنین سرعت سرسام آور انجام معاملات و گردش سرمایه همراه با انقلاب انفورماتیک سه دهه اخیر و نقش دولتها به عنوان نهادهای انحصاری تعیین ارزش و میزان پول، چالشهای متعددی را در برابر نظام ارزی بین المللی قرار می دادند. برتری استراتژیک آمریکا با نقش تعیین کننده دلار در بازارهای جهانی و انتقال عوامل بحران زا از طریق کنترل میزان ورود دلار به بازار به کشورهای رقیب و حفظ موقعیت مسلط آمریکا بر مناسبات بین المللی علیرغم کاهش آشکار قدرت تولیدی آن در نسبت به رقبای دیگر، همه و همه از سالها پیش تجدید سازمان نظام ارزی بین المللی را در دستور کار قرار می دادند. این قدرت دولت آمریکا بود که تاکنون به عنوان مانعی در برابر آن عمل می کرد.

با بحران سالهای 2008-2009 و نقش دول اصلی سرمایه داری در نجات بانکها از طریق تزریق صدها میلیارد دلار پول و به این وسیله پیش بردن یک تجدید توزیع ثروت اجتماعی از طبقات فقیر به طبقات ثروتمند و از کشورهای فقیرتر به کشورهای غنی تر، مباحثه بر سر ارزهای آلترناتیو را از حالت تئوریک خارج نموده و با ظهور بیت کوین و سایر ارزهای کریپتو، عملا به ایجاد ارزهائی منجر گردید که خارج از کنترل انحصاری دولتها قرار داشته و به زعم نیروهای پشتیبان این ارزها قادر بودند عملکرد آزادانه بازارها را به دور از دخالتگری دولتها تضمین نمایند. امری که البته به سرعت و با واکنش دولتهای مختلف در عرصه های قانون گذاری و همچنین واکنش بنگاههای مالی مسلط بر بازارها در ورود به عرصه ارزهای دیجیتالی، در حد آرزوئی باقی ماند. با این حال، ارزهای دیجیتالی کریپتو از نظر تکنیکی امکانپذیر بودن ایجاد ارزهائی مستقل از دولتها را نیز نشان داده بودند.

اکنون و با بحران کرونا حل عملی این چالش با شتاب بیشتری در دستور کار قرار می گیرد. آن هم از سوی کشوری که بنا بر سازمان ملل در سال 2013 قدرت صنعتی آمریکا را پشت سر گذاشته است و بیش از 28 درصد کل تولید صنعتی جهان (آمار سال 2018) را به خود اختصاص داده است.

گزارشات روزهای اخیر نشان می دهند که این بار مباحثه به کریدورهای نهادهای بین المللی محدود نیستند. برعکس، تست میدانی ارز دیجیتال یوآن در هفته های اخیر در مبادلات بین ایالتهای شن ژن، چنگدو، سوژو و شیونگان نشان داد که حرکت به سمت جایگزینی دلار وارد فاز عملی شده است. کاهش ذخایر اوراق بهادار آمریکائی توسط روسیه به میزان بی سابقه فقط حدود 4 میلیارد دلار و اقدامات این دولت در آماده سازی روبل دیجیتال وتست میدانی آن در ماههای گذشته، همگی حاکی از آنند که حمله به قلب آرایش امپریالیسم دلاری آمریکا آغاز شده است.

ساده لوحی محض است چنانچه تصور شود که این حمله بی جواب خواهد ماند. در حقیقت حمله متقابل نیز هم اکنون با طرح استراتژی جداسازی اقتصادی کشورهای غربی از چین با قدرت تمام در حال اجراست.

اما این فقط یک روی سکه است. روی دیگر آن پرسشی است اساسی تر که به آینده خود سرمایه داری به طور کلی باز میگردد. این که انحصار پول در دست دولتها قرار داشت و دارد، تنها ناشی از اراده خود این دولتها نیست. برعکس، بازتابی است از گرایشات متناقض درون خود سرمایه که از یک سو میل به جهانی شدن دارد و از همین رو در سطح جهانی نیازمند واحدی برای مبادله است و از سوی دیگر تنها در آرایشهای کشوری و با حوزه های انباشت کشوری و متشکل در دولتهای ملی می تواند در بازارهای جهانی حضور یافته و از منافع خود به دفاع بپردازد و انحصار چاپ پول توسط دولت ملی از ابزارهای لازم برای این نبرد است.

اکنون و در پرتو بحران کرونا این تضاد نیز با قدرت تمام در حال بروز است.

**************************

شانگهای (رویترز) - مدیر بورس طلای شانگهای SGE خواستارِ استفاده از یک واحد ارزی فراکشوری super-sovereign currency برای ایجاد موازنه با سلطه ی دلار آمریکا شد؛ سلطه ای که به پیش بینی او در بلند مدت افول خواهد کرد، در حالی که قیمت های طلا به پیش می تازند.

همزمان با کاهش نرخ بهره به نزدیکیِ صفر توسط بانک مرکزی ایالات متحده [فِد] و روی آوری نامحدود به سیاست تسهیل گردش پول quantitative easing برای جلوگیری از آسیب اقتصادی ناشی از پاندمی کروناویروس، نگرانی های مشارکت کنندگان در بازار نسبت به نظام تحت سلطه ی دلار افزایش یافته است.

این تمهیدات به افزایش قیمت طلا به بیشترین حد آن در یک دوره ی هفت ساله یاری رسانده اما دلار در محدوده ی مرزی خود مانده است. وانگ ژِن یینگ ، که بزرگترین بازار بورس معاملات نقدی  physical spot طلای جهان را اداره می کند، در مصاحبه ای گفت که عوایدِ حاصل از طلا باید پایدار باشد، اما در نهایت به نوع جدیدی از واحد ارزی نیاز است. "تجارت جهانیِ آینده نیاز به یک نظامِ ارزی فراکشوری دارد که تحت آن هیچ کشوری قدرت مسدود کردن دارایی های بین المللی کشور دیگر را نداشته باشد." وانگ سِمتی بالارتبه در بانک مرکزی چین، که بر SGE  نظارت می کند، دارد.

وانگ پیش بینی می کند که سیاست های پولی فِد موجب افول واحد ارزی ایالات متحده خواهد شد.

"زمانی که یانک مرکزی آمریکا، فِد، شیر جریان نقدینگی را باز کند دلار آمریکا در تئوری وارد یک گرایش نزولی دراز مدت خواهد شد. اگر چه که اضطرارِ بحران کنونی می تواند یک پیشروی موقتی را برای آن اسکناس سبز رنگ موجب شود.

نظرات او در مورد ارز جهانی تکرار پیشنهادی است که سابقا و در طول بحران مالی جهانی 2008/2009 برای اصلاح نظام پولی بین المللی مطرح شده بود.

زو شیاوچوآن، رئیس پیشین هیئت مدیره ی بانک مردمیِ چین PBOC گفته است که [این] بحران و سرریز کردن آن فراخوانی به یک ارز ذخیره ای فراکشوری است که به هیچ ملت واحدی وصل نباشد.

وانگ گفته است که این مفهوم از این هم قدیمی تر است. در واقع خود طلا، که یکی از کهن ترین اشکال پول است، در همین گروه بندی جای می گیرد. البته عرضه ی محدود آن نقشی که باید بتواند در تجارت جهانی بازی کند را محدود می کند. مشکل نظام پولیِ تحت سلطه ی دلار این بود که کشورها را در مقابل تحریم های بالقوه ی ایالات متحده و قدرت واشنگتن برای مسدود کردن دارایی های بین المللی یک کشور در صورت بروز بحث و دعوا، آسیب پذیر کرد.

"دلار سلاحی برای ایالات متحده ولی منشا ناامنی برای دیگر کشورهاست. واحد ارزی ای که جهان برای تجارت بر می گزیند نباید آن چیزی باشد که در عین اعطای مزایا به یک شخص، دیگری را در معرض ناامنی قرار دهد."

وانگ که نویسنده ی کتاب اصول اقتصاد تجارتی The Principle of Trading Economics نیز هست، توضیح نداد که این ارز جدید چگونه عمل خواهد کرد، اما گفت که چنین ارزی در جهانِ پسا-پاندمی، جایی که قدرت اقتصادی و سیاسی مساوی تر پخش شده است، باید به کار گرفته شود.

"[آن زمان] اتحادیه اروپا و چین در ارتباطات و تجارت جهانی عروج خواهند کرد و همزمان نفوذِ جهانی ایالات متحده کاهش خواهد یافت."

رویترز

28 آوریل 2020

ترجمه تحریریه سایت

منبع:

https://www.reuters.com/article/us-china-gold-currency/shanghai-gold-boss-wants-super-sovereign-currency-for-post-crisis-times-idUSKCN22A1FY

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

یادداشتها

سیاست

ویدئوهای تازه

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر