نظر خوانندگان

با تشکر از رفیق وحید صمدی من در داخل ایران زندگی می کنم و در یک روستا من دوست دارم یک کمونیست را که ...
وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعت می‌نویسم. ...
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و تشکر بابت زحمات فراوان و پیشروی که میکشین. این جمله: انقلاب اجتماعی آتی، کار ناتمام تعمیق ...
نیما یک نظر در اخبار و گزارشات کارگری اسفند ماه 98 ارسال کرده است
عالی بود.... ممنونم و امیدوارم هرماه دقیق و جامع‌تر ادامه داشته باشه....
قاسم یک نظر در شیخ عیسی یا فیدل؟ ارسال کرده است
سلام رفقا، درود یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پاد...
گیسو رستمی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
دوست عزیز سؤال کننده، تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش...

مقالات

کتاب

هزار کلاهک اتمی

در چین هم همان جدالی در جریان است که در روسیه و در ایران نیز. و البته این نیز در هر سه کشور مشترک است که ترانس آتلانتیست ها روز به روز در موقعیت نامساعدتری قرار می گیرند، دچار شکاف می شوند و از میان صفوفشان تعداد هر چه بیشتری به طرف مقابل می پیوندند.

"چین نیازمند آن است که تعداد کلاهک های اتمی خود را در مدتی نسبتا کوتاه به 1000 کلاهک افزایش دهد. همچنین نیازمند به آن است که حداقل 100 موشک استراتژیک دونگ فنگ-41 در اختیار داشته باشد. ما ملت صلحدوستی هستیم و متعهد شده ایم که هیچگاه اولین کسانی نباشیم که از سلاح اتمی استفاده می کنیم. اما ما به یک زرادخانه اتمی بزرگتر برای افسار زدن بر رؤیاها و تحرکات استراتژیک آمریکا بر علیه چین نیاز داریم. شاید لازم باشد که ما در آینده نزدیک با مصافهای قاطعانه تری مواجه شویم که نیازمند به حمایتهای موشکهای دونگ فنگ و جولانگ هستند.

ساده لوح نباشید. تصور نکنید که کلاهک های اتمی بی فایده اند. در واقع آنها هر روزه به عنوان عامل مهاری برای شکل دادن به رفتار نخبگان ایالات متحده بر علیه چین به کار گرفته می شوند. برخی از کارشناسان چینی می گویند که ما نیازی به سلاحهای اتمی بیشتر نداریم. من فکر میکنم که آنها مثل کودکانی ساده لوحند.

بعضی ها ممکن است مرا به این دلیل که می خواهم کشورمان کلاهک اتمی بیشتری داشته باشد، یک "جنگ طلب" بنامند. به جای این کار، آنها باید این برچسب را بر آن سیاستمداران آمریکائی اطلاق کنند که آشکارا با چین خصومت ورزی می کنند. من همواره امیدوارم که چین و آمریکا با همدیگر راه بیایند اما یک همزیستی مسالمت آمیز بین این دو ملت چیزی نیست که آن را بتوان گدائی کرد؛ امری است که با ابزارهای استراتژیک باید آن را شکل داد. این بوِیژه حالا صدق می کند که ما با یک آمریکای هر چه بیشتر غیر عقلانی روبرو هستیم که تنها به قدرت خود باور دارد. ما زمان چندان زیادی برای بحث دراین باره نداریم که به تعداد بیشتری کلاهک نیازمندیم. ما فقط باید به گامهای مان برای تحقق آن شتاب ببخشیم."

این کل متن یادداشت کوتاهی است که هو جین، سردبیر سایت چینی گلوبال تایمز در تاریخ 8 مه به نگارش درآورده است. یادداشتی کوتاه اما کوبنده که جائی برای تفسیر و حتی بحث باقی نمی گذارد. حرف هم کاملا روشن است. در برابر قلدری آمریکا باید با قلدری پاسخ داد. آشنا نیست؟ هست. طرف مقابل چطور؟ آشنا نیست؟ چرا هست. اظهارات رفسنجانی، سردار خلع قدرت شده سازندگی و امام جمعه تعلیق شده تهران مدت کوتاهی پیش از غرق شدن در استخر، فشرده پلاتفرم طرف مقابل مباحثه بود: دنیای امروز دنیای گفتگو است نه دنیای موشک. و دور روز بیشتر نگذشته بود که با نهیب رهبر روبرو شد تا بلافاصله بعد از آن در جمعی از حواریون خود اعلام کند که اصلا خود او کلید صنایع موشکی ایران را زده بود.

از این نقطه نظر هیچ چیز جدیدی در یادداشت هو جین نیست. در چین هم همان جدالی در جریان است که در روسیه و در ایران نیز. و البته این نیز در هر سه کشور مشترک است که ترانس آتلانتیست ها روز به روز در موقعیت نامساعدتری قرار می گیرند، دچار شکاف می شوند و از میان صفوفشان تعداد هر چه بیشتری به طرف مقابل می پیوندند. در ایران طیف رفسنجانی چی، در چین وراث دنگ شیائو پینگ و در روسیه یلتسینی های حول مدودوف که پست نخست وزیری خود را هم از دست داده است.

اما یادداشت فوق حاوی نکته دیگری هم هست که تغییری در اوضاع را نشان می دهد و آن زبان یادداشت است. هشداری است صریح و جنگجویانه، نه جنگ طلبانه. زبان به کار رفته در آن دیگر زبان دیپلماتیک ویژه چینی های خویشتندار نیست. زبان زمختی است که تاکنون در رسانه های محور مقاومتی ایران، در کیهان و رجا نیوز و فارس نیوز می شد سراغ گرفت. اکنون این زبان در چین نیز رایج می شود و این نشانه ای است از به پایان رسیدن دوره استراتژیک معینی که در آن پیشروی گام به گام و بی سر و صدا در مقابل بلوک مقابل تعقیب می شد. پیشروی پیگیرانه و مستمری در بازارهای جهانی و در نهادهای بین المللی بدون آن که غول بی مغز آمریکا تحریک شود. استراتژی ای کاملا متمایز از استراتژی جمهوری اسلامی که بر تقابل پر سر و صدا و تهدید آشکار متقابل آمریکا و متحدان آن استوار بود و هست. در روسیه نیز مدتهاست که زبان دیپلماتیک تغییر کرده است و حتی در سخنرانی ها و بیانیه های رسمی نیز نشانه های زبان جنگی را آشکارا می توان دید. اکنون چین نیز به عنوان آخرین کشور از میان سه کشور ایران، روسیه و چین به این استراتژی روی می آورد. این هنوز به معنای وارد شدن به فاز عملی تحریک حساب شده و کنترل شده طرف مقابل نیست، آنچنان که ایران آن را تعقیب می کند. برای ورود به این فاز هنوز خیلی اتفاقات باید بیفتند. وزن چین و روسیه هم از نظر نظامی و هم اقتصادی و سیاسی به مراتب بیش از ایران است و ورود به چنین فازی حاوی مخاطراتی به مراتب سنگین تر. چین و روسیه هنوز قادرند با این درجه معین از تشدید تخاصم به اهداف بیشتری دست یابند. اما اگر مؤلفه های تعیین سیاست در واشنگتن و بروکسل تغییری اساسی پیدا نکنند، این نیز منطقا باید به حد نهائی خود نزدیک شود و آنها نیز درست مثل ایران به نقطه ای خواهند رسید که این درجه از تشدید تقابل کلامی دیگر پاسخگو نخواهد بود و فاز بعدی مجادله در سطحی بالاتر باید دنبال شود.

مسأله فقط زمان وقوع این تحول است و نه اصل آن. کرونا ویروس تا همینجا به تشدید این تنش منجر شده است. با هر روز قرنطینه در نیویورک و هر قطعنامه جدید چین ستیزانه سناتورهای آمریکائی، این زمان کوتاهتر و کوتاهتر می شود.

جهان آبستن تحولاتی خونین است.

25 اردیبهشت 99

14 مه 2020

https://www.globaltimes.cn/content/1187766.shtml

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

یادداشتها

سیاست

ویدئوهای تازه

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر