نظر خوانندگان

با تشکر از رفیق وحید صمدی من در داخل ایران زندگی می کنم و در یک روستا من دوست دارم یک کمونیست را که ...
وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعت می‌نویسم. ...
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و تشکر بابت زحمات فراوان و پیشروی که میکشین. این جمله: انقلاب اجتماعی آتی، کار ناتمام تعمیق ...
نیما یک نظر در اخبار و گزارشات کارگری اسفند ماه 98 ارسال کرده است
عالی بود.... ممنونم و امیدوارم هرماه دقیق و جامع‌تر ادامه داشته باشه....
قاسم یک نظر در شیخ عیسی یا فیدل؟ ارسال کرده است
سلام رفقا، درود یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پاد...
گیسو رستمی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
دوست عزیز سؤال کننده، تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش...

مقالات

کتاب

ژئوپلیتیک کرونا: 6- به آن که دارد بیشتر داده می شود

نوشتۀ: جرمن فارین پالیسی

بحران کرونا و تدابیر کمکی برای مبارزه با کرونا نابرابری و شکاف بین شمال- جنوب را در اتحادیه اروپا تشدید کرده است. آلمان هژمونی خود را تحکیم می کند.

کارشناسان سیاست خارجی آلمان و کمیسر خارجی اتحادیه اروپا جوزف بورل در مورد شکاف اقتصادی فزاینده ی دیگری در اتحادیه اروپا ناشی از تدابیر کمکی بروکسل برای مبارزه با کرونا هشدار دادند. بر اساس تحلیل مختصری از انجمن سیاست خارجی آلمان (DGAP)، واکنش اتحادیه اروپا در مقابل بحران کرونا، به این منجر می شود که شرکت ها در کشورهای با اقتصاد قوی تر حمایت بیشتری نسبت به رقبایشان در کشورهای با بدهی بالاتر کسب کنند.  کنسرن های آلمانی احتمالا پس از بحران بهتر سرپای خود می ایستند تا کنسرن های ایتالیایی. بنابر نظر بورل اگر چه "شکاف شمال- جنوب" در اتحادیه اروپا، قبل از بحران هم وجود داشت اما "ممکن است پس از آن آشکارتر شود." نابرابری فزاینده بر اساس نظر ‏(‏DGAP‏)‏، چشم انداز "پروژه سیاسی" اتحادیه اروپا را تهدید می کند. شرکت های آلمانی در این رقابت گسترده در درون اتحادیه اروپا، از این امر هم سود می برند که تدابیر ملی مبارزه با کرونا - که به بازتوزیع از پایین به بالا می انجامد- نیز به طور ویژه ای به نفع آن هاست.  تحولی که بی تردید بحران را تشدید خواهد کرد.

 نابرابری اجتماعی

بحران کرونا به خودی خود نابرابری اقتصادی و اجتماعی موجود را در ابعادی گوناگون تشدید خواهد کرد. تحقیقات نشان می دهند که کارگران با دستمزد کمتر، بیشتر از ثروتمندان در معرض خطر ابتلای به کرونا هستند: آن ها به صورت نامتناسبی در کارهای "حیاتی برای سیستم" مثل خدمات مراقبت در داخل و بیرون بیمارستان ها یا سوپرمارکت ها، اشتغال دارند که در تمام دوره های قرنطینه تداوم داشته است. علاوه بر این آن ها در معرض خطر بزرگ و جدی مرگ قرار دارند، زیرا زمینه های بیماری های قبلی نیز به طور نابرابری توزیع شده اند.[1]

مشاغل با حقوق بالا اغلب می توانند در خانه انجام شوند، در حالی که میلیون ها کارگر با دستمزد پایین که غالبا کار جسمی انجام می دهند، فقط برای کاهش ساعات کار یا بیکاری دستمزدی دریافت می کنند و از این نظر به شدت آسیب می بینند.[2] و بدین ترتیب باز هم شکاف اجتماعی تشدید می شود.

توزیع مجدد از پایین به بالا

تدابیر مقابله با کووید 19 که دولت آلمان در رابطه با اقتصاد در پیش گرفته است، بازتوزیع از پایین به بالا را باز هم افزایش خواهد داد. بدین ترتیب که کمک های وسیع دولتی به اضافه کمک هزینه های کاهش ساعات کار حتی به شرکت هایی پرداخت می شود که سودشان به خاطر استقرار دفاترشان در بهشتهای مالیاتی یا کشورهای با مالیات بسیار پایین[3] افزایش یافته است. و حتی هنگامی که به سهامدارنش علی رغم بحران سود سهام پرداخت می کند و یا حتی وقتی که بازخرید سهام صورت می گیرد تا سود سهام بین تعداد کمتری از سهامداران تقسیم شود و در آینده سود سهام افزایش یابد. کشورهای دیگر مثل دانمارک و فرانسه، از نجات شرکت ها در موارد گفته شده اجتناب می کنند. برخلاف  دولت آلمان. برای مثال دولت آلمان لوفت هانزا را علی رغم داشتن سه شرکت دختر در بهشتهای مالیاتی و سه دوجین شرکت دیگر در کشورهای با مالیات پایین حمایت می کند.[4] این دولت به  آدیداس یک وام 2.4 میلیارد یورویی اختصاص داده است، اگر چه این کنسرن از سال 2018 بیش از دو میلیارد یورو را به خرید سهام اختصاص داده است، که آخرین آن در 16 مارس بوده است.[5] زیمنس در مارس و آوریل حتی سهامی به ارزش 1.2 میلیارد یورو بازخرید کرده است و در همان حال 3000 شاغل را برای استفاده از کمک های دولت در ارتباط با کاهش ساعات کار روانه اداره کار کرده است. این مثال ها بسیارند.

پیشتازی آلمان افزایش می یابد

باید اضافه کرد که بحران کرونا به یک توسعه نابرابر در سطح اتحادیه اروپا منجر می شود. این را به طور نمونه مقایسه بین آلمان و فرانسه نشان می دهد. تولید ناخالص داخلیِ فرانسه هم اکنون در اولین فصل سال ، 5.8 درصد کاهش یافته است. آشکارا بیش از ایتالیا با منفی 4.7 درصد، و آلمان که کوچک شدنی بین دو و سه درصد محاسبه می شود. قرنطینه در فرانسه برای حفاظت از مردم شدیدتر از آلمان بوده است. قرنطینه در فرانسه تازه در 11 ماه مه به طور مرحله ای کاهش می یابد. یعنی دیرتر از آلمان. به همین دلیل اقتصاددانان برای فصل دوم امسال هم سقوط اقتصادی بالاتری را در فرانسه پیش بینی می کنند. [در این رابطه] از احتمال کاهشی 25 درصدی صحبت می شود.[6] در این صورت به احتمال زیاد پاریس به لحاظ اقتصادی بیش از پیش از برلین عقب خواهد ماند. برتری آلمان افزایش می یابد. ایتالیا هم احتمالا بیش از پیش عقب خواهد ماند. صندوق بین المللی پول  چنین پیش بینی می کند که آلمان برای کل سال 2020 سقوطی 7 درصدی را تجربه خواهد کرد، ایتالیا تا حتی 9.1 درصد سقوط می کند.[7]

عدم توازن رو به رشد

شکاف اقتصادی رو به گسترش در حوزۀ یورو به دلیل طراحی ویژه تدابیر مقابله با کرونا در اتحادیه اروپا باز هم تشدید می شود. این موضوع را اقتصاددانان در تحلیلی موجز توسط خبرگزاری بلومبرگ در ابتدای آوریل منتشر شد، خاطرنشان کردند. بر این اساس دولت هایی با قدرت مالی بالاتر، "به خصوص آلمان"، زیر بغل شرکت های خود را با کمک های مالی "قوی" خواهند گرفت، کمکی که در بحران جاری مجاز شمرده می شود. در حالیکه کشورهای با بدهی بیشتر، مثل ایتالیا، قادر به انجام این کار در همین مقیاس نیستند.[8] بر اساس این تحلیل بعد از بحران شرکت ها در کشورهایی مثل ایتالیا با رقابت با شرکت های کشورهایی مواجه می شوند که از کمک های دولتی قوی برخوردار بوده اند و بدین ترتیب برای ایستادگی مشکلات بزرگی خواهند داشت. و عدم توازن در اتحادیه باز هم تشدید خواهد شد. این تحلیگران بر این باورند که حتی ممکن است که شرکت هایی که به کمک حمایت های دولتی از بحران نسبتا قوی تر بیرون می آیند، در موقعیتی باشند که "رقیبان اروپایی ضعیف تر را در چنگ بگیرند". آن ها از "پایان رؤیای اروپایی" سخن می گویند.

"کدورت سیاسی"

تخمین ها در این رابطه را در عین حال می توان از اتاق فکرهای آلمانی هم شنید. شاهین والی از مرکز آلفرد فون اوپن هایم برای مسئله آینده اروپا از انجمن سیاست خارجی آلمان(DGAP)  خاطرنشان می کند که رفع محدودیت ها برای ارائه کمک های دولتی که ناشی از بحران بوده است قبل از همه به نفع شرکت های کشورهایی تمام می شود که می توانند اکثر امکانات را برای آن بسیج کنند. وی هشدار داد که این باعث عدم تعادل در بازار واحد [اروپا] می شود.[9] به علاوه باید این را هم به حساب آورد که امکاناتی که در آلمان در اختیار بیکاران و خانواده ها قرار  می گیرد، حداقل به طور بالقوه ممکن است بزرگتر از "میزان آن در ایتالیا یا اسپانیا" باشد. والی هشدار می دهد که این خواسته برلین که حمایت های اتحادیه اروپا به اعضا را مشروط به کنترل سیاسی شدید می کند، می تواند برای "اروپا به لحاظ اقتصادی و سیاسی مخرب باشد". او می گوید: "این تخم تضعیف های اقتصادی و کدورت های سیاسی را می پاشد". اگر برلین وبروکسل [اتحادیه اروپا] از تغییر مسیر اجتناب نکنند "پروژه سیاسی" اتحادیه اروپا "روحش" را از دست می داد.

"خطر در انتظار پروژه اروپا"

در همین حال حتی جوزف بورل کمیسر اتحادیه اروپا هم آشکارا به این هشدارها پیوسته است. بورل در اظهار نظری در شورای روابط خارجی اروپا ‎(ECFR)‎ گفت که باید مطمئن شد که تدابیر کمکی مقابله با کرونا "بازار واحد [اروپا] را دفن" نکند.[10] شرکت های کشورهای با اقتصاد قوی تر که از برنامه های حمایتی "قوی تری" در رقابتشان با شرکت های کشورهای با اقتصاد ضعیف تر سود می برند، بعد از بحران از برتری قطعی برخوردار خواهند بود. این امر عدم تعادل را در بازار واحد [اروپا] را به ناگزیر تشدید خواهد کرد. بورل هشدار داد که "شکاف شمال-جنوب که قبل از بحران هم وجود داشت ممکن است بعد از بحران باز هم برجسته تر شود". بورل به صراحت اظهار داشت که برنامه های کمک های مالی کرونایی در آلمان بسیار گسترده تر از ایتالیا یا اسپانیا است. "اگر چه منشاء این بیماری همه گیر آن را به بحرانی متقارن تبدیل می کند، پیامدهای آن اما به درجه زیادی غیر متقارن خواهند بود.... و هزینه های گزافش از نقطه نظر اجتماعی و جغرافیایی نامتعادل تقسیم خواهد شد".  او ادامه می دهد که این در آینده "به ناچار حمایت اروپاییان از پروژه اروپایی را تحت تاثیر قرار خواهد داد."

جرمن فارین پالیسی

6 مه 2020

ترجمه تحریریه سایت

منبع:

https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/8266/

[1] Jan Paul Heisig, Christian König: Wie und warum die gesundheitlichen Folgen der Pandemie vom sozialen Status abhängen. wzb.eu 24.04.2020.

[2] Lenz Jacobsen, Parvin Sadigh: Hierarchie der Not. zeit.de 21.03.2020.

[3] Auf der EU-Liste der Steueroasen sind verzeichnet: American Samoa, Cayman Islands, Fischi, Guam, Oman, Palau, Panama, Samoa, Trinidad und Tobago, U.S. Virgin Islands, Vanuatu, die Seychellen. NGOs kritisieren weitere Niedrigsteuerländer, darunter Luxemburg, die Niederlande und die Schweiz.

[4] Frederik Obermaier, Klaus Ott: Erst im Steuerparadies, dann vom Staat gerettet? sueddeutsche.de 30.04.2020.

[5] Ulf Sommer: Trotz Corona-Einbußen: Dax-Konzerne ziehen Aktienrückkäufe für fünf Milliarden Euro durch. handelsblatt.com 28.04.2020.

[6] Schlusslicht Frankreich. Frankfurter Allgemeine Zeitung 04.05.2020.

[7] Gita Gopinath: The Great Lockdown: Worst Economic Downturn Since the Great Depression. blogs.imf.org 14.04.2020.

[8] Elena Carletti, Marco Pagano, Loriana Pellizon, Marti G. Subrahmanyam: Germany Will Be a Post-Coronavirus Winner. bloomberg.com 09.04.2020.

[9] Shahin Vallée: Coronavirus Has Revealed the EU's Fatal Flaw. dgap.org 28.04.2020.

[10] Josep Borrell: The post-coronavirus world is already here. ecfr.eu 30.04.2020.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

یادداشتها

سیاست

ویدئوهای تازه

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر