نظر خوانندگان

وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعات می‌نویسم....
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و تشکر بابت زحمات فراوان و پیشروی که میکشین. این جمله: انقلاب اجتماعی آتی، کار ناتمام تعمیق ...
نیما یک نظر در اخبار و گزارشات کارگری اسفند ماه 98 ارسال کرده است
عالی بود.... ممنونم و امیدوارم هرماه دقیق و جامع‌تر ادامه داشته باشه....
قاسم یک نظر در شیخ عیسی یا فیدل؟ ارسال کرده است
سلام رفقا، درود یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پاد...
گیسو رستمی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
دوست عزیز سؤال کننده، تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش...
سوال یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
توصیه های خوبی فهرست شده که البته همانطور که در متن هم آمده بر اساس ابتکارات خودجوشی است که در جامعه...

مقالات

کتاب

ژئوپلیتیک کرونا:1 - بحران ها، توازن قوا را تغییر می دهند

نوشتۀ: جرمن فارین پالیسی

آلمان در لحظه ی کنونی نه تنها برای خریداری تجهیزات حفاظتی بلکه از جهت تلاش برای جلوگیری فروپاشی اقتصادش به چین وابسته است. نگاهی به وضعیت دو شاخه پیشقراول صنعت آلمان -  ماشین آلات و اتومبیل سازی – این را نشان می دهد.

یادداشت سردبیر:

دورانی که در آن زندگی می کنیم از متحول ترین و متلاطم ترین دوره های حیات سرمایه داری و شاید حتی کل تاریخ بشر است. فشردگی و سرعت تحولات آنچنان سنگین و زیاد است است که حتی دنبال کردن اخبار آنان به دشواری امکانپذیر است تا چه رسد به تحلیل تک تک وقایع. وقایعی که هر کدام در لحظه وقوع خویش وقایعی دورانساز به نظر میرسند اما با گذشت کوتاهترین زمان در پرتو وقایعی باز هم سنگین تر رنگ می بازند و این بار آن واقعه جدیدتر است که دورانساز به نظر می آید. این دینامیسمی است که از نیمه دوم دهه اول قرن بیست و یکم، به طور مشخص از زمان سخنرانی ولادیمیر پوتین در کنفرانس امنیتی مونیخ در سال 2007 و اعلام جنگ علنی وی به جهان تک قطبی نشانه های آن آشکار شد، با بحران اقتصادی سالهای 2008-2009 به جریان افتاد و از آن به بعد با هر واقعه ای هم بر شتاب و هم بر شدت آن افزوده شد. بحران کرونا بر متن و در امتداد سلسله اتفاقاتی واقع می شد که هر کدام به نوبه خود فضای تخاصم بین دول و بلوکهای رقیب را تشدید نموده و امکان گذار به نظم کم با بیش پایداری مبتنی بر توازنی نسبی بین طرفین متنوع تخاصمات را کاهش می دادند. از زمان آغاز بهار عربی و سپس آغاز جنگ سوریه که در دل خود چندین نقطه عطف از وقایع بزرگ دورانساز را جا داده بود تا آغاز بحران اوکرائین با کودتای لیبرال-فاشیستی و ضد حمله رسمی و علنی روسیه در کریمه و مقاومت در دنباس، از خروج انگلستان از اروپای واحد تا انتخاب دونالد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا و کمپین فشرده و سنگین ضد روسی بورژوازی ترانس آتلانتیک در آمریکا تا وقایع ونزوئلا و جدال در خاورمیانه و ترور قاسم سلیمانی و سقوط هواپیمای اوکرائینی در آسمان تهران.

نوشته حاضر نخستین مطلبی است که در زمینه تحولات ژئوپلیتیک بر متن بحران کرونا انتخاب کرده ایم. در این سلسله مطالب آنچه شاخص انتخاب مطلب است نه توافق با موضعگیری های سیاسی و نتایج عملی این مطالب، بلکه به دست آوردن شناخت عمیق تر از جابجائی های درون بلوکهای متخاصم سرمایه داری است. از این رو انتشار مطالب در این موضوع ویژه منحصر به جریاناتی نخواهد بود که از نظر سیاسی در موضع انتقاد به نظم مسلط – با هر درجه ای – قرار دارند. مهم این است که مطالب مزبور در شمار انبوه مطالب پروپاگاندیستی بلوکهای متخاصم قرار نداشته باشند. حتی اگر چنین مطالبی در دفاع از جهان چند قطبی و بر علیه جریان مسلط کنونی بر جهان نوشته شده باشند که لبۀ تیز انتقاد کمونیستی نیز متوجه این جریان باید باشد. برای انتقاد کمونیستی به جریان امپریالیستی مسلط بر نظم کنونی جهان سرمایه داری، یعنی آمریکا و متحدین و مؤتلفین آن، نیازی به توسل به تبلیغات پیروان جهان چند قطبی نیست.

****************************************

بحران ها، توازن قوا را تغییر می دهند

بر اساس ارزیابی دو شاخه اصلی صنعت آلمان - شاخه های اتومبیل سازی و ماشین آلات - آلمان برای محدود نگه داشتن خسارات ناشی از پاندمی کووید-19  به احتمال قوی به طور فزاینده ای ناچار به اتکا به چین خواهد بود. انجمن کارفرمایان ماشین آلات  VDMA انتظارِ خساراتی عظیم بخصوص در آمریکای شمالی را دارد آن هم با همزمان رشدِ کسب و کارها در چین، جایی که وضعیت "به نظر به ثبات رسیده است". نمایندگان صنعت اتومبیل هم نظرات مشابهی دارند. برای مثال فولکس واگن در انتظار رسیدن به و عقب نماندن از برنامه ی اصلیِ سالانه اش در جمهوری خلق [چین] است. این در حالی است که متخصصین انتظار میلیاردها ضرر در بازار اتومبیل آمریکا را می کشند. محافل تجاری با در نظر گرفتن توسعه ی ناموزون در چین و آمریکا پیش بینی می کنند که"بحران ها، [توزان] قوا را تغییر می دهند". برلین همچنین برای خریداری تجیهزات حفاظتیِ پزشکی به پکن وابسته است. ارتش آلمان بناست بزرگترین عرضه ی تاکنونیِ این تجهیزات را امروز به لایپزیگ برساند.

تجیهزات حفاظتی از چین

بزرگترین عرضه تاکنونیِ این تجهیزات  - بیش از یک میلیون ماسکِ صورت - برای کمک به مبارزه با پاندمی کووید-19 بناست امروز از چین به فرودگاه لایپزیگ /هاله برسد. بزرگترین هواپیمای حمل و نقل جهان، یعنی تنها هواپیمای موجود که همان آنتونوف آن-225 اوکراینی است، بر فراز مقر ارتش آلمان در حال پرواز است و انگرت کرامپ-کارنباوئر قصد دارد که خود شخصا این تجهیزات را در فرودگاه تحویل بگیرد [1]. در حال حاضر 8.3 میلیون ماسک صورت در طول آخرهفته توسط آنتونوف آن-124 به فرودگاه لایپتزیگ /هاله  تحویل داده شده؛ محموله ی دومی هم به زودی خواهد رسید. ارتش به طور معمول از هواپیماهای آنتونوف اوکراینی برای نقل و انتقال  هلیکوپتر، تانک، کامیون و دیگر تجهیزات سنگین به محلِ مانوورها و سایت های استقرار نیروهایش در چارچوب برنامه ی سالیس SALIS (راه حل بین المللی ترابری هوایی استراتژیک) استفاده می کند. از طریق این برنامه چندین عضو اروپایی ناتو صاحب ظرفیت های حمل و نقل هواییِ استراتژیک شده اند. معمولا دو هواپیمای آن-124 که پس از آنتونف 225 دومین هواپیمای بزرگ جهان به شمار می رود در فرودگاه لایپزیگ /هاله   برای ارتش در حالت آماده باش هستند [2].

تاخیر         

اکنون پنج هفته است که هواپیماهای آنتونوف در چارچوب برنامه ی سالیس برای تامین تجهیزات حفاظتی [ارسال شده] از چین مورد استفاده قرار گرفته اند. بیست و یکم مارس یک آن-124 به فرودگاه پاردوبیتسه در جمهوری چک تجهیزات پزشکی آورد و سپس در تاریخ بیست و سوم مارس به اسلواکی و سی و یکم مارس دوباره به جمهوری چک پرواز کرد. این هواپیماها نوزدهم آوریل در ورشو، شانزدهم آوریل در وروتسلاو [لهستان] و نوزدهم همان ماه در فرودگاه پاریس-وَتری به زمین نشستند.  به تاریخ بیست و سوم آوریل یک آنتونوف -225 ماسک صورت، دستکش و پوشش حفاظتی از چین به کییف آورد. محموله های بیشتری هم از چین به آمریکا در جریان اند [3]. آلمان در مقایسه  به دلیل سهل انگاری های جدی دیر عمل کرده است - جمهوری چک، اسلواکی و لهستان تجهیزات اورژانسی را خیلی زودتر دریافت کردند. دولت آلمان خریداری تجهیزات حفاظتی را تنها پس از یک تاخیر چشمگیر آغاز کرد و تنها کشور اروپایی بود که نخست پیشنهاد چین برای [ارسال] تجهیزات اورژانسی را رد کرد [4].

اروپا: "کانون اختلالات"

آلمان در لحظه ی کنونی نه تنها برای خریداری تجهیزات حفاظتی بلکه از جهت تلاش برای جلوگیری فروپاشی اقتصادش به چین وابسته است. نگاهی به وضعیت دو شاخه پیشقراول صنعت آلمان -  ماشین آلات و اتومبیل سازی – این را نشان می دهد. انجمن کارفرمایان ماشین آلات هفته ی گذشته با ارجاع به بررسی هایی که میان شرکت های عضوش انجام داده است اشاره کرد که وضعیت در این حوزه به علت تداوم پاندمی کووید-19  "دوباره رو به وخامت گذاشته است". "کانون اختلالات" آشکارا "در اروپا" نهفته است. در سمت تقاضا، "در آمریکا پس رفت های حائز اهمیتی صورت گرفته، در حالی که "در چین اوضاع به نظر باثبات تر میرسد" [5]. انجمن در واقع هفته ی پیش اعلام کرد که آغاز به کار مجددِ اقتصاد چین "پیشرفتِ محسوسی" با خود به همراه خواهد آورد. تعداد سازندگان آلمانی ماشین آلات در چین که تاثیرات پاندمی را "وخیم" ارزیابی کرده بودند به کمتر از پنجاه درصد رسیده است  و سیزده درصد پیش بینی کرده اند که تاثیرات پاندمی "تقریبا کوچک" خواهد بود، رقمی که چند هفته قبل تر از آن تنها سه درصد بود [6].

مخاطرات میلیادری در آمریکا

این موضوع در مورد صنعت اتومبیل سازی نیز صادق است. برای مثال شرکت فولکس واگن که حدود چهل درصد از ماشین هایش را پیش از بحران کرونا در چین به فروش می رساند و در سه ماهه ی اول 2020 خسارات عظیمی را متحمل شده بود حال می تواند فروش اش را مجددا در جمهوری خلق چین افزایش دهد. اشتفان وُلِنشتاین، مدیر شرکت تابع در چین، در ابتدای این ماه گفته بود که "تقاضای فروخُفته ای در بازار  [چین]" وجود دارد. به علاوه، انتظار می رود که در آینده ای نزدیک "بسته ی محرک [اقتصادی] بااهمیتی نیز در چین اعمال شود" که صنعت اتومبیل سازی نیز از آن سود خواهد برد [7].

انتظار می رود که فولکس واگن در جمهوری خلق چین توانایی رسیدن به و عقب نماندن از برنامه ی اصلیِ سالانه اش را خواهد داشت. ناظران، همزمان هشدار می دهند که شاخه ی اتومبیل سازی آلمان می تواند با خسارات عظیمی در بازار آمریکا روبرو باشد. در کنار خسارات فوری در تولید و فروش واقعیت این است که لیزینگ خودرو در آمریکا بسیار شایع است. فقط از ابتدای بحران کرونا بیست و شش میلیون آمریکایی خود را رسما به عنوان بیکار معرفی کرده اند و این افزایش  شگرفِ بیکاری، در بسیاری از موارد تهدیدی به ورشکستگی و ناتوانی در پرداخت هاست. در طول بحران مالی 2008، بی ام وِ به تنهایی ناچار شد حدود دو میلیارد یورو را که ناشی از خسارات اعتباری و سیر نزولیِ لیزینگ خودرو در بازار آمریکا بود  کسر کند . طبق هشدارهای یک مفسر[8]، موردی مشابهی و البته در مقیاسی وسیع تر ممکن است اتفاق بیفتد.  او با مقایسه ی تجارت خودروی آلمان در چین و آمریکا پیش بینی می کند که "بحران ها، توازن قوا را تغییر می دهند".

ارتباطِ مفید با چین

کارشناسان اظهار می دارند که در واقع رابطه با چین، علی الخصوص رابطه ای خوب، می تواند به شرکت های آلمانی کمک کند تا از طوفان کرونا جان سالم به در ببرند. برای مثال فردیناند دودنهوفر، کسی که به عنوان متخصص اتومبیل سازی در دانشگاه دویسبِورگ-اِسِن برای خود نامی دست و پا کرده و اخیرا هم در دانشگاه سن گالِن مشغول به کار است، باور دارد که دایملِر در آینده ای نزدیک می تواند از "دو سرمایه گذار بی اندازه مهم" سود ببرد : تولید کنندگان چینی خودرو، گیلی و بایک [12]، که روی هم پانزده درصد از سهام شرکت اشتوتگارتی [دایملر بنز] را در اختیار دارند. در حال حاضر شرکت میتواند امید داشته باشد که فروش خود را در بازار چین افزایش دهد و ارتباط با این دو کمک کننده است. دودنهوفر پیش بینی می کند که "ارتباط با چین می تواند به دایملِر برای غلبه بر بحران یاری رساند" [9]. در این آخرهفته یکی از اعضاء هیئت مدیره  شرکت تایید کرد که در ماه مارس ممکن بود که دوباره بتوان "حدود 50 هزار خودرو" را در جمهوری خلق چین فروخت. "این باعث خوشبینی ماست"[10]. امروز، دوشنبه، دایملر مجددا تولید اس-کلاس را در زیندلفینگن از سر میگیرد. چین، بزرگترین بازار فروشِ این مدل است.

جنگِ روایتها

این واقعیت که آلمان برای محدود کردن آسیب اقتصادی ناشی از پاندمیِ کووید-19  به احتمال قوی باید بر چین تکیه کند مانعی نمی شود تا سیاستمداران و رسانه ها در آلمان، بر چین ستیزی خود نیافزایند [11].      

جرمن فارین پالیسی

ترجمه تحریریه سایت

منبع:

https://www.german-foreign-policy.com/en/news/detail/8258/

https://www.german-foreign-policy.com/news/detail/8256/

[1] Größtes Flugzeug der Welt landet wieder in Leipzig/Halle. mz-web.de 25.04.2020.

[2] Markus Tiedke: Covid-19: Bundeswehr stellt Transportraum für Schutzmasken. bundeswehr.de 23.04.2020.

[3] Patrick Zwerger: "Mrija" knackt Weltrekord - dreimal in zehn Tagen. flugrevue.de 24.04.2020.

[4] See also Acceptance Denied.

[5] Corona-Pandemie trifft Maschinenbau immer stärker. vdma.org 20.04.2020.

[6] Maschinenbau in China kommt allmählich wieder in Fahrt. vdma.org 14.04.2020.

[7] Corona-Krise drückt VW-Verkäufe - Hoffen auf Konjunkturpaket in China. handelsblatt.com 17.04.2020.

[8] Markus Fasse: Autobauer werden noch abhängiger von China. handelsblatt.com 24.04.2020.

[9] Diana Dittmer: So kann Daimler aus der Krise finden. n-tv.de 23.04.2020.

[10] Daimler in China wieder zuversichtlicher. boerse.ard.de 26.04.2020.

[11] See also Battle of Narratives.

[12] Geely and BAIC

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

یادداشتها

سیاست

ویدئوهای تازه

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر