نظر خوانندگان

با تشکر از رفیق وحید صمدی من در داخل ایران زندگی می کنم و در یک روستا من دوست دارم یک کمونیست را که ...
وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعت می‌نویسم. ...
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و تشکر بابت زحمات فراوان و پیشروی که میکشین. این جمله: انقلاب اجتماعی آتی، کار ناتمام تعمیق ...
نیما یک نظر در اخبار و گزارشات کارگری اسفند ماه 98 ارسال کرده است
عالی بود.... ممنونم و امیدوارم هرماه دقیق و جامع‌تر ادامه داشته باشه....
قاسم یک نظر در شیخ عیسی یا فیدل؟ ارسال کرده است
سلام رفقا، درود یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پاد...
گیسو رستمی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
دوست عزیز سؤال کننده، تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش...

مقالات

کتاب

زیبا ترین مخلوق خدا!

"زیباترین مخلوق خدا" یعنی حتی زیباتر از خود انسان. همان انسانی که در حدیث سیره نبوی و علوی "اشرف مخلوقات" است و ملائکه هم باید در مقابل آن سر فرود بیاورند. اکنون این خود انسان است که باید در برابر بازار، این "زیباترین مخلوق خدا" سر تعظیم فرود بیاورد.

سید امیر سیاح "جوان" است. عضو مرکز پژوهشهای مجلس است. در شمار 90 کاندید انتخابی شورای ائتلاف اصولگرایان برای انتخابات مجلس یازدهم بود. از "کارشناسان" اقتصادی محور مقاومتی است. از سرمایه های جوان نظام است با آینده ای روشن و مسئولیتهائی بزرگتر. خلاصه این که از امیدهای "گام دوم" است.

سید امیر سیاح همانی است که چندی پیش گفت: " هر کس می خواهد ناراحت بشود بشود، می خواهید رای ندهید هم ندهید! هر کس نمی تواند در تهران ۱۰ میلیون تومان درآمد داشته باشد یا جنم ندارد  یا پشتکار ندارد یا مهارت ندارد". یعنی چیزی در حدود 80 درصد و یا شاید هم بیشتر بی جنم و بی پشتکار در تهران. و البته همین سید امیر سیاح ضد لیبرالیسم هم می نویسد:

" در تاریخ بنویسید:

در روزهایی که افسانه کارامدی #لیبرالیسم به مفتضح‌ترین شکل رسوا میشد، در روزهایی که #ولی‌فقیه آبرویش را خرج تبیین این افتضاح میکرد، در روزهایی که ایرانیان زیر شدیدترین تحریم تاریخ، حماسه #مواسات را خلق میکردند...

یک عده هم حواس‌ها رابه #امید_دانا پرت میکردند".

او البته طرفدار "شفافیت" است. هم شفافیت بورس را می خواهد و هم شفافیت مجلس را. او همچنین از مدافعان سرسخت اقتدار نظامی ایران است. و در جریان مبارزه با کرونا او نیز در شمار انبوه کسانی بود که بحران را فرصتی برای تغییر اذهان و تزریق "ارزشها"ی جدید به شمار آورد و آستین همت بالا زد. نوشت:

"پیام داد بطور جهادی #ماسک استاندارد تولید میکنیم ولی دولت حمایت نمیکند! پرسیدم: چه حمایتی میخواهید؟ گفت: کش نداریم! گفتم: انتظاردارید دولت کش بخرد تحویل شما دهد؟! گفت: بله! چون ما ماسکها را مجانی به وزارت بهداشت میدهیم پرسیدم: خب چرا مجانی؟! چرا ماسکها رابه #بازار نمیدهید؟

..طوری نگاهم کرد انگار کفرگفته‌ام گفت: ۲ماهه این بچه‌ها مخلصانه ومجانی #ماسک میدوزند... حالا ماسکها رو بفروشیم؟ بدیم بازار؟! گفتم: آخه بسیجی، نوربالا، امامزاده؛ خود حضرت علی(ع) هم در #سازوکار_بازار کارمیکرد اما درآمد و ثروتش رو میداد فقرا در کار خیر، دیگه از امام معصوم جلو نزنین."

و آن بسیجی متوهم که لابد هنوز فکر میکرد در دوران کار صلواتی زندگی می کند، لابد مات و مبهوت ماند. او احتمالا دسترسی به توئیتر نداشت و نمی دانست که کارشناس پرشور گام دوم در همان روز و در رابطه با کمبود اولیه ژل در بازار و سپس رفع این کمبود نوشته بود:

"۲ماه پیش اینجا یکدونه ژل دست هم نداشت ۱ماه پیش، داشت ولی به هرکس فقط یکی می‌داد امروز با تخفیف۳۰٪ عرضه کرده #سازوکار_بازار از زیباترین مخلوقات خداست، نعمتی که با دخالت بیجای دولت در بازارآزاد، کفرانش میکنیم اگر #ستاد_تنظیم_بازار در این بازار دخالت میکرد، قطعا هنوزهم ژل نایاب بود".

و وقتی عده ای اعتراض کردند که استاد این چه حرفی است، پاسخ داد:

"از تبیین حقیقت هرگز نترسید حتی اگربه شما برچسب بزنند ترسناک این است که وقتی حدیث وسیره نبوی و علوی در #بازار را بیان می‌کنیم، برخی به معصومین هم (نعوذبالله) برچسب لیبرال میزنند".

نغوذبالله. کارشناس محور مقاومت و لیبرال؟ حاشا و کذا. تصور نمی کنم هیچ لیبرالی به گرد پای کارشناس هم برسد. هایک هیچوقت جرأت نکرد بگوید "بازار زیباترین مخلوق خداست". هایک آموزگار ماگارت تاچر، صدر اعظم آهنین انگلستان بود. همان صدراعظمی که بنیان دولت رفاه انگلیس را در هم کوبید و نظم آهنین بازار را به حاکم مطلق انگلستان تبدیل نمود و همراه با ریگان همان روندی را به راه انداخت که در تمام جهان به حاکمیت مطلق بازار انجامید. و خانم تاچر در انجام این سیاست از مشاوره هایک برخوردار بود. و هایک در دفاع از بازار اینگونه سخن می گفت:

"در یک جامعه پیچیده انسان انتخابی غیر از این ندارد که یا خود را به نیروهای در حال عمل اجتماعی که برای وی به مثابه نیروهائی کور ظاهر می شوند وفق دهد یا این که از دستورالعملهای نهادی بالاتر اطاعت کند. تا زمانی که شخص فقط مکتب سخت بازار را می شناسد، شاید فکر کند که هدایت توسط یک مغز خردمند بهتر باشد. اما وقتی که پای عمل میرسد به زودی کشف می کند که آن اولی [یعنی بازار] لااقل برای او کمی امکان انتخاب باقی می گذارد در حالی که دومی اصلا چنین امکانی نمی دهد و بهتر است که در انتخاب میان بدیلهای ناخوشایند حق انتخاب داشته باشد تا این که به انتخاب یک بدیل مجبور شود".

"حق انتخاب میان بدیلهای ناخوشایند" کجا و "زیباترین مخلوق خدا" کجا؟ سید امیر سیاح راست میگوید. او را نباید با لیبرال و لیبرالیسم مقایسه کرد. نعوذبالله. او را باید تاج کرد و روی سر لیبرال ها گذاشت. با او باید به سر لیبرالها کوفت. لیبرال ممکن است از بیان "حقیقت" بترسد. اما مکتبی هرگز.

"زیباترین مخلوق خدا" یعنی زیباتر از مسجد، زیباتر از نماز جمعه و حتی زیباتر از کعبه. و "زیباترین مخلوق خدا" یعنی حتی زیباتر از خود انسان. همان انسانی که در حدیث سیره نبوی و علوی "اشرف مخلوقات" است و ملائکه هم باید در مقابل آن سر فرود بیاورند. اکنون این خود انسان است که باید در برابر بازار، این "زیباترین مخلوق خدا" سر تعظیم فرود بیاورد.

تقارن این کشف دورانساز کارشناس گام دوم با پرتاب موشک نظامی به مدار زمین تصادفی نیست. هر دو اینها با شکوفائی بی نظیر بازار بورس در بحبوحه محشر کرونائی همراه شده اند. در مقابل بازار سجده کنید تا نیکوکاران بیشتری تولید کند که به مستضعفان –ببخشید، آسیب پذیران – به مراتب بیشتری که هر روز بر تعداد آنان افزوده می شود یاری باز هم بیشتری برسانند. و البته از طریق ارائه خدمات با میانجی بازار.

قبلا هم نوشته بودیم که: 

"جمهوری اسلامی طبق تعریف حکومتی مذهبی است. قانون اساسی اش قانونی مذهبی است و رهبر و رئیس جمهورش هم تنها می توانند بر همان مبانی مذهبی انتخاب شوند. این مذهب، اسلام شیعی است، مذهبی توحیدی. اما این فقط نیمی از حقیقت است. حقیقت این است که جمهوری اسلامی یک حکومت مذهبی ویژه است. این حکومت فقط در ظاهر حکومتی توحیدی است. در واقعیت اما این حکومتی دوآلیستی است. معتقد به دو خداست و نه به یک خدا. خدائی آسمانی و خدائی زمینی. الله و مالکیت خصوصی.

این اما تمام ماجرا نیست. در میان این دو خدا، این خدای دوم است که بلامنازع بر سرنوشت جامعه حاکم است. خدای اول، الله، خدائی مورد مناقشه است. حاکمیت به طور رسمی به او تعلق دارد. او از نظر صوری حاکم مطلق است، از نظر واقعی اما تنها به طور مشروط و محدود. احکام خدای اول احکام رسمی حکومتی اند. اما اقتدار و اعتبار این احکام مدتهاست که به چالش کشیده شده اند. احکامی که تنها پوسته ای از آنها باقی مانده است. چهار دهه حاکمیت رسمی این خدای اول در عین حال چهار دهه جنگ برای بقای خویش بود.

اما به همان اندازه که خدای اول از درون تهی می شد و حاکمیت آن حاکمیتی صوری تر، به همان اندازه آن خدای دوم روز بروز مقتدر تر و تواناتر ظاهر می گردید و می گردد. به همان اندازه که گستره باور به خدای اول محدودتر و مرزهای اعتبار آن بسته تر می شد، دامنه ایمان به این خدای دوم گسترده تر و اعتبار آن نامحدود تر می گردید. بر خلاف خدای آسمانی جمهوری اسلامی، خدای زمینی این جمهوری، مالکیت خصوصی، فقط خدای مورد قبول زمامداران نیست. این خدائی است که همه به پرستش آن مشغولند و برای آن در حال جهاد. از پوزیسیون تا اپوزیسیون. این خدای کل جامعه مدنی است، خدای هنرمندان است، خدای سلبریتی ها و بوبو هاست، خدای قلم به دستان است، خدای تبعید شدگان در استودیوهای لس آنجلسی است و در عین حال خدای مجلس نشینان شورای اسلامی هم هست. خدای اصلاح طلبان است و اصولگرایان، خدای عدالت طلبان امام زمانی دیروز است و خدای سکولارها، خدای صدا و سیما است و خدای بی بی سی و صدای آمریکا، خدای کمونیست نادم دیروز و دمکرات امروز است و خدای تجزیه طلب کرد و بلوچ و ترک و عرب. این قادر مطلق جامعه امروز ایران است".

کسی هست هنوز شکی در این داشته باشد؟

6 اردیبهشت 99

25 آوریل 2020

نظرات (2)

5 از 5 براساس 1 رای
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما که سایت درست و حسابی که زیاد نداریم موفق باشید

این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد

هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

یادداشتها

سیاست

ویدئوهای تازه

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر