نظر خوانندگان

وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعت می‌نویسم. ...
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و تشکر بابت زحمات فراوان و پیشروی که میکشین. این جمله: انقلاب اجتماعی آتی، کار ناتمام تعمیق ...
نیما یک نظر در اخبار و گزارشات کارگری اسفند ماه 98 ارسال کرده است
عالی بود.... ممنونم و امیدوارم هرماه دقیق و جامع‌تر ادامه داشته باشه....
قاسم یک نظر در شیخ عیسی یا فیدل؟ ارسال کرده است
سلام رفقا، درود یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پاد...
گیسو رستمی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
دوست عزیز سؤال کننده، تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش...
سوال یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
توصیه های خوبی فهرست شده که البته همانطور که در متن هم آمده بر اساس ابتکارات خودجوشی است که در جامعه...

مقالات

کتاب

شستا، قاضی مرتضوی و مابقی قضایا - باز نشر یک مقاله به مناسبت روزی که "مشارکت مردم" رکورد شکست

نوشتۀ: بهمن شفیق

سازمان تأمین اجتماعی دقیقا همان لانۀ زنبوری بود که اکنون احمدی نژاد با قاضی مرتضوی وارد آن شده بود. این یکی از اصلی ترین مراکز تقسیم ثروت در جمهوری اسلامی بود. یکی از بزرگترین منابع تأمین سرمایه در ایران که تا پیش از مرتضوی کاملا و دربست در اختیار پدرخوانده های نظام مستقر قرار داشت.


 

یادداشتی بر انتشار مجدد:

چه روز بزرگی بود روز چهارشنبۀ بیست و هفتم فروردین سال هزار و سیصد و نود و نه. روزی که مردم سالاری اسلامی گامی بزرگ به جلو برداشت و "مشارکت مردمی" لحظه ای با شکوه را در اداره امور جامعه تجربه کرد. خبرگزاری فارس، ارگان رسمی "گام دوم" تیتر زد: "رکورد مشارکت مردم در بورس شکست: حضور 2.07 میلیون نفری در عرضه اولیه". در گیرودار ولوله و جنجال "نیکوکاران" ارزشی و سکولار و اصلاح طلب و عدالت طلبی که با دوربین به دست و بزرگوارانه به پخش صدقه در میان "مستضعفین" مشغولند، "مردم" برگ پرافتخار دیگری از مشارکت آفریدند. جابجائی مفاهیم در جمهوری اسلامی اکنون حقیقتا کامل شده است. "مردم" در حال مشارکت در بورس و پخش صدقه اند و "مستضعفان" نظاره گران این مشارکت مردمی اند و دریافت کنندگان آن بسته های صدقه. همانهائی که قرار بود ولینعمتان نظام باشند.

شستا بالاخره به مقصد رسید. ده درصد سهام آن در تالار شیشه ای عرضه شد تا یک نقیصه دیگر نیز برطرف شود: "شفافیت". و چه شباهت غریبی است بین شفافیت شستا و شفافیات آرامکو. چه شباهتهایی بین این دشمنان منطقه ای است.

شستا هم بالاخره به مقصد رسید. شرکتی که برای "تأمین اجتماعی" تأسیس شده بود و امروز "بنابر آمار موجود، این هلدینگ با سرمایه اسمی ۸ هزار میلیارد تومانی در گزارش ۱۲ ماهه تلفیقی، ۷.۰۱ هزار میلیارد تومان سود خالص داشته و سود اصلی ۴.۵ هزار میلیارد تومان است". این همان شرکتی است که با پول بازنشستگان و از قرار برای آنان ایجاد شده بود. همان بازنشستگانی که در سالهای اخیر بارها و بارها برای خواست تأمین حداقلی از یک زندگی شرافتمندانه به خیابانها ریختند.

لازم نیست درباره بند و بست های پشت پرده و صف کشی های پیش درآمد این روز بزرگ چیزی نوشت. سران اقتصاد مقاومتی به همان اندازه به این عرضه اولین مباهات می کنند که دلبندان پیوستن به "جامعه جهانی". بند و بست اینجا دیگر بی معنی است. این منفعت مشترکی است که سردار شمخانی را با مسعود نیلی و حسام الدین آشنا پیوند می دهد. 2 میلیون نفر از "مردم" هم در این وصلت تاریخی شرکت کردند تا شکی در این نماند که این اقدامی است فرا تر از این و آن جناح. اقدام مشترک طبقه حاکمه. بیهوده نیست که وال استریت ژورنال ایران، روزنامه دنیای اقتصاد، می نویسد: " در اقتصاد کشورمان یک تفاوت اساسی وجود دارد و آن هم اینکه گروه‌های کسب و کار در دنیا عموما در اختیار خانواده‌های ثروتمند و به نوعی بخش خصوصی هستند که البته روابط خوبی با دولتمردان نیز دارند. اما عمده این نوع شرکت‌ها در ایران مالکیت عمومی دارند و در نتیجه ممکن است انگیزه کافی برای ایفای نقش مثبت خود به‌عنوان محرک اقتصادی نداشته باشند. بر این اساس، با خصوصی‌سازی آنها و عرضه سهام آنها در بورس می‌توان این نقش را در آنها احیا یا تقویت کرد". با این اقدام حقیقتا نیز یک گام بزرگ دیگر در این جهت برداشته شد تا "خانواده های ثروتمند"ی که "روابط خوبی با دولتمردان نیز دارند"، در ایران نیز همانند همه کشورهای "پیشرفته جهان آزاد" با رفع مالکیت صوری دولتی کنترل و هدایت دستگاه دولتی را نیز هر چه بیشتر به دست بگیرند. و "کارشناس" اقتصادی دیگری میگوید که " این اقدام ضروری بوده که باید مدت‌ها قبل و پیش از آنکه ابعاد شستا به حد و اندازه فعلی برسد انجام می‌پذیرفت".

مقاله زیر سالها پیش، یعنی در بهمن ماه سال 91 منتشر شده بود. انتشار مجدد آن در عین حال مروری است بر جنگ و جدالی که بر سر این هیولای دوست داشتنی اقتصاد ایران در جریان بوده است.

***********************

مادام که افراد فرا نگیرند در پس هر یک از جملات ، اظهارات و وعده و وعید های اخلاقی ، دینی ، سیاسی و اجتماعی منافع طبقات مختلف را جستجو کنند ، در سیاست همواره قربانی سفیهانه فریب و خود فریبی بوده و خواهند بود.

ولادیمیر ایلیچ لنین

 

مقدمتا بگویم که موضوع جدال در جمهوری اسلامی بسیار فراتر از منافع جناحی و باندی است. منافع جناحی و جنگ بر سر تقسیم غنایم تنها بخشی از موضوع جدال است. آنچه جدال جناح احمدی نژاد – جناح و نه "تیم احمدی نژاد" آن چنان که در بسیاری از تحلیلها رایج است – را از جدالهای پیشین متمایز می کند این است که نزد احمدی نژاد تغییر موقعیت و هیرارشی قدرت در ساختارهای اقتصادی و سیاسی به جابجائی های ساده محدود نمی شود. آنچنان که در جدالهای پیشین بین اصلاح طلبان و اصولگرایان مرسوم بود. در جدالهای بین اصولگرایان و اصلاح طلبان قواعد معینی از بازی از سوی هر دو طرف رعایت می شد. تغییر و جابجائی در سلسله مراتب سیاسی به تغییراتی در تقسیم ثروت اجتماعی منجر می شد، بدون آن که در موقعیت ساختاری طرفین تغییری اساسی به وجود بیاید. سهمی از قدرت و تسلط بر منابع اقتصادی برای هر دو طرف محفوظ می ماند. جائی برای طرف سوم باقی نمی ماند. با احمدی نژاد ماجرا دچار تغییری پایه ای شد. مسأله دیگر فقط به جابجائی در هیرارشی قدرت محدود نمی شد. احمدی نژاد تغییر کامل ساختارهای قدرت در زمینه های اقتصادی و سیاسی را با هدف باز کردن امکانات برای بخش "غیر خودی" به میان کشید.

در نوشته های قبلی نیز بر این تأکید داشتیم که نزد احمدی نژاد حفظ نظام به معنای سلب قدرت و امکانات مراکز نیرومند تاکنون مسلط بر شریانهای حیاتی اقتصاد و سیاست در جامعه بود. در حالی که برای مخالفین وی "نظام" همان آرایشی بود که این امتیازات را برای آنان تأمین می کرد. در ادبیات مخالفین احمدی نژاد "نظام" معنایی متفاوت از همان واژه نزد احمدی نژاد و جناح او را دارد. طرحهای متفاوت  تحول اقتصادی – که هدفمند کردن یارانه ها تنها بخش اول آن را تشکیل می داد و در گامهای بعدی باید با اصلاح نظام بانکی و مالیاتی دنبال می شد – و اصلاحات اداری ناظر بر همین تغییرات ساختاری در درون نظام بودند. تغییراتی که باید با تأمین مشارکت قشرهای بیشتر و گسترده تری از صاحبان سرمایه و باز کردن چشم اندازهای ترقی اقتصادی برای بخشهای وسیعتری از جامعه، بر انجماد حاکم در جمهوری اسلامی غلبه می کرد و نظام را به عنوان آلترناتیوی دراز مدت برای سازمان دادن به انباشت سرمایه در ایران مطلوب می کرد. در یک کلام، دستگاه دولتی باید از دستگاهی محدود به اقلیتی در قدرت سیاسی و مؤتلفین آنها در عرصۀ اقتصادی به دستگاهی تغییر می یافت که در آن شانس بالا رفتن از نردبان ترقی اجتماعی برای شهروندانی که فاقد ارتباطات سیاسی و لابی در قدرت حاکم بودند، به مثابه شانسی واقعی نمودار می شد. قطع نظام لابیگری پشت پرده مراکز قدرت سنتی نظام، یک پیش شرط این تغییر و تحول را تشکیل میداد و می دهد. حدت و شدت جدال کنونی را از این زاویه است که می توان تشخیص داد. برجسته کردن هر عامل دیگری، چه این عامل دیوانگی احمدی نژاد باشد و چه ضدیت با ولایت فقیه و روحانیت و غیره، تنها برای رد گم کردن و اساسا به معنای همراهی با تبلیغات امپراطوری رسانه ای الیگارشی مسلط و یا جناح احمدی نژاد است. این جدالی است با مضمون تاریخی معین در درون بورژوازی ایران که هدف آن در یک کلام شکل دادن به و یا ممانعت از آرایشی جدید در ساختار دولت است. در این باره در نوشته های دیگر باز هم خواهیم نوشت و به صف بندی های درون طبقه بورژوازی بیشتر خواهیم پرداخت.

در رابطه با اوجگیری جدال در هفته های اخیر و گره خوردن آن از یک سو با سرنوشت قاضی مرتضوی و از سوی دیگر با خاندان لاریجانی، لازم است که فعلا و به عنوان مقدمۀ ورود به مباحث عمیق تر، به وجه اقتصادی تحولات بیشتر پرداخته شود تا معنای واقعی ایستادگی ومقاومت سرسختانه دو طرف بر سر مسألۀ ظاهرا سادۀ برکناری مرتضوی از ریاست سازمان تأمین اجتماعی روشن تر شود. حقیقتا کدام عوامل باعث شدند که مجلس جمهوری اسلامی برای ممانعت از ریاست مرتضوی بر سازمان تأمین اجتماعی از هیچ اقدامی – از تغییر قانون گرفته تا وسیع ترین فشارهای سیاسی و تبلیغاتی خودداری نکند و سرانجام کار را به آن جا برساند که بر خلاف نص صریح سخنان رهبر که استیضاح وزرا در ماههای باقی مانده به انتخابت را منع کرده بود، استیضاح وزیر کار را در دستور بگذارد؟ چه عاملی باعث آن شد که در این درگیری تقریبا تمام طیف اصلاح طلب و سبز در کنار اصولگرایان و بر علیه احمدی نژادی صف بکشند که از نظر سیاسی در ماههای اخیر در زمینه های سیاستهای اجتماعی و فرهنگی بیشتر و بیشتر چهره ای همانند اصلاح طلبان از خود به نمایش می گذاشت و از سوی متحجرترین اصولگرایان به لیبرالیسم نیز متهم می شد؟

عبدالرضا داوری، یکی از نظریه پردازان جناح احمدی نژاد، پس از جلسۀ استیضاح مجلس و رو کردن فیلم فاضل لاریجانی از سوی احمدی نژاد در مصاحبه ای اظهار داشت که احمدی نژاد تنها یک برگ از هزاران برگی را که در دست دارد رو کرده است. حقیقتا نیز دست احمدی نژاد پر است. این پر بودن دست او اساسا به علت ریاست وی در هفت سال گذشته بر دولت واقع نشد. چه در دورۀ اول و چه در مدتی نسبتا طولانی از دورۀ دوم، احمدی نژاد گرچه ریاست دولت را بر عهده داشت، عملا اما فاقد امکان دسترسی به بسیاری از منابع بود. وزارت اطلاعات نه در دورۀ اول ریاست جمهوری وی و نه در دورۀ دوم در اختیار وی نبود و تردید هست که این وزارتخانه اسناد مورد نیاز وی را در اختیارش قرار دهد. در مورد سایر مراکز قدرت در نظام نیز، لااقل در دور دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد، همین رابطه حاکم است. نه سپاه پاسداران و نه نیروی انتظامی هیچکدام مورد وثوق احمدی نژاد نیستند و در سالهای اخیر بکرات مخالفت تا سر حد دشمنی آشکار خود با وی را به نمایش گذاشته اند. تکلیف قوۀ قضائیه هم که روشن است. علاوه بر اینها احمدی نژاد و دولت وی حتی از اشراف به اسرار مراکز ساده تری از قبیل دانشگاه آزاد نیز محروم بودند (دانشجو، رئیس کنونی دانشگاه آزاد، اساسا با جناح مصباحیون است و نه با احمدی نژاد). این محدودیت حتی در درون کابینه خود احمدی نژاد نیز وجود داشت و دست بلند مخالفین وی تا همین اواخر – و شاید هنوز هم – در خود کابینه احمدی نژاد نیز بخشهای خودمختاری را برای خود حفظ کرده بود. خانم مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت و رابطه ویژۀ سیاستگذاری وی در زمینه تأمین دارو با باقر لاریجانی – ایضا برادر علی و صادق لاریجانی – نمونۀ بارزی از همین را نشان می داد. پدرخوانده های مراکز قدرت ترتیبات لازم برای حفظ اسرار خویش را داده بودند.

این به آن معنا نیست که احمدی نژاد تا پیش از واقعۀ مرتضوی کاملا دست خالی بود. قطعا در لایه های متعدد دستگاههای قدرت، به ویژه در نظام بانکی، مؤتلفینی نیز بودند که اطلاعات معینی را در اختیار وی می گذاشتند. اشارات متعدد وی به لیستهای 200 یا 300 نفره ای که در اختیار قوۀ قضائیه قرار داده بود، حاکی از این اشراف اطلاعاتی نسبی وی بود. با این حال تا دستیابی به لانۀ زنبور هنوز فاصله زیاد بود. برگماردن مرتضوی به ریاست سازمان تأمین اجتماعی ورق را کاملا برگرداند.

این اقدام احمدی نژاد را باید یکی از درخشان ترین تاکتیکهای وی در جنگ قدرت به حساب آورد. از دوجهت. نخست این که مرتضوی کسی بود که باید قربانی وجه المصالحۀ اصولگرایان با اصلاح طلبان و سبزها می شد. با قربانی کردن مرتضوی لااقل بخشی از زخمهای وارده بر پیکر سبزها التیام می یافت و راه برای همکاری ها و هماهنگی های آتی باز تر می شد. احمدی نژاد این معادله را بهم زد. حقیقتا نیز در جریان همین مشاجرات چند هفته اخیر از جانب احمدی نژادی ها این استدلال به میان کشیده شد که اگر قرار باشد به خاطر قتل متهمینی در بازداشتگاهها دادستان به مؤاخذه کشیده شود، پس چرا جعفری دولت آبادی به علت قتل ستار بهشتی محاکمه نمی شود؟ روشن است که قضیۀ مرتضوی تنها در ظاهر مربوط به جنایت کهریزک بود. در واقع مرتضوی باید بهای معامله ای کلان بین مراکز قدرت را می پرداخت. با کار احمدی نژاد وی از این سرنوشت خلاصی یافته بود و جان وی نه تنها امروز مدیون احمدی نژاد است، بلکه پس از این نیز تنها به شرط موفقیت احمدی نژاد در امان خواهد بود. به این ترتیب مرتضوی به وفادار ترین مهرۀ احمدی نژاد تبدیل شد. مهره ای که در عین حال گنجینه ای از اطلاعات نیز بود.

این اما فقط یک روی ماجرا بود. روی دیگر ماجرا پستی بود که مرتضوی دریافت کرد. سازمان تأمین اجتماعی دقیقا همان لانۀ زنبوری بود که اکنون احمدی نژاد با قاضی مرتضوی وارد آن شده بود. این یکی از اصلی ترین مراکز تقسیم ثروت در جمهوری اسلامی بود. یکی از بزرگترین منابع تأمین سرمایه در ایران که تا پیش از مرتضوی کاملا و دربست در اختیار پدرخوانده های نظام مستقر قرار داشت. رمزگشائی از این شبکۀ پیچیده مناسبات قدرت و سرمایه و کشف دستهای پنهان پشت پرده وظیفه ای بود که به مرتضوی محول شد. و دقیقا به همین دلیل بود که از همان آغاز انتصاب مرتضوی به این سمت، جنگ حدت و شدت بیشتری یافت.  مسأله کنار زدن مرتضوی به هر قیمت از این منصب بود. علی مطهری در نامه اخیرش به احمدی نژاد به این موضوع اشاره کرده است که او نیز برای حل قضیه از طریق انتقال مرتضوی به منصبی دیگر تلاش نموده بود. حقیقتا نیز ریاست مرتضوی بر ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بعد از برکناری وی از سمت قاضی مورد اعتراض کسی قرار نگرفته بود. سازمان تأمین اجتماعی اما چیز دیگری بود.

اما شستا چیست؟ اجازه دهید بخشهایی از مطلبی را با هم مرور کنیم که یک بلاگر احمدی نژادی آن را درج کرده است. توجه به این نکته در مطلب حائز اهمیت است که نویسنده حتی جریاناتی در خود جناح احمدی نژاد را هم متهم می کند. نخست این مطلب را مرور میکنیم وسپس نگاهی به مطلب دیگری می اندازیم که در سال 90 و در رابطه با همین موضوع انتشار یافته است:

 

«داستان دقیقا از کجا شروع شد؟

انتصاب سعید مرتضوی بر شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی که اصطلاحا آن را شستا می نامند٬ آغاز یک جنگ بود. احتمالا اطلاعات شما در مورد این "مگاشرکت" خیلی زیاد نیست اما به طور اختصار بدانید که شستا شامل بیش از ۱۰ هلدینگ است که این هلدینگ ها مجموعا حدود ۱۸۰ سوپرشرکت را شمال می شود. در این مطلب قسمت کوچکی از پشت پرده های این غول تجاری را برای شما عزیزان افشا خواهم کرد. خداوند همه ما را مورد عفو و آمرزش قرار دهد.

هلدینگ "صنایع نوین" شامل شرکت های سرمایه گذاری:

صنایع نوین

ارتباطات تامین شمص نوین

گسترش ارتباطات

داتك

توسعه سالمت

الكترونیك هدي و

گروه فن آوا است.

هلدینگ "حمل و نقل تأمین" نیز سهامدار بخش اعظمی از سهام شرکت های:

کشتیراني جمهوري اسلامي

نیرو محرکه

پایانه احداث کشتیراني جمهوري اسلامي ایران

ملي نفتكش

ایران خودرو و سایپا است.

اما هلدینگ "سیمان تأمین" نیز مجموعه بزرگی را شامل می شود که از شرکت های تابعه آن می توان به:

آذریت

پرسیت

حوض ماهی اصفهان

سنگ تزئینی کالردشت

سیمان ارومیه

سیمان زنجان

سیمان سفید ساوه

سیمان شاهرود

سیمان صوفیان

سیمان فارس و

خوزستان

سیمان فیروزکوه

سیمان قائن

سیمان کهكیلویه و کرمانیت اشاره کرد.

هلدینگ "صبای تأمین" نیز برای خود یک غول تجاری محسوب می شود. از شرکت های زیر مجموعه این هلدینگ می توان به:

سرمایه گذاری توکا

فولاد خدمات مدیریت صبا

تامین OTC

کارگزاری باهنر

کارگزاری صبا تامین

کارگزاري بیمه تامین

بیمه آینده

بیمه میهن

بیمه ملت

تامین سرمایه امین

بیمه آسیا و بیمه البرز اشاره کرد.

اماهلدینگ "صدر تأمین" هم جزء سوپر شرکت هاست. به فهرست زیر مجموعه های آن دقت کنید:

بیمه ملت

پشم شیشه ایران

دانه هاي شیشه اي

سرام آرا

سرامیك البرز

صنایع خاك چیني ایران

فرآوردههاي دیرگداز ایران

فرآوردههاي نسوز ایران

کاشي اصفهان

کاشي پارس

کاشي سعدي

کاشي نیلو

کاشي و سرامیك الوند

لعابیران

معدني املاح ایران

هلدینگ "صنایع عمومی شستا" نیز شامل شرکت های زیر است:

آذر قند نقده

wtd شستا

شیر و لبنیات پاستوریزه بیستون

صنایع شیر سرو بي خزان

کشاورزي و دامپروري ملارد شیر

کشت و دام گلدشت نمونه اصفهان

کشت و دامداري فكا

کشت و دامداري گلشهر

هلدینگ "ساختمان و عمران" هم برای خود یک غول بزرگ تجاری محسوب میشود. به این فهرست دقت کنید:

ایران سازه

پارس سازه تامین

سابیر

سرمایه گذاري ایرانگردي و جهانگردي

سولیران

آژانس هواپیمایي تأمین

شرکت ساختمان اصفهان

صنایع آلومینیوم ایران- دورال

مجتمع توریستی و رفاهی آبادگران

مرکز آموزش و تحقیقات صنعتي ایران

اما دو هلدینگ اصلی و مگاشرکت شستا شامل هلدینگ داروئی شستا و هلدینگ نفت و گاز می شود.

لیست شرکت های زیر مجموعههلدینگ داروئیرا مرور کنید:

سرمایه گذاری مواد اولیه دارویی تامین

تولید مواد اولیه داروپخش

شیمی دارویی داروپخش

کلر پارس

شیمیایی ره آورد تامین

شیرین دارو

دارویی آترا

داروسازي دانا

فرآیند گستر تامین

داروپخش

کارخانجات داروپخش

داروسازی اکسیر

داروسازی ابوریحان

داروسازي زهراوی

داملران رازك

کاسپین تامین

داروسازی شهید قاضی

بیودارو

توزیع داروپخش

گسترش بازرگانی

داروپخش

لابراتوارهاي رازك

پارس دارو

داروسازی فارابی

اوزان واردات owzan co

پخش هجرت

مدیریت تولید و خدمات

پارس دارو

تولید ژلاتین کپسول ایران

شرکت آنتي بیوتیك سازي

توفیق دارو

و مهمترین هلدینگ شستا کههلدینگ نفت و گازاست شامل یک فهرست بلند و بسیار جذاب می شود که به صورت فهرست وار به آن اشاره می کنم:

نفت پاسارگاد

گروه صنعتي قیر آذر پاسارگاد

فرآورده هاي قیري بلوچ پاسارگاد

فرآوري قیر خزر پاسارگاد

تولید و فرآوري محصولات قیري دانا پاسارگاد

فرآورده هاي قیري سروش پاسارگاد

فرآورده هاي قیري هرمز پاسارگاد

نفت ایرانول

روانكاران احیاء سپاهان

ماکرو اینترنشنال

توسعه نفت و گاز آریا

سوخت رساني و خدمات

کشتیراني ستاره قشم

پالایش نفت آناهیتا

پرسي ایران گاز

ایران سیلندر

پرسی ایران گاز بام البرز

پرس سیلندر

امید گاز

19 شرکت منطقه ای پرسي ایران گاز

پشتیبانی و خدمات مهندسی مشعل گاز قشم

پالایش نفت تبریز

پالایش نفت اصفهان

ستاره نفت خلیج فارس

نفت نیك قشم

اپیكو

حفاري شمال

صنایع ملی گاز

مولد نیروی خرم آباد

نفت و گاز تأمین رضوی

الیاف

ایران یاسا

پتروسینا

پتروشیمی آبادان

پتروشیمی اراك

پتروشیمی اصفهان

پتروشیمی امیرکبیر

پتروشیمی خارك

پتروشیمی شیراز

پتروشیمی غدیر

پتروشیمی فارابی

تخته شهید باهنر

توسعه و تجارت تأمین

چوب اسالم

چوب و کاغذ ایران- چوکا

چوب و کاغذ مازندران

صنایع چوب خزر

فیبر بابلسر

کارتن ایران

کاغذسازی کاوه

کاغذ غرب

کاغذ مراغه

گروه صنعتی الستیك بارز

الستیك بزد

محصوالت کاغذی لطیف

نخ تایر صبا

نیرو کلر

سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی

پتروشیمي کارون

پلي نار

تكین کو

توسعه صنایع پایین دستي پتروشیمي تولیدي گاز لوله

سلسله آب حیات کرمان

سینگاز پارس

شیمیایی فرآورد قشم

لوله های دوجداره قدر

سرمایه گذاری توسعه صنعت شیمیایی

سرمایه گذاری صنایع الستیكی سهند

سرمایه گذاری هامون کیش

گسترش تجارت هامون شاخص

شیمی بافت

فیرمكو پارس

کربن ایران

دوده صنعتی پارس

صنایع الستیكی سهند

کیمیای غرب گستر

ماکرواینترنشنال

نگهداشت کاران

احتمالا با مرور این فهرست بلند٬ متوجه چرایی حساسیت مافیاها بر روی این هیولای دوست داشتنی شدید!

بر طبق اسناد و مدارک متقن٬ تعداد قابل ملاحظه ای از افراد منصوب شده در هیئت مدیره های این مگاشرکت (شستا) از افراد مسئله دار هستند.

به طور مثال جناب آقای "ز" که در جمعیت موسوم به "ر" و "الف" از اعضای شاخص است و تز "۹۰۰ میلیارد تومانی" او برای متهم کردن دولت در انتخابات مجلس٬ مانند داغ ننگ٬ تا ابد بر روی پیشانی او نقش بسته٬ به تنهایی ۹۰ نفر را در هیئت مدیره های این مگاشرکت "جاساز" کرده است. یا فرد دیگری به نام "م" که به عنوان اسپانسر مالی جبهه "پ" (منحرفان از خط انقلاب) که متهم به مال اندوزی و استفاده های کلان بود٬ در دوره سفر رئیس جمهور به نیویورک و خلاء وجود ایشان٬ به تنهایی ۷۰۰ نفر را در این هیئت مدیره ها "چپانده" است!

اخباری وجود دارد که نشان میدهد همین فرد "ص- م" به شرکت ملی نفتکش٬ "کشتی نفتکش ۳۳۰ متری در کلاس VLCC اجاره داده است! حتی در آخرین روزهای مجلس هشتم خبری منتشر شد که در آن به حضور بیش از ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس هشتم در هیئت مدیره های شستا اشاره میکرد که با برخورد قهری و تکذیب مجموعه شستا! رو به رو شد!

شاید از خود بپرسید این عضویت در هیئت مدیره چه مزایایی دارد؟ فقط به طور اختصار به این موضوع اشاره میکنم که دو نوع عضویت در هیئت مدیره شستا وجود دارد که در مدل دائمی٬ حقوق ماهیانه حدود ۱۵ تا ۳۰ میلیون تومانی در نظر گرفته شده است. نکته قابل توجه اینکه معمولا پاداش پایان سال این اعضا حداقل عددی معادل ۱۰۰ میلیون تومان می شود. البته موضوع حقوق ها و پاداش ها معمولا بنا بر مبنای اساس نامه شرکت قابل تغییر بوده و عدد این پاداش ها معمولا نجومی تر از این اعداد است!! تازه این ها جدای از مزایای دلالی و کاسبی کردن های اعضاست!

نکته جالب اینجاست که تعداد قابل توجهی از کارگزارانی ها٬ ملی-مذهبی ها٬ اصطلاح طلبان فتنه گر، نهضت آزادی ها و ... از اعضای این سفر رنگین هستند و از کنار این مگاشرکت ارتزاق میکنند.

سعید مرتضوی ماموریت پیدا کرد هیئت مدیره های شستا را از وجود این عناصر پاکسازی کند. همین موضوع کافی بود تا معرکه درگیری دولت با مافیای اقتصادی به این نقطه خطرناک برسد.

این فعلا قسمتی از ناگفته های شستاست!

احتمالا برخی مطلعین بگویند که "عده ای از شما انحرافی ها هم که عضو این هیئت مدیره ها شده اید (۱۸ نفر) تکلیف جریان احمدی نژاد با آنها چیست؟!"

متاسفانه باید اعتراف و افشا کنم که این موضوع "یک حقیقت تلخ" است. به زودی از ماهیت یک حلقه خبیث و حقیقتا انحرافی در جریان پاک احمدی نژاد٬ پرده برداری خواهم کرد. فقط به صورت سربسته به موضوع عضویت تمامی این حلقه خطرناک در شستا اشاره میکنم که به خودی خود و به نفسه٬ جز شرمندگی چیزی برای جریان احمدی نژاد عایدی ندارد.

دانستنی های فراوانی در مورد این قبیله وجود دارد که در صورت "زنده ماندن" از آن پرده برداری کرده و ماهیت حقیقتا انحرافی آنها را با مستندات غیر قابل کتمان٬ افشا خواهم کرد.

ما ضد استکبار٬ ضد انحصار٬ ضد قبیله گرایی و ضد عافیت طلبی متصل به رانت هستیم. برای ما چه فرقی دارد که این صفات زشت در چه ظرفی تجلی پیدا کند؟ مهم ماهیت کثیف این رفتارهای ضد انقلابی است که با برخورد و افشاگری ما رو به رو خواهد شد.

احمدی نژاد ما را "رشید" بار آورده است. زیر بار هیچ زوری نمی رویم٬ برق زرها چشمانمان را کور نمی کند٬ تزویر کوچکتر از آن است که بخواهد بر پای آزادگی ما بند اسارت بزند!»

نویسنده مطلب خود را با شعاری به پایان می رساند که به نوبه خود در خور توجه است و ماجرای حمله به سفارت انگلیس را تداعی می کند که بلاواسطه قبل از اعمال تحریمها صورت گرفته بود و علی لاریجانی جزء معدود سران رژیم بود که علنا از آن به دفاع برخاسته بود: « مرده باد انگلیس و انگلیسی!».

 

اکنون باید روشن باشد که کدام منافع این چنین مجلسیان را تا حد تقابل آشکار با منویات رهبری نظام به پیش رانده است. باید روشن باشد که چرا اصلاح طلبان و حتی ملی مذهبی ها نیز در این ماجرا در کنار مجلس قرار گرفته اند.

نویسنده مدعی است که بیش از 200 نماینده مجلس هشتم در هیأت مدیرۀ شستا عضویت داشته اند. این که از این تعداد نماینده چند نفر به مجلس نهم راه یافته اند و چه تعداد از نمایندگان کنونی مجلس  در این هیأت مدیره عضویت دارند روشن نیست. اما می توان حدس زد که نمایندگان اصلی و سابقه دار مجلس در این دسته قرار داشته باشند. با این همه کلید استیضاح وزیر کار در همان مجلس هشتم و بلافاصله پس از انتصاب مرتضوی در اسفند ماه سال 90 زده شد. پیش از آن مجلس هشتم طرحی را برای تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی به تصویب رسانده بود و هیأتی که ریاست آن با جعفر زاده، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس بود کار خود را در ای رابطه آغاز و نیمه تمام رها کرده بود.

علی یوسف پور، نایب رئیس هیأت مدیرۀ شستا در بهمن ماه 90 در گفتگو با مهر عنوان داشت: « تیم تحقیق و تفحص از شرکت سرمایه گذاری شستا به مدت 9 ماه در این شرکت مستقر بودند اما در این مدت نتوانستند هیچ گونه تخلفی از عملکرد شستا پیدا کنند». در حالی که رئیس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی مجلس، یعنی سلیمان جعفر زاده، در آبان ماه همان سال در گفتگو با همان خبرگزاری « از تخلف یکهزار میلیارد تومانی در 150 شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و شستا» خبر داده بود. و روشن است که سلیمان جعفرزاده برای انتخابات مجلس نهم تأئید صلاحیت نشد. همان آقای یوسف پور در مصاحبه فوق الذکر در این زمینه می گوید: « یوسف پور با اشاره به اینکه جعفرزاده برای حضور در رقابتهای انتخاباتی مجلس نهم  رد صلاحیت شده است، افزود: این فرد خود دارای تخلفات عدیده ای بود که تخلفات وی را هم به دادگاه و هم به هیئت رئیسه مجلس گزارش کردیم». به عبارتی دیگر، کمیسیونی برای تحقیق و تفحص از جانب مجلس به سازمان تأمین اجتماعی فرستاده شد، با این نتیجه که به جای گزارش تخلفات این کمیسیون از سازمان مورد تحقیق، این سازمان مورد تحقیق بود که گزارش تخلفات کمیسیون را به مجلس ارائه داد و رئیس کمیسیون مربوطه هم از جانب شورای نگهبان برای انتخابات بعدی مجلس رد صلاحیت شد. حال مرتضوی به ریاست چنین سازمانی گمارده شده بود.

باید منتظر ماند و دید که آیا گزارش مبسوط مرتضوی توسط احمدی نژاد علنی خواهد شد یا نه. گفتگوی مورد اشاره جعفرزاده با خبرگزاری مهر اما زوایائی از روابط مافیائی حاکم بر این سازمان را روشن می کند. این گفتگو را مرور کنیم:

 

«تخلف 1000 میلیارد تومانی در سازمان بازنشستگی و شستا

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از تامین اجتماعی مجلس از تخلف یکهزار میلیارد تومانی در 150 شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و شستا خبر داد و گفت: اگر هیئت رئیسه مجلس از ادامه کار جلوگیری نمی‌کرد می‌توانستیم بیش از سه هزار میلیارد تومان اسناد و مدارک تخلف در این شرکتها را اثبات کنیم.

سلیمان جعفرزاده در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد دلایل تاخیر ارائه گزارش کمیته تحقیق و تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی گفت: چالشهای پیش رو در این پرونده آنقدر زیاد است که بنده با وجود اینکه دو دوره نماینده مجلس شورای اسلامی بوده ام در این هشت سال هیچ موردی مانند تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی اینچنین سیاسی نشده بود.

فشار سیاسی بر تیم تحقیق و تفحص

وی افزود: از روز اولی که طرح تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی آغاز شد بلافاصله با فشارهای سیاسی از سوی بسیاری از چهره ها و حتی هیئت رئیسه مجلس مواجه شدیم چرا که نمایندگان حاضر در تیم تحقیق و تفحص به سراغ شرکتهایی رفتند که 60 سال هیچگونه نظارتی بر عملکرد آنها نبوده است. همین شرکتها تهمت‌ها و افتراهای بسیاری به گروه تحقیق و تفحص وارد کردند ولی ما به دور از تمام این حاشیه ها به کارمان ادامه دادیم.

سه شنبه زمان ارائه نتیجه نهایی تحقیق و تفحص از "سازمان تامین اجتماعی"

رئیس اسبق کمیسیون اجتماعی مجلس از ارائه گزارش نهایی تیم تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی کشور در روز سه شنبه در صحن علنی مجلس خبر داد و افزود: در این گزارش آمده است که پس از بررسی وضعیت 150 شرکت زیرمجموعه سازمان بازنشستگی و "شستا" بیش از یکهزار میلیارد تومان تخلف انجام شده است.

مبلغ تخلف در "شستا" بیش از سه هزار میلیارد تومان است

جعفرزاده تصریح کرد: در حالی که داشتیم به سرنخهای بیشتری در این پرونده بزرگ تخلف پی می‌بردیم هیئت رئیسه مجلس از ادامه تحقیق و تفحص جلوگیری کرد. به اعتقاد اعضای تیم تحقیقی اگر فعالیت ما تا 60 روز دیگر ادامه داشت می توانستیم بیش از سه هزار میلیارد تومان اسناد و مدارک تخلف در این شرکتها را اثبات کنیم.

هیئت رئیسه مانع ادامه تحقیق و تفحص شد

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از شرکتهای سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه این فسادمالی در یک دوره زمانی خاص انجام شده است گفت: متاسفانه هیئت رئیسه مجلس به هیچ عنوان با تیم تحقیق همکاری نداشت و موانعی را سد راه ما می کرد. حتی زمانیکه از یک شرکت خواستیم تا اسناد بلاتکلیفی 70 میلیارد تومان از سرمایه خود را ارائه کند هیئت رئیسه مجلس دستور داد تا کار همانجا متوقف شده و دیگر ادامه ندهیم؟

اموال 30 میلیون بازنشسته کشور تبدیل به شرکتهای فامیلی شده است

نماینده مردم ماکو و چالدران در مجلس گفت: این پرونده هنوز به مراجع قضایی ارجاع نشده است و نهایتا ما تمامی اسناد و مدارک خود را در صحن علنی مجلس قرائت می کنیم. ولی آنچه باعث تاسف است اینکه اموال 30 میلیون بازنشسته تامین اجتماعی را تبدیل به شرکتهای خانوادگی کرده اند و تمامی قراردادهای کوچک و بزرگ به فرزندان مدیران و بستگان و آقازاده ها واگذار شده است.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه شرکتهای زیرمجموعه شستا و سازمان بازنشستگی حیات خلوت احزاب و گروهها و طیفها در دولتهای قبلی و فعلی بوده است گفت: تحقیق ما در مورد سه سال اخیر بوده است ولی به این نکته پی بردیم که پای دولتهای قبلی هم گیر است. ما در این پرونده ها اشخاصی را داریم که در 10 شرکت عضو هیئت مدیره هستند.

جعفرزاده افزود: رشوه را نشنیدم ولی برخی از نمایندگان در برخی از این شرکتها ورود پیدا کرده اند و در تخلف مالی آنها شریکند به طوریکه تخلفات برخی از نمایندگان در این فسادمالی محرز و مستند است.

پاداشهای 450 میلیون تومانی  تا یکهزار سکه‌ای از کیسه بیت المال

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از شرکتهای شستا و سازمان بازنشستگی گفت: در ادامه تحقیقات به مدیری برخوردیم که کارخانه ای را بیش از 300 میلیارد تومان اضافه بر قیمتش خریداری کرده و به عنوان تشویق از پاداشتهای 450 میلیون تومانی تا یکهزار سکه به برخی افراد و کارکنان سکه هدیه داده است».

 و ماجرا ادامه خواهد داشت. این که روندها و چشم اندازهای آتی این جدال چه خواهند بود، در فرصتی دیگر بدان خواهیم پرداخت. از یک وجه تأسف آور اما نمی توان گذشت: سرمایه هایی که اینچنین ابزار ثروت اندوزی اقلیتی فاسد شده اند، از جیب میلیونها کارگر و کارمند جزء پرداخت شده اند. تأسف در اینجاست که در کل این ماجراها خبری از حضور و دخالتگری تشکلهای کارگری نیست.

 

بهمن شفیق

25 بهمن 1391

13 فوریه 2013

 

 

/pp dir=/pRTLRTLبر طبق اسناد و مدارک متقن٬ تعداد قابل ملاحظه ای از افراد منصوب شده در هیئت مدیره های این مگاشرکت (شستا) از افراد مسئله دار هستند.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر