نظر خوانندگان

با تشکر از رفیق وحید صمدی من در داخل ایران زندگی می کنم و در یک روستا من دوست دارم یک کمونیست را که ...
وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعت می‌نویسم. ...
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و تشکر بابت زحمات فراوان و پیشروی که میکشین. این جمله: انقلاب اجتماعی آتی، کار ناتمام تعمیق ...
نیما یک نظر در اخبار و گزارشات کارگری اسفند ماه 98 ارسال کرده است
عالی بود.... ممنونم و امیدوارم هرماه دقیق و جامع‌تر ادامه داشته باشه....
قاسم یک نظر در شیخ عیسی یا فیدل؟ ارسال کرده است
سلام رفقا، درود یک ملاحضه شاید بنی اسرائیلی: با توجه به اینکه «شیخ عیسی قاسم»، رهبر معترضان به پاد...
گیسو رستمی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
دوست عزیز سؤال کننده، تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش...

مقالات

کتاب

حسن کُنته و کشتارگاه لمباردی

نوشتۀ: سعید عطاپور

"اتحادیۀ اروپا جهنمی است پر از افعی ها و شغالها!"

ماتئو سالوینی سیاستمدار راست افراطی، رئیس ائتلاف دولتی لیگا نورد ایتالیا، معاون نخست وزیر و وزیر کشور پس از شکست کنفرانس ویدئوئی کشورهای اروپائی در مورد تعیین سیاست هماهنگی و"همسبتگی !؟!؟!" دولتهای اروپائی در مصاحبه ای از شدت خشم در مورد عدم تمایل اتحادیۀ اروپا برای تصمیم گیری سریع در مورد کمک به اقتصاد کشورهای درگیر با کرونا و اتیالیا و مخالفت آلمان با تبدیل قروض تک تک کشورها به بانک مرکزی اروپا به بدهی مشترک اتحادیه منفجر شده و فریاد زد:

"اتحادیۀ اروپا جهنمی است پر از افعی ها و شغالها!" [1]

پردۀ اول سرمایۀ آلمانی میکشد

آیا به یاد دارید که از سال 2010 ، اتحادیه اروپا کشورهای اروپای جنوبی را مجبور کرد تا شدیدترین اقدامات ریاضتی اقتصادی را به اجرا درآورد و کاهش چشمگیری در  هزینه های سیستم درمانی را به پیش ببرند؟ در تنیجۀ این سیاستها  امروز بیمارستانهای ایتالیا تنها ظرفیتی معادل  5000 تخت برای مراقبت های ویژه را دارند. امروز پزشکانی که برای نجات جان انسانها در هر شرایطی قسم خورده اند، میبایستی تصمیم بگیرند که با قربانی کردن جان بیماران مسن تر و یا با سابقۀ بیماریهای مزمن، امکانات محدود موجود را برای درمان بیماران جوان تر اختصاص دهند. تماما در ضدیت با سوگند شغلی اشان. آنها مجبورند برای نجات جان بعضی از انسانها در مورد مرگ بقیه تصمیم بگیرند. و این در حالی است که شاغلین بخشهای پزشکی ایتالیا در شیفت های روزانۀ 18 ساعته و کوره های سوزاندن اجساد قربانیان کرونا 24 ساعته کار میکنند.

"صرفه جوئیهای" ایتالیائی نمونۀ مشت از خرواری سیاست ریاضت اقتصادی بورژوازی حاکم بر اتحادیۀ اروپا هستند که با شعار جلوگیری از "ولخرجی" مردم این کشور و برای رسیئن به سراب شکوفائی اقتصادی برای همه، بر جامعۀ کارگری و زحمتکشان اروپا و بطور مشخص اروپای جنوبی تحمیل کردند. و در راس این تهاجم بورژوائی علیه معیشت مردم سرمایه آلمانی و دولت آن قرار داشت.

در سال 2013 و با اوج گیری تظاهرات اعتراضی توده های مردم بر علیه "رفرمهای سالهای 2009 تا 2013 و همزمان با اوج گیری نفرت کارگران و زحمتکشان ایتالیائی از سیاستهای تعرضی اتحادیه اروپا و در راس آن آلمان به سطح معیشت و بهداشت عمومی و به منظور مقابله با این مخالفتها برلین به استفاده از تاکتیکی ساده ولی موثر دست زد. ارجاع بررسی پروژۀ "لزوم و چگونگی" پیشبرد سیاستهای "صرفه جوئی اقتصادی" به مرجع "کارشناسی و بیطرف" غیر اروپائی.  

جی پی مورگان علیه "افکار مخرب سوسیالیستی"  

انتخاب هیئتی از بانک آمریکائی جی پی مورگان بعنوان "کارشناس بیطرف!" پیشبرد این پروژه به هیچ وجه بدون هدف و عیر عمدی نبود. بزودی کارشناسان جی پی مورگان نفرت خود را از قانون اساسی ایتالیا که در سالهای بعد از جنگ جهانی دوم با مشارکت وسیع کمونیستها و در نطر گرفتن مزایای زیادی برای کارگران و در برگیرندۀ تضمین های زیاد پیرامون حفظ حقوق و امنیت اجتماعی بالا برای کارگران و زحمتکشان تصویب شده بود را نشان دادند. اینکه تضمین منافع کارگران استخوان بزرگی در گلوی هر سرمایه داری منجمله موسسۀ جی پی مورگان است، کاملا قابل فهم است. اقدام ارجاع این پروژه به یک شرکت آمریکائی بمنظور پرهیز از نقرت روزافزون جامعۀ ایتالیا از سیاستهای ریاضت اقتصادی تحمیل شده از آلمان، اقدامی برای دور زدن خطر زنده شدن خاطرات وحشتناک تسلط سرمایۀ آلمانی در جنگ جهانی دوم بر این کشور بود. انجام این پروژۀ کارشناسی نه از جانب برلین، بلکه از سوی یک تیم "کارشناسی" بیطرف، مانع اصلی را از سرراه برداشت.

حکم جی پی مورگان در سند نهائی ارائه شده از جانب این موسسه پیرامون ارزیابی از موانع "رشد اقتصادی!!" در اسپانیا، ایتالیا و پرتغال نیز موجز و  کاملا روشن بود: "افکار مخرب سوسیالیستی"، که بانک جی پی مورگان بعنوان مهمترین مانع خواستار حذف عاجل آنها شد. [2]      

آنچه که در ماههای بعد از آن اتفاق افتاد را میتوان تنها بعنوان یک باجگیری اراذل خیابانی طبقه بندی کرد. تنها تفاوت آن با نحوۀ عملکرد اوباشی چون هانی کرده و وحید مرادی در فیگورها و ابزار این راهزنی بود. در راس این باند متمدن باجگیر نه یک غول خالکوبی شده، بلکه یک دخترکشیش زادۀ آلمانی که معبود فمینسیتها و طرفداران دمکراسی و آزادی غرب، آنجلا مرکل، جای داشت و لشکر او بجای قمه و پنجه بوکس با اسلحه های کشنده تری بنام قانون و پول عمل میکرد. در غیر اینصورت چه در سبعیت و یا نحوۀ سرکوب نیازها و مطالبات "جوامع آلوده به افکار مخرب سیوسیالیستی" جنوب اروپا نه تنها از بدنامان ایرانی همزاد خود کمتر نداشتند، بلکه بسیار موثرتر و همه جانبه تر از آنها نیز عمل کردند.  

جوانکی جویای نام

یکی از مهمترین  ارکان پیشبرد این سیاستهای "دمکراتیک"جلوگیری عملی از تشکیل هر گونه دولت قادر به فعالیت بود، دولتی که بتواند حتی در حداقل ترین سطح ممکن نیز به منافع اکثریت مردم کشور خود پاینبد باشد. موثرترین سلاح برای ارعاب و باجگیری برای حدف "موانع" نیز تهدید دائمی به مسدود کردن شریانهای مالی از طریق عدم پرداخت وامهای مورد نیاز از جانب بانک مرکزی اروپا و غیره بود. سیاستهای خشن و بیرحم سرمایه داری آلمان برای رفع "موانع مخرب سوسیالیستی" در ایتالیا در سال 2014 با انتخاب سیاستمداری جوان و بدون هویت بنام ماتئو رنزی سرانجام به نتیجۀ مطلوب رسید.  تحمیل تروئیکای اروپای واحد بر این  جوانک بی تجربه از راحتترین وظایف بود. گام بعدی انتخاب یکی از خوشنام ترین دادستانهای ایتالیا بنام روبرتو اسکارپیناتو برای دور زدن قوانین "موانع مخرب سوسیالیستی" بود. برای تشویق اسکارپیناتو فقط لازم بود به او گفته شود، که پیشبرد این رفرمها برای خشکاندن ریشۀ فساد و مفت خوری بعنوان سرچشمۀ فساد و مافیا در ایتالیا امری ضروری است. اگر تا آنزمان و مطابق قانون اساسی کشور زمان مورد نیاز برای مشاورۀ بعد از استعلام تک تک قانونهای جدید اقتصادی حداقل 88 روز و بخشنامه های دولتی 48 روز بود، اسکارپیناتو برای تصویب قوانین کار که مجموعۀ بسیار پیجیده ای از قوانین وبخشنامه ها را در برمیگیرد، با 16 روز زمان برای تصویب آن  رکورد زد.

دوستان برلین بعد از کرونا

حداکثر بعد از مشاهدۀ تصاویر رژۀ کامیونهای نظامی در این ایام که شبها برای انتقال اجسادقربانیان کرونا صف های طولانی را تشکیل میدهند، میتوان کاملا به موجی از احساسات سرشار از محبت ایتالیائیها که برای آلمان از خود بروز میدهند را درک نمود.

بگذارید ببینیم آیا سایر همسایگان دیگر اروپائی آلمان نیز بعد از کرونا دوباره با فراغ خاطر مرزهای خود را برای سرمایۀ آلمانی باز خواهند کرد یا نه؟ آیا کماکان آلمانیها را با مهمان نوازی زبانزد ایتالیائی پذیرا خواهند بود؟

یا اینکه شما هم مثل خیلی های دیگر بر این عقیده اید، که بهتر است سرمایه داری آلمان گورش را از ایتالیا گم کند. سرمایه ای که به اندازۀ کافی برای ایتالیائیها مرگ به ارمغان آورده است.

نمودار زیر  نشان دهندۀ روند نزولی هزینه های درمانی- ومراقبت های بهداشتی در ایتالیا را از سالهای 2008 تا 2014 را نشان می دهد، که تحت فشار مدام کمیسیون مشترک اتحادیۀ اروپا مجبور به انجام آن بودند.

این نظام می کشد. اتحادیه اروپا و آلمان در حال کشتن هستند.آنهم به معنای واقعی کلمه.

italaia corona

پردۀ دوم سرمایۀ ایتالیائی میکشد

با این همه، انسان یا باید احمق باشد و یا یک ناسیونالیست مغرض پست فطرت، اگر او بخواهد تمام این آدمکشی را به پای آلمان بنویسد، بدون آنکه شرکای ایتالیائی این جنایت را که در ایجاد این شرایط مرگبار دخیل هستند را نادیده بگیرد.

اگر چه آلمان درتحمیل سیاستهای ریاضت اقتصادی در ایتالیا نقش ویژه ای را ایفا کرد، اما بورژوازی ایتالیا [هر چند نه چندان فعال در صحنۀ سیاست] نیز به همان اندازه در جنایت کشتار ایتالیا و بخصوص حیطۀ فعالیت آقای سالوینی، یعنی منطقۀ لومباردی در شمال ایتالیا، دخیل است.

مروری نقطه وار نشان میدهد، که بورژوازی و دولت فخیمۀ سرمایه داری ایتالیا با علم به وضعیت اسفبار بهداشت در این کشور، در تشدید وخامت اوضاع بهمان اندازه مقصر است، که بورژوازی آلمانی:

بر اساس گزارس مجلۀ مالی از سال 2016 درایتالیا 229،000 میلیونر در ایتالیا زندگی میکنند [3]

بر اساس لیست فوربس از 2019 دارائیهای 15 تن از ثروتمندترین سرمایه داران ایتالیائی بالغ به 107،7 میلیارد دلار میشد [4]

ایتالیا هم یکی از بهشتهای مالیاتی برای سرمایه داران است. سرمایه داران ایتالیا با پرداخت سالانه صدهزار یورو مالیات سطح ثابت (flat) از پرداخت هر گونه هزینۀ دیگر معاف میشوند. علاوه برآن با پرداخت این مبلغ ازهرگونه تکلیف  قانونی استعلام مالیاتی، و ارائۀ لیست ثروتها و دارائیها معاف میشوند. [5]

ایتالیا با 2452،8 تن طلا بعد از آلمان با 3373،5 و آمریکا با 8133،5 تن سومین کشور دنیا در ذخایر طلا است. [6]

وضعیت وخیم مالی

ارقام بالا تنها  شاهدی از وضعیت "ترحم انگیز!؟" طبقۀ سرمایه دار و دولت ایتالیا است. از بخت بد اما بجای آنها این کارگران، زحمتکشان و مردم عادی ایتالیا هستند که میمیرند.

با توجه به ثروت انباشت شده در دست سرمایه داران ایتالیائی و دولت این کشور، وبا توجه به "قبول مسئولیت" دولت ایتالیا در سالهای قبل ودر پیشبرد خصوصی سازی بهداشت، کاهش ظرفیتهای بیمارستانی و درمانی ایتالیا بهمراه اخراج دهها هزار پرستار و پزشک و عدم پذیرش مسئولیت امروزشان و عدم جوابگوئی در جریان بحران کرونا را تنها میتوان بعنوان یک اقدام جنایتکارانۀ عمدی مورد ارزیابی قرار داد.

اما آنچه در ایتالیا در واکنش به شیوع کرونا واقع شد فرق چندانی با کشورهای دیگر ندارد. تجربۀ ایتالیا در جریان آغاز بحران کرونا همانی بود که در ایران بود و در انگلستان و فرانسه و آمریکا بود. در همه جا اماکن مقدس همچنان برقرار بود و کرونا هم در حال گسترش. با این تفاوت که در ایران این اماکن مقدس حرمهای امامان و امامزاده ها بود و در انگلستان و آلمان و فرانسه استادیومهای فوتبال و در آمریکا استادیومهای بسکتبال و بیس بال و در همه جا مقدس ترین این مکان ها یعنی شاپینگ مال ها. حقیقتا فرقی هم بین زمامداران بود؟ میشد اسم این زمامداران را هم ترکیب کرد. حسن جانسون یا جوزپه روحانی یا آنجلا ترامپ و یا امانوئل مرکل. واقعا فرقی می کرد؟

اگر شخص جیغ و دادهای سالوینی را باور کند و تصور کند که رگهای گردن او بخاطر همبستگی با قربانیان کرونا بیرون میزند، در بهترین حالت دچار خطای ذهنی وحشتناکی است. دولت ایتالیا با قبول بالا بردن سطح تلفات قربانیان در کشتارگاه لومباردی تنها قصد کاسبی و چانه کشی بیشتر با بورژوازی دیگر و بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا پیرامون کسب امتیازات بهتر و ویژه برای سرمایه داری ایتالیا را دنبال میکرد. همزاد طبقاتی او در ایران نیز همانند انها بخاطر نجات برجام و تعامل با کدخدایش "عامدانه" از تقبل آلودگی وسیع و کشتار بیماران بیشماری ناشی از کرونا هراسی از خود نشان نمی داد. امری که قاعدتا در تمام قوانین جزائی دنیا قتل عمد یا با قصد قبلی برای رسیدن به اهداف پلید و دون ارزیابی میشود. اما کدام دنیا؟ وقتی جنایت همگانی می شود، تبدیل به امری عادی نیز می شود.

کرونا بار دیگر اثبات این حقیقت بود، که در مقابل هم سرنوشتی کارگران، زحمتکشان ومردم عادی در سراسر دنیا و اشتراک منافع آنان، طبقات بورژوائی و دولتهای مدافع نظم سرمایه داری نیز خانواده ای تبهکار مافیائی را تشکیل میدهند، که هم رفتارهای مشابه و هم منافع بنیادین مشترکی علیه کارگران و زحمتکشان را تعقیب میکنند. تصادفی نیست که در این ارکستر گوشخراش رهبران دول سرمایه داری آواز دلنواز متفاوتی از دولتی کوچک در کارائیب به گوش میرسد. از کوبا، تنها نقطه ای بر زمین که منافع اکثریت توده های کار و زحمت سیر سیاست را تعیین می کند و نه اقلیتی مفتخور و زائد.

سعید عطاپور

14 فروردین 99

2 آوریل 2020

[1]https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/503137/Salvini-dreht-durch-Die-EU-ist-eine-Hoehle-von-Schlangen-und-Schakalen

[2]https://www.zeit.de/politik/ausland/2016-12/italien-referendum-verfassungsreform-junge-menschen-auswandern/seite-3

[3]https://www.finanzen.net/top_ranking/top_ranking_detail.asp?inRanking=1449&inPos=2

[4]https://de.wikipedia.org/wiki/Liste_der_reichsten_Italiener

[5]https://www.manager-magazin.de/politik/artikel/italien-flat-tax-zieht-superreiche-an-a-1195820.html

[6] https://www.gevestor.de/details/die-10-laender-mit-den-groessten-goldreserven-735124.html

[7]https://fararu.com/fa/news/434515/%D8%B9%D8%A8%D8%A7%D8%B3-%D8%B9%D8%A8%D8%AF%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%AD%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D9%85%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%81-%D9%82%D8%B1%D9%86%D8%B7%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر