یادداشتها

نظر خوانندگان

خیلی عالی بود من از صراحت رفیق بهمن خیلی خوشم میاد نه به کسی باج میده نه امید واهی میده ...
@ریحانهریحانه عزیز سلام. موضوعات متنوعی را طرح کردید. حتما تصدیق می کنید که پرداختن به چنین موضوعاتی در قالب کامنت ...
سلام.خسته نباشید.در ابتدا میخواستم تشکر کنم. از پایداری شما در برگزاری میتینگ های هفته ای و مرتب. امیداوارم این روند ...
بهمن شفیق رویۀ تاریک چین
@امیررفیق عزیز، اگر درست به خاطر داشته باشم این سومین باری است که شما در همین چند ماه اخیر با ...
هم نویسنده آمریکایی و هم مترجم بیش از اندازه به کاربرد عبارت «دارک ساید» وزن دادند. این عبارت بیشتر به ...
@فاطمهسلام متقابل رفیق عزیز،ممنون از توضیحات. قطعا مباحثات در فرصتهای دیگر هم ادامه خواهد داشت. در مورد ادبیاتی که معرفی ...
سلامی مجدد خدمت شما.متاسفانه دسترسی برای بنده سخت هست و با تاخیر مباحث رو دنبال میکنم.در مورد بخش اول پاسخ ...
@امیررفیق عزیز امیر، نخست با پوزش از تأخیر در پاسخ. عنوان کرده اید که قصد تهمت نداشته اید و شاید ...
@بهمن شفیقبا سلام دوباره. خوب گفتگوی نوشته از برخی جوانب مثبت است اما تشخیص لحن را کمی دشوار میکند. من فقط ...
@امیررفیق عزیز امیر، با سلام متقابل. در کامنت خود نکات ارزنده ای را هم طرح کرده اید که حتما لازمند ...

مقالات

سیاست

از جنبش کارگری

وقایع قزاقستان: شکاف در طیف احزاب کمونیست طرفدار شوروی سابق - سه بیانیه

نوشتۀ: تحریریه سایت
Write a comment

در جریان وقایع قزاقستان، اختلاف مواضع این دو جریان به طور آشکاری به دو مشی متضاد تبدیل شد. حزب کمونیست روسیه و متحدین آن ... به طور پر رنگی بر ضرورت حفظ حوزه اوراسیا در مقابل تعرضات امپریالیسم غربی تأکید نمودند ... در سوی دیگر، حزب کمونیست یونان و فدراسیون اتحادیه های کارگری .. در مخالفت با نظریه انقلاب رنگی اساسا بر اصالت جنبش توده ای متشکل از کارگران و جوانان بیکار تأکید نمودند

یادداشت سردبیر:

وقایع قزاقستان شکافی را که در بین احزاب کمونیست طرفدار شوروی سابق وجود داشت به شکلی عریان هم به نمایش گذاشت و هم تعمیق نمود. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی دو جریان اصلی در درون این احزاب شکل گرفت که دو مشی متفاوت در چگونگی تجدید سازمان جنبش کمونیستی را نمایندگی می کردند و می کنند. در یک سوی این صف بندی حزب کمونیست روسیه و احزاب متحد با آن قرار داشتند که این تجدید سازمان را از طریق تعدیل در برنامه و تاکتیک و استراتژی و پذیرش مبانی بازار آزاد و دمکراسی پارلمانتاریستی در عین دفاع از قدرتهای در حال عروج چین و روسیه در پیش گرفتند و در سوی دیگر این صف بندی آرایش احزابی قرار داشت که حزب کمونیست یونان در مرکز آن قرار گرفته بود و از یک سو در مخالفت با تعدیل نقد بازار آزاد و گرایش به دمکراسی پارلمانی در صدد شکل دادن به جنبش کارگری رادیکال با تأکید بر مطالبات طبقاتی رادیکال به تجدید آرایش صفوف خود دست می زد و در عین حال با پافشاری بر سیاست ضد امپریالیستی دامنه این انتقاد ضد امپریالیستی را از انتقاد به غرب گسترش داده و بویژه در سالهای اخیر به طور روز افزونی مبارزه با گرایشات امپریالیستی در روسیه و امپریالیسم چین را نیز وارد مشی خود نمود. احزاب کمونیستی از قبیل احزاب کمونیست سوئد و مکزیک و برخی کشورهای دیگر نیز در زمره این تشکلها قرار داشتند و فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری WFTU نیز که دبیرخانه آن در یونان قرار دارد با این جریان همراه است.

در جریان وقایع قزاقستان، اختلاف مواضع این دو جریان به طور آشکاری به دو مشی متضاد تبدیل شد. حزب کمونیست روسیه و متحدین آن به طور کلی با مطالبات توده های کارگران قزاقستان همراهی نمودند بی آن که به طور مشخص حمایتی عملی از جنبشهای اعتراضی کارگران را به نمایش بگذارند. در مقابل این جریانات به طور پر رنگی بر ضرورت حفظ حوزه اوراسیا در مقابل تعرضات امپریالیسم غربی تأکید نمودند که دفاع ضمنی از اقدام روسیه و کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی در ارسال نیرو به قزاقستان را در بر می گیرد. در سوی دیگر، حزب کمونیست یونان و فدراسیون اتحادیه های کارگری و جنبش سوسیالیستی قزاقستان و احزاب کمونیست هماهنگ با آنان در مخالفت با نظریه انقلاب رنگی اساسا بر اصالت جنبش توده ای متشکل از کارگران و جوانان بیکار تأکید نمودند بی آن که مسأله دخالت دول امپریالیستی غرب و یا جریانات جهادی را مورد توجه جدی قرار دهند. بر خلاف دسته بندی نخست، گروه دوم در ادامه تحولات با دخالت نظامی کشورهای پیمان امنیتی مشترک به مخالفت برخاسته و خواستار خروج این نیروها از قزاقستان گردیدند.

در ادامه بازتاب این دو موضعگیری را در سه بیانیه دنبال می کنیم.

بیانیه حزب کمونیست یونان: این بیانیه پیش از اعزام نیروهای حافظ صلح منتشر شد.

بیانیه فدراسیون اتحادیه های کارگری. این بیانیه پس از اعلام تصمیم به اعزام نیروهای کشورهای پیمان مشترک امنیتی صادر شد و به صراحت مخالفت خود را با آن اعلام می کند.

بیانیه شورای مرکزی 18 حزب کشورهای سابقا عضو اتحاد جماهیر شوروی. این شورا شامل احزاب این کشورها می شود: ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، استلند، گرجستان، ابخازیا، اوستیای جنوبی، قزاقستان، قرقیزستان، لتونی، لیتوانی، جمهوری مولداو، ترانس نیستریا، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، اوکراین و ازبکستان.

بیانیه حزب کمونیست یونان

درباره تحولات قزاقستان

حزب کمونیست یونان حمایت خویش از اعتصابات وسیع کارگران و تظاهرات مردم قزاقستان علیه افزایش قیمتها، بیکاری، فقر، فلاکت و معضلات اجتماعی دیگر را اعلام می کند که نظم سرمایه داری 30 سال پس از سرنگونی ضد انقلابی و انحلال اتحاد جماهیر شوروی تحمیل نموده است.

ما همبستگی خود را با هزاران کارگر که در مقابل سرکوب دولت پلیسی سرسختی نشان داده، به خیابانها ریخته و خواستار بهبود وضع زندگی خویش گردیده و به بیان ضدیت خویش با غارت منابع انرژی کشور توسط انحصارات شده اند اعلام می کنیم.

ما:

 • خواهان آزادی کلیه معترضین دستگیر شده توسط پلیس و همچنین آزادی کلیه زنداینان سیاسی هستیم.
 • خواهان لغو کلیه قوانین ضد اتحادیه ها و ضد کارگران هستیم که به غیر قانونی شدن صدها اتحادیه کارگری در سالهای اخیر منجر شده اند تا دولت را قادر به کنترل جنبش اتحادیه ای کارگران کنند.
 • خواهان قانونی شدن جنبش سوسیالیستی قزاقستان و حزب کمونیست قزاقستان هستیم که توسط مقامات کشور ممنوع اعلام شده اند.

دفتر بین المللی حزب کمونیست یونان

5 ژانویه 2022

بیانیه فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری (WFTU)

اتحادیه های آزاد روسیه و کشورهای آسیای مرکزی که عضو فدراسیون جهانی اتحادیه های کارگری (WFTU) و مستقل از کارفرمایان و دولتها هستند، اعتراض قاطع خویش به استفاده از زور علیه کارگران قزاقستان و تلاشها برای وانمود کردن اعتراض مردم خشمگین به مثابه اقدام اوباش و نیروهای خارجی را اعلام می کنند.

علت خشم مردم در حاکمیت طولانی عشیره نظربایف و عمال او است که به نارضایتی عظیم اجتماعی و وضعیت فلاکت بار توده های کارکن منجر شده است. همزمان مقامات دولتی به طور خشونتباری به سرکوب اعتراضات دست زدند که تیرباران کارگران ژانااوزن در سال 2011 نمونه ای از آن بود. همچنین هر گونه فرصتی برای بیان اعتراض و دیدگاهی مخالف رژیم در چهارچوبهای مشروع قانونی سلب شد. اکثریت اتحادیه ها منحل گردیدند و عضویت در اتحادیه های غیر رسمی، بر خلاف مقاوله نامه شماره 87 سازمان جهانی کار، به عنوان جرم تلقی گردید. دادگاه حزب کمونیست قزاقستان را منحل نمود و از پذیرش جنبش سوسیالیستی قزاقستان سر باز می زند. تعداد زندانیان سیاسی، در درجه اول فعالین اتحادیه ای، رو به افزایش است. همه اینها در شرایطی واقع می شوند که زندگی تجملاتی محافل طبقه حاکم و نفوذ سرمایه های خارجی رو به افزایش است.

بر این اساس علت خشم مردم روشن است. این وضعیت نتیجه عملکرد نیروهای تروریست خارجی نیست، نتیجه سیاستهای ضد مردمی خود آنان است. شوک افزایش قیمت گاز (آن هم به طور ناگهانی و دوبرابر) به عنوان چاشنی انفجار خشم توده ای عمل کرد. این به طور غیر مستقیم توسط خود توکایف، رئیس جمهور کنونی قزاقستان، نیز تأئید شد که دولت را عزل نموده و وعده بازگرداندن قیمتهای سابق را داده و نظربایف را از پست ریاست شورای امنیت ملی عزل نمود.

ما همبستگی خود را با اعتراض عادلانه کارگران قزاقستان اعلام می کنیم و ایجاد اختلاط بین مبارزه آنان با اقدامات لجام گسیخته مشتی پرووکاتور، اسلامگرایان و نیروهای ناسیونالیست را غیر قابل پذیرش می دانیم.

منش سازمان دادن به کشتار و بلوا توسط بورژوازی در کشورهای بسیاری به کار گرفته می شود تا جنبش کارگری را بی اعتبار کند.

استفاده از نیروهای کشورهای پیمان مشترک امنیتی CSTO ، از جمله نیروهای روسی، تنها به رشد احساسات ضد روسی دامن زده و قطعا به نفع نیروهای ناسیونالیستی تمام خواهد شد.

اتحادیه های عضو فدراسیون خواستار آنند که اقدامات سرکوبگرانه علیه تظاهرات طبقه کارگر قزاقستان نباید مجاز باشند.

ما خواهان احیاء آزادی فعالیتهای اتحادیه ای در جمهوری هستیم.

ما مخالفت خود را با استفاده از کشورهای پیمان امنیتی مشترک به عنوان ژاندارم هستیم.

ما همبستگی خود را با مبارزه کارگران قزاقستان اعلام می کنیم.

ا. ا. کولیکوف

دبیر دفتر اوراسیای فدراسیون اتحادیه های جهانی کارگران

8 ژانویه 2022

بیانیۀ شورای مرکزی احزاب کمونیست شوروی پیرامون وقایع قزاقستان

"ما اجازه نخواهیم داد که جامعۀ اوراسیا را متلاشی کنند."

توضیح حزب کمونیست جمهوری خلق دونتسک

ما کمونیست های جمهوری خلق دونتسک به خوبی دلایل وقایع قزاقستان را درک می کنیم. دلیل اصلی آن نابودی کشور بزرگ اتحاد جماهیر شوروی و تلاشهای جنایتکارانه ای است که برای سوق دادن مردم ما به بن بست سرمایه داری انجام شده است. دقیقا همانند سرنوشت اوکرائین، سرمایه‌داری کمپرادور که از جانب الیگارشی بین المللی رهبری می‌شود، برای اهالی سایر جمهوری‌های سابق عضو اتحاد جماهیر شوروی، فقر و بدبختی را به ارمغان آورده و با غارت کل منابع کشورهایشان و فروش آن به دشمنان ما، با دامن زدن به دشمنی در میان ملل برادر تفرقه انداخته بلکه از پایه و اساس آنان را علیه یکدیگر تحریک کرده و کلیت جهان را به قعر جنگ های محلی و جهانی سوق میدهد. حزب کمونیست جمهوری خلق دونتسک، که فعالانه در کار سازمان بین المللی اتحاد احزاب کمونیست - KPdSU  شراکت دارد، قاطعانه حمایت خود را از موضع گیری مندرج در بیانیۀ شورای مرکزی احزاب  SKP-KPSS اعلام می کند.

بیانیه

شورای مرکزی اتحادیۀ احزاب کمونیست - KPdSU  نگرانی عمیق خود را نسبت به رویدادهای جمهوری قزاقستان ابراز می کند.علیرغم تمامی موضع گیریهای روشن و صریح مقامات رسمی در مورد حفظ ثبات و رفاه عمومی در قزاقستان، پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اما تنشجات اجتماعی در قزاقستان سال به سال افزایش یافته اند. کشورهایی که تحت تسلط منحوس رژیم های  الیگارشی قرار گرفتند، شروع به مبارزه علیه مظاهر شوروی ‌کرده و دائما بر فعالیت‌های احزاب کمونیستی محدودیت های بیشتری اعمال کردند- و این روند در نتیجه منجر به وارد شدن خسارات ضد انسانی جبران ناپذیری بر پروسۀ سیاسی این جوامع شده اند.

این تعجب آور نیست که سیاست های ضد مردمی اتخاذ شده در زمینه های اجتماعی و اقتصادی به معنای واقعی کلمه مردم را به خیابان ها و میادین شهرها کشانده است. با افزایش قابل توجه قیمت گاز مایع، دولت به واقع ده ها هزار شهروند را از امکان تامین معشیت و زندگی محروم کرده است. اما خشم عادلانه مردم محروم، که ما کمونیست‌ها کاملاً در آن سهیم هستیم، توسط سرویس‌های ویژۀ ترانس آتلانتیکی بطور زیرکانه ای مورد سوء استفاده قرار گرفته است. آنها اکنون و پس از نابودی اتحاد جماهیر شوروی به دست مزدورانشان در سال 1991، در حال برنامه ریزی برای "پاکسازی" کامل فضای به جا مانده از آن یعنی اوراسیا بر آمده اند.

امپریالیسم جهانی تحت رهبری ایالات متحده آمریکا پس از راه اندازی کشتارهای خونین در عراق، لیبی، سوریه و افغانستان، هم اکنون بیش از پیش به مرزهای روسیه و بلاروس نزدیک می شود. در حال حاضر یک جنگ هیبریدی همه جانبه علیه آنها در حوزۀ سرزمینی اوکراین، مولداوی و جمهوریهای قفقاز در جریان است. اکنون نوبت به جمهوری های آسیای مرکزی رسیده است. امروز بسیار مهم است که اجازه ندهیم که استقلال ملی بزرگترین این کشورها، قزاقستان، نابود شود! در آنجا برای مدتهای طولانی مراکز تروریستی که بطور سخاوتمندانه ای از خارج حمایت مالی میشوند، مشغول به فعالیت بوده اند. آنها به ویژه در برافروختن جو نفرت نژادی و ترغیب به نسل کشی، بی ثبات کردن ارکان مورد نیاز مدیریت جامعه و اعمال خشونت آمیز وحشیانه علیه ماموران مجری قانون و سربازان عادی نقشی کلیدی بازی میکنند.

ما نمایندگان 18 حزب کمونیست همبستگی و پیوند های برادرانۀ خود را با مردم قزاقستان در تاریخ مشترک سرافراز و در سرنوشت مشترک خود اعلام میداریم. ما حاضریم حداکثر تلاش خود را برای بازگرداندن صلح و آرامش به کشور قزاقستان انجام دهیم. ما از تمامی نیروهای سیاسی جمهوری مدافع عدالت اجتماعی که اکنون در این روزهای ماه ژانویه قاطعانه در حال مبارزه علیه غارت و بی قانونی هستند دفاع میکنیم.

در عین حال حوادث تلخ این روزها برای همه ما درس بسیار روشنی را نیزبا خود به همراه دارد. تا زمانی که ملل شوروی بار دیگر سرنوشت آینده خود را بدست نگیرند، تا زمانی که کسانی که سناریوهای مرگبار اختلاف بین ملت ها را سازمان میدهند از منطقه بیرون ریخته نشوند، و تا زمانی که کشورها  نتوانند به تحقق ادغام متقابل وغیر قابل برگشت روابط خود در سطح کیفی جدیدی در چارچوبۀ اتحادیه اقتصادی اوراسیا دست یابند، کودتاهای مخرب و "انقلابات رنگی" مختلف این کشورها را مورد حمله قرار خواهند داد.

صدمین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در دسامبر 2022 فرصت خوبی برای احیای سنت های قدیمی همبستگی برادرانه و کمک متقابل است!

خلقهای شوروی متحد شوید!

قدرت ما دراتحاد است !

ما اجازه نخواهیم داد که جامعۀ اوراسیا را متلاشی کنند.

مسکو هفتم ژانویۀ 2022

ترجمه تحریریه سایت

منابع

https://inter.kke.gr/en/articles/On-the-peoples-mobilizations-in-Kazakhstan/

http://socialismkz.info/?p=26830

http://wpered.su/2022/01/08/erklarung-des-zentralrats-der-skp-kpss-lassen-wir-nicht-zu-dass-der-eurasische-raum-gesprengt-wird-zu-den-ereignissen-in-kasachstan/?fbclid=IwAR3dsvHvWwCs5vMiQVS-mWUF7j0v9fcc0292NBjQH3zXi6VNC3LGrpnUHtY

Write comments...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر