مطالب تازه

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

سه شنبه, 12 مرداد 1400 10:36

موج جهانی اعتصابات و اعتراضات معدنچیان: اوجگیری مبارزه طبقاتی در جهان؟

نوشتۀ: تحریریه سایت
Rate this item
(0 votes)

از معادن نیکل در اونتاریو و حوزه های زغال سنگِ آلاباما تا صحاری آتاگاما در شیلی و تا جنگل های کلمبیا، همه جای جهان کارگران معدن موجی از مبارزه علیه کنسرن های قدرتمند جهان به راه انداخته اند. اما کمتر کسی از این وقایع با خبر است زیرا رسانه های بزرگ در همه جای جهان این اخبار را سانسور می کنند.

miners

مطلب زیر گوشه ای از این اعتصابات و اعتراضاتِ یکسال گذشته را گزارش می کند. این گزارش از مقاله ای در وب سایت سوسیالیست جهانی اقتباس شده که تاریخ انتشار آن اواسط خردادماه 1400 است. ولی از آنجایی که این اعتصابات همچنان ادامه دارد و از ابعاد آن ها کاسته نشده است، گزارش را در اختیار طبقه کارگر ایران قرار می دهیم. این موج اعتصابات بخشی از یک جنبش جهانی کارگرانی است که مشکلات مشابهی دارند: دستمزدهای ناچیز، فقدان ایمنی کار، و آمار مرگ و میر بالای کارگرانی که در میانه پاندمی کرونا مجبور به ادامه کار بوده و در مسلخ سرمایه قربانی شده اند. این جنبش کارگرانی است که هرچند به زبان های گوناگون سخن می گویند اما داستانشان یکی است. اتفاقی نیست که اعتصابات و اعتراضات کارگران پروژه ای و پیمانکاری نفت و گاز و پتروشیمی ایران نیز در همین مقطع واقع می شوند.

مسلما این نوشته تنها بخشی از اعتراضات و اعتصابات را گزارش می کند. ارائه تمام موارد اعتراضات و اعتصابات معدنچیان جهان در چنین گزارشی به دلیل سانسور خبری و نیاز به حجم بالایی از کار ممکن نیست. با وجود این همین گزارش نیز به خوبی تحول در حال وقوع در مبارزه طبقاتی در جهان را بیان می کند.

طبق این گزارش از ماه آوریل 1100 معدنچی "واریرمت" در آلاباما در حال اعتصابند. اعتصاب آن ها پس از آن شروع شد که کارگران قرارداد مورد توافق کارفرما و اتحادیه کارگری در مورد نحوه ادامه کار در معدن در دوران کرونا را رد کردند.

در همین زمان 2400 معدنچی سادبری (اونتاریو) علیه والدانیکو در حال اعتصابند. این اعتصاب نیز به دلیل مشابهی صورت می گیرد. کارفرمایان می خواهند قراردادی را که از از ژوئن 2020 برای نگاه داشتن کارگران در محیط معدن به بهانه وضعیت ویژه در پاندمی کرونا تحمیل کرده بودند دوباره تجدید کنند. کارگران خواهان فسخ این قرارداد و تنظیم قرارداد جدیدی هستند.

در شیلی در پایان ماه مه 2021 صدها شاغل اداری که در تولید معدن مس BHP  در اسکوندیدا نقشی تعیین کننده دارند دست به اعتصاب زدند. این کنسرن در سال 2020 با اسیر کردن کارگران در محیط کار به بهانه کرونا 8.7 میلیارد دلار سود به دست آورد. کارگران مجبور بودند که در آن سال 1.2 میلیارد تن مس تولید کنند. اسکوندیدا بزرگترین و مولدترین معدن دنیاست.

در کلمبیا معدنچیان در پاسیفیکو، باجوکائوکا، آنتیوکوییا، کالداس، کوردوبا و سوردبلیوار در 13 ماه مه اعتصاب کردند و خواهان افزایش دستمزد و حفاظت محیط زیست بومیانی شدند که در آن نزدیکی زندگی می کنند. محل زندگی این بومیان در مقیاسی وسیع توسط کنسرن های جهانی معدن در حال آلوده شدن است. هفته گذشته معدنچیان معدن کریجان (در تملک BHP، آنگلو آمریکن و گلن کور) اعتصابشان را با مسدود کردن ورودی و توقف تولید شروع کردند. بر اساس اعلام وزارت معدن و انرژی کلمبیا، اعتصاب کارگران صنعت و معدن در کلمبیا، صادرات 200 هزار تن زغال سنگ را متوقف کرده و 80 میلیارد دلار به شرکت های معدنی خسارت وارد آورده است.

در پرو معدنچیان معادن سنگ آهن شوگانگ هیرو- پرو که در تملک چین است دست به اعتصاب زدند، زیرا حداقل 24 نفر از همکارانشان بر اثر ابتلا به کوید 19 کشته شده اند. علت این امر شیوع کرونا در چادرهایی است که در هریک از آن ها 10 تا 15 کارگر زندگی می کنند. این شرکت در سال 2020، 340 میلیون دلار سود کسب کرده است که 20 درصد بیشتر از سود سال 2019 و قبل از پاندمی کرونا بوده است.

در تمام مکزیک معدنچیان معادن روی و مس و زغال سنگ در ایالت های زاکاته کاس، گوئررو، باجاکالیفرنیا و کوئرِتارو در حال اعتصابند. در یک معدن در ایالت سینالوآ 175 معدنچی از حدود یکسال پیش علیه کنسرن کانادایی طلا و نقره آمریکا در اعتصابند.

در معدنی در تایاهوا (ایالت زاکاته کاس)، که به میلیاردر مکزیکی کارلوس سلیم و شرکت اوکامپو متعلق است، کارگران از 22 ماه مه در اعتصابند و توسط نیروهای حراست شرکت با خشونت مورد حمله قرار گرفته اند. کارگران توضیح می دهند که قرارداد توسط کارفرما و اتحادیه از یکسال پیش تجدید نشده، اگرچه آن ها در تمام دوران پاندمی که ریسک بزرگی برای کارگران بود به کار ادامه دادند.

در آفریقای جنوبی مجلات تخصصی مربوطه به دلیل چشم انداز گسترش اعتصاب کارگران دچار استرس شده اند. تولید معدنی آفریقای جنوبی از مارس 2020 یعنی از زمان شیوع کرونا تا مارس 2021، 21.3 درصد افزایش یافت. یک وکیل صاحبان صنایع و معادن در مقاله ای ترس خود را از این بیان کرد که اتحادیه ها دیگر در موقعیتی نیستند که خشم طبقه کارگر را مهار کنند. او گفت: "اعضا اعتمادشان را به اتحادیه از دست داده اند." به خاطر می آوریم که در آگوست 2012 در آفریقای جنوبی، NUM، پلیس و چماقدارانِ شرکت لونمین، کارگرانِ پلاتین را که در اعتصابی غیرقانونی[اعتصابی بدون اجازه اتحادیه و هماهنگی با کارفرما] شرکت کرده بودند، قتل عام نمودند.

در کل اروپا و آسیا نیز در میانه پاندمی کرونا اعتصابات و اعتراضاتی در بخش معدن رخ داد. در ماه های گذشته در غرب و شرق اکراین هم اعتصاب و اشغال معادن اورانیوم و زغال سنگ بوقوع پیوست. بخش اعظم این اعتصابات برای مطالبه پرداخت اضافه صورت گرفت. در سپتامبر 2020 کارگران معدن سنگ آهنی در شهر کویفوی روگ 43 روز در معدن در زیر زمین ماندند. آن ها خواهان افزایش دستمزد بودند. در بسیاری از موارد اتحادیه های زرد کارگری در هماهنگی با کارفرما برای جلوگیری از گسترش اعتصاب تلاش می کنند.

ذکر همه موارد تجدید حیات جهانی مبارزه طبقاتی ممکن نیست. کافی است خاطرنشان کنیم که این امر فراتر از کارگران معدن و تولید انرژی است و شامل کارگران خودرو در هند و ویرجینیا، کارگران فولاد در ATI در ایالات متحده، نفتگران در آرژانتین و موارد دیگر را نیز در بر می گیرد.

تهیه و تنظیم: تحریریه سایت

منبع:

https://www.wsws.org/de/articles/2021/06/05/pers-j05.html

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر

بیاب