مطالب تازه

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

یکشنبه, 20 تیر 1400 17:06

خشونت سازمانیافته علیه کارگران اعتصابی در ایتالیا: 1- حمله به اعتصابیون فِدِکس و تی ان تی

نوشتۀ: تحریریه سایت
Rate this item
(0 votes)

اگر این بدان معناست که جان کارگران به خطر بیافتد، و برای مطالبه حقشان باید خشونت و خشم کارفرمایان را منفعلانه تحمل کنند، آنگاه ایجاد سازمان دفاع از خود پرولتری ضروری است و نباید دیگر به تعویق بیفتد!

توضیح:

روزنامه کار Zeitung der Arbeit، ارگان حزب کار اتریش طی چند گزارش به تشدید اوضاع در جنبش کارگری ایتالیا و افزایش خشونت سرکوبگران علیه اعتصابات پرداخته است که تاکنون به قتل یک کارگر نیز انجامیده اند.

اتفاقاتی که این روزها در جنبش کارگری ایتالیا در حال وقوعند دهه های طولانی فقط از کشورهائی مشابه کلمبیا گزارش می شد که در آن دستجات ترور دست راستی حمله به اعتصابات و به قتل رساندن رهبران کارگران را بر عهده داشتند و هنوز هم دارند. تصور چنین وقایعی در اروپا اگر نه غیر ممکن، لااقل بسیار دشوار بود. وقایع اخیر در ایتالیا نشان می دهند که چنین عقبگردی در اروپای مهد دمکراسی نیز می تواند واقع شود. و البته که این واکنش طبقه کارگر را نیز در پی خواهد داشت که در میان آن بحث بر سر گاردهای دفاع از خود نیز آغاز شده است.

مطلب حاضر حاضر بخش نخست از گزارشات است که به اعتصاب کارگران فِدِکس و تی ان تی اختصاص دارد. بخش دوم گزارش به قتل یک رهبر کارگری می پردازد. زمان این گزارشات مربوط به حدود سه هفته قبل است.

تحریریه سایت

crisi

برای تضمین سود آوری کارفرما هر اقدامی مجاز است. پیکتهای اعتصابی در ایتالیا تحت فشارهای روزافزون قرار دارند- یا پلیس با توسل به قهر عریان خطوط پیکتهای اعتصابی را در هم میشکند یا زمانی که سگهای زنجیری کارفرمایان خود راسا دست به اقدام می زنند، بی تفاوت و نظاره گر اوضاع است. در یکی از این حملات یک کارگر تا سرحد مرگ مورد ضرب و شتم  قرار گرفت.

در روز جمعه ، 11 ژوئن در  شهر تاوازانو در ایالت لودی ایتالیا، اراذل و اوباش اجیر شده توسط شرکت Zampieri با توسل به قهر سعی در بازکردن جاده هائی نمودند که مسیر تردد کامیونهای حامل بسته های پستی بودند و از جانب کارگران اعتصابی فِدِکس Fedex مسدود شده بودند. تصاویر و فیلمهائی از این حملۀ اوباشان در همان شب بوسیلۀ اتحادیۀ سی کوباس Si-Cobas منتشر شدند.

عبدالحمید العذاب، کارگر و فعال اتحادیه ای در جریان این حمله تا سر حد مرگ مورد ضرب و شتم قرار گرفت. تصاویر پیکر در هم شکسته و  صورت خون آلود او که در اینترنت پخش شده اند  موجی از شوک و انزجار براه انداخته اند. وی پس از انتقال به بیمارستان به سختی از این حمله جان سالم به در برد.

alazab 2alazab 1

خشونت سازمان یافته و پرداخت شده

کارگران اعتصابی در مواضع اعتصابیشان شبانه از پشت سر مورد حمله چماقداران خشمگینی قرار گرفتند که به چوب، سنگ و بطری مجهز بودند. واحدهای پلیس که در جریان اوضاع بودند به چماقداران اجازه دادند تا حدود ده دقیقه کارگران را مورد ضرب و جرح قرار دهند. در این زمینه، جبهه جوانان کمونیست (FGC) و سی کوباس از اسکادریسمو صحبت به میان آورده اند، یعنی از جوخه های عملیاتی میلیتانت و سازمان یافته علیه جنبش کارگری، که به ویژه مربوط به دوران  فاشیسم و ​​سرکوب وحشیانه مبارزه طبقاتی است.

جبهه جوانان کمونیست می نویسد: "جوخه های اسکادریسمو (Squadrismo) از کارفرمایان بدون مزاحمت به مبارزات شجاعانه کارگران فِدِکس حمله می کند اعتصاب این کارگران برای مقابله با اخراج ها و علیه تعطیلی انبارها در پیاچنزا(Piacenza) صورت می گیرد که اولین قدم هایی است که کارفرمایان برای تجدید ساختاری بزرگی صورت می دهند که هزاران کارگر را درگیر خواهد کرد."

 

اتحادیه سی کوباس در اظهار رسمی خود در این رابطه از اقدام به قتل سخن می گوید و خواهان توقف استراتژی تنش علیه کارگران مبارز است. با توجه به تهاجم خشونت بار در پخش خود ، از اقدام به قتل صحبت می کند و خواستار پایان دادن به استراتژی تنش علیه کارگران مبارز است. مسئولیت این وضع بر عهده مدیریت زامپیه ری است ، که با مزدوران خودش و تعدادی کارگر که تهدید شده اند که اگر کامیون ها طبق معمول عبور و مرور نکنند قرادادهایشان تمدید نخواهد شد، به اقدامات خشن علیه مواضع اعتصابیون متوسل شده اند:

"وقت آن است که به هر وسیله جلوی افزایش خشونت علیه مبارزه کارگران را بگیریم!

بیش از 10 سال ، اتحادیه ما به طورکاملاً مسالمت آمیز و با دست خالی در مقابل دروازه های انبار تظاهرات و اعتصاب کرده است: اما اگر این بدان معناست که جان کارگران به خطر بیافتد، و برای مطالبه حقشان باید خشونت و خشم کارفرمایان را منفعلانه تحمل کنند، آنگاه ایجاد سازمان دفاع از خود پرولتری ضروری است و نباید دیگر به تعویق بیفتد! "

strike fedex

نظر حاکمان

همچنین گزارشات رسانه های بورژوازی (بالاتر از همه: کوریره دلا سرا و لیبرتا در پیاچنزا) نیز مورد انتقاد قرار گرفتند که در مقاله های خود از درگیری میان کارگران اخراج شده و کارگران تازه استخدام شده سخن می گویند. این البته گزارشی است که توسط کارفرمایان زامپیه ری که خود مسئول حمله ناجوانمردانه هستند ارائه شده است و توسط دشمنان مبارزه طبقاتی نوشته شده است. برخلاف این بنا به گفته اتحادیه سی کوباس كه در محل بوده است، در پشت حمله عمدتاً کمپانی های فِدِکس و تی ان تی به عنوان مشتری، هلدینگ زامپیه ری به عنوان یک ساختار مافیایی شرکتی، سرویس امنیتی SKP ، که اکثر اراذل و اوباش از آن تغذیه می شدند و نیروهای پلیس که بدون مداخله تماشا می کردند قرار داشته اند.

به همین دلیل سی کوباس برای 18 ژوئن اعتصاب 24 ساعته و سراسری لجستیک را فراخواند ، که در آن ADL-Cobas و USB-Logistik نیز شرکت می کنند ، در حالی که در 19 ژوئن در رم یک تجمع گسترده از اتحادیه های رزمنده طبقاتی ثبت شده، که  جبهه جوانان کمونیست نیز برای برگزاری در حال بسیج است. تحت شعار یک جبهه طبقاتی متحد، بازگرداندن کارگران اخراج شده و پایان دادن به خشونت نهادینه شده مورد مطالبه قرار می گیرد.

منبع:

https://zeitungderarbeit.at/klassenkampf/organisierte-gewalt-gegen-streikende-tnt-fedex-arbeiter/

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر

بیاب