نظر خوانندگان

به علی و شاهین ایران پر است از کارخانه هایی که چند صد کارگر و چند هزار کارگر در آن دارند کار میکنند....
من هم یک جور هایی با شاهین موافقم در شهری که ما زندگی می کنیم کا رخانه درست و حسابی وجود ندارد اکثر ...
قبول که کارگران خدماتی و ... زیادتر شده اند ولی به همین نسبت و مطلق هم تعداد کارگران شاغل در کارخانه...
شاهین یک نظر در ملاحظاتی درباره کار کمونیستی، پاسخ به یک رفیق ارسال کرده است
به نظر می‌رسد که تاکید شما بر فعالیت کمونیستی در محیط کار است. یعنی سازماندهی در محیط کار و به قول ش...
با تشکر از رفیق وحید صمدی من در داخل ایران زندگی می کنم و در یک روستا من دوست دارم یک کمونیست را که ...
وحید صمدی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
رفیق عزیز علی سلام، از این که دیر پاسخ دادیم عذر می خواهم. این یادداشت را فقط برای اطلاعت می‌نویسم. ...
علی یک نظر در بحران کرونا و وظایف کمونیستها ارسال کرده است
من خودم را یک کمونیست می دانم ولی نمی دانم چه کار کار کنم از کجا شروع کنم چطور با سایر کمونیست ها ار...
عارف یک نظر در ژئوپلیتیک کرونا: 5- مصالحه با آمریکا بی معناست ارسال کرده است
دقیقا درست است و این چرخش لیلازی خود را در طیف چپ در امثال علیزاده سابقا 88 ی پروغرب و گرایلوی سابقا...
بهمن شفیق یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
رفیق عزیز نگار، کاربرد عبارت پوپولیسم در مورد دولتهای چپگرای آمریکای لاتین کاملا آگاهانه بود. اگر دق...
نگار یک نظر در وقتی که تاریخ چپ توسط مخالفان آن نوشته می شود ارسال کرده است
با عرض سلام به رفقای تدارک کمونیستی، تشکر می کنم از مطالب مفیدی که منتشر می کنید، همین طور مقاله ی...
علی یک نظر در مشرق نیوز راه را نشان می دهد ارسال کرده است
استادی در دانشگاه داشتیم که سرمایه داری را به ساده ترین شکل ممکن به ما توضیح داد او گفت دو نفر که ظا...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
سایت تان خیلی عالی است ولی خیلی کم مقاله می گذارید ممنون میشوم حداقل روزی یک مقاله جدید بگذارید ما ...
علی یک نظر در زیبا ترین مخلوق خدا! ارسال کرده است
عالی بود واقعا عجب خدایی است مالکیت خصوصی که کسی جرات به چالش کشیدن آن در مخیله خود نیز ندارد
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
رفقای تدارک با سلام مجدد 1- سویه ی اصلی تاکید من بر مرگ 57 این است که دیگر مولفه های اصلی برسازنده...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام مجدد به عارف و ممنون از توضیحات رفیق بهمن، راجع به کلیپ: قطعا راجع به عواطف شخصی حرف نمی ز...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز تا جائی که به نظم اجتماعی پیشین، یعنی مناسبات مسلط سرمایه داری باز می گردد، اصلا گسستی صور...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام به و تشکر از گیسو رستمی: این جمله تان: و در نهایت، اگر انقلاب مرده بود، کار بورژوازی برای ب...
گیسو رستمی یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام و در پاسخ به عارف، نقطه ی شروع بحث شما کمی آنسو تر از بطن جامعه کوبیده شده: در مرکز قدرت. زن...
عارف یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
با سلام با تشکر "همین ظرفیت است که امروز توسط بورژوازی اپوزیسیون به بدترین نحوی مورد سوء استفاده قر...
بهمن شفیق یک نظر در کوبای خوشبخت Cuba Feliz ارسال کرده است
عارف عزیز، با سلام متقابل. اشتباه میکنید. آنچه از انقلاب 57 به جا مانده است جامعه ای است که انقلاب ...

مقالات

کتاب

درباره شوآف کرونائی چپ برانداز: پاسخ به برخی سؤالات

نوشتۀ: وحید صمدی

آن ها بخشی از نیروی یک طبقه اجتماعی هستند و ‏منافع و افکار به غایت ارتجاعی و مخرب و منحط آن بخش را نمایندگی می کنند. در مقابل این نیرو باید نیرو وارد ‏میدان کرد

این که در میانه بحران کرونا چپ سرنگونی طلب سابق و برانداز کنونی دست به نمایشهای جنجالی خواهد زد برای ما امری بود از آغاز روشن. مسخ و آلوده کردن میراث کمونیسم و تبدیل آن به چاشنی سیاست ورزی طبقه سرمایه دار، رسالت طبقاتی این چپ است. اکنون شواهد بیشتری از این خوش رقصی ها از داخل ایران به دست می آیند. تفاوت این بار در آن است که برخلاف سالهای گذشته، موج تازه ای از سیاست ورزی کمونیستی نیز در حال شکل گرفتن است و حساسیت برخی از رفقای داخل کشور نسبت به این تلاشهای مذبوحانه نیز بخشی از این موج نوین را تشکیل می دهد. رفقائی که به دنبال چاره جوئی برای مقابله با این عارضۀ منحوس برآمده اند و به کنکاش پیرامون پاسخهای لازم برخاسته اند.

آنچه در زیر میخوانید نمونه هائی است از این تلاشها و ادای سهم ما. سؤالاتی که برای این رفقا پیش آمده اند، به نظر ما محدود به خود همین رفقا نیستند. انتشار این مکالمات از آن رو صورت می گیرد که سایر رفقایی نیز که درگیر این مصافها هستند در جریان این مباحثات قرار بگیرند. تنها با تلاش جمعی است که میتوان به بهترین راهکارها دست یافت همینجا و پیش از ورود به بازخوانی این مکالمات یک بار دیگر از همه کمونیستها میخواهیم که آستینها را بالا زده و در این مصاف فعالانه شرکت کنند.

رفیقی نوشته است:

"جریان کمونیسم کارگری ‏برای من مهم نبودند. اما الان فکر می کنم که این خانواده مقدس باید نقد و افشا شوند. نه از این جهت که دریافت جدی ‏و مطرحی از حقیقت ارائه می دهند بلکه به این دلیل که وضعیت منحط امروز این ها را ترویج می کند. و حتی حاکمیت ‏ما هم اینها را به عنوان کمونیست تبلیغ می کند.. و رسانه هایی مثل ایران ایتنرنشنال و حتی بی بی سی اینها را به ‏عنوان چپ بر آمده از انقلاب 57 معرفی می کنند. مثلا در برخی جاها کارهای بچه گانه ای می کنند مثل کمیته درست ‏کردن به بهانه مبارزه با کرونا. ولی مقصود اصلی آن ها نه کمک به مردم، بلکه پیشبرد مسئله براندازی است.‏"

و ما پاسخ دادیم:

همان طور که می دانید سنگین ترین نقدها را بهمن شفیق به منصور حکمت و نظریات او ابراز داشته. اولین اتهامی ‏که بهمن شفیق 20 سال پیش به منصور حکمت وارد کرد این بود که او مارکسیسم را کنار گذاشته است. تمامی ‏عناصری که منصور حکمت در دهه 70 ارائه داد و امروز مبانی روش های خانواده مقدس را می سازند اساسا با ‏مارکسیسم تباین دارند و در مبانی، مبارزه طبقاتی را کنار می گذارند.

مسلما همانطور که شما هم گفتید افشای این ‏خانواده مقدس دارای اهمیت است. اما باید توجه داشت که یکی از روش های مؤثر کنار زدن این جریانات ‏سازمانیابی، ترویج و تقویت آگاهی طبقاتی است. این جریانات انعکاس بخشی از ارتجاع و انحطاط طبقه متوسط در ‏ایران و جهان هستند. ما در مقالات زیادی به شکل گیری این اقشار اجتماعی و گفتمان های مسلط بر آنان پرداخته ایم. ‏جریانات چپ در ایران، امروز گرایش چپ درون یکی از ارتجاعی ترین بخش های بورژوازی ایران را ‏تشکیل می دهند. چپ همواره گرایشی در درون خرده بورژوازی بوده است اما در گذشته و از جمله در ایران و در ‏سال 57 این تفکر کمونیستی و مبارزه طبقاتی بود که بر این چپ مسلط بود. و آن بخش از خرده بورژوازی که توسط ‏چپ نمایندگی می شد می توانست نقشی انقلابی در تحولات بازی کند. اما با تضعیف مبارزه طبقاتی و کمونیسم در ‏جهان و با شکل گیری اقشار متوسط مدرن که نقشی هر چه بیشتر انگلی در جامعه بازی می کنند، تفکر چپ نیز به ‏تدریج از آن نقش انقلابی و مترقی فاصله گرفت و به دنبالچه آن چیزی تبدیل شد که خود شما در شکل ایران اینترنشنال ‏و سلبریتیسم و غیره اشاره کردید.

بنابر این علی رغم اهمیت افشاگری علیه این جریانات، (به خصوص به این دلیل که ‏با نام کمونیسم و کارگر و غیره مطرح می شوند) درک این نکته اما مهم است، که مسئله ابعادی اساسا طبقاتی دارد و ‏صرفا با افشاگری نمی توان بر این جریانات غلبه کرد. آن ها بخشی از نیروی یک طبقه اجتماعی هستند و ‏منافع و افکار به غایت ارتجاعی و مخرب و منحط آن بخش را نمایندگی می کنند. در مقابل این نیرو باید نیرو وارد ‏میدان کرد. تقویت جنبش کمونیستی که مبارزه طبقاتی را نمایندگی می کند، به هرشکلی که ممکن باشد، روش ایجابی ‏مبارزه با این جریانات است. کاری که خود شما ...... داشتید یکی از این روش هاست. به شرطی ‏که با رعایت جمیع جهات صورت بگیرد. نباید خطر بورژوازی و اعوان و انصارش چه در حاکمیت و چه در اپوزیسیون را دست کم گرفت.‏"

و رفیق دیگری نوشته است:

"در طول یک هفته گذشته من و تعدادی از دوستان در این وضعیت پیش آمده سعی کردیم تاثیرگذاری هایی داشته باشیم، اما آنچه عملا در حال اتفاق افتادنه چیزی متفاوت است. رقابتی رقت انگیز همچون موضوع سیل و زلزله شکل گرفته که در روزهای آتی به طرزی ناخوشایند خود را نشان میدهد.چپها دوباره دارن برای خودنمایی و حرف مفت و بیانیه و شورا و کمیته های خودجوش مردمی و غیره از همدیگر سبقت میگیرن و باور نکردنیه که بگم حتی پمپ های سم زدایی که میبرن تو محلات فقط آب خالیه و فقط برای چند دقیقه فیلم گرفتنه! پلاکارت هاشون از پمپ هاشون بزرگتره... بهرحال گفتم که در نظر داشته باشیم که عملا کاری انجام نمیشه متاسفانه و آنچه مشاهده میشه این عرصه دوباره مثل گذشته داره به ابتذال کشیده میشه.

شاید من اشتباه میکنم و این حرکات لازمه برای اینکه در هفته های آینده مردم بتونن دخالتگری بیشتری داشته باشن و بیشتر به داد خودشون برسن. نمیدونم اما شک دارم چون اینطور میبینم که جو میباشد و گذرا."

و پاسخ ما:

خسته نباشید و ممنون از شرح وقایع.‏

رفیق عزیز، این جریانات همچنان به شانتاژ و تخریب و بمباران روانی جامعه ادامه خواهند داد. نباید مایوس شوید. ‏شما به کار صادقانه خودتان در میان اقشار زحمتکش ادامه بدهید. شما در شمار اولین گروه هایی هستید که پس از چند دهه دارید ‏وارد کار میدانی و ترویجی طبقاتی می شوید. در این میدان از طرح و توضیح مطالبات طبقاتی دریغ نورزید. مطمئنا ‏خیلی زود تفاوت نوع کار شما برای مردمی که با آن ها در تماس قرار می گیرید روشن خواهد شد.‏

چپی که بدان اشاره کردید، یک مسئله را دنبال می کند: براندازی. این فعلا هدف بخشی از بورژوازی خارج از ‏حاکمیت ایران و قبله جهانی آنان است. این جریانات ریشه در انحطاط و کینه ای دارند که در میان طبقه متوسط انگل ‏ایران موج می زند. و چپ اساسا گرایشی در درون همین طبقه متوسط است.‏

مطالبه مواردی مثل "آموزش رایگان و ممنوعیت کامل مدارس و دانشگاه های خصوصی، و یا بهداشت و درمان ‏رایگان و همگانی و ممنوعیت کامل پزشکی خصوصی" و یا طرح مطالبه ی "حداکثر درآمد نباید بیش از 5 برابر ‏حداقل دستمزد باشد"، در کنار کار میدانی به خصوص در شرایط بحرانی، هم به آگاهی طبقاتی و سازمانیابی طبقاتی ‏زحمتکشان یاری می رساند و هم به تاراندن این اپوزیسیون منحوس و تجزیه آن کمک می کند. آن ها به هیچ وجه ‏تمایلی به تفکیک صفوف طبقاتی جامعه ندارند.‏

موفق باشید.

وحید صمدی

29 اسفند 1398

19 مارس 2020

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

کنفرانس دوم

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر