مطالب تازه

نظر خوانندگان

سلام، آقای آرمین اسدی عزیز یک مقاله در ارتباط با دموکراسی و جامعه مدنی به زبان انگلیسی وجود دارد که...
مچکرم از توضیحتون آقای صمدی شما متنی در نقد آقای فکوهیم نوشته بودین و اونجام ذکر کردین که جامعه‌ی مد...
آقای آرمین اسدی سلام، رفیق عزیز من آنچه تحت نام جامعه مدنی یا جامعه مدنی اسلامی یا توسعه سیاسی در ا...
سلام به رفقای تدارک کمونیستی خواستم ببینم امکانش هست پی دی اف مقالاتی مثل این مقاله رو هم آپلود کنید...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، اتفاقا خوب است که به تاریخ گذشته رجوع کنید. مسأله این نیست که چه کسانی به طور فیزیکی از چه جر...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
رفیق عزیز قصد ندارم به بحث های تاریخ گذشته بپردازم.قصد من از طرح همچین سوالی برخواسته از اون انتظاری...
با سلام آقای صمدی شما در رابطه با جامعه مدنی عنوان کردید که تفاوت ماهوی بین جامعه مدنی در ایران و غر...
بهمن شفیق یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
احسان، آخرین فعالیتهای سیاسی پیشین نظریه پرداز اصلی جریانی که به نام چپ محور مقاومتی شناخته شده است ...
احسان یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
لطفا در مورد اینکه میگید چپ محور مقاومتی انشعابی از خانواده ی مقدس بود بیشتر توضیح بدید.
حامد، با درود متقابل نه، به این معنا نیست و محدود به اعتصاب کنونی هم نیست. کاری است که فراتر از اعتص...
درود در جای از نامه گفتید « این یعنی این که مبارزه برای لغو خصوصی سازی بدون مشارکت دادن اهالی منطقه ...
امین خ یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با سلام و سپاس در کامنت دوست گرامی 《 شاهین》 به اخراج منصور اسانلو از سندیکای واحد اشاره شده. آیا چنی...
شروین یک نظر در بچه های سوسیالیست مَسی ارسال کرده است
این مقاله‌ای که می‌گویید در "آنجا" منتشر شده درست است که در کانال آلترناتیو منتشر شده، اما اگر به پس...
علی یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
با درود یارو کچل بود اما اسمش را زلف علی گذاشته بود حالا حکایت ما حکایت آدم هایی مانند اسانلو است که...
شاهین یک نظر در رخت چرک و چشم همسایه: پاسخی به برخی ابهامات ارسال کرده است
این لینکی که گذاشتید ادعا می کرد بیش از یک دهه قبل شهابی با هرانا کار می‌کرده، ولی لحن نوشته قبلی شم...
بهمن شفیق یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
حسین، پاسخ شما را هم همراه با موضوعات دیگر مربوط به این ماجرا در یادداشت جداگانه ای خواهیم نوشت...
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
شما اسناد این سه ادعایتان را رو کنید و من را هم رسوا کنید. از این بهتر برای شما؟ منتظرم.
حسین یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
چطور می گویید «ارعاب»؟ تهدیدتان کرده ام؟ یا اینکه معنای کلمات را نمی دانید؟ اگر در گوگل سرچ کنید «رض...
نوید پایور یک نظر در مرد سوم: سندیکای واحد باید موضع بگیرد! ارسال کرده است
جناب حسین ارعاب و فحاشی مشکل شما را حل نمی کند و بنظر نمی رسد شهامت عذر خواهی هم داشته باشید این را ...

مقالات

کتاب

یونان: نوری در انتهای تونل وجود ندارد

نوشتۀ: جرمن فارین پالیسی

سیاست های ریاضت اقتصادی که از سوی دولت آلمان به یونان تحمیل شده است به نرخ بیکاری 27/8 درصد منجر شده است. به علاوه درآمدهای واقعی به شدت کاهش یافته اند و درنتیجه زندگی یونانی ها به سطح فقر محدود شده است تا آن جا که سبد هزینه های زندگی حتی دیگر شامل گرم کردن خانه های مردم نیز نمی شود. همچنین بسیاری از مردم همچنان هیچ دسترسی ای به خدمات درمانی ندارند.

 

نوشته: جرمن فارین پالیسی

ترجمه: تحریریه امید

 

رکورد بیکاری و فقر گسترده بر دیدار دیروز نخست وزیر یونان آنتونیو ساماراس در برلین سایه انداخت. درحالیکه صدراعظم آلمان آنگلا مرکل اظهار کرده که یونان گام های مثبتی برداشته است، اما شرایط اجتماعی در این کشور وخیم است. سیاست های ریاضت اقتصادی که از سوی دولت آلمان به یونان تحمیل شده است به نرخ بیکاری 27/8 درصد منجر شده است. به علاوه درآمدهای واقعی به شدت کاهش یافته اند و درنتیجه زندگی یونانی ها به سطح فقر محدود شده است تا آن جا که سبد هزینه های زندگی حتی دیگر شامل گرم کردن خانه های مردم نیز نمی شود. همچنین بسیاری از مردم همچنان هیچ دسترسی ای به خدمات درمانی ندارند. به علاوه سیاست های صرفه جویی اقتصادی شکاف اجتماعی در یونان را به طور گسترده تشدید کرده است. براساس "شاخص عدالت" که توسط بنیاد برتلسمن ارائه شده است، یونان از این نظر در رده بیست و هشتمین و در واقع آخرین کشور عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

27/8 درصد بیکاری

"مایه خوشحالی است که در یونان علائم مثبتی وجود دارد". این ها سخنان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در دیدار دیروز با نخست وزیر یونان(آنتونیو ساماراس) بود. در این میان دیگران و ازجمله "بنیاد علم و سیاست" (SWP) نیز ادعا می کنند که "نور انتهای تونل" پدیدار شده است.[1] باوجود این مشاهدات محلی تصویر دیگری از حقیقت را نشان می دهد. سیاست ریاضت اقتصادی که توسط دولت آلمان و ترویکا (کمسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول) به طور گسترده اعمال شده است به مشکلات اجتماعی فزاینده ای در یونان انجامیده است. "بیکاری بین سال های 2010 و 2013 به طور وحشتناکی افزایش یافته" امری که توسط آژانس اقتصادی خارجی دولت آلمان "سرمایه گذاری و تجارت آلمان" (gtai) اعلام شده است.[2] این نرخ که در سال 2010 هنوز 12/7 درصد بود در سال 2013 بالغ بر 27/5 درصد و در سه ماهه اول سال 2014 با افزایش مجدد به رکورد 27/8 درصد رسیده است. تنها در بخش دولتی، سیاست صرفه جویی به قربانی شدن 370 هزار شغل انجامیده. حتی صندوق بین المللی پول نیز اقرار کرده است که خود انتظار چنین عواقبی را نداشته است.[3]

کاهش عظیم دستمزدها

به موازات افزایش بیکاری ها، متوسط حقوق و دستمزد نیز کاهش یافته است. از سال 2010 تاکنون شاغلین باید کاهش 19 درصدی دستمزد را به جان می خریدند. بزرگترین کاهش در سال 2013 با منفی 7/4 درصد صورت گرفت. دولت یونان حداقل دستمزد را تحت فشار ترویکا حتی تا 22 درصد یعنی به سطح مبلغ کنونی 587 یورو کاهش داد. با این کاهش شدید، توافق نامه ها و تعرفه های مربوط به پاداش ها و افزایش دستمزدها نیز زیر پا گذاشته شدند. در مجموع در بازار کار وخامتی فزاینده در مناسبات کار قابل مشاهده است. تعداد خوداشتغالی کاذب و قراردادهای کار پاره وقت در حال افزایش است. به علاوه اقتصادِ در سایه در حال گسترش است. در ماه مه 2014 تقریبا یک چهارم مناسبات اشتغال را کار سیاه در برمی گرفت.

زمستان بدون وسیله گرمایی

اجرای طرح اضافه بها برای همبستگی [!]، کاهش کمک هزینه ها و دیگر اقدامات کنترلی به کاهشی مجدد در درآمد قابل دسترس منجر شده است. براساس ارقام اداره آمار یونان Elstat برای هزینه های زندگی در سال 2013 نسبت به 2008 حدود یک سوم کمتر پول در دسترس بوده است.[4] در سال 2012 این مبلغ به طور متوسط 17977 یورو بود. از آن پس خانواده ها باید همواره محدودیت بیشتری را تحمل کنند. در سال 2013 به طور متوسط  1509/39  یورو در ماه پرداخت می کردند. یعنی 7/8درصد کمتر از سال 2012. بودجه خانواده ها فقط برای لوازم ضروری زندگی کافی است. به همین دلیل بسیاری از یونانی ها دیگر در زمستان خانه هایشان را گرم نمی کنند. براساس گزارش اداره آمار یونان تعداد استفاده کنندگان از شوفاژخانه های مرکزی در سال 2013  31/3 درصد کاهش یافته است.

بیماری ها گسترش می یابند

بهداشت و درمان نیز همچنان مسئله ساز است. صرفه جویی مورد مطالبه ی ترویکا (کمسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول) در این بخش شامل تعطیل شدن کلینیک ها و اخراج پزشکان و پرستاران شده است. بیمارستان های باقیمانده نیز اکثرا از کمبود دارو رنج می برند. "هاینز بوخن تسنکر" از گروه "پزشکان جهان" گزارش می دهد که: "در برخی مناطق دیگر شیمی تراپی انجام نمی شود، زیرا یا دارو موجود نیست و یا بسیار گران است."[5] به گفته "پزشکان جهان" سه میلیون نفر به دلیل بیکاری فاقد بیمه های درمانی هستند. آن ها دیگر دسترسی منظمی به خدمات پزشکی ندارند و به همین دلیل نیز شرایط بررسی داده های اپیدمی لوژیک و کنترل بیماری ها بدترشده است. میزان مرگ و میر کودکان افزایش یافته و بیماری هایی همچون ایدز، مالاریا و سل گسترش یافته است.[6]

شکاف اجتماعی افزایش می یابد

علاوه بر این مردم به گونه های مختلفی در معرض این اقدامات قرار گرفته اند. درحالیکه "اسپیروس لاتسیس" مولتی میلیاردر، با کمک سیستم نجات[!] اتحادیه اروپا، گروه مالی اروپایی اش (EFG Bank) را ترمیم کرد و توانست به کمک شرکت ساختمانی اش "لامدا" با قیمت های مناسب اجاره کند، بخش بزرگی از یونانی ها به باتلاق فقر فرو می غلطند. روزنامه "کاتهی مرینی" "نابودی کامل طبقه متوسط" را گزارش می کند.[7] تحقیقی که اخیرا توسط بنیاد برتلسمن درباره عدالت اجتماعی در اتحادیه اروپا منتشر شده این یافته ی روزنامه "کاتهی مرینی" را تایید می کند.[8] بنابر این تحقیقات شبه چنین شکاف اجتماعی عمیقی که در یونان وجود دارد در هیچ کشور اروپایی دیگری قابل مشاهده نیست. به همین دلیل هم این کشور براساس "شاخص عدالت" این بنیاد مقام بیست و هشتم و درواقع آخرین رتبه را در اتحادیه اروپا اشغال کرده است. نویسنده چنین جمع بندی می کند: "نتایج مقایسه ی کشورها نشان می دهد که سیاست صرفه جویی شدید در جریان بحران، و رفرم ساختاری در اقتصاد، و ثبات بخشی سیاست های بودجه بندی تاثیرات منفی شدیدی بر عدالت اجتماعی در اکثر این کشورها به جای گذاشته است. بیش از هرچیز این کشورها موفق نشده اند تا عوارض ناشی از این جراحی را به طور عادلانه توزیع کنند."

قبل از دیدار بعدی ترویکا

علی رغم تاثیرات منفی ناشی از سیاست های صرفه جویی، هنوز اجرای برخی موارد آن گونه که گتایی (gtai) تحت عنوان "برنامه تعدیل مالی" فرموله می کند در صف قرار دارند: مواردی همچون کاهش بازنشستگی ها، تغییر حق اعتصاب و تسهیل اخراج ها. با وجود این تحقق چنین الزاماتی حمایت بیشتری را برای دولت کنونی به همراه می آورد و موفقیت در انتخابات جدید در فوریه 2015 را قابل تصور می کند. دیدار ساماراس از برلین قبل از ورود ترویکا (کمسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول) به آتن به این دلیل صورت می گیرد که با جلب پشتیبانی صدراعظم آلمان برای تاثیرگذاری بر آن کمیته، برتری سیاسی را [برای انتخابات آتی] تضمین کند. روزهای آینده نشان خواهد داد که آیا برلین آماده است تا به نفع یک رژیم وفادار کوتاه بیاید یا خیر.

24.09.2014

منبع:

http://www.german-foreign-policy.com/de/fulltext/58956

زیرنویسها:

[1] Licht am Ende des Tunnels. www.swp-berlin.org.

 

[2] Lohn- und Lohnnebenkosten Griechenland. www.gtai.de .
[3] Licht am Ende des Tunnels.
www.swp-berlin.org .
[4] Über 60 Prozent der Haushalte in Griechenland ohne Heizöl.
www.griechenland-blog.gr .
[5] Dramatische Situation.
www.neues-deutschland.de 06.03.2014.
[6] S. dazu Todesursache: Euro-Krise.
[7] Costas Iordanidis: Slow or Sudden Death.
www.ekathimerini.com 15.09.14.
[8] EU-Gerechtigkeitsindex Kernergebnisse und Ableitungen.
www.bertelsmann-stiftung.de.

نظرات (0)

0 از 5 براساس 0 رای
هنوز نظری ارسال نشده است

دیدگاه خود را بیان کنید

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
Rate this post:
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید

کنفرانس دوم

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر