مشرق نیوز یا تلویزیون آلمان؟ کدام یک…

نوشتۀ: بهمن شفیق
Write a comment

یعنی پاسدارژورنالیستهای مشرق نیوز واقعاً نمی‌دانند که 500 غیر نظامی در کارخانجات آزوت چه می کنند؟ نمی‌دانند که آن غیر نظامی ها هم مثل غیر نظامی های مجتمع زیرزمینی آزوف در ماریوپل سپر انسانی ارتش اوکراین را تشکیل می دهند؟

1- روز 13 ژوئن بدترین روز توپ باران شهر دونتسک از سال 2014 تاکنون بود. گلوله باران به مدت دو ساعت به درازا انجامید و بنا بر گزارش تمام منابع خبری منحصرا مراکز غیر نظامی شهر، از جمله یک زایشگاه، هدف گلوله باران قرار داشتند. در این گلوله باران بیش از 24 نفر به قتل رسیدند. زن و مرد و پیر و جوان و کودک.

2- جولیان کوپکه از سردبیران روزنامه زرد بیلد آلمان است. پر تیراژترین روزنامه آلمان. جولیان کوپکه به خاطر حمایت بیدریغش از ارتش آزاد و احرار الشام و جبهه النصره در جریان جنگ سوریه عنوان افتخاری «جهادی جولین» را از سوی منتقدین کسب نمود. جهادی جولین توئیت زد و نوشت که ارتش روسیه دونتسک را گلوله باران کرد.

3- شبکه اول تلویزیون آلمان خبر داد که ارتش روسیه مراکز غیر نظامی شهر دونتسک را گلوله باران کرد.

4- گلوله باران شهرهای دنباس از سال 2014 به طور بی‌وقفه ادامه داشت. نه توسط ارتش روسیه، بلکه توسط ارتش اوکراین. این گلوله باران ها از جمله دلایل بلاواسطه اوجگیری نزاع و آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه در 24 فوریه بود.

5- بعد از توافقات معروف به مینسک 2 و برقراری آتش بس از سوی سازمان امنیت جمعی اروپا OSCE مرکزی برای نظارت بر آتش بس در شهرهای مختلف دنباس و در نوار حائل بین جمهوریهای خلقی دنباس و ارتش اوکراین و دستجات سرکوب نئونازی ها در گردانهای آزوف و آیدار مستقر شد. مرکزی که در طول 7 سال گذشته به کرات با ارتش اوکراین همکاری تنگاتنگی نیز داشت و پس از خروج افراد آن از ساختمانهای این مرکز اسناد متعددی مبنی بر همکاری اطلاعاتی آنان با نیروهای اوکراینی نیز به دست آمد. این مرکز در گزارشهای روزانه موارد نقض آتش بس و موارد گلوله باران را نیز ثبت می کرد. نمودارهای زیر گزارشات نقض آتش بس و گلوله باران شهرهای دنباس از تاریخ 16 فوریه تا 19 فوریه امسال را نشان می دهند. یعنی 5 روز پیش از ورود ارتش روسیه به خاک اوکراین.

16 فوریه

1602dnrinv9

18 فوریه

1802dnrinv1

19 فوریه

1902dnrinv4

در عرض یک هفته گلوله باران روزانه از 80 مورد به بیش از 1200 مورد افزایش یافته بود. اعلام به رسمیت شناخته شدن جمهوری های دنباس و سپس آغاز عملیات نظامی روسیه بعد از این افزایش تنش به وقوع پیوست.

6- گلوله باران شهرهای دنباس در 8 سال گذشته یک هدف تعریف شده داشت. روس زدائی از این شهرها و وادار کردن اهالی دنباس به ترک منازلشان و آماده شدن برای راه حل نظامی نهائی که با تدارک گسترده ارتش اوکراین و گردانهای نئونازی در دست انجام بود و در زمستان امسال باید وارد مرحله نهائی می شد. در آستانه ورود ارتش روسیه بیش از 140 هزار نفر از ارتش اوکراین در شبکه تو در توئی از سنگرها و استحکامات نظامی در حاشیه جمهوری های خلقی دنباس آرایش یافته و منتظر دریافت دستور حمله بودند.

7- با‌گذشت بیش از 3 ماه از عملیات نظامی روسیه ارتش اوکراین ضربات سهمگینی دریافت نموده و در خوش‌بینانه ترین ارزیابی ها و بر اساس اعترافات خود مقامات اوکراینی روزانه بین 100 تا 200 کشته و تا 500 زخمی بر جا گذاشته است. با احتساب طول 100 روز تلفاتی معادل 60 تا 70 هزار نفر. آن هم به اعتراف خود اوکراین. بنا بر گزارشات ارتش روسیه تنها رقم کشته شدگان روزانه بالغ بر 500 نفر است. یعنی تا 50 هزار کشته در این صد روز. باز هم بنا بر اظهارات مقامات خود اوکراین تسلیحات و مهمات ارتش اوکراین ته کشیده است. بنا بر گزارشات مختلف منابع غربی در برابر هر خمپاره و گلوله توپ ارتش اوکراین بین 20 تا 40 خمپاره و گلوله توپ ارتش روسیه شلیک می شود. بنا بر اظهارات تقریباً تمام کارشناسان نظامی ارتش روسیه به طور سیستماتیک و به آرامی در حال کوبیدن راه و نابود کردن ارتش اوکراین به معنای واقعی کلمه است. شهرها و قصبه های دنباس یکی پس از دیگری با ممارستی مثال زدنی به تصرف در می‌آیند و خطوط سنگرهای تو در توی ارتش اوکراین در مراتع و جنگلهای دنباس باز هم به معنای واقعی کلمه شخم زده می شوند. سنگرها برای سربازان اوکراینی تبدیل به جهنم هائی شده‌اند که در آن‌ها فقط به انتظار مرگ می نشینند. حتی گزارشات مزدوران حرفه‌ای نشان می‌دهد که چنین جهنمی از آتش برایشان بی سابقه بوده است.

8- پس از فتوحات اولیه و تجدید آرایش نیروهای ارتش، اکنون حرکت به سوی شهرهای بزرگ خارکف و اسلاویانسک نیز آغاز شده است و نخستین درگیری‌ها در حومه خارکف نیز به وقوع پیوسته است.

9- در شهرهای فتح شده کار بازسازی و بازگشت به زندگی عادی به سرعت آغاز شده است. از هیچ کدام از شهرهای تسخیر شده هیچ گزارش مبنی بر آزار شهروندان توسط نیروهای روسی منتشر نشده است. روش نیروهای روسیه در قبال شهروندان غیر نظامی مبنی بر تلاش برای عدم آسیب به شهروندان که از آغاز عملیات در پیش گرفته شده بود، پس از فتح شهرها جذب شهروندان در ساختارهای جدید در حال شکلگیری را هدف قرار داده است و موفقیتهای مشهودی نیز به دست آورده است. بسیاری از کارشناسان غربی، از جمله اسکات ریتر و سرهنگ مک گرکور آمریکائی، همین خویشتنداری نیروهای روسی برای حفظ جان شهروندان غیر نظامی را از دلایل کندی پیشرفت نیروهای روسی و همچنین تلفات نسبتاً بالاتر این نیروها قلمداد کرده اند.

9- در سطح سیاسی نیز ورق حتی در غرب به آرامی برگشته است و دبیر کل ناتو از لزوم دستیابی به صلح و واگذاری اراضی به روسیه سخن می گوید. امری که البته معلوم نیست روسیه حاضر به پذیرش آن باشد. روزنامه گاردین در مقاله‌ای از این گفته است که نبرد اوکراین شکنندگی ناتو را آشکار کرده است. جو بایدن آغاز به آن کرده است که بی توجهی دولت اوکراین به هشدارهای آمریکا را به عنوان مقصر شکست معرفی کند.

10- در سطح اقتصادی تحریمهای گسترده روسیه به بومرنگ نیرومندی بدل شده و کل اروپا و آمریکا را مورد اصابت قرار داده اند. روبل روسیه به عنوان قویترین ارز سال تثبیت شده است و به طور مداوم در برابر یورو و دلار و ین در حال افزایش ارزش است. عواقب وخیم تحریم ها برای غرب تازه در حال آشکار شدنند و نخستین بحرانهای سیاسی در دول اروپای غربی – استونی و انگلستان – بروز کرده اند.

11 – گلوله باران شهر دونتسک بر متن این شرایط واقع می شود. این اقدامی است از ارتش مستأصل اوکراین که ناتوان از پیروزی در میدان نبرد مذبوحانه تلاش می‌کند تا با گلوله باران بی‌هدف شهرها به مردم دنباس نشان دهد که ارتش روسیه نیز قادر نیست امنیت آنان را تضمین کند. از این نقطه نظر البته این گلوله باران با تضعیف سیاسی طرف مقابل هدفی نظامی را نیز دنبال می کند. منطقی است بسیار ساده.

12- یک روز پس از سنگین ترین حمله به غیرنظامیان شهر دونتسک، مشرق نیوز جمهوری اسلامی نیز به گزارش واقعه پرداخته است و نوشته است: “یک بار دیگر با به بن بست خوردن وضعیت میدانی نبرد در شرق اوکراین، دو طرف به بمباران و راکت باران مناطق شهری و ساختمان هایی که غیرنظامیان نیز در حوالی آنها حضور دارند روی آورده اند. روز گذشته ابتدا دولت اوکراین مدعی شد ارتش روسیه کارخانه جات آزوت در شهر سورودونتسک را که محل پناه گرفتن ۵۰۰ غیر نظامی اوکراینی بوده است بمباران کرده است. در پاسخ به این اقدام ارتش اوکراین نیز دست به راکت باران گسترده شهرهای استان دونتسک و محل زندگی صدها هزار غیرنظامی ساکن در این استان زده است.”

بنا بر این گزارش که از برادران جوانتر سایت «تحولات جهان اسلام» گرفته شده است اولاً دو طرف به بن‌بست خورده اند، ثانیاً دو طرف به بمباران مناطق غیر نظامی رو آورده‌اند و ثالثاً و مهم‌تر این که اوکراین در تلافی بمباران کارخانجات آزوت در شهر سورودونتسک به بمباران شهر دونتسک دست زده است.

یعنی پاسدارژورنالیستهای مشرق نیوز واقعاً نمی‌دانند که 500 غیر نظامی در کارخانجات آزوت چه می کنند؟ نمی‌دانند که آن غیر نظامی ها هم مثل غیر نظامی های مجتمع زیرزمینی آزوف در ماریوپل سپر انسانی ارتش اوکراین را تشکیل می دهند؟ از هیچ منبعی کسب اطلاع کرده‌اند که در این بمباران چند غیر نظامی کشته شده اند؟ فرق بین حملات موشکی ارتش روسیه به مراکز نظامی خارکف و گلوله باران موشکی و توپخانه ای ارتش اوکراین را تشخیص نمی دهند؟ کورند و نمی بینند که ارتش روسیه بعد از آن حملات موشکی تعداد حملات و اهداف آن را نیز اعلام می‌کند اما هیچ‌کس هیچ حمله ای را به بازارها و مناطق مسکونی شهر دونتسک بر عهده نگرفته است؟

13- تلویزیون آلمان و جهادی جولین صاف و ساده اعلام کردند ارتش روسیه دونتسک را بمباران کرده است. یعنی که ارتش اوکراین بی‌گناه است. مشرق نیوز اعلام می‌کند که هر دو طرف غیر نظامیان را بمباران می‌کنند و در این میان ارتش روسیه آغاز کننده حملات به غیر نظامیان بوده و ارتش اوکراین واکنش نشان داده است. یعنی این که اگر هم ارتش اوکراین گناهکار باشد، گناه آن از ارتش روسیه کمتر است. هر دو، هم تلویزیون آلمان و جهادی جولین و هم مشرق نیوز و جونیور پارتنر آن «تحولات جهان اسلام» در حال روس ستیزی با اشاعه دروغند.

14- سه نقطه خالی عنوان بالا را پر کنید. کدام یک رذل ترند؟ تلویزیون آلمان یا مشرق نیوز؟

 

پی نوشت: بر اساس تازه ترین اطلاعات منتشره درباره نیروهای تحت محاصره اوکراینی در کارخانجات آزوت در سورودونتسک 400 سرباز اوکراینی و 200 مزدور از کشورهای مختلف حضور دارند. درباره کشور مبدأ این مزدوران گمانه زنی های متفاوتی وجود دارد و از لهستان و کانادا و انگلستان نام برده می شود. از نظر نظامی تکلیف این نیروها روشن است. آن‌ها هیچ شانسی برای خروج از محاصره ندارند و در صورت مقاومت تمامی آنان نابود خواهند شد. اطلاعات منتشره حاکی از آن است که تعداد نامعلومی از غیرنظامیان توسط این نیروها گروگان گرفته شده‌اند و تلاش آنان بر این است که از طریق مذاکره و در ازای آزادی این غیرنظامیان امکان خروج نیروهای تحت محاصره، بویژه مزدوران مزبور را فراهم کنند. امری که روسیه به دلایل کاملاً روشن سیاسی تن بدان نخواهد داد. در صورت صحت این گزارشات و دستگیری این مزدوران از نظر سیاسی ضربه بزرگی به کشورهائی وارد خواهد شد که این مزدوران از آنجا آمده اند.

24 خرداد 1401

14 ژوئن 2022

Write comments...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

Be the first to comment.