مطالب تازه

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

جمهوری دوم یا زوال: بحثی درباره سیزدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری

نوشتۀ: بهمن شفیق

درباره اهمیت انتخابات پیش روی ریاست جمهوری، به پایان رسیدن دورانی از جمهوری اسلامی و چالش گذار به دورانی نوین و گریز از زوال و فروپاشی. 

 

 

بهمن شفیق

23 اردیبهشت 1400

13 مه 2021

دیدگاه‌ها   

# امیر 1400-02-25 22:46
تحلیلها ارایه شده بدلیل نادیده گرفتن فاکتهای مهم دارای ایراداتی هستند. و در کلیت خود نمیتوانند منافع طبقه کارگر را بپیش نمیبرند.
عنوان مطلب ذهنی بافی را بازتاب میدهد. یا جمهموری دوم ( بخوان ائتلاف سپاه- «اصولگرا») یا زوال. آیا واقعا رییس جمهور شدن فریدون عباسی و یا احمدی یعنی زوال؟ بدتر اینکه اینان را جزو گروه دولتمردان جمهوری اول قرار میدهید. و احمدی را نامزد خط غرب معرفی میکنید. از این تحلیلها عین تحلیلهای جوان و مشرق و کیهان بسیار یافت میشود. واقعا فکر میکنید که مثلا جریان سپاه حامی سعید محمد نقشی در وضع موجود (8 سال دولت «یلتسینی» )نداشته است؟ به هر حال، امروز که رییسی و لاریجانی نیز آمدند. فکر میکنید سعید محمد جلوی رییسی می ایستد یا مثلا آخری بدون اجازه رهبر آمده است؟
فکر میکنم درسهای اوکراین را خوب درک نکرده اید. در آنجا نیز پروژه «اقتدار» بدون توده سرنگون شد ( در بلاروس چنین نشد زیرا توده ها نسبتا از نظام رضایتمند بوده اند) در ایران نیز پروژه مشابه همان راه را خواهد پیمود، سعید محمد بیاید یا رییسی فرقی نمیکند. بدون اصلاحات عمیق بن بست زوال در برابر نظام است. اصلاحات اساسی که نه محمد و نه رییسی با نسخه برداری سطحی از احمدی نژاد ، توانایی پیشبرد آنرا نخواهند داشت چونکه قصد اصلاحات بدون مشارکت توده ها را در سر دارند و اصلاحات آنها از بالا و در حد و اندازه انقلاب سفید شاه باقی خواهد بود.
از زبان محمد میفرمایید دولتی در ایران نبوده! این گفته ریشه طبقاتی عملکرد دولت روحانی را در پرده میبرد. و این فاکت مهم که در تحلیل نهایی این دولت دستپخت بیت و سپاه و سبزها برای مقابله با جریان انحرافی است را پنهان میسازد.
روحانی، یلتسین؟ این چه یلتسینی است که از سوی شورای نگهبان اجازه به میدان آمدن را یافت و رهبری نظام بهمراه سپاه برای جلوگیری از دو قطبی امکان ظهور آنرا فراهم آورد؟
محمد شعار مردمگرایی و مسکن مهر میدهد ولی مردم و مال اطلس و...را از یاد نمیبرند. «اشکالات مسکن مهر» آدرس عوضی است... آنها هم برجام را میپسندد هم رابطه با عربستان و....غنی سازی 90 درصدی هم اصلا دیگر سوژه ای نیست ...بنظر میرسد دنبال تیله «اقتدار ملی» افتاده اید. زیرا بجای تحلیل طبقاتی وضع موجود «دوگانه ترانس آتلانتیک، چین و روسیه» را دنبال میکنید. ظریف را عمده میکنید و لو رفتن نوار او را توظئه غربگرایان تلقی میکنید ولو اینکه هیچ سودی برای آنها نداشته است. سود این افشاگری را عملا رقیب برده است....ژئوپولیتیک نمیتواند جایگزین تحلیل طبقاتی شود. شما ذره ای از آرایش طبقاتی جامعه ایران نگفتید. روی تلاش برای جذب بخشهایی از سبزها توسط جناح هوادار رییسی و محمد چیز زیادی نگفتید. احمدی نژاد و تاجزاده را در یک سطح قراردادید و گویا تفاوت نظام حقیقی و حقوقی را خوب درک نکرده اید. تاجزاده مدافع نظام حقیقی است!
در پایان، برنامه سعید محمد و رییسی نسخه برداری از احمدی نژاد اما بدون اتکا به توده هاست و نمیتواند از زوال جلوگیری کند. اتفاقا رابطه یالکتیکی زوال و زایش نو راباید دید. سعید محمد و رییسی با هدف جلوگیری از زایش نو و احمدی برای قابلگی نو (مورد نظر خود) به میدان میایند. حفظ وضع موجود یا رفرمهای اساسی؟ گول گفتمانهای تقلبی را نباید خورد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# بهمن شفیق 1400-02-26 19:04
ممنون از نکاتی که طرح کرده اید. به نظر میرسد پاره ای از آنان خیلی جدی نباشند. مثلا رئیس جمهور شدن فریدون عباسی که حتی فکر کردن به آن نشانه عدم درک مناسبات مراکز قدرت در جمهوری اسلامی. از این هم بیشتر باور به این که ریاست جمهوری احمدی نژاد به معنای زوال نخواهد بود. ضمنا فقط خواجه حافظ شیرازی هنوز نمی داند که احمدی نژادی که دم به ساعت در ایندیپندنت و العربیه و الجدید فالانژیستهای لبنان گپ میزند امروز کارت مؤثری در بازی غربی ها است.
و اما درباره انتقادتان از طبقاتی نبودن تحلیل. این انتقادی است که در زمان جنبش سبز هم از تحلیل ما از آن جنبش ارتجاعی وارد آمد. آن زمان منتقدین در واقع مدافعان جنبش سبز بودند. شما را نمی شناسم اما امیدوارم شما امروز مدافع یکی از نوع اجمدی نژاد نباشید.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر

بیاب