نبرد اوکراین: محور مقاومت به یاری غرب می شتابد!

نوشتۀ: بهمن شفیق
1 Comment

بحثی درباره نشانه‌های رویکرد حمایت از غرب در جمهوری اسلامی ایران در سطوح مختلف. از بازتاب رسانه ای وقایع اوکراین تا برجام و واقع گرائی دیپلماتیک در مناسبات بین الملل.

 

 

بهمن شفیق

17 فروردین 1401

6 آوریل 2022

برخی منابع مورد استفاده:

https://consortiumnews.com/2022/04/04/questions-abound-about-bucha-massacre/

In Bucha, the Times was close to the neo-Nazi Azov Battalion, whose soldiers appear in the newspaper’s photographs. In his piece, McCann suggests that Azov may responsible for the killings:

 

“Something very interesting then happens on [Saturday] 2 April, hours before a massacre is brought to the attention of the national and international media. The US and EU-funded Gorshenin Institute online [Ukrainian language] site Left Bank announced that:

 

‘Special forces have begun a clearing operation in the city of Bucha in the Kyiv region, which has been liberated by the Armed Forces of Ukraine. The city is being cleared from saboteurs and accomplices of Russian forces.’

 

The Russian military has by now completely left the city, so this sounds for all the world like reprisals. The state authorities would be going through the city searching for ‘saboteurs’ and ‘accomplices of Russian forces.’ Only the day before [Friday], Ekaterina Ukraintsiva, representing the town council authority, appeared on an information video on the Bucha Live Telegram page wearing military fatigues and seated in front of a Ukrainian flag to announce ‘the cleansing of the city.’ She informed residents that the arrival of the Azov battalion did not mean that liberation was complete (but it was, the Russians had fully withdrawn), and that a ‘complete sweep’ had to be performed.”

https://www.isna.ir/news/1400120504075/بحران-اوکراین-ریشه-در-اقدامات-تحریک-آمیز-ناتو-دارد

به گزارش ایسنا، حسین امیر عبداللهیان در توییتر نوشت: «بحران اوکراین ریشه در اقدامات تحریک آمیز ناتو دارد. ما توسل به جنگ را راه حل نمی دانیم. برقراری آتش بس و تمرکز بر راه حل سیاسی و دموکراتیک یک ضرورت است

http://irdiplomacy.ir/fa/news/2010542/وزیرخارجه-اوکراین-ایران-مخالف-جنگ-است-پیام-مان-به-روسیه-را-به-امیرعبداللهیان-دادم

به گزارش ایسنا، دیمیتری کولبا، وزیر خارجه اوکراین روز دوشنبه در توییتی نوشت: "تماسی با وزیر خارجه امیرعبدالهیان پیش دیدار فردایش از مسکو داشتم. ایران مخالف جنگ در اوکراین و خواهان راه‌حلی مسالمت‌آمیز است. از وی خواستم که پیغامم را به روسیه برساند: روسیه باید از بمباران کردن غیرنظامیان دست بکشد، به آتش‌بس متعهد شده و از اوکراین خارج شود."

https://www.mashreghnews.ir/news/1358158/طرح-کرملین-برای-تشکیل-اوکراین-جدید-از-خارکیف-تا-اودسا-انگلیس

می‌توان گفت ارتش و قوای دفاعی اوکراین در نبرد دفاع از پایتخت در جبهه شمالی اوکراین پیروز شده و ارتش روسیه پس از متحمل شدن خسارات و تلفات سنگین ناچار به عقب نشینی و تخلیه این مناطق شد؛ در حالی که در همون روز نخست جنگ تا فاصله ۲۵ کیلومتری پایتخت اوکراین نیز پیشروی کرده بود.

دشوارترین مراحل اجرای چنین طرحی نیز دقیقا به شروع و پایان مرزهای آن مرتبط است یعنی شهر خارکیف در ۲۵ کیلومتری مرز روسیه که ۴۰ روز است در برابر ارتش روسیه مقاومت کرده و تا امروز تسخیر نشدنی به نظر رسیده است و دیگری بندر استراتژیک اودسا که شدیدا مسلح شده و مدت هاست برای عملیات آبی-خاکی احتمالی ارتش روسیه آماده می‌شود.

https://www.mashreghnews.ir/news/1358522/چرا-روسیه-در-تصرف-کی-یف-ناموفق-بود

سوال بسیاری اینست که چرا ارتش روسیه با وجود تلاش های بسیار و از دست دادت تعداد زیادی نیروی ویژه و زره پوش، در تصرف پایتخت اوکراین ناموفق بود؟

روسها نیز اگر چه در روزهای اول توانستند گوستومل، ایرپین و ایوانکیف در اطراف کی یف را تصرف کنند اما به دلایلی که هنوز مشخص نیست ( احتمالا عدم برآورد صحیح از توان پاتک های اوکراین و عدم پشتیبانی مناسب از نیروهای درگیر و تقویت آنها ) نتوانستند بلافاصله سرپل های تصرف شده را سریعا گسترش دهند و در همان نقاط باقی ماندند.

 

اوکراینی ها نیز پس از بیرون از شوک اولیه با سازماندهی حملات سنگین و آتش دقیق توپخانه و هواگردهای سرنشین دار و بدون سرنشین به نقاط حضور نظامیان روسی حمله برده و تلفاتی به شدت سنگین به آنان وارد آوردند.

 

در نتیجه فرماندهی ارتش روسیه که ملتفت گردید توان تصرف کی یف را ندارد و نگه داشتن مناطق تصرف شده جز با تلفات بالا میسر نیست، دستور عقب نشینی کامل از اطراف پایتخت اوکراین را صادر کرد.

 

به اعتقاد نگارنده اصل تصرف سرپل و لزوم گسترش سریع آن از سوی روسها به درستی در خصوص پایتخت اوکراین اجرا نشد و در نتیجه تمام دستاوردهای آنها در ۲۴ ساعت از دست رفت.

https://farhikhtegandaily.com/news/70526/درس%E2%80%8Cهای-جدال-اوکراین-برای-روسیه/

۱-حمله به کشوری مستقل و دارای دولت

 

نخستین اشتباه مهلک روسیه موردحمله قراردادن یک کشور مستقل و دارای دولت است. روسیه پیش‌تر نیز در عملیات‌های ضدبلوک غرب و تروریست‌های مورد حمایت آن حضور داشته است اما مختصات چنین نبردهایی بسیار متفاوت از اوکراین بودند. درحالی که حضور روسیه در نبردهای ضدتروریسم سوریه و همچنین حضور در اتاق مشترک عراق با دعوت دولت‌های رسمی این دو کشور برای حمایت از تمامیت‌ارضی آنها صورت گرفت نه به جهت تقسیم یا الحاق‌شان، حمله به اوکراین علیه دولت مستقر این کشور صورت گرفته است.

۶ -تجزیه اوکراین و هراس در پیرامون روسیه

 

روسیه درحالی دست به تجزیه اوکراین زده که این اقدام یادآور تجزیه گرجستان و دیگر کشورها توسط روس‌هاست. روس‌ها پیش‌تر نیز لهستان را در معامله با دیگر قدرت‌های اروپایی مانند امپراتوری آلمانی پروس و همچنین هیتلر دوبار از روی نقشه محور کرده‌اند.

۱۰ -استفاده از کارت برجام با نظر شخصی

 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه اعلام کرده توافق هسته‌ای با ایران در صورتی می‌تواند احیا شود که آمریکا تعهد دهد در صورت احیای آن، تحریم‌های وضع‌شده جدید توسط آمریکا علیه این کشور بر روابط اقتصادی مسکو و تهران تاثیر نگذارند. هرچند این درخواست روسیه هم‌راستا با خواسته‌های پیشین ایران برای اخذ تضمین از آمریکاست، اما از آنجا که به‌صورت ناگهانی و بدون اطلاع تهران اطلاع‌رسانی شده، اهداف احتمالی آن چندان شفاف به نظر نمی‌رسد و نمی‌توان بدون‌شک و تردید به آن نگریست.

به نظر می‌رسد روسیه برای آنکه قادر باشد قیمت نفت در سطوح بالا را حفظ کند، بدون توجه به نظر تهران بخواهد احیای برجام را دست‌کم برای چند ماه عقب بیندازد. همچنین برخی شواهد نشان می‌دهد مسکو در تعاملاتی منطقه‌ای به‌دنبال ایجاد تنش‌هایی در توافق هسته‌ای است تا از کنار این اقدام توجهاتی را در سطح منطقه به‌ویژه در رژیم صهیونیستی به سوی خود جلب کند.

https://farhikhtegandaily.com/news/70181/شش-هزار-نظامی-روس-کشته-شده%E2%80%8Cاند/

https://www.anti-spiegel.ru/2022/die-firma-die-die-satellitenbilder-von-butscha-zeigt-ist-eng-mit-dem-pentagon-verbunden/

https://www.farsnews.ir/news/14010107000003/واکنش-حسین-شریعتمداری-به-اظهارات-وزیر-خارجه-آقای-امیر-عبداللهیان-از

https://www.khabaronline.ir/news/1609659/امیرعبداللهیان-هم-به-سرنوشت-ظریف-دچار-شد-حسین-شریعتمداری

دیروز آقای لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه‌ای گفت «آمریکا باید تضمین بدهد که روابط اقتصادی و تجاری و سرمایه‌گذاری‌های ایران با روسیه مشمول تحریم‌ها نمی‌شود». اظهارات لاوروف این پرسش را پیش می‌کشد که مگر قرار است تحریم‌های تجاری و اقتصادی باقی بماند که روسیه برای آنکه مشمول آنها نشود از آمریکا تضمین می‌خواهد؟!

ماجرا چیست؟!

https://www.khabaronline.ir/news/1619099/نماینده-مجلس-خطاب-به-تیم-مذاکره-معترض-برجام-بودم-کاری-نکنید

از صحبت های مطرح شده این موضوع احساس می‌شود که آقایان خیلی بر شعارهایشان خیلی پایبند نیستند.

https://www.khabaronline.ir/news/1619086/هشدار-نشریه-آمریکایی-درباره-مانع-ناگهانی-تازه-که-کل-توافق-را

در همین رابطه، روز دوشنبه «حیدرعلی مسعودی» کارشناس ارشد مسائل هسته ای در گفت‌وگو با تابناک اظهار داشت: خروج نام سپاه، مساله‌ای است که همچنان حل نشده باقی مانده و دو طرف توپ را در زمین یکدیگر می‌اندازند و معتقدند که طرف مقابل باید اقدامی انجام دهد. از سوی ایران، خروج نام سپاه از لیست گروه‌های تروریستی، هم یک جنبه نمادین دارد و هم یک جنبه مادی و عینی. جنبه نمادین این است که ایران توانسته در مذاکرات، دستاورد نمادینی به دست بیاورد؛ به این معنا که بخش مهمی از نیروی امنیتی و نظامی خود را از ذیل نام گروه‌های تروریستی بیرون آورده و این یک دستاورد نمادین است.

https://www.magiran.com/article/4282577

https://www.etemadonline.com/بخش-بین-الملل-17/546002-دلایل-مخالفت-با-تجاوز-نظامی-روسیه-به-اوکراین-محکوم-کردن-آن-چیست

در حالی که ایران با موج جدیدی از پناهجویان افغان مواجه است و بحق از جامعه بین‌الملل انتظار مساعدت دارد و مساعدت هم دریافت می‌کند، روسیه یک بحران انسانی بزرگ و تازه در اوکراین پدید آورده که به ناگزیر وضعیت پناهجویان را در جهان وخیم‌تر خواهد کرد و فشار مضاعفی بر منابع موجود وارد خواهد آورد.

 

اتحادیه اروپا عمیقا متعهد به کاهش آلام مردمی است که در سراسر دنیا با جنگ و بی‌عدالتی مواجهند. رویکرد ما در این خصوص به هیچ روی دوگانه نیست. اتحادیه اروپا صدها هزار سوری و افغان را در خاک خود پذیرفته و بزرگ‌ترین اهداکننده کمک‌های بشردوستانه به سوریه در جهان است (25 میلیارد دلار طی دهه اخیر). در خصوص منازعه فلسطین و اسراییل، اتحادیه اروپا همواره طرفدار راهکار تشکیل دو دولت بوده، کماکان اولین اهداکننده کمک‌های بین‌المللی است و بیش از هر کس خواستار رعایت حقوق بین‌الملل شده است.

https://donya-e-eqtesad.com/بخش-دنیا-5/3855033-اختلاف-در-اروپا-برسر-پوتین

روسیه گفت که اجساد اخیرا پس از اینکه همه واحدهای روسی به‌طور کامل از بوچا عقب‌نشینی کردند، در حدود ۳۰ مارس در خیابان‌‌ها قرار داده شده‌‌اند. اما بررسی فیلم‌‌ها و تصاویر ماهواره‌‌ای توسط نیویورک‌‌تایمز نشان می‌‌دهد که بسیاری از غیرنظامیان بیش از سه هفته پیش کشته شده‌‌اند؛ زمانی که ارتش روسیه کنترل کامل این شهر را در دست داشت.

https://www.etemadonline.com/بخش-سیاسی-9/546035-گره-زدن-نام-سپاه-به-مذاکرات-بازیگوشی-رسانه-ای-است

محمود عباس‌زاده مشکینی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس

نمایندگان درباره اظهارنظر کردن و بیان نظرات خود آزاد هستند اما نظرات کمیسیون از طریق دیگر و سخنگو بیان می‌شود. در مذاکرات موردهایی حل نشده و باقی مانده داریم و سپاه ‌پاسداران تنها نهادی نیست که تحریم شده است و نهادهای دیگر نیز توسط اروپا و آمریکا تحریم شده‌اند.

Write comments...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  امیر · 6 months ago
  خوب، روشن نیست اصلا چرا باید از بورژوازی و خرده بورژوازی ذلیل و کاسبکار ایران انتظارات آنچنانی داشت. این جماعت هیچگاه در مبارزه ضدامپریالیستی که از اندازه های محدود خودشان فراتر رود پیگیر نبوده و نخواهند بود. عملکرد این قماش را در یوگسلاوی، بوسنی و ... لیبی، عراق و افغانستان دیده ایم.

  مشرق که وضعش خیلی خراب است. مهر و پارسینه اخبار جنگ را نسبتا بهتر پوشش میدهند. اما بخش بزرگ اخبارهمگی آنها ترجمه گوگل مقالات سی ان ان و اسکای و ...است. کلا روی این جماعت نباید حساب کرد مگر ریشش گرو باشد! چه فرهیختگان چه مشرق، همگی نه شرقی، بیشتر غربی! اما در عین حال در زمینه عملکرد روسیه و مقایسه مواضع ایران و سوریه غلو میکنید. عملکرد سازشکارانه روسیه نسبت به اسراییل و عربستان و ترکیه مطمئنا نقش مهمی در برخی سیاستهای محتاطانه جمهوری اسلامی دارد.
  بورژوازی ایران تقریبا همان کاری را میکند که بورژوازی روسیه کرده است. بورژوازی روسیه هم کم دنبال اروپا نیفتاد! و بخش بزرگی از آن هنوز هم خواهان کنار آمدن با آنست. نکته مهم در مورد سیاست روسیه نسبت به اوکرایین در واقع این حقیقت است که اوکرایین عملا ناتویی به خطری جدی برای هستی روسیه تبدیل شده بود و آنرا مجبور به برخورد سخت کرد.
  در ضمن «تحولات جهان اسلام» بخش اعظم گزارشات و اخبار بهمراه نقشه و غیره خود را از
  southfront.org
  کپی میکند و البته با رنگ و لعاب خود و برخی دستکاریها .

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر