دلار و تورم و سرگردانی ژئوپلیتیک ایران

نوشتۀ: بهمن شفیق
1 Comment

ملاحظاتی در باب توافق ایران و آمریکا و نقش ایران در آرایش ژئوپلیتیک جهان آینده. پاسخ به سؤالات مطروحه در نشست "مزد گورکن، اقتصاد سیاسی جمهوری و سرگردانی ژئوپلیتیک ایران".

بهمن شفیق

26 مرداد

1402

17 اوت 2023

 

برجام

 

https://www.farsnews.ir/news/14020523000496/امیرعبداللهیان-%E2%80%8C-هیچگاه-دنبال-یک-توافق-موقت-یا-توافق-کم-در-مقابل-کم

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره تبادل زندانیان و آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی و کند شدن روند انتقال دارایی‌های ما در بانکی در عراق گفت: همواره گفته‌ایم هیچگاه از مسیر دیپلماسی و مذاکره فاصله نگرفتیم. از ابتدای کار دولت تصمیم آقای رئیس جمهور بر این شد که ما در دو مسیر بی اثر کردن تحریم‌ها و تلاش از مسیر دیپلماسی برای لغو تحریم‌های یکجانبه و غیرعادلانه آمریکا اقدام کنیم. آن بخشی که مربوط به تلاش برای بی اثر کردن تحریم‌هاست، به محتوای برجام برمی‌گردد.

وی گفت:‌ در برجام توافقی انجام شده و بخش‌هایی از توافق حتما نقطه قوت مذاکرات و جمع بندی بوده است، ولی در عین حال به دلیل مجموعه شرایط مذاکراتی و پیگیری‌هایی که انجام شده، همکاران من در گذشته مذاکره کردند و به هر حال آنها آن مقداری که می‌توانستند در میز مذاکره به دست بیاورند تلاش کردند، ولی در بخش‌های این مذاکره، مذاکره یک طرف با چند طرف بوده و در ادامه نیز هست. بالاخره طرف مقابل هم در یک توافق ایده‌ها و طرح‌هایی دارد.

وزیر خارجه گفت: وون کره جنوبی باید تبدیل به یورو شود و تبدیل این مبلغ به یورو شدن یک روزه نخواهد بود و یک روند چند روزه و حداکثر چند هفته را پیش بینی کردیم و بعد از اینکه کل این دارایی به یورو تبدیل شد به بانک یکی از کشورهای منطقه که ما در آنجا حساب داریم، منتقل می‌شود حسابی که بتوانیم با قید اقلام غیرتحریمی که این هم یکی از رفتارهای ظالمانه و غیرعادلانه طرف مقابل است. ولی فعلا توافق ما این است که هر کالای غیرتحریمی که مایل هستیم و نیاز داریم، بتوانیم از مسیر دارایی‌های خود دریافت کنیم.

وی گفت: اینکه ایران در مسیر پیگیری دیپلماسی برای لغو تحریم‌ها و بازگشت همه طرف‌ها به برجام هست، بله هست، این مسیری است که دنبال می‌کنیم و امیدواریم زمانی به نقطه نهایی کار می‌رسیم اطلاع رسانی داشته باشیم.

https://www.farsnews.ir/news/14020409000432/درد-زایمان-اروپای-جدید

دولتمردان فرانسوی و اروپایی اگر زیرک و آینده‌نگر باشند، بیش از این، زمان را برای تعامل سازنده با قدرت‌های نوظهوری مانند ایران از دست نمی‌دهند. فرانسوی‌ها اگر درایت داشتند، برای احیای اقتصاد خودشان هم که شده، قراردادهای پر سود توتال و پژو و رنو با ایران را تحت فشار آمریکا به هم نمی‌زدند و خود را از فرصت شراکت متقابل محروم نمی‌کردند تا امروز شاهد شورش و آشوب در پاریس باشند.

https://www.rt.com/news/581177-restrictions-unfrozen-iran-funds/

Essentially, the funds can only be accessed for food, medicine, medical equipment that would not have a dual military use,” Kirby said, adding: “there will be a rigorous process of due diligence and standards applied with input from the US Treasury Department.”

https://youtu.be/TfUoXe2my-4

سلاح ورزی، مرعشی

https://youtu.be/6hrMFjSyuYg

مرندی

https://www.mashreghnews.ir/news/1517740/اتفاقات-اخیر-منافقین-در-نتیجه-ارتباط-ایران-با-کشورهای-اروپایی

طائب

Pakistan-Iran Pipeline

https://test.rtde.live/international/177815-aufgabe-iran-pipeline-plaene-pakistan/

https://korybko.substack.com/p/pakistan-risks-losing-much-more-than

Russia-Ruble

https://svpressa.ru/economy/article/382566/

https://svpressa.ru/economy/article/383350/

Merchants quickly rewrite the price tags for all imported goods, and the numbers change every day. Basically, everything becomes more expensive in accordance with the dollar exchange rate, although this is not the case everywhere. A number of trade organizations have already set their own quotes at the level of 120-130 rubles for "green", and for the euro, respectively, higher by 1.1-1.2 times. It has not yet reached the" conventional units", but the goods are quickly taken out of the sales halls back to the warehouses.

"All the equipment is sold out or prepaid, there is no free one. But you can leave a 100% prepayment, and we will deliver it to you by December. The exchange rate will be fixed, " explained one company that sells auto tools.

"Apparently, the situation of a shortage of normal liquid currencies in the country persists and there is a significant outflow of capital in financial areas. Therefore, as for the ruble, we are more likely to see a continuation of moderate weakening. Technical analysis suggests that even touching the level of 104 rubles per dollar is likely, but not necessarily next week. The euro-accordingly, at the dollar-euro exchange rate on international markets, which has recently fluctuated between 1.09-1.10-should be multiplied by 1.1, that is, 110-114 rubles, " says financial analyst Alexander Golovtsov.

https://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/705442/niedergang-deutschlands-erstem-top-manager-platzt-oeffentlich-der-kragen?src=undefined

Wettbewerbsvorteile Deutschlands seien immer Stabilität, niedrige Inflation, niedrige Verschuldung, Sicherheit, Schulen, Bildungsniveau, Verwaltung, Spitzentechnologie und funktionierender öffentlicher Verkehr gewesen, sagte Vorstandschef Joachim Wenning am vergangenen Donnerstag. "An vielen dieser Fronten hat Deutschland in den letzten 20 Jahren stark eingebüßt. Als Folge fließen Investitionen und damit verbundene Wohlfahrt der Zukunft ins Ausland."

Write comments...
or post as a guest
Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.
 • This commment is unpublished.
  م · 8 months ago
  سلام رفیق بهمن
  ممنون از بحثتون
  فقط یه جا در پاسح به رفیقی یه نکته گفتین که هر وقت مخاطبین این میتینگ 3رقمی شد میتونیم بشینیم درخصوص راهکار فکر کنیم. میخوام بگم خیلی ها (از جمله بنده) عضو کانال تلگرام تدارک نیستن و نمیتونن زنده دنبال کنن و مباحث رو از سایت و به شکل آفلاین پیگیری میکنن. بعید نیست همین الان مخاطبین  3رقمی شده باشن. پس میشه گفت یواش یواش باید به فکر راهکار باشیم. 

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر