مطالب تازه

نظر خوانندگان

مقالات

از جنبش کارگری

انتخابات آمریکا، جنگ قدرتی با عواقب گسترده: یک ارزیابی کمونیستی

نوشتۀ: بهمن شفیق

گفتاری در باب زمینه ها و نتایج نبرد تاریخی در حال وقوع در آمریکا در جستجوی یافتن پاسخ به برخی مسائل کلیدی. دمکراسی کامل یا کاملترین دولت بورژائی؟ ترامپ "فاشیست" و دمکراتهای آنتی فاشیست؟ کدام نتایج جهانی و داخلی به پایان جنگ قدرت گره خورده اند؟

بهمن شفیق

5 آذر 1399

25 نوامبر 202

برخی منابع مورد استفاده:

گفتگوی تفصیلی اسکات ریتر، ویتنی وب و آلکساندر مرکوریوس در برنامه لایو کنسرسیوم نیوز

https://consortiumnews.com/2020/11/06/watch-cn-live-election-coverage-day-4/

مقاله "بله، تقلب انتخاباتی واقعی است. و این یک سنت دیرینه از هر دو طرف است" در مینت پرس

https://www.mintpressnews.com/election-fraud-is-real-longstanding-tradition-both-sides-of-the-aisle/273109/

گفتگوی جیمی دور و گلن گرینوالد

https://www.youtube.com/watch?v=K_xmYwr6qt8

نمودارهای استاتیستیک مورد اشاره در گفتار از شمارش آراء در شب انتخابات

https://www.theautomaticearth.com/2020/11/anomalies-and-deviations/

اوباما: اینترنت بزرگترین خطر برای دمکراسی

https://www.vox.com/recode/2020/11/16/21570072/obama-internet-threat-democracy-facebook-fox-atlantic

دیدگاه‌ها   

# amir 1399-09-14 02:10
ادامه:
ناهنجاری در شمارش آرا نتیجه عملکرد خود ترامپیستها است. قانونگذاران جمهوریخواه اجازه شمارش آرا پستی و دستی که قبل و یا پس از روز انتخابات دریافت شده بودند را ندادند. طبق قانون ایشان، این آراء باید تنها پس از پایان شمارش آرا روز انتخابات شمرده میشدند. ترامپ نیز به هواداران خود گفته بود که حتما شخصا «قدم رنجه فرموده» و در روز انتخابات پای صندوق آرا حضور یابند. اینها همه در جهت اجرای سناریوی باطل کردن آرا پستی مخالفین انجام گرفته بود. از بخت بد ترامپ، وکلای او نتوانستند هیچ سندی در دادگاه قاضی که خود او انتصاب کرده بود ارایه کنند و این سناریو تا به امروز شکست خورده است. بهانه های تیم ترامپ پیرامون تقلب با استفاده از ماشین شمارش آرا و برگشتن ورق و روند آرا در پاسی از نیمه شب یادآور داستانهای جنبش سبزیهاست. توجه کنید ماشینها فقط آرا کاغذی را میشمارند و دستکاری دیجیتالی بی معنی است. اتفاقا شمارش دستی آرا در جورجیا و ویسکانسنو نوادا و...تغییری در نتیجه نداد. واقعیت اینستکه ائتلاف گسترده مخالفان ترامپ توانست نیروی بیشتری را بسیج کند و با کاستن هزینه رای (مثلا عدم نیاز دست کشیدن از کار برای تقریبا یکروز) با استفاده از رای پستی خیل بیشمار توده های فقیر بویژه سیاهپوست را به مشارکت در انتخابات ترغیب نماید. «مداخله» روسها در دور قبلی انتخابات بمثابه یک ترفند انتخاباتی توسط تیم بایدن بکار گرفته شد. اما این بدین معنی نیست که روسیه در سال 2016 ترامپ را ترجیح نمیداد و هیچ تبلیغی هم برای شکست کلینتون نکرد. اصولا چنین سیاستی در آنزمان منطقی و قابل درک بود. درست است که پیروزی بایدن بر بستر یک ائتلاف گسترده برهبری لیبرالها و «گلوبالیستها» صورت گرفت. نقس سیاستهای «هویتی» کماکان پررنگ بود اما ضربه کشنده به پروژه پیروزی ترامپ توسط توده های فقیر و کم درآمد و میانه حال در شهرها و حومه با انگیزه طبقاتی و در راستای افزایش دستمزد، اشتغال، تامین اجتماعی و بیمه که در شرایط کرونایی بسیار پراهمیت است، حفظ حق تشکیل سندیکا و سازمانهای اجتماعی وارد آمد. سیاستهای هویتی نقش خود را ایفا کردند. اما اینها بتنهایی نتوانسته بودند کلینتون را از شکست بزرگ نجات دهند...شکست ترامپ برای جامعه آمریکا و جهان تحول مثبتی است. اما جلوگیری از پیامدهای منفی پیروزی جناح رقیب، بازسازی اعتبار آن و اجرای سیاستهای جنگ طلبانه و ...در گرو ژرفش مبارزه گردانهای مترقی است... ترامپ نیز مخالف جنگ نیست بلکه مخالف جنگ پرهزینه است و...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# بهمن شفیق 1399-09-16 22:35
با تشکر و پوزش از پاسخ دیرهنگام. با توجه به گستره مباحثی که طرح کردید و اهمیت آنها، اجازه دهید در یادداشت جداگانه ای به این موضوعات بپردازیم.
موفق باشید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علی 1399-09-14 10:05
اتفاقا شکست ترامپ تحول مثبتی نیست سر آغاز جنگ های تازه در سر تاسر جهان است باید بدانیم که در زمان اوباما چقدر از مردم بی دفاع افغانستان سلاخی می کردند حالا خواهیم دید چه بلایی سر کارگران در سراسر دنیا خواهد آمد دیگر دوران خیمه شب بازی به سر رسیده بایدن هیچ کار مثبتی انجام نخواهد داد انسان عاقل هیچ وقت تو زمین خاکی حریف بازی نمی کند و باغچه خودش را بیل می زند ما را به خیر بایدن و ترامپ هیچ امیدی نیست ما باید سعی کنیم که شر مرسانند تنها کاری که طبقه کارگر می تواند انجام بدهد اتحاد بر پایه لغو مالکیت خصوصی است و گرنه به دنبال این و آن افتادن دردی ازش درمان نمی کند
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# Amir 1399-09-14 01:51
با سلام. تحلیل جالبی است بویژه بخش نخست. بخش دوم ذهنی بنظر میرسد و بنظر من ترامپیسم و انتخابات را بر بستر واقعیات جامعه آمریکا ارزیابی و تحلیل نمیکند.

امروز در اخبار آمده بود که 54 میلیون نفر در آمریکا از گرسنگی و کم غذایی رنج میبرند. این رقم پیش از بحران کرونا 34 میلیون بوده است. نرخ بیکاری 7 درصد است. میلیونها نفر بیمه ندارند و برای درمان کرونا باید چند هزار دلار بپردازند. ترامپ و اکثریت مجلس سنا که از حزب جمهوریخواه و متحد سرسخت او بوده اند به بهانه پرهزینه بودن و تشویق تنبلی از تصویب لایحه کمک به شهروندان و بنگاههای کوچک جلوگیری کرده اند. بخش بزرگی از کارگران شهری و بخش کشت و صنعت با دستمزد های ناچیز و بدلیل مخالفت ترامپ و جمهوریخواهان با افزایش حداقی دستمزد، مجبورا دو تا سه شغل-معمولا نیمه وقت- داشته باشند و... ترامپ و جمهوریخواهان برنامه حذف مالیات تامین اجتماعی را در دستور کار داشتند. این عملا به معنی پایان تور حمایتی تامین اجتماعی و سپردن آن به بخش خصوصی است. ترامپ مخالف هرگونه طرح تامین آب و هوای پاک در محلات کارگری فقیر نشین بوده است. وی قصد داشت که برنامه ترمیم و بازسازی زیرساختارهای کشوری را به بخش خصوصی بزرگ بسپارد. ترامپ موج گسترده نژاد پرستی و تنفر از مهاجرین بخش کشاورزی و ساختمانی را براه انداخت و....بودجه نظامی را حدودا 5 درصد افزایش داد. کاهش بیکاری و رونق اقتصادی نسبی دوران ترامپ تداوم روند سالهای آخر اوباما و کاهش دامنه بحران اقتصادی 2008-2009 بود.در دوره ترامپ تولید ناخالص ملی فراتر از 2.9 درصد اوباما نرفت. نرخ بیکاری از 9.6 درصد در سال 2010 به 4.9 درصد در 2016 کاهش یافته بود و روند کاهش تا 2019 تداوم داشت و به 3.7 درصد رسید...
ترامپ حملات فاشیستی گسترده ای علیه اعضای مترقی و نه لزوما «لیبرال» مجلس شورا مانند الهان عمر ، اوکازیو کورتزو...به براه انداخت و آنان را به کمونیست بودن متهم کرد...ترامپ بودجه کمکی فدرال به علوم انسانی دانشگاههایی را که بنوعی تاریخ رسمی کشور را با اشاره به نسل کشی و برده داری زیر سئوال ببرند قطع کرد. هرگونه توهین به مقدسات سیاسی حزب جمهوریخواه و برتری ایالات متحده در هر کجا با ارعاب و تهدید روبروشد...در تحلیل نهایی ترامپیسم جنبشی است فاشیستی و ترامپ نیز تجسم فاشیسم در دوران تاریخی مشخص کنونی آمریکاست. برخی رفتار خنده دار، مضحک و ابلهانه وی تغییری در این واقعیت ایجاد نمیکند. گویا موسولینی نیز کم دلقک بازی در نمی آورده است. شکل برخورد بخشی از ساختار سیاسی آمریکا با ترامپ شباهتهایی با برخورد «نظام» با احمدی نژاد داشته است اما با محتوایی کاملا متفاوت. ترامپ احمدی نژاد آمریکا نبود. احمدی نژاد، بویژه در دور دوم، حتی نمیتوانست یک لایحه دلخواه خود را در مجلس تصویب کند. وی نه مجلس را داشت، نه قوه قضاییه را، نه دیوان عالی را و نه وزارت اطلاعات را. ترامپ همه اینها را بچنگ آورده بود. مجلس سنا هر طرح دلخواه وی را تصویب و هر تلاش برای تضعیف او را رد میکرد. احمدی نژاد رسانه ملی نداشت و وی را به رادیو تلویزیون راه نمیدادند. امپراتوری رسانه ای مرداک در اختیار ترامپ بود و 24 ساعته تبلیغات سیاسی ایدئولوژیک وی را پخش میکرده و میکند. برنامه رادیویی آقای راش لیمبا ، مداح فاشیستی، هر روز بمدت سه ساعت پخش میشود و 15 تا 45 میلیون شنونده دارد. 600 فرستنده رادیویی برنامه های مذهبی از ترامپ و ترامپیسم حمایت میکرده اند. توییتر و تلگرام و...نیز. Breitbart و Solvo و سپس Steve Banon نقش مهمی در راه اندازی ساختار تبلیغاتی ترامپیستها ایفا نموده اند و گردانهای مختلف نئو نازی را سازماندهی کردند. جالب اینکه دو نفر اولی در طی یک سفر به اسراییل راه اندازی رسانه برایتبارت را بر اساس این اصل آغاز کردند که فعالیتشان باید قویا هوادار اسراییل و صهیونیستها باشد! اکثر کادر رهبری برایتبارت یهودی و صهیونیست هستند...دیروز آقای فلین به ترامپ توصیه کرد که حکومت نظامی اعلام کرده و انتخابات دیگری برگزار کند!
در ماه اکتبر اکثر نظر سنجیها کشوری برتری 4 تا 8 درصدی بایدن را نشان میداد نه 18 در صد. این برتری در ایالات صحنه مبارزه کمتر- 2، تا 6 درصد- بود. اتفاقا در این ایالات نظر سنجیها نسبتا درست ازآب درآمد.بخشی از نئوکانها و جمهوری خواهان با ترامپ مخافت کرده و رای خود را برای رقیب ریختند. اما به استثنای آریزونا دلیلی بر گسترده بودن این حمایت در سطح کشوری وجود ندارد. اختلافات مککین با ترامپ لزوما ریشه در سیاست خارجی نداشت. تلاش ترامپ برای در هم شکستن طرح بیمه اوباما در مجلس سنا با رای مخالف مککین جنگ طلب ناکام ماند. و ترامپ وی را نبخشید. مککین با سیاست ضد لاتینی ترامپ مخالف بود و معتقد بود که باعث ریزش آرا جمهوریخواهان میشود و در نوادا و آریزونا چنین شد. البته مافیای ضد انقلاب کوبایی و ونزوئلایی در فلوریدا آرا میلیونی خود را برای ترامپ در صندوقها ریخت. جالب اینکه کسی از تقلبهای این مافیا در فلوریدا چیزی نمیگوید!
امان از عدم تعادل شخصیتهای سابق ماشین امپریالیستی مانند ریتر و گرینوولد که بعدا «انقلابی» شده اند. آقای اسکات ریترنفسش از جای گرم بلند میشود. فرستادن رای از طریق پست پیش از کرونا هم رسم بوده است. ایالاتی نظیر واشنگتن، یوتا، هاوایی، کلورادو و اورگان رایگیری پستی داشته اند. جمهوری خواهان ید بلندی در جلوگیری و سرکوب مشارکت توده ها دارند و از مشارکت توده ها شدیدا وحشت دارند بویژه آرا فقرا و لایه های میانی به پایین رنگین پوستان، و در انتخابات اخیر سخت تلاش نمودند تا با ایجاد موانع قانونی و جلوگیری از دسترسی آسان به حوزه های رای گیری سطح آرا آنها را کاهش دهند. فرماندار جمهوریخواه تکزاس با حکم قاضی جمهوریخواه ایالت را مجبور ساخت که تنها یک مرکز دریافت برگه رای داشته باشتند. بدبن ترتیب مردم بخش 5 میلیونی هریس که شامل شهر هیوستون است، مجبور شدند در ترافیک سنگین و ایستادن در صفهای طولانی رای دهند. این ترفند ترامپیستها مشخصا کاهش آرا رقیب را دنبال میکرد و موثر بودن آنرا در مثلا انتخابات فرمانداری جورجیا محک زده بودند. در ایالات دیگر مانند پنسیلوانیا، جمهورخواهان مدت زمان دریافت برگه آرا پستی را شدیدا محدود کردند تا که آرا رقیب را از اعتبار بیندازند. جالب اینکه مدیر سازمان پست در آستانه انتخابات توسط ترامپ تغییر کرد و مدیر جدید در اولین روزهای مسئولیتش تعداد دستگاههای پردازش نامه را کاهش داد. این شخص از حامیان مالی آقای ترامپ بود.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
# علی 1399-09-14 15:19
مشکل ما این نیست که آیا ترامپ فاشیست است یا نه بلکه مسیله این است که کدام نوع فاشیسم اگر به معنی علمی فاشیسم دقت کنیم عبارت است از رابطه ارگانیک بین قدرت و ثروت و حالا دلیل شکست ترامپ درخود برنامه اش نبود بلکه در اجرای آن بود ترامپ می خواست اشتغال را از چین به آمریکا برگرداند اما شکست خورد دلیلش این بود که دستمزد در چین یک دهم آمریکاست واگر قرار بود کالایی در امریکا تولید شود گرانتر تولید می شد در رقابت شکست می خورد و اگر دست مزد را کاهش می داد باید هزینه زندگی را همتراز با با چین می کرد که عملا غیر ممکن بود چون به ضرر سرمایه دار امریکایی بود این تضاد ضربه ای محکم به ترامپ زد نا گفته نماند که بزرگترین ضربه را کرونا به ترامپ زد و گرنه مردم امریکا از ماهیت بایدن اگاه هستند و ترامپ را با تمام مشکلاتی که ذکر شد به بایدن ترجیح می دادند ودر پایان از رفیق بهمن شفیق عزیز می خواهم یک بحثی در مورد فرق بین لیبرالیسم و نیولیبرالیسم داشته باشند چون به نظر من فرق بین ترامپ و بایدن فرق بین این دو تاست
با تشکر
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کنفرانس دوم

ادامه مطالب...

کتاب

یادداشتها

سیاست

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
  حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده های…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
  همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین "کاپیتال"…

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر

بیاب