نظر خوانندگان

دوست و یا شاید هم رفیق عزیز عبدی این که نوشتم پاسخ کوتاه...
آقای شفیقِ گرامی این نام را در کامنتِ دوم هم به کار برد...
دوست ناشناس عزیز، خیلی کوتاه به برخی از نکات کامنت شما ...
سلامِ مجدد عدمِ استفاده از نامِ واقعی یک ضرورت بود ولی ...
دوست ناشناس با سلام. قبل از هر چیز توصیه میکنم کامنتهای...
چند موضوع: ۱- فرض کنیم دارایی‌های شرکت هپکو دو هزار میل...
سلام، ممنونم از دقت نظر شما و پیشنهاد جالبی که مطرح کرد...
رفقای عزیز ! در ترجمه ؛ پیشنهاد می شود به جای : « تا همان ...
امین خ عزیز. با درود و عرض معذرت از اینکه دیر پاسخ می دهم...
کامران، اشتباه می کنید. آن بخش از سخنرانی بهمن شفیق که ب...
ممنون از توضیحات شما ولی من باز هم متوجه نشدم.مگر هر کسی...
وحید صمدی من فرق دو موضوعی که شما مطرح کردی را می فهمم. ک...
کامران، معلوم است که کارمندان رده پایین سپاه و بسیج و پ...
وحید صمدی نوشتی: ( پس حتما کارمندان رده پایین ارتش و قوه ...
امین خ عزیز با سپاس برای پرداختن به این موضوع بحث مفصلی ...
با درود و تشکر بحث تمایز بین کار ساده و مرکب و یا تمایز ک...
بهمن ت. نخست اینکه پارت نیست و بخش است. کامنت نیست و نظر ...
آقای کامران، مغلطه نکنید. خود شما چند ساعت قبل از آن حیا...
اول از همه لعنت بر پدر و مادر هر کس با موسوی متحد شد. دوم ...
کامران، شرم برای چه؟ شما از موضعی دیگر به جهان نگاه می ک...

مقالات

کتاب

چرا بوریس جانسون؟

وبسایت آلمانی آنالیتیک در شمار معدود وبسایتهائی است که تحولات ژئوپلیتیک را با دقت دنبال می کند و در اغلب موارد به ارائه تحلیلهائی می پردازد که منعکس کننده روابط واقعی اند. این وبسایت در رابطه با انتخاب بوریس جانسون به نخست وزیری انگلیس نیز یادداشت کوتاه اما قابل توجهی منتشر کرده است. می نویسد:

"بخشی از جهان یک بار دیگر ناباورانه تماشا می کند. بریتانیای کبیر محترم بوریس جانسون را به عنوان نخست وزیر تحویل گرفته است. بخش ناباور جهان با خود کلنجار می رود که چطور کار به اینجا رسید؟

شش هفته به عقب باز می گردیم و سفر چند روزه رئیس جمهور آمریکا به انگلستان را به خاطر می آوریم که شامل مهمانی رسمی نزد ملکه نیز بود. آن زمان ما نوشتیم:

بعدالتحریر: ترامپ به انگلیسی ها یک قرار داد بزرگ تجاری با آمریکا پیشنهاد می کند، به شرطی که انگلیسی ها خود را از شر اروپا خلاص کنند. یعنی او اصرار بر یک برگزیت بدون توافق با اروپا دارد و در مقابل به آنان قول آب نبات می دهد.

و حالا متوجه می شویم که نخست وزیر جدید انگلستان با این خصلت نمائی نمی شود که طرفدار یک برکسیت به هر قیمتی باشد و کاملا آماده یک برکسیت بدون توافق است No-Deal-Brexit.

خوب وقتی زمان چنین کارهای کثیفی فرا می رسد، نجبا دستهای خودشان را کثیف نمی کنند. ترجیحا آدمی مثل بوریس را جلو می فرستند. به عنوان بز مقصر، بوریس هم در زمان زنده بودنش و هم بعدها در کتابهای تاریخی تمام گناه تصمیم برکسیت را به نیابت از جامعه نجبا به دوش خواهد گرفت.

شاید همه متوجه فعالیتهای آدمی مثل نایجل فاراج در حاشیه امور شده باشند. این آقای محترم در صف اول استارت ماشین برکسیت را زد و بعد هنگامی که این ماشین راه افتاد، خود را بی سر و صدا عقب کشید. هنگامی که این وسطها ماشین برکسیت به روغن سوزی افتاد، باز هم آقای فاراج وارد صحنه شد اما مجددا در اولین فرصت ممکن خود را باز هم پس کشید.

سالها بالا پائین زدنهای ترزا می حاصلی نداشت. قرار بود او معامله ای با اتحادیه اروپا را جوش بدهد که به انگلستان اجازه می داد همچنان از قبل اتحادیه اروپا و در داخل آن کاسبی کند بی آن که به زنجیرهای آن بسته باشد. اتحادیه اروپا کله شقی کرد و بک معامله حقارت آمیز به انگلیسی ها پیشنهاد کرد. ملکه هم چرتکه انداخت، با ترامپ صحبت کرد و به این نتیجه رسید که مقرون به صرفه تر است که با اتحادیه اروپا ببرد و خود را کاملا در اختیار آمریکا قرار دهد. می باید می رفت و جانسون می آمد."

یادداشت کوتاهی است. اما در عین کوتاهی نمی توان چیز چندانی به آن اضافه کرد. می ماند نقش بریتانیای کبیر در ماجرای خلیج فارس و برجام که آن هم ظرف چند روز آینده روشن خواهد شد. با بوریس به عنوان نخست وزیر، می توان این احتمال را داد که کوه قدرت اروپا در خلیج فارس هم موش خواهد زائید. به ویژه این که چین نیز امروز حمایت خود را از طرح روسیه برای تأمین امنیت خلیج فارس اعلام کرد.

3 مرداد 98

25 ژوئیه 2019

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

کامنت شما

Posting comment as a guest.
0 Characters
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below. Not clear?

سیاست

یادداشتها

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
    حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
    همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین…

اعتصاب قدرتمند 180 میلیون کارگر در هندوستان

ملتها، مثل بچه ها، در آرزوی تحقق پیش بینی ها هستند. آنها باید قواعد را بدانند. ایالات متحده مثل والدین است. کشورهای دیگر برای هدایت در اجرای قواعد به آن نگاه می کنند

واشنگتن پست، 15 ژانویه 2019

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر