نظر خوانندگان

با رضا موافقم.... توضیح سایت: با تشکر از اظهار نظر شما. ا...
به "زنده باد سوسیالیسم" این که دست اندرکاران واقعه چه می...
سعید عطاپور عزیز، یا تو منظور من را متوجه نمیشوی یا من م...
رستمی عزیز، شما وقتی تفاوت کامنت با بیانیه را متوجه نیس...
زنده باد سوسیالیسم گرامی، حداقل در همین چند هفتۀ اخیرم...
به اکبر، یک پیشنهاد: من با منطق شما به ماجرا نگاه می کنم...
رفقای تدارک این اکبر را دست کم نگیرید. درسته شکسته نفسی ...
سعید عطاپور عزیز، کار درستی نیست که نیت خوانی میکنی. من ...
عطاپور عزیز، خدمتتان عارض شوم که اگر صحبتی دربارۀ مضمو...
دوست عزیز اکبر، ممنون بابت انتقادات و تدکرات شما. اما س...
امیر عزیز، دفاع بد از دشمنی بدتر است. آیا همه تیترهایی ک...
جناب عطاپور، بله سال‌هاست حرفتان را زده‌اید. بنابراین...
درست است که شکل انشایی نوشته غلیظ است ولی محتوی سیاسی ا...
دوست گرامی اکبر، ما سالهاست که در مورد سیاستهای روژاوا ...
دوستان! بیانیه دادن به معنای داستان‌سرایی نیست. در بیا...
دوست و یا شاید هم رفیق عزیز عبدی این که نوشتم پاسخ کوتاه...
آقای شفیقِ گرامی این نام را در کامنتِ دوم هم به کار برد...
دوست ناشناس عزیز، خیلی کوتاه به برخی از نکات کامنت شما ...
سلامِ مجدد عدمِ استفاده از نامِ واقعی یک ضرورت بود ولی ...
دوست ناشناس با سلام. قبل از هر چیز توصیه میکنم کامنتهای...

مقالات

کتاب

شنبه, 03 فروردين 1398 01:57

خرابکاری در شبکه برق: ترور دمکراتیک علیه مردم ونزوئلا

نوشتۀ: سعید عطاپور
Rate this item
(0 votes)

پس از بیش از دو دهه تحریم، کودتا و خرابکاری، سرمایه داری غرب اکنون به انتقام گیری از مردم ونزوئلا پرداخته است. آنها که به جای دفاع از مردم ونزوئلا در وصف "راه سوم" موعظه خوانی می کنند، همدست جنایات امپریالیستی اند.

7 مارس: پنج ساعت قبل از انفجارات، خرابکاری و خاموشی برق سراسری در ونزوئلا، مارک روبیو در یک تویت مردم ونزوئلا رابه خاطر عدم فرمانبری از کودتا با مضمون ذیل تهدید کرد: " مصیبتی بر سر مردم ونزوئلا فرود خواهد آمد، که قحطی و گرسنگی در مقابلش کاملا بی اهمیت هستند." پس از شکستهای مفتضحانۀ کودتاچیان و حامیان بین المللی اشان، افکار عمومی در انتظار قدم وحشیانۀ و بعدی کودتاچیان در ونزوئلا بود.

8 مارس: قطع برق در سراسر ونزوئلا بمدت پنج روز.

15 مارس: بعد ازپنج روز خاموشی سراسری در ونزوئلا، دولت و کارمندان و مسئولیت موفق به راه اندازی سیستم انتقال برق در سراسر کشور میشوند. در اولین موضع گیری مادورو در یک سخنرانی که در سراسر کشور پخش گردید، از سه بعد خرابکاری در سیستم برق ونزوئلا را افشا کرد. این خرابکاری در مجتمع آب تولیدی برق گوری، که 80 درصد برق مورد نیاز ونروئلا را تامین میکند بمدت پنج روز تمام کشور را بقصد ایجاد شورشهای مردمی، در تاریکی مطلق فروبرد. حداقل در شهر کاراکاس بیش از 20 بیمار قلبی در اثر از کار افتادن دستگاههای تنفس مصنوعی در نتیجۀ قطع برق جان خود را از دست دادند. این خرابکاری در سه بعد انجام گرفت. در ابتدا سیستمهای رایانه ای هدایت مرکزی سد آبی که وظیقۀ هدایت توربینها، لوله های خروجی آب و انتقال برق تولید شده را بعهده دارند، هک شده و از کار انداخته شدند. در مرحلۀ دوم دستگاه های پرتابل جنگال براه انداخته شدند، تا سیستمهای هدایت الکترونیکی که به رایانه ها وصل نبودند، دچار اختلال گردند و ارتباط مخابراتی بین گروه های تعمیراتی قطع گردد. در قدم سوم، پستهای انتقال و توزیع برق در اطراف سد و در سراسر کشور به آتش کشیده شده و یا بمب گذاری شدند.

دولت مادورو خواستار تشکیل یک کمیتۀ حقیقت یاب خارجی برای تعیین عوامل این خاموشی سراسری و گزارش دهی به افکار بین المللی در مورد این خرابکاری شد.

همزمان یک آتش سوزی عظیم در محوطۀ شرکت نفت دولتی پیدیوسا در شهر سان فلیکس در استان بولیوار، که در نتیجۀ انفجار مایعات شیمیائی و یک خط لولۀ انتقال نفت خام بوقوع پیوست، بیش از 80.000 لیتر مواد سوختی دچار حریق گردید.

11 مارس: کوبا در اولین موضع گیری یک کشور خارجی در مورد قطع برق در ونزوئلا از یک خرابکاری خارجی اسم میبرد. دولت مادورو از کشورهای چین، روسیه، کوبا و ایران که تجارب فراوان در دفع حملات سایبری دارند، درخواست کمک میکند. وزیر امور خارجۀ چین و دولت روسیه برای دفع این حملات خرابکارانه اعلام آمادگی میکنند. دولت ایران در این مورد سکوت کرده است. از دولت کوبا رسما خبری منتشر نگردیده است، اما به احتمال یقین کارشناسانی اعزام شده اند.

15 مارس: در یک اجلاس اضطراری دولت و نیروهای نظامی و مردمی، فراخوان سراسری برای دفاع از ساختار زیر بنائی جامعه و بخصوص سیستم برق و آبرسانی در سراسر کشور در مقابله با اقدامات خرابکارنۀ اعلام شد. در یک کنفرانس سراسری ویدیوئی با ارتش و نیروهای دفاع مردمی مادورو اذعان کرد، که ما  در چندین جبهه مورد حمله قرار گرفتیم. این حملات در مناطق زولیا، تاشیرا، مریدا و تروخیلو صورت گرفته اند. اما نیروهای مدافع ما ازعهدۀ این حملات بر آمده اند. 

16 مارس: ماریا ساخاروا سخنگوی رسمی وزارت امور خارجۀ روسیه در رابطه با انفجارات در سیستم برق رسانی ونزوئلا و قطع برق در سراسر کشور، از یک اقدام خرابکارانه که از راه دور عملی شده است، سخن گفت.  در جریان این خرابکاریها، تعداد بیشماری ترانسفورماتور و ایستگاه های انتقال و تقسیم برق در سراسر کشور به آتش کشیده شده اند.

18 مارس: دولت ونزوئلا از انفجارات و آتش سوزیهای جدیدی در ایستگاه های برق در منطقۀ زولیا گزارش میدهد.

18 مارس: مادورو در یک تویت از وزرای کابینۀ خود خواست، بخاطر ضرورت تغییرات بنیادی در ساختار دولتی، از پست های خود استعفا دهند.  

پس از بیش از دو دهه تحریم، کودتا و خرابکاری، سرمایه داری غرب اکنون به انتقام گیری از مردم ونزوئلا پرداخته است. آنها که به جای دفاع از مردم ونزوئلا در وصف "راه سوم" موعظه خوانی می کنند، همدست جنایات امپریالیستی اند. همچنان که پیش از این نیز در سوریه و دنباس همدست جانیان بودند.

تهیه و تنظیم: سعید عطاپور

https://amerika21.de/2019/03/223887/venezuela-stromnetz-angriffe-regierung

http://www.spiegel.de/politik/ausland/venezuela-nicolas-maduro-fordert-minister-zum-ruecktritt-auf-a-1258331.html

 

Read 443 times

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

کامنت شما

Posting comment as a guest.
0 Characters
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below. Not clear?

سیاست

یادداشتها

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
    حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
    همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین…

اعتصاب قدرتمند 180 میلیون کارگر در هندوستان

ملتها، مثل بچه ها، در آرزوی تحقق پیش بینی ها هستند. آنها باید قواعد را بدانند. ایالات متحده مثل والدین است. کشورهای دیگر برای هدایت در اجرای قواعد به آن نگاه می کنند

واشنگتن پست، 15 ژانویه 2019

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر