نظر خوانندگان

در تأیید وحید صمدی اولا" اگر حملۀ موشکی الکی بوده و با ه...
با سلام به رفقای عزیز تدارک کامنت آقا یا خانم sharifi دقیق...
رفیق عزیز علی، در تکمیل نکات طرح شده در پاسخ بهمن شفیق. ...
رفیق عزیز علی، با نظرتان درباره اعتراضات مربوط به سقوط ...
رفقا درباره‌ی اعتراضات این دو سه روزه در ایران نظرتان ...
امید، چرا اصرار دارید درباره عدم امکان جنگی حرف بزنید ...
وحید صمدی، شما در ابتدا آسمان و ریسمان را به هم می بافید...
محور سرخوش از مقاومت در برابر دست درازی های استکبار و ب...
امید، شما در تحلیل قبلی اتان رسما امکان رویارویی مستقی...
(رفیق/ رفقای مسئول سایت تدارک سلام و خسته نباشید. چندین ...
در جواب امید: عین الاسد/ / عجب تحلیلی! واقعا که کلی بهره ب...
به نظر من کشتن قاسم سلیمانی، نه آغاز جنگ بلکه نقطه ای بر...
لاما، از راهنمائی های گرانقدرتان متشکرم. هم کلی از تاری...
«حشد بنا بر تمام شواهد از توان آنچنان بسیج توده ای برخو...
سلام پاسخِ دولتِ آلمان برای تسکینِ خاطرِ افکارِ عمومی ...
آرمان گرامی، کلیت بحث شما در مورد مبارزه ضد استبدادی در...
با سلام و سپاس از پاسخ شما. علاقه زیادی به بحث و جدل در ب...
آرمان گرامی، چند نکته دررابطه با موضوعاتی که طرح کرده ا...
نویسندگان گرامی درست میگویید که که کمونیسم فرجام ضرور...
رفیق تقی سلام مخاطرات و سنگینی کار و تردیدهایی که دربا...

مقالات

کتاب

جمعه, 19 بهمن 1397 04:29

مرده باد "اقتصاد دستوری"، زنده باد بازار آزاد!

نوشتۀ: نوید پایور
Rate this item
(0 votes)

اگرچه علی جوادی خوشش نمی آید اما اقتصاد سوسیالیستی یک اقتصاد مبتنی بر برنامه ریزی است و "دستوری" بودن هم بخشی از هر برنامه ریزی است. ابزار اعمال آن هم دیکتاتوری پرولتاریا است که توسط شوراهای مسلح کارگری باید برضد بازار آزاد و با در هم شکستن مقاومت مدافعان آن از قبیل علی جوادی اعمال شود

تحولات اخیر در ونزوئلا و سیر حوادثی که با برنامه ریزی غرب به رهبری آمریکا برای برانداختن دولت چاویستی ونزوئلا طراحی شده است، از جمله اخلال و از بین بردن روند اصلاحات اجتماعی ای را دنبال می کند که بر خلاف سیاست های ریاضت کشی صندوق بین الملل پول بنفع اقشار پائین جامعه توسط چاوز به اجرا در آمده اند. به دلیل همین سایه روشن هایی از سوسیالیسم عدالت خواهانه که چاویسم با خود حمل می کند و تبلیغات ضد سوسیالیستی بورژوازی غربی در تهاجم به دولت ونزوئلا، تحولات این کشور علاوه بر اهمیت سیاسی و جهانی از اهمیت ویژه ای نیز برخوردار شده است که آن را به یکی از مهم ترین تحولات جهانی تبدیل کرده است. اگر در سوریه چپ به بهانه ماهیت رژیم اسد بی پرده (هر چند که خانواده اسد در مقایسه با جنایات جنگی تک تک روسا ی جمهوری آمریکا به مراتب روسفید تر است) به استقبال ناتوی رهایی بخش رفت و در عین حال لفاظی سوسیالیستی خود را حفظ نمود، در ونزوئلا درست به خاطر همان رفرم ها، چپ وادار شد نقاب از چهره ریاکارش بردارد و با تکرار اراجیف ترامپ – پمپئو در خیابان های کاراکاس در مقابل ساکنین گتو های کاراکاس سنگر بگیرد.

خانوادۀ کمونیسم کارگری در این زمینه نیز پرونده درخشانی به دست داد. در مصاحبه ای که رادیو پیام کانادا در مورد برسی وقایع ونزوئلا با سه نفر از جمله علی جوادی از مدافعان نظریات منصورحکمت، عضو کمیته مرکزی جریان متعلق به حمید تقوایی و ملیجک میزگردهای شهرام همایون انجام داد، ایشان در جواب این سوال که چرا وضعیت ونزوئلا به این جا کشیده شده اظهار می دارد: "بن بست اقتصادی بورکراسی دولتی اقتصاد دستوری ملی شدن به اصطلاح یا دولتی شدن صنایع قیمت های کنترل شده دریک کشوری که بخش اعظم سرمایه در دست دولت هست و اقتصاد دستوری و دیکتا.و.ا..به اصطلاح دولتی را داره دنبال می کنه به وضعیتی منجر شده که تورم در اون جامعه بقول این ها اگه حالا یک ذره اش هم درست باشه هر 19 روزیک بار قیمت ها دوبرابر میشه." ( 1)

آقای جوادی نیازی به بررسی دقیق تر این که مشکلات اقتصادی ونزوئلا تا چه حد مشکلاتی ناشی از سیاستگذاری غلط و یا ناشی از مسائل ساختاری است و تا چه حد ناشی از تحریمها و جنگ اقتصادی دولت آمریکا و سایر دول غربی نمی بیند. او این مشکلات را صاف و ساده ناشی از "اقتصاد دستوری" می داند. او حتی نمیگوید سیاستگذاری غلط یا فساد در دستگاه بوروکراسی بلکه میگوید "اقتصاد دستوری". دیکتاتوری هم بقیه ماجراست. اما او مثل این که متوجه شده باشد که با گفتن دیکتاتوری کنار آن "قتصاد دستوری" دیگر حتی در ظاهر هم فرقی با مایک پنس ندارد، وسط حرف توقف می کند و حرفش را میخورد و میگوید " اقتصاد دستوری و دیکتا و ا..به اصطلاح دولتی".

عبارت "اقتصاد دستوری" را آقای جوادی از خودش اختراع نکرده است. این عبارتی است رایج در جهان سیاست. عبارت "اقتصاد دستوری" در کنار "دیکتاتوری" شعار جنگ سرمایه داری برعلیه اقتصاد برنامه ریزی شده و در دفاع از بازار آزاد است. این را حتی در ویکی پدیا هم می توان خواند:

"  اقتصاد دستوری در برابر اقتصاد آزاد تعریف می‌شود و به نظام اقتصادی گفته می‌شود که طبق دستور یک سازمان یا یک نهاد غیر خصوصی شکل گرفته باشد." (ویکی پدیا فارسی)

"[اقتصاد] نظامی که در آن دولت نقش بازار را ایفا می‌کند و درمورد نوع و مقدار کالاها و خدماتی که باید تولید و عرضه شود تصمیم‌گیری می‌کند. «اقتصاد دستوری»" (ویکی واژه)

ویکی پدیای انگلیسی را هم که نگاه کنید همین تعریف را می بینید. در زبانهای دیگر هم باید همین باشد. علی جوادی بخوبی اینها را میداند. او میداند که "اقتصاد دستوری" اسم رمز برای دفاع ارز بازار آزاد است. او از ونزوئلا تحلیل نمیکند، مشغول دفاع از بازار آزاد است.

اگرچه علی جوادی خوشش نمی آید اما اقتصاد سوسیالیستی یک اقتصاد مبتنی بر برنامه ریزی است و "دستوری" بودن هم بخشی از هر برنامه ریزی است. ابزار اعمال آن هم دیکتاتوری پرولتاریا است که توسط شوراهای مسلح کارگری باید برضد بازار آزاد و با در هم شکستن مقاومت مدافعان آن از قبیل علی جوادی اعمال شود. متأسفانه اساس اشکال اقتصاد بولیواری هم ریشه در نبود این ابزار اعمال اراده بوده است و نه وجود آن. اگر بتوان به چاویسم در این زمینه ایراد گرفت آن ایراد این است که به اندازه کافی دستوری نبوده است و بیشتر به مزخرفاتی از قبیل "آزادی بدون قید وشرط" یا " حکومت انسانی"! پایبند بوده است.

این اما تمام هنر علی جوادی نیست. حالا که او "اقتصاد دستوری" و "دیکتاتوری" را علت مصائب ونزوئلا معرفی کرده است، گام بعدی را هم بر می دارد و اصولا منکر وقوع کودتائی در آنجا می شود. او معتقد نیست که این نمایشنامه به اکران رفته توسط پمپئو – بولتون  یک کودتا است!: " ببینید بنظرمن اطلاق کودتا به تحولاتی که در ونزوئلا داره صورت میگیره تصویر نادرستی ازیک پدیده چند وجهی پیچیده و باصطلاح عمیق شاید توی اون جامعه هستش کودتا یا کسانی که تصویر کودتا را می دهند خودشون را به این تحلیل بسنده می کنند که ساده انگارانه بتونند بگند در مقابل وضعیت وجود اقدام نظامی غیر مشروعی صورت گرفته نتیجتا چه بخواند چه نحواند باید بگند که کودتا محکوم است کودتا توسط نیروی خارجی که در این جا مشخصا آمریکا هستش صورت گرفته و درمقابل اش جبهه بندی بکنند."

به زبان آدمیزاد، علی جوادی هم مثل رفقای "اتحادیه آزاد کارگران ایران" معتقد است که "مردم معترض به گرسنگی در اعتراض به دیکتاتوری مادورو به خیابان آمده اند". اما او حقه باز تر و شیاد تر از آن رفقا است و همه اینها را در لفافه "چند وجهی پیچیده" می پیچد تا شنونده را هم چنان بپیچاند که هم بفهمد آقای جوادی چه میگوید و هم دانش او را تحسین کند که چقدر عالمانه برای صاحبان سرمایه خوش رقصی می کند.

روشن است که احتمال یک چنین سناریویی برای ایران توسط پمپئو – بولتون مد نظر آقای جوادی است و باید از هم اکنون آماده جبهه نگرفتن در مقایل اقدام نظامی "غیر مشروع" آمریکا فرمول قابل توجیهی سرهم کرد. جوادی رندانه فرمان اتفاقات ونزوئلا را با فرمول بندی چپ بطرف دفاع و حقانیت کودتای آمریکایی ترامپ می چرخاند. او در ونزوئلا دارد آش آینده ایران را می پزد. او سالهاست بدنبال اجرای سیاست سناریوی سفید منصورحکمت در مدیای مرتجعین سلطنت طلب لس آنجلسی به نرد سیاست مشغول است. "آزادی بدون قید شرط " و"حکومت انسانی" پاپیونی است که با آن استاد دانشگاه UCLA وقتی وارد شوی شهرام همایون میشود قند در دل ناسیونالیست هایی که پاسپورت ایرانی شان بی اعتبار شده است آب می کند. سالهاست که سیاست برای او مثل لیبرالها سیاه سفید نیست خاکستری است. "جناب دکتر جوادی" با لبخندهای ملیحش جزو دکوراسیون ثابت استودیوهای آنهاست. او پیشگامی بود که راه را برای سایر اعضای محترم خانواده مقدس نیز باز کرد. وجود ملیجکی مثل جوادی برای گرم کردن مجلس مرتجعینی که در انتظار نوبت سلاخی کردن کارگران ایران روز شماری می کنند لازمه تکمیل شوی دمکراتیک آنهاست.

واقعیت این است که او و هم فکرانش بدنبال سیاست های رژیم چنج غرب از هر سیاستی که توسط غرب برای تضعیف و تعویض رژیم میدانی میشود حمایت می کنند بعد از لیبی و سوریه اکنون نوبت ونزوئلا است. اگر مجاهدین و سلطنت طلبان به همراه صدای آمریکا و اینترنشنال مبلغین دست راستی پیشبرنده سیا ست های ارتجاع غربی اند حزب حمید تقوایی به همراه چپی که به هربهانه ای هواداری از کودتای آمریکایی در ونزوئلا می کند مبلغین دست چپی ارتجاع غرب اند. کنتراهای دست چپی.

نوید پایور

18 بهمن 97

7 فوریه 2019

 

 https://www.youtube.com/watch?v=iCVONrIaJ1A&t=1054s

Read 727 times

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

کامنت شما

Posting comment as a guest.
0 Characters
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below. Not clear?

سیاست

یادداشتها

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
    حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
    همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین…

اعتصاب قدرتمند 180 میلیون کارگر در هندوستان

ملتها، مثل بچه ها، در آرزوی تحقق پیش بینی ها هستند. آنها باید قواعد را بدانند. ایالات متحده مثل والدین است. کشورهای دیگر برای هدایت در اجرای قواعد به آن نگاه می کنند

واشنگتن پست، 15 ژانویه 2019

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر