بر تپه های منچوری: پاریس طغیانگر، پاریس پر امید، پاریس شادمان

 
 

 

نظر خوانندگان

رفیق سعید عزیز بخاطر زحمت ارزنده‌ای که کشیده‌اید و ای...
با سلام با تشکر از سایت تدارک که سوای اخبار روزمره، خوا...
با سلام به شما جناب خانم ویا آقای کوژین حرف مشخص نسبت به...
سلام رفیق امین خ فرشگرد نام یک گروه لیبرال _ سلطنت طلب ه...
رفیق امین با سلام در مورد سؤال اولتان: پروژه نرمالیزاسی...
سلام علی آقا الان مثلا چی گفتی تو این کامنتت. مثلا خیلی ...
با عرض سلام و درود خدمت جناب وحید صمدی ، بسیار درست به ع...
ضمن تشکر و قدردانی...چند سوال: 1-«در انتهای دوران احمدی ن...
سلام . من متوجه منظور و مفهوم آوردن این نوشته ها و پارود...
در رابطه با کامنتی که به نام علی درج شده است. ذکر چند نکت...
رفيق وحيد عزيز با سلام هنوز با عنوان رفيق و عزيز از شما ...
در مقابل سکوت ارتجاع سرمایه داری ورسانه های مزدورش جای ...
با سلام مجید حالا تو چرا فکر میکنی که فقط تویی که صفحات ...

یادداشتها

از پس لرزه های کرکوک

بین دو مصاحبه 9 روز فاصله است. 9 روزی که پید را تکان داد. در میانۀ این 9 روز بود که مهم ترین دستاورد کردی منطقۀ خاورمیانه با زلزلۀ کرکوک دود شد و به هوا رفت

شاهوز حسن رهبر جدید حزب اتحاد دمکراتیک کردستان سوریه (پید) است. او در انتخابات روز 27 سپتامبر کنگره این حزب به همراهی عایشه حسو به سبک رهبری سهمیه بندی احزاب سبز اروپائی به عنوان دبیر کل این حزب انتخاب شد. دور روز پس از برگزاری رفراندوم در کردستان عراق.

وی در مصاحبه ای اختصاصی با کردستان 24 در روز 12 اکتبر، چهار روز پیش از ورود نیروهای عراقی به کرکوک و هزیمت پیشمرگه ها، از جمله چنین اظهار داشت:

«"ما مخالف تهدیدات قدرتهای منطقه ای، شامل ترکیه، ایران و رژیم سوریه بر علیه ارادۀ مردم کرد هستیم". او اضافه کرد که این همسایگان یک قرن است که روحیه ای شووینیستی نسبت به کردها نشان می دهند: "روحیۀ شووینیستی آنان آنها را نسبت به مطالبات کردهادر خاورمیانه بویژه در روژآوا و باشور [کردستان عراق/جنوب کردستان] خشمگین می کند. تهدیدها و جنگها چیزی را حل نمی کنند بلکه ما باید به گفتگو روی بیاوریم به خصوص این که ما در شرایط دشواری در مبارزه با تروریسم قرار داریم".

او دولت اقلیم کردستان [عراق] را به همکاری با روژآوا برای حفاظت از دستاوردهای کردی در هر دو کشور فرا خواند" "به مثابۀ دو منطقۀ کردی در شمال عراق و شمال سوریه ما باید برای حفظ این دستاوردها با یدکدیگر همکاری کنیم".

وی در پاسخ به پرسشی درباره میانجیگری روسیه برای مذاکرات بین ی پ گ و رژیم سوریه اظهار داشت" "ما همواره برای هر گونه مذاکره مؤثری که به مسألۀ کردی در سوریه بپردازد باز بوده ایم".»

مصاحبه به موضوعات دیگر نیز می پردازد. اما همین دو محور به اندازه کافی نشان دهندۀ واکنش پید به تحولات هستند. نخست این که شاهوز حسن دفاع از دستاوردهای کردها در عراق و سوریه را امر مشترک روژآوا و دولت اقلیم کردستان می داند. همۀ درگیری های گذشته بین پیشمرگه های روژ وابسته به همان دولت اقلیم کردستان عراق و پیشمرگه های یپگ فراموش شده اند. امر مشترک مبارزه برای دستاوردهای کردی در دو کشور عراق و سوریه است که اهمیت دارد و کسی نیست که نداند که در روز 12 اکتبر سال 2017 در رأس این دستاوردها همان همه پرسی استقلال کردستان عراق قرار دارد. روژآوا در 12 اکتبر خود را به دفاع از این دستاوردها متعهد می داند.

محور دوم در رابطه با موضوع میانجیگری روسیه است. بیان شاهوز حسن یک بیان دیپلماتیک است. او هیچ اشاره ای به نقش روسیه در تحولات نمی کند. در مقابل بر این تأکید می کند که پید برای گفتگوی مؤثری که مربوط به کردستان باشد آماده است. ترجمۀ سادۀ عبارات وی این است که اگر روسیه بخواهد به ما امتیاز بدهد معلوم است که قبول می کنیم. همین و بس. اینجا روزآوا در موضع قدرت است. از هر دو سو. چه در رابطه با دولتهای سوریه و عراق و چه در رابطه با روسیه. او حتی هنگام نام بردن از سوریه از آن به عنوان "رژیم سوریه" یاد می کند. در زبان سیاست البته این معنا دارد.

زمان جلو می رود. 21 اکتبر سال 2107 همان شاهوز حسن باز هم مصاحبه می کند. این بار با اسپوتنیک ترکیه. او این بار اعلام می کند:

«"ما برای گفتگو با دولت مرکزی باز هستیم. ما خواهان تجزیه سوریه نیستیم، طرحهایی برای جدا شدن از سوریه نمی ریزیم و نمی خواهیم یک کردستان مستقل بنا کنیم. چنین شایعاتی واقعیت ندارند". دبیر کل پید علاوه بر این اظهار داشت که اعلام دولت سوریه برای آمادگی مذاکره درباره موضوع "دیر صورت گرفته است".

حسن در رابطه با روسیه اظهار داشت: "ما فکر میکنیم که موضع روسیه مبنی بر این که هر گونه مذاکره ای چه در ژنو و یا هر روند مذاکرۀ دیگری بدون دعوت از کردها مؤثر نخواهد بود بسیار مهم است. این می تواند در ادارۀ بحران و یافتن راه حل دمکراتیک، صلح آمیز و سیاسی بسیار مؤثر باشد".

وی در رابطه با هماهنگی و همکاری با ایالات متحدۀ آمریکا اظهار داشت که دیدارهای منظمی بین نمایندگان آمریکا و افسران نیروهای دمکراتیک سوریه انجام می گیرد اما سطح همکاری بین دو طرف با سطحی که مورد انتظار کردهاست بسیار فاصله دارد.»

نخست این که آیا موضوع تحولات کردستان عراق در مصاحبه بوده و منتشر نشده یا خود شاهوز حسن اصولا وارد آن نشده است، معلوم نیست. هر چه باشد این نخستین چیزی است که در مصاحبۀ 21 اکتبر به چشم می خورد. اینجا دیگر صحبتی از همکاری بین دولت اقلیم کردستان عراق و روژآوا برای دفاع از دستاوردهای مشترک کردی در دو کشور نیست.

دوم این که "رژیم سوریه" تبدیل شده است به "دولت مرکزی". از شووینیسم همسایگان هم خبری نیست.

و سوم و شاید مهم تر این که این بار هنگام صحبت از روسیه فقط به این اکتفا نمی شود که البته ما استقبال می کنیم. برعکس، شاهوز حسن لازم می داند بر این تأکید کند که موضع روسیه می تواند بسیار اثرگذار باشد. وی البته هنوز نمی تواند به طور کامل چشم اندازهای عربستانی و اروپائی را کنار بگذارد و از مذاکرات ژنو صحبت می کند و از اصلی ترین مذاکرات که در آستانه در جریان است به عنوان "روندهای دیگر مذاکره" یاد می کند. اما همین اندازه هم نشان می دهد که پید جهت وزش باد را تشخیص داده است. این را به ویژه عبارت بعدی وی در رابطه با همکاری با آمریکا و اعلام نارضایتی وی از سطح همکاری ها نشان می دهد.

بین دو مصاحبه 9 روز فاصله است. 9 روزی که پید را تکان داد. در میانۀ این 9 روز بود که مهم ترین دستاورد کردی منطقۀ خاورمیانه با زلزلۀ کرکوک دود شد و به هوا رفت. پید در قامیشلو پس لرزه های آن را احساس کرد. این هنوز تا آن حد نرسیده است که پید را از صرافت واگذاری ادارۀ رقه به عربستان منصرف کند. بارها گفته ایم که درایت سیاسی کردایتی در حد بلاهت است. مشکل روژآوا سطح روابط با آمریکا نیست، سطح درایت سیاسی آنان است که با تمام عبارت پردازیهای آنارکو کاپیتالیستی از سطح درک قبیله ای فراتر نمی رود. حتی پس از زلزلۀ کرکوک نیز روژآوا هنوز نفهمیده است که با باز کردن پای عربستان به شرق سوریه فقط زمینه های فلاکت بعدی خود را تدارک می بیند.

29 مهر 96

21 اکتبر 2017

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

کامنت شما

Posting comment as a guest.
0 Characters
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below. Not clear?

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
    حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
    همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین…

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر