نظر خوانندگان

به حمید مسئله ای که در این جا مد نظر است چگونگی به بن بست...
عجب رفیق های بی وفا و بی فرهنگی! ابتذال پست مدرنیستی مثل...
رفیق سعید عزیز بخاطر زحمت ارزنده‌ای که کشیده‌اید و ای...
با سلام با تشکر از سایت تدارک که سوای اخبار روزمره، خوا...
با سلام به شما جناب خانم ویا آقای کوژین حرف مشخص نسبت به...
سلام رفیق امین خ فرشگرد نام یک گروه لیبرال _ سلطنت طلب ه...
رفیق امین با سلام در مورد سؤال اولتان: پروژه نرمالیزاسی...
سلام علی آقا الان مثلا چی گفتی تو این کامنتت. مثلا خیلی ...
با عرض سلام و درود خدمت جناب وحید صمدی ، بسیار درست به ع...
ضمن تشکر و قدردانی...چند سوال: 1-«در انتهای دوران احمدی ن...

یادداشتها

تیرانداز لاس وگاس، بورس باز نیویورک: کدام دیوانه ترند؟

خیل روانشناسان و روانکاوان سراغ پروندۀ استیو پدوک خواهند رفت. اما چه چیز گویا تر از سودآوری شرکتهای مزبور در نتیجۀ این جنایت وضعیت بیمار جامعۀ آمریکا را به نمایش می گذارد؟ بیماری پدوک انعکاس روان پریشان جامعه ای بیمار است. جامعه ای که سعادت بخشی از آن به قیمت نکبت بخش بزرگتری از آن به دست می آید.

استیو پدوک، تیرانداز سالخورده آمریکائی از طبقۀ 32 هتلی در لاس وگاس به سوی انبوه شرکت کنندگان در کنسرتی از کانتری موزیک آتش گشود و بیش از 59 نفر را به قتل رسانده و بیش از 500 نفر را مجروح کرد. تعداد مقتولین واقعه بیش از این نیز خواهد بود. حال بیش از صد نفر از مجروحین وخیم گزارش شده است.

داعش ادعا کرده است که پدوک مدتی قبل به اسلام گرویده بود و عملیات او را به حساب خود نوشته است. پلیس این ادعا را تأئید نکرده و گفته است که او به تنهائی عمل کرده است. بازنشسته 64 ساله ای که در شهری کوچک زندگی آرامی را می گذرانده و گهگاه سری به لاس وگاس میزد و قماری می کرد اکنون دست به چنین جنایتی زده است.

انگیزۀ پدوک هر چه بوده باشد در یک چیز تغییری به وجود نمی آید. کسی که چنین ظرفیتی از قساوت و بیرحمی را از خود نشان می دهد، نمی تواند روان پریش نبوده باشد. انسانی با روان متعادل نمی تواند عامل چنین فاجعه ای باشد. حتی اگر پدوک بر مبنای محاسباتی عقلی بر اساس داده هائی ایدئولوژیک و در کمال آرامش نیز دست به این عمل زده باشد، باز هم نمی توان تردیدی در روان بیمار او داشت. مسأله در روانی بودن یا نبودن وی نیست و در روزهای آینده نیز مباحثه بر سر این نخواهد بود. بر سر آن خواهد بود که دلایل این روان پریشی را باید در چه جست. و قطعا علمایی از علم روانشناسی با تزهای مختلف به موضوع پاسخ خواهند داد و بین مثلا طرفداران یونگ و پیروان فروید هم مجادلاتی در خواهد گرفت. اما در یک چیز شکی نباید داشت: ذره بین ها تمام دوران کودکی و مناسبات زناشوئی و خلاصه کلیه زوایای زندگی پدوک را برای دریافت علل روان پریشی اش آگراندیسمان خواهند کرد.

صحنه را عوض کنیم. از لاس وگاس به نیویورک.

پس از عملیات تیراندازی "موفقیت آمیز" استیو پدوک سهام شرکتهای ساخت اسلحه در بورس جهشی صعودی داشت. در همان روز اول، یعنی بلافاصله پس از عملیات، سهام AOBC متعلق به کمپانی اسمیت و ویسن 3% افزایش داشت. در بعد از ظهر آن روز حجم سهام معامله شده این شرکت از رقم 3.7 میلیون تجاوز نمود که در مقام مقایسه از متوسط حجم روزانه تمام سی روز قبل از آن که معادل 2.1 میلیون سهام بود به مراتب بیشتر است.

سهام RGR متعلق به شرکت استورم، راجر و شرکا 2.7% افزایش داشت و سهام VSTO متعلق به ویستا آوتدور 1.8% رشد نمود. در روز دوم پس از واقعه، یعنی هنگام نگارش یادداشت حاضر، سهام سه شرکت مزبور به ترتیب 3.11% ، 3.27% و 0.38% افزایش نشان می دهد.

جزئیات این که چرا سهام این سه شرکت افزایش نشان می دهد لااقل بر من روشن نیست. نمی دانم که آیا فقط این سه شرکت بزرگترین تولید کنندگان سلاحهای اتوماتیک و نیمه اتو ماتیک در آمریکا هستند یا شرکتهای دیگر از قبیل کلت و رمینگتون و ساویج هم این سلاحها را تولید می کنند اما سهامشان این رشد را نداشته است. نفس این که سهام چنین شرکتهایی در اثر وقوع چنین جنایتی جهش صعودی می یابد البته به اندازه کافی گویا است. اما آن جزئیات می تواند حتی حقایقی تلخ تر را نیز آشکار کند. کریس بتل، یک کهنه سرباز آمریکائی که در عراق جنگیده است، هنگام وقوع جنایت در همان هتل و دو طبقه زیر اتاق استیو پدوک به سر می برد. او بود که پس از تلاشهائی نومیدانه بالاخره موفق شد پلیس را از محل تیراندازی مطلع سازد. او از این سخن می گوید که در تمام مدت تیراندازی صدای تعویض خشابها و تغییر اسلحۀ مورد استفاده را می شنیده است و از صدای تیراندازی تشخیص می داده که گلوله ها با کالیبرهای مختلف شلیک می شوند. و اینجاست که آن جزئیات مورد اشاره مهم می شوند. اگر پدوک حقیقتا با اسلحۀ متعلق به آن سه شرکت مزبور شلیک کرده باشد، آنگاه روشن می شود که افزایش قیمت سهام آن شرکتها فقط افزایشی عمومی در سهام شرکتهای اسلحه سازی نبوده است، بلکه افزایشی بوده است به طور مشخص و مربوط به کارآئی سلاح تولید شده توسط همان شرکتهای مزبور. و اگر چنین باشد آیا تردیدی در این هست که سهامداران کلت و رمینگتون اکنون در حسرت این فرصت از دست رفته هستند و به پدوک لعنت می فرستند که چرا از اسلحه ساخت کارخانجات آنان استفاده نکرده است.

خیل روانشناسان و روانکاوان سراغ پروندۀ استیو پدوک خواهند رفت. اما چه چیز گویا تر از سودآوری شرکتهای مزبور در نتیجۀ این جنایت وضعیت بیمار جامعۀ آمریکا را به نمایش می گذارد؟ بیماری پدوک انعکاس روان پریشان جامعه ای بیمار است. جامعه ای که سعادت بخشی از آن به قیمت نکبت بخش بزرگتری از آن به دست می آید. مادام که این در عرصۀ بین المللی واقع می شد، مادام که سهام شرکتهای تولید هواپیما و کروز و توپ و تانک با ویرانی این یا آن کشور و تصاویر سینمائی سی ان ان رشد می کرد، عوارض این بیماری روشن نمی شد. اکنون بیماری رشد کرده است و خود جامعه آمریکا را هم در برگرفته است.در روز وقوع واقعه و همراه با رشد سهام شرکتهای تولید اسلحه، سهام کازینوها سقوط کرد و بیش از 5% کاهش داشت. دوران رؤیای آمریکائی به پایان می رسد. جراحی های بزرگی در راه است.

11 مهر 96

3 اکتبر 2017

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

کامنت شما

Posting comment as a guest.
0 Characters
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below. Not clear?

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
    حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
    همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین…

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر