نظر خوانندگان

با رضا موافقم.... توضیح سایت: با تشکر از اظهار نظر شما. ا...
به "زنده باد سوسیالیسم" این که دست اندرکاران واقعه چه می...
سعید عطاپور عزیز، یا تو منظور من را متوجه نمیشوی یا من م...
رستمی عزیز، شما وقتی تفاوت کامنت با بیانیه را متوجه نیس...
زنده باد سوسیالیسم گرامی، حداقل در همین چند هفتۀ اخیرم...
به اکبر، یک پیشنهاد: من با منطق شما به ماجرا نگاه می کنم...
رفقای تدارک این اکبر را دست کم نگیرید. درسته شکسته نفسی ...
سعید عطاپور عزیز، کار درستی نیست که نیت خوانی میکنی. من ...
عطاپور عزیز، خدمتتان عارض شوم که اگر صحبتی دربارۀ مضمو...
دوست عزیز اکبر، ممنون بابت انتقادات و تدکرات شما. اما س...
امیر عزیز، دفاع بد از دشمنی بدتر است. آیا همه تیترهایی ک...
جناب عطاپور، بله سال‌هاست حرفتان را زده‌اید. بنابراین...
درست است که شکل انشایی نوشته غلیظ است ولی محتوی سیاسی ا...
دوست گرامی اکبر، ما سالهاست که در مورد سیاستهای روژاوا ...
دوستان! بیانیه دادن به معنای داستان‌سرایی نیست. در بیا...
دوست و یا شاید هم رفیق عزیز عبدی این که نوشتم پاسخ کوتاه...
آقای شفیقِ گرامی این نام را در کامنتِ دوم هم به کار برد...
دوست ناشناس عزیز، خیلی کوتاه به برخی از نکات کامنت شما ...
سلامِ مجدد عدمِ استفاده از نامِ واقعی یک ضرورت بود ولی ...
دوست ناشناس با سلام. قبل از هر چیز توصیه میکنم کامنتهای...

مقالات

کتاب

یکشنبه, 27 مهر 1393 14:37

کوبانی، سوسیالیسم رهائیبخش چپ و مذاکرات محرمانه دیرینه با آمریکا

نوشتۀ: بهمن شفیق
Rate this item
(0 votes)

"پید و آمریکا از دو سال پیش گفتگوهایشان را آغاز کرده اند. اما برای نرنجاندن ترکیه، واشنگتن ترجیح داد که گفتگوها زیر رادار [یعنی پنهانی] بمانند". بینگو. دم خروس پروژۀ رهائیبش چپ، مأوای چپ بیخانمان شده، منشأ امید آینده، الگوی چپ برای قرن جدید از زیر قبا بیرون زد. زنده باد سوسیالیسم آمریکائی.

 

اظهارات امروز نواف خلیل، سخنگوی حزب اتحاد دمکراتیک کردستان سوریه (PYDاز این پس "پید") در مصاحبه با روزنامه عربی زبان الشرق الاوسط، و به نقل از خبرگزاری انگلیسی زبان کردی روداو rudaw، صحت تحلیل ما از جهتگیری خطرناک پروژۀ روژآوا به رهبری این حزب را کاملا تأئید می کند. در حالی که نخستین اخبار مبنی بر تماس مستقیم آمریکا با رهبری پید در دو سه روز اخیر نخستین چپهای ضد امپریالیست را در حمایت بی شائبه اشان از نبرد قهرمانانه کوبانی به تردید انداخته و شعرائی از آنان را وادار نموده است که اکنون در باب "نگرانی کوبانی" نیز شعر بسرایند، اظهارات خلیل به روشنی نشان میدهد که مسیر حرکت روژآوا در دو سال اخیر از تشکیل مناطق خودگردان تا رسیدن به نقطۀ محاصرۀ کوبانی، مسیری کاملا حساب شده بود که در مرکز محاسبات آن هم جلب حمایت غرب قرار داشت. در این مسیر کوبانی می توانست و در صورت لزوم باید قربانی نیز می شد.

نواف خلیل نخست به دیداری در هفتۀ گذشته در پاریس اشاره می کند و اطهار میدارد که موضوع این دیدار "تسلیح کردهای سوریه" بود. دیدار پاریس سپس در روز پنج شنبه در دوهوک، در منطقۀ خودمختار کردستان عراق نیز ادامه یافته است. او اضافه نمود که در دیدار دوهوک بین یک هیأت آمریکائی و رهبران پید موضوع حمایت غرب و کشورهای عرب از جنگجویان ی پ گ مورد گفتگو قرار گرفته است: "آنها درباره ارسال حمایتهای نظامی به کردهای کوبانی گفتگو کردند".

اما نکته اصلی در اظهارات خلیل هیچکدام از اینها نبود. آنچه او در ادامه اظهار داشت، عمق و ابعاد ماجرا را روشن تر می کند و فهم و درک جهتگیریها و سیاستهای پید در دو سال گذشته را ساده می کند. جهتگیری ها و سیاستهائی که ما در فرصت دیگری به طور مفصل تر بدان خواهیم پرداخت. خلیل اظهار داشت که :"پید و آمریکا از دو سال پیش گفتگوهایشان را آغاز کرده اند. اما برای نرنجاندن ترکیه، واشنگتن ترجیح داد که گفتگوها زیر رادار [یعنی پنهانی] بمانند". بینگو. دم خروس پروژۀ رهائیبش چپ، مأوای چپ بیخانمان شده، منشأ امید آینده، الگوی چپ برای قرن جدید از زیر قبا بیرون زد. زنده باد سوسیالیسم آمریکائی.

در همین حال مذاکرات گسترده بین پید و مقامات دولت خودمختار کردستان عراق ادامه دارد و صالح مسلم رئیس پید در هفتۀ گذشته در دیداری با مسعود بارزانی، درباره جزئیات وقایع در روژآوا و نبرد کوبانی به گفتگو پرداخت.

همچنین پارلمان منطقۀ خودگردان کردستان عراق درقطعنامه ای دولت این منطقه را به حمایت از روژآوا موظف نموده و از هر گونه اقدامی که به وحدت بین این دو منطقه آسیب بزند هشدار داده بود.

از سوی دیگر ابراهیم بیرو، دبیر کل پید به خبرگزاری روداو اظهار داشت که هفتۀ گذشته دیداری بین گروه او و سایر گروههای کردی با سفیر آمریکا در آنکارا پیرامون ظرفیتهای حمایت بین المللی از روژآوا صورت گرفته است. او اظهار داشت: "آمریکائی ها مایلند که اپوزیسیون سوریه را گرد هم جمع کنند. اما آنها می دانند که کردستان سوریه متفاوت است. آنها گفته اند که برای جلب کمک، لازم است که کردها با یکدیگر همکاری کنند". به بیان دیگر یعنی این که کمک به روژآوا به شرطی صورت خواهد گرفت که وارد همکاری با دولت دست نشانده مسعود بارزانی شود.

خبرگزاری روداو گزارش می دهد که گفتگوها در وسیع ترین سطح در دوهوک ادامه دارند.

اکنون چهارچوبهای تحولات خطرناک آینده بیشتر روشن می شوند. امری که ما در فرصت دیگری بدان خواهیم پرداخت و جزئیات بیشتری از سیاست و استراتژی پید در دوسال گذشته را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

تأکید بر یک نکته اما همینجا لازم است. در چند هفته اخیر فریاد انساندوستی چپ گوش فلک را کرد کرده بود. نه فقط چپ، بلکه اصلی ترین رسانه های غربی نیز در هفته های اخیر با حماسی ترین ادبیات از "ننگ غرب" (اشپیگل) در کوتاهی از حمایت از کوبانی و در خطر "فاجعۀ انسانی" قلمفرسائی کرده بودند. مادام که کارگران نیاموزند که پشت پردۀ فریادهای انساندوستانه سیاستهای مشخص طبقاتی عمل می کنند، فریب خواهند خورد. حتی برای لحظه ای نباید فراموش کرد که متجاوزانه ترین دکترین نظامی ده سال اخیر عنوانی جز "دخالت انساندوستانه" نداشت.

 

بهمن شفیق

27 مهر 93

19 اکتبر 2014

 

http://rudaw.net/english/middleeast/syria/19102014

Read 3658 times

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

کامنت شما

Posting comment as a guest.
0 Characters
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below. Not clear?

سیاست

یادداشتها

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
    حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
    همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین…

اعتصاب قدرتمند 180 میلیون کارگر در هندوستان

ملتها، مثل بچه ها، در آرزوی تحقق پیش بینی ها هستند. آنها باید قواعد را بدانند. ایالات متحده مثل والدین است. کشورهای دیگر برای هدایت در اجرای قواعد به آن نگاه می کنند

واشنگتن پست، 15 ژانویه 2019

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر