نظر خوانندگان

با رضا موافقم.... توضیح سایت: با تشکر از اظهار نظر شما. ا...
به "زنده باد سوسیالیسم" این که دست اندرکاران واقعه چه می...
سعید عطاپور عزیز، یا تو منظور من را متوجه نمیشوی یا من م...
رستمی عزیز، شما وقتی تفاوت کامنت با بیانیه را متوجه نیس...
زنده باد سوسیالیسم گرامی، حداقل در همین چند هفتۀ اخیرم...
به اکبر، یک پیشنهاد: من با منطق شما به ماجرا نگاه می کنم...
رفقای تدارک این اکبر را دست کم نگیرید. درسته شکسته نفسی ...
سعید عطاپور عزیز، کار درستی نیست که نیت خوانی میکنی. من ...
عطاپور عزیز، خدمتتان عارض شوم که اگر صحبتی دربارۀ مضمو...
دوست عزیز اکبر، ممنون بابت انتقادات و تدکرات شما. اما س...
امیر عزیز، دفاع بد از دشمنی بدتر است. آیا همه تیترهایی ک...
جناب عطاپور، بله سال‌هاست حرفتان را زده‌اید. بنابراین...
درست است که شکل انشایی نوشته غلیظ است ولی محتوی سیاسی ا...
دوست گرامی اکبر، ما سالهاست که در مورد سیاستهای روژاوا ...
دوستان! بیانیه دادن به معنای داستان‌سرایی نیست. در بیا...
دوست و یا شاید هم رفیق عزیز عبدی این که نوشتم پاسخ کوتاه...
آقای شفیقِ گرامی این نام را در کامنتِ دوم هم به کار برد...
دوست ناشناس عزیز، خیلی کوتاه به برخی از نکات کامنت شما ...
سلامِ مجدد عدمِ استفاده از نامِ واقعی یک ضرورت بود ولی ...
دوست ناشناس با سلام. قبل از هر چیز توصیه میکنم کامنتهای...

مقالات

کتاب

آمریکائی ها با ما هستند: مصاحبه یورگن تودنهوفر با ابوالعز، فرمانده جبهه النصره

نوشتۀ: یورگن تودنهوفر

 آمریکائی ها از اپوزیسیون حمایت می کنند، اما نه مستقیم. آنها از کشورهائی حمایت می کنند که ما را مورد حمایت قرار می دهند. اما ما با این میزان از حمایت هنوز راضی نیستیم. آنها باید با سلاحهای مدرن از ما حمایت کنند. ما به یمن موشکهای تاو در نبردهائی پیروز شدیم. به کمک این موشکها ما توانستیم به توازنی در مقابل رژیم دست بیابیم. تانکها را ما از لیبی از طریق ترکیه دریافت کردیم. 

 

این هفتمین سفر من و پسرم فردریک به کشور جنگزدۀ سوریه بود. ما 13 روز آنجا بودیم. ابعاد ویرانی ها و رنج در دو سوی جنگ را با الفاظ نمی توان توصیف کرد.

ما این مصاحبه را ده روز پیش [16 سپتامبر] با یکی از فرماندهان جبهه النصره، شاخۀ القاعده، انجام دادیم. ابوالعز کاملا با صراحت از تأمین کنندگان مالی النصره، عربستان سعودی، قطر و کویت صحبت می کند. ما درباره هویت او دقیق تحقیق کردیم و در واقع از همه چیز درباره او اطلاع داریم.

مصاحیه در یک معدن سنگ در حلب

ترتیب مصاحبه توسط یکی از شورشیان در حلب داده شد. من سالهاست که با شورشیان سوریه در تماس هستم. مصاحبه در یک معدن سنگ کاملا در نزدیکی میدان دید و تیررس جبهه النصره واقع شد. نقطه ای که فقط یک عضو النصره می توانست بدون مخاطره به آن نزدیک شود.

رزمندگان او بخشا بدون ماسک بودند و می شد آنها را به راحتی شناسائی کرد. بخشی از اظهارات او مدت کمی بعد توسط مفتی حلب کلمه به کلمه تأئید شد و بخش دیگری از اظهارات وی درباره عدم علاقه شورشیان به یک آتش بس و به کاروانهای امدادرسانی بین المللی نیز [در جریان حوادث] تأئید شدند. همچنین پیش بینی های او درباره فعالیتهای نظامی برنامه ریزی شدۀ آینده در شهرهای متعدد سوریه.

فرمانده ابوالعز درباره جبهه النصره (القاعده) اظهار داشت: "ما بخشی از القاعده هستیم. اصول ما مبارزه با بزهکاری، شرافت و امنیت هستند. امور ما و راه ما تغییر یافته اند. به طور مثال اکنون اسرائیل از ما حمایت می کند به این دلیل که با سوریه و حزب الله در حال جنگ است.

آمریکا نیز نظرش را درباره ما تغییر داده است. در حقیقت داعش و ما یک گروه بودیم. اما داعش بنا بر منافع قدرتهای بزرگ مثل آمریکا از نظر سیاسی مورد استفاده قرار گرفت و از اصول ما دور شد. برای ما روشن شد که بیشتر رهبران داعش با سازمانهای جاسوسی همکاری می کنند. ما، جبهه النصره، راه خودمان را می رویم. آنها قبلا با ما بودند و از ما حمایت می کردند.

هدف ما سرنگون کردن رژیم دیکتاتوری، رژیم جابر، رژیم منحرفین است. هدف ما همچنین کسب فتوحاتی است که [سردار بزرگ عرب] خالدبن ولید به آنها دست یافته بود. نخست در جهان عرب و سپس در اروپا".

 

مصاحبه با ابوالعز

-                      یورگن تودنهوفر: رابطه شما با آمریکا چطور است؟ آیا آمریکائی ها از شورشیان حمایت می کنند؟

-          ابوالعز: بله. آمریکائی ها از اپوزیسیون حمایت می کنند، اما نه مستقیم. آنها از کشورهائی حمایت می کنند که ما را مورد حمایت قرار می دهند. اما ما با این میزان از حمایت هنوز راضی نیستیم. آنها باید با سلاحهای مدرن از ما حمایت کنند. ما به یمن موشکهای تاو در نبردهائی پیروز شدیم. به کمک این موشکها ما توانستیم به توازنی در مقابل رژیم دست بیابیم. تانکها را ما از لیبی از طریق ترکیه دریافت کردیم. همچنین موشک اندازهای جمعی BMرا [مشابه کاتیوشا – توضیح مترجم]. ما بخشی از موشک اندازها را از رژیم غنیمت گرفتیم و بخش بزرگی را از خارج دریافت کردیم. اما ما به کمک موشکهای آمریکائی تاو کنترل خود را بر رخی از مناطق حفظ کرده ایم.

-                      آمریکائی ها این موشکها را پیش از این که به دست شما برسد به چه کسانی داده بودند؟ آیا آنها این موشکها را نخست به ارتش آزاد سوریه دادند و بعد به دست شما رسید؟

-                      نه. این موشکها مستقیما به خود ما تحویل داده شدند. آنها به یک گروه معین تحویل داده شدند. هنگامی که جاده بسته شده بود و ما در محاصره قرار گرفته بودیم، افسرانی از ترکیه، قطر، عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا اینجا بودند.

-                      آنها اینجا چه می کردند؟

-                      [آنها] کارشناس بودند. کارشناس استفاده از ماهواره ها، موشکها، عملیات شناسائی و دوربینهای حرارتی مراقبتی...

-                      آیا کارشناسان آمریکائی هم بودند؟

-                      بله. کارشناسان کشورهای متعددی بودند.

-                      آمریکائی ها هم؟

-                      بله. آمریکائی ها با ما هستند، اما نه آنطور که باید باشد. به طور مثال به ما گفته شد: ما باید گردان 47 را تسخیر کنیم. ما از عربستان سعودی 500 میلیون پوند سوری دریافت کردیم. برای تسخیر مدرسۀ پیاده نظام المسلمیه چند سال قبل از کویت 1.5 میلیون دینار و از عربستان 5 میلیون دینار دریافت کردیم.

-                      از دولتها یا از اشخاص؟

-                      از دولتها.

-                      مبارزه دشوار است و رژیم نیرومند است و مورد حمایت روسیه قرار دارد؟

-                      ما تا سرنگونی رژیم خواهیم جنگید. ما با روسیه و غرب مبارزه خواهیم کرد برای این که غرب با ما نیست. غرب فقط برای ما مجاهدین را ارسال می کند و راه رسیدن آنها به ما را باز می کند. اما چرا غرب درست و حسابی از ما حمایت نمی کند؟ ما مبارزان بسیاری از آلمان، فرانسه، انگلستان، آمریکا و از تمام کشورهای غربی را داریم.

-                      شما در حلب مبارزانی از اروپا را در جبهه النصره دارید؟

-                      خیلی خیلی زیاد.

-                      چه تعداد؟

-                      خیلی.

-                      درباره آتش بس چه فکر می کنید؟

-                      ما آتش بس را به رسمیت نمی شناسیم. ما گروههای خود را تجدید آرایش خواهیم کرد. ما در روزهای آیندۀ نزدیک حملۀ سنگینی را بر علیه رژیم انجام خواهیم داد. ما نیروهای نظامی خود را در تمام مناطق، در حمس، حلب، ادلیب و حما تجدید آرایش داده ایم.

-                      شما موافق نیستید که 40 کامیون کمکهای ارسالی را به مناطق شرقی حلب [مناطق تحت کنترل "شورشیان"] برسانند؟

-                      ما مطالباتی داریم: تا زمانی که رژیم در مسیر جاده کاستیلو، در الملاح و در مناطق شمالی حضور دارد، ما به این کامیونها اجازه ورود نخواهیم داد. رژیم باید خود را از تمام این مناطق عقب بکشد تا ما به کامیونها اجازه ورود بدهیم. اما اگر یک کامیون در شرایط فعلی وارد شود، ما راننده را دستگیر خواهیم کرد.

-                      چرا بخشی از نیروهای شما خود را حدود یک کیلومتر یا 500 متر از جادۀ کاستیلو عقب کشیده اند؟

-                      رژیم بر علیه ما از سلاحهای مدرن استفاده کرده است. ما ضربه خوردیم. به همین دلیل ما خود را بی سر و صدا عقب کشیدیم تا تجدید قوا کنیم و بتوانیم مجددا به رژیم حمله کنیم. اما این حمله باید به سقوط رژیم منجر شود.

-                      پس این یک حیله، یک تاکتیک نظامی بود؟

-                      بله این یک تاکتیک نظامی بود.

-                      آیا هدف این تاکتیک حفظ آذوقه بود یا تجدید آرایش مبارزان؟

-                      ما با آتش بس موافق نبودیم.

-                      آیا این فقط شامل النصره بود یا سایر گروهها، متحدین شما، را نیز دربر می گیرد؟

-                      این شامل همۀ گروههای متحد و ادغام شده در ما می شود.

-                      جبهه اسلامی، ارتش اسلامی؟

-                      آنها همه با ما هستند. ما همگی جبهه النصره هستیم. یک گروه تشکیل می شود و اسمش را میگذارد "ارتش اسلامی" یا "فتح الشام". هر گروه اسم خودش را دارد، اما باورها یکی است. نام عمومی همان جبهه النصره است. به طور مثال یک نفر از 2000 رزمنده برخوردار است. او از رزمندگان یک گروه جدید تشکیل می دهد و اسمش را میگذارد "احرار الشام". اینها برادرانی اند که اعتقاداتشان، افکارشان و اهدافشان با جبهه النصره یکی است.

-                      آیا این نظر شماست یا نظر رده های بالاتر رهبری نیز هست؟

-                      این نظر عمومی است. اما اگر کسی سراغ شما می آید و از شما یک "مبارز معتدل" می سازد و به شما آب و غذا می دهد، شما این را قبول می کنید یا نه؟

-                      در این جنگ 450 هزار انسان به قتل رسیده اند. من در حلب و حمس بودم. بخشای زیادی نابود شده اند. اگر جنگ ادامه پیدا کند تمام کشور نابود خواهد شد. میلیونها نفر خواهند مرد. ما در آلمان زمانی جنگهای سی ساله را داشتیم...

-                      ما تازه 5 سال است که در جنگ هستیم. این در مقایسه خیلی هم کم است!

-                      آیا شما هیچ کس از رژیم را در دولت گذار خواهید پذیرفت؟

-                      ما هیچ کس از رژیم یا ارتش آزاد سوریه را که به عنوان معتدل معروف است نخواهیم پذیرفت. هدف ما سرنگونی رژیم و بنیانگذاری یک دولت اسلامی بر اساس شریعت اسلامی است.

-                      افراد زهران علوش که به ژنو رفته اند یک دولت گذار را پذیرفته اند.

-                      در سوریه مزدوران هم هستند. علوش با جبهه النصره می جنگد. گروههایی که ترکیه جمع کرده و از آنها یک ارتش آزاد معتدل سوریه ساخته است قبلا با جبهه النصره بودند. اینها آدمهای ضعیفی هستند، پول زیادی دریافت کرده اند و خودشان را فروخته اند. آنها باید دستورات حامیانشان را انجام دهند.

-                      اتش اسلامی و جبهه اسلامی هم در ژنو مذاکره می کنند.

-                      برای این که رهبرانشان در غرب تولید شده اند. آنها توسط سازمانهای جاسوسی غربی و دولتهای خلیج پرداخت و مراقبت می شوند برای این که به اهداف این کشورها خدمت کنند. ما اینجا در خطوط اول پست مراقبت در منطقۀ شیخ سعید هستیم. این منطقه تحت کنترل ماست. پشت این خانه ها در المجبل، سربازان رژیم هستند. نیروهای نظامی ما 200 متر با آنها فاصله دارند.

 

 

ترجمه تحریریه امید

منبع: کلنر اشتات انتسایگر

 

http://www.ksta.de/politik/interview-mit-al-nusra-kommandeur--die-amerikaner-stehen-auf-unserer-seite--24802176

Comments (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
There are no comments posted here yet

کامنت شما

Posting comment as a guest.
0 Characters
Attachments (0 / 3)
Share Your Location
Type the text presented in the image below. Not clear?

سیاست

یادداشتها

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
    حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
    همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین…

اعتصاب قدرتمند 180 میلیون کارگر در هندوستان

ملتها، مثل بچه ها، در آرزوی تحقق پیش بینی ها هستند. آنها باید قواعد را بدانند. ایالات متحده مثل والدین است. کشورهای دیگر برای هدایت در اجرای قواعد به آن نگاه می کنند

واشنگتن پست، 15 ژانویه 2019

صد سال پس از انقلاب اکتبر

کنفرانس اول

هنر و ادبیات

ادامه...

صدا و تصویر