نظر خوانندگان

منظور ایشان دیگران بودند و لگد پرانی ایشان به ما؟ شوخی نفرمائید دوست عزیز. خود پاسخ بیست و چند صفحه ...
خیر، هیچ اشتباهی صورت نگرفته، پاراگرافی که در این مقاله آورده شده (حتا اگر در این پهنه ي تمام نشدنیِ...
ممنون از تذکرتان. اما شما اشتباه می کنید. متأسفانه شما هم ته صفی جا گرفته اید که پیش از این بسیار بی...
اگر با دقت مطالعه میفرمودین متوجه این باید میشدین که پاراگرافی که در این متن فرمودین خطاب به شماست، ...
Guest (بهمن شفیق)
رفیق امین درست میگوئید. اول باید کمونیستی وجود داشته باشد تا از او بخواهیم فریاد بزند. به همین ترتی...
چطور میشه فریاد زد؟ در حالی که هیچ نجوایی هم نداریم؟ چطور میشه کاری کرد در حالی که تنهایی؟ امروز خلق...

یادداشت

 • تلاقی دو خط موازی!!
  نوشتۀ
  در رفراندم استقلال کردستان وضع کاملا تغییر کرد. مبلغ جایزه لاتاری آن بقدری اشتها آور بود که این بار ریسک در "خانه" ماندن جایز نبود. اگر در اعتراضات ۸۸ ح ک ک قصد "انقلاب سواری " داشت، خط رسمی در سال ۲۰۱۷ در کردستان به همان نتیجه رسید
  Be the first to comment!
 • کرامت با دولت رفاه به دست نمی آید: در حاشیه اظهارات ابراهیم رئیسی
  نوشتۀ
  ."....."ما باید شرایط معیشتی برای مردم و جوانان عزیزمان فراهم کنیم تا بتوانند زندگی با کرامتی داشته باشند." ... همین حرف ها بود که لج کسی مثل اکبر گنجی را درآورد و به ایشان لقب "آیت الله قتل عام" داد. وگرنه آقای گنجی نه تنها مشکلی با قتل عام ها نداشت، بلکه از سالها پیش کمپین راه انداخته بود که "ببخشیم…
  Be the first to comment!
 • رکود تورمی: پیشنهاداتی برای روش تحقیق
  نوشتۀ
  بر این اساس از همان اول در اصالت علمی چنین مفاهیمی باید شک کرد. آنجائی هم که نظریه پردازانشان چنین مفاهیمی را به قول رفیق "ناقص و تعریف گرایانه" بیان می کنند، روشن می شود که چنین مفاهیمی ساختگی اند. علت این نقصان در تعاریف آن نیست که نظریه پردازان مزبور از اطلاعات کافی برخوردار نبودند، بلکه در آن است…
  Be the first to comment!
 • حداقل دستمزد نباید کمتر از 1/5 حد اکثر درآمد باشد
  نوشتۀ
  شعار "حداقل دستمزد نباید کمتر از 1/5 حد اکثر دستمزد باشد" تنها چاره پاره کردن این دایره بسته و خسته کننده "کارگر بدو، نان بدو" ایست که بورژوازی برای کارگران تدارک دیده است. این شعار نه تنها کارگران را از مجادله تحقیر آمیز و بی پایان تعیین "سبد کالا های ضروری" رها می کند و ابزار "هرکه رقم بیشتری برای…
  8 comments
 • در تکذیب یک افترا
  نوشتۀ
  در سایت رفاقت کارگری مطلبی بر علیه "تدارک کمونیستی" درج شده است به نام "در تدارک دروغ" که در کینه توزی کور مادون سیاسی در نوع خود کم سابقه است.برخورد به این هجویه لزومی ندارد و هر خواننده ی بیغرضی که به ادبیات سیاسی ما و آنها آشنا باشد می تواند به خوبی به عمق خصائل نیکوی دست اندرکاران مطلب مزبور پی…
  1 comment
 • استفاده از بمبهای فسفری در مواقع استثنایی اشکال ندارد
  نوشتۀ
  ما مصرانه از عراقی ها و نیروهای ائتلاف ( آمریکا و ناتو) می خواهیم که هرگز از مهمات فسفری در محدوده غیر نظامیان استفاده نکنند. حتی اگر غیر نظامیان در هنگام استفاده این مهمات آنجا حضور نداشته باشند
  Be the first to comment!
 • جناب آقای زیباکلام، کمی درباره دهه نورانی شصت، محض اطلاع
  نوشتۀ
  آقای زیبا کلام مشکل حضرت آیت الله خودداری از رنجاندن تندروها نیست. مشکل این است که ایشان خود از طراحان اصلی قتل عام تابستان 67 است. نقش او در قتل عام 67 خیلی بیشتر از کسی مثل رهبر کنونی نظام آقای خامنه ای بوده است که آن زمان در سلسله مراتب نظام خیلی بی اهمیت تر از آقای رفسنجانی بود.…
  Be the first to comment!
 • قمار سنگین روژآوا
  نوشتۀ
  چپ روژآوا را به عنوان پروژۀ امید بخش خاورمیانه فروخت. ابله ترین چپها آن را حتی روزنه ای برای بشریت نامیدند. اکنون این پروژه در هیأت تاکنونی خود به پایان رسیده است. ممکن است روژآوائی کماکان به حیات خود ادامه دهد. اما برای این کار اتفاقا باید حمایت کسانی را جلب کند که در صف مقابل پدرخواندۀ تاکنونی اش قرار…
  Be the first to comment!

کرکوک در آستانۀ انفجار

بدون طرد همۀ مزدوران و خودفروختگانی که اکنون به کاسه های داغتر از آش کردایتی تبدیل شده اند و در ادبیات خویش بر طبل تسلیح توده ای و جنگ با "اسلام سیاسی" و "حشدالشعبی" می کوبند، صحبتی از تقویت و پیشبرد سیاست کمونیستی نمی تواند در میان باشد.

پرتال تحولات جهان اسلام در یادداشتی به قلم هادی معصومی زارعی وضعیت میدانی در کرکوک، سیاست دولت عراق، ترکیب نیروها و گرایشات درون حشد الشعبی و همچنین تغییرات حاصله در روابط بین سنی ها و شیعیان عراق در نتیجۀ برگزاری رفراندوم عراق را مورد بررسی قرار داده است. گزارشی است مهم و در خور بررسی. نخست خود گزارش را بخوانیم:

نکته مهم که در مورد عملیات نظامی و یا سیاسی پیش رو در قبال کرکوک عراق باید بدانید بهمراه توضیحات تکمیلی در خصوص تعامل گروه های عراق با این مسئله

تحول مورد نظر در فرابغداد که شب گذشته مورد اشاره قرار گرفت، طرح نظامی نیروهای عراقی برای تصرف منابع نفتی، فرودگاه شهر و بخش طوز خورماتو در کرکوک است.

لااقل برای شروع.

با این حال نیمه های دیشب ظاهرا فشارهای ایالات متحده به دولت مرکزی عراق این طرح را به تعویق انداخته است. تا روزهای آتی چه شود.

اجمالا سه نکته و چهار پی نوشت:

۱_ مساله همه پرسی و کرکوک بار دیگر روح عروبیت را در عراق عربی تازه کرده است. شاید اولین بار باشد که در دوره پسااشغال شیعیان و اهل سنت در چنین سطحی، موضع همدلی گسترده ای دارند. البته بیشتر منظورم توده اهل سنت است. نخبگان این قوم در عراق کمافی السابق در حال و هوای خودشان هستند.

این مساله را شاید بتوان نقطه عزیمتی برای همگرایی شیعی_سنی در عراق در سطح توده ها لحاظ کرد. هدیه بزرگی بود از کاک مسعود برای عرب های متخاصم بلاد رافدین! اگر به درستی بهره ببرند. این، می تواند شیفت منازعات دینی به خصومت های قومیتی و نژادی را در پی داشته باشد.

۲_ طرح عملیات همان روزهای عملیات حویجه تدوین و توسط العبادی ابلاغ شد. روز پس از همه پرسی و در نشستی مشترک با فرماندهان عالیرتبه عراقی. جزییات برنامه همان شب توسط دوستان عراقی در اختیارم قرار گرفته بود. اساسا پس از آزادسازی حویجه هم تقریبا کسی اجازه مرخصی نداشت. همه منتظر پلان B بودند. نیز حجم نیرویی که آن روزها وارد حویجه شد، به خوبی نشان می داد که مساله فراتر از حویجه است.

۳_ خط اصلی رسانه ای کردی_سنی در داخل عراق و عربی در سطح منطقه ای مجددا سیاست ایران هراسی و حشدالشعبی_هراسی را پیش گرفته است. تلاش می شود حشد و ایران را عامل فشار بر العبادی برای حمله به اقلیم معرفی کنند. این ها چرا خسته نمی شوند از این تحلیل های خطی؟!

این در حالی است که جریان های قدرتمند حشد علیرغم همراهی محکمشان با طرح نظامی دولت مرکزی تا همین الان می کوشند از طریق برخی گروه های موثر در جهان سیاست کردستان همچون اتحادیه میهنی و جنبش تغییر مانع از نبردی خونین در کرکوک شوند. مذاکراتشان هم که در جریان است. بخشی از نتایجش هم روز گذشته روی زمین متجلی شد. و بخشی دیگر احتمالا خلال روزهای آینده و در هر دو حوزه سیاسی و امنیتی.

مساله کردستان برای عرب های عراق بسیار حیثیتی است. عبادی نیز مستثنی نیست. اگر نوری مالکی برای سقوط موصل و انبار و صلاح الدین شتم شد، بی تردید این سرنوشت در انتظار عبادی هم خواهد بود؛ اگر گامی برای حفظ آبروی دولت مرکزی در قبال سیاست های بارزانی برندارد. سلما او حربا!

در این موضوع نیاز عبادی به گوشمالی اقلیم بسیار بیشتر از حشد است. انتخابات پارلمانی پیش روست. العبادی هم بی تردید نیازمند آن است که چهره ای قوی از خود نشان دهد. در واقع شاید بتوان تحولات پیش را از جنبه ای، بازی تنازع بقای #آبرو_مندانه بارزانی_العبادی عنوان کرد.

و گر نه حشد بیشتر از کرکوک به مرزهای عراق و سوریه نظر دارد. هر چند که طبیعتا در هر طرحی برای کرکوک نیز با قدرت وارد خواهد شد.

پ.ن۱: امشب مهلت ۴۸ ساعته دولت مرکزی به اقلیم به پایان می رسد.

اینجا تقریبا همه نیروهای عرب عراقی (اعم از شیعه و سنی) که دیده ام از مقابله نظامی با پیشمرگه استقبال می کنند. و این برایم تعجب آور است. به نظرم بارزانی بیش از اندازه روی خستگی عرب های عراق از جنگ های چندده ساله حساب باز کرده بود.

پ.ن ۲: بارها تلاش کرده ام تصور خطای ایرانی بودن حشد را اصلاح کنم. به ویژه که خط اصلی رسانه ای هم به دنبال القای همین نگرش است.

پیچدگی حشد فراتر از تصور ابتدایی است. حشد الشعبی ترکیبی از گروه های متعدد ومتکثر است که هر یک به جهت یا جریان فکری و سیاسی خاصی مرتبط هستند.

می توانم ادعا کنم که هیچ یک از این طرف ها به تنهایی قادر به اعمال خواسته و دیدگاه خود در قبال حشد نیست. نه حیدرالعبادی، نه مرجعیت، نه ایران و نه

در فرصتی مستقل چکیده ای در این باره تقدیم خواهم کرد.

پ.ن۳: خط رسانه ای نخ نمای شیعی بودن دولت عراق نیز مجددا برجسته شده است. و این یعنی ترویج این ایده که مشکل میان کردها و شیعیان است و اهل سنت نقشی در آن ندارند.

پ.ن۴: صدای گشت زنی جنگنده های ائتلاف امریکا اینجا در #تازه و #بشیر مستمرا به گوش می رسد. چندین برابر سورتی های پرواز علیه داعش. در سطح نسبتا پایینی هم پرواز دارند. و این یعنی رصد هرگونه تحرکی! و احیانا هشدار به طرف عراقی در ساعات پایانی آتش بس.

#بشیر

ساعت بیست و سه و بیست و دو دقیقه شنبه بیست و دوم مهرماه"

نخست این که گزارش مزبور حاوی ارزیابی های واقع بینانه ای از اوضاع است. این واقع بینی البته منحصر به گزارش حاضر نیست. بسیاری از گزارشات مندرج در نشریات جمهوری اسلامی از چنین خصوصیتی برخوردارند. آنها می دانند که در میدان جنگ با تحلیلهای مبتنی بر آرزوها و تمایلات نمی توان به پیش رفت. این واقع بینی در تجزیه و تحلیل شرایط میدانی برای هر جریانی که قصد پیشروی در شرایط پیچیده خاورمیانه را دارد یک شرط حیاتی است. برای کمونیستها این شرط حتی از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است.

دوم گزارش تأئیدی است بر صحت ارزیابی ما در بیانیه "دشنه ای بر سینۀ مجروح خاورمیانه" از نتایج رفراندوم کردستان عراق. ما در آنجا تأکید داشتیم که برگزاری رفراندومی که زیر چتر و با حمایت بی شائبۀ اشغالگران اسرائیلی برگزار شود به تقویت ارتجاع اسلامی منجر خواهد شد و آنان را در موضعی حق به جانب قرار خواهد داد. تمام تحولات دورۀ پس از رفراندوم نیز مؤید همین است. با این حال گزارش به مؤلفه های مهم دیگری نیز اشاره می کند که در بیانیه ما جائی نداشتند. گزارش اشاره می کند که رفراندوم کردستان به نزدیکی بین شیعیان و سنی های عراق منجر شده است. امری که بیشتر تقویت ناسیونالیسم عراقی است تا یک جریان اسلامی ویژه. علاوه بر این گزارش به نکته ای اشاره می کند که هر چند در بیانیه ما نیز مستتر بود، اما در گزارش به شکل شفافتری بیان می شود: "شیفت منازعات دینی به خصومت های قومیتی و نژادی". این شیفت حقیقتا در حال وقوع است و خاورمیانه را وارد سطح جدید و دور جدیدی از منازعات خونین خواهد نمود. برای سیاست کمونیستی البته این اوضاع را دشوارتر می کند. اما در عین حال می تواند به عنوان اهرمی در ترویج و تقویت مواضع و مبانی سیاست کمونیستی مبنی بر فائق آمدن بر همه و هر گونه خصومت دینی، قومی و نژادی در راستای مبارزه برای یک خاورمیانۀ متحد سوسیالیستی به کار گرفته شود. خاورمیانه بدون چنین چشم اندازی و بدون سیاستهای عملی متناسب با آن که ما نیز در بیانیه مزبور گوشه هائی از آن را طرح کرده ایم، به دریائی از خون بدل خواهد شد. تکرار خستگی ناپذیر این حقیقت اکنون یک وظیفۀ مبرم هر کمونیستی در خاورمیانه است. به ویژه در کردستان.

سوم گزارش اشارات ارزنده ای به ترکیب حشد الشعبی دارد و . با این درک به مقابله بر میخیزد که حشد جریانی وابسته به جمهوری اسلامی ایران است. این نکته ای بسیار حائز اهمیت است. ایلیا مغایر، ژوزنالیست عرب، نیز در تحلیلی مفصل به نام "شیعیان در عراق: دوستان، دشمان یا جاسوسان ایران؟" که در سه قسمت (قسمت اول، قسمت دوم، قسمت سوم) در روزنامۀ الرأی منتشر نموده است تصویر متفاوت و پیچیده تری از حشد الشعبی به دست می دهد که نه فقط در برگیرندۀ شیعیان طرفدار جمهوری اسلامی است، بلکه همچنین شیعیان طرفدار مرجعیت عراق (سیستانی)، سنی ها و حتی یزیدی ها را نیز در بر میگیرد که در نتیجۀ سیاستها توسعه طلبانۀ کردایتی به حشد الشعبی پیوسته اند. وقوف بر این امر برای کمونیستها به ویژه از آن رو حائز اهمیت است که در راستای پروژۀ سکولاریزاسیون کمونیسم و تبدیل کردن آن به ابزاری در خدمت توسعه طلبی امپریالیستی، تبلیغات بر علیه حشد الشعبی به مثابه تبلور "اسلام سیاسی" نقشی کلیدی ایفا می کند. با چنین تبیلغاتی است که محورهای مبارزه طبقاتی جابجا شده و به نام مبارزه با "اسلام سیاسی" به زیر ستارۀ شش پر پرچم "یهودیت سیاسی" خزیده می شود.

چهارم بر مبنای ارزیابی گزارش وقوع جنگ در کرکوک احتمالی تقریبا اجتناب ناپذیر است. این یک ارزیابی درست است و شواهد دیگر، از جمله خبر بسیج و تمرکز دهها هزار پیشمرگه در منطقۀ کرکوک و افزایش تنشها بین "نیروهای دمکراتیک سوریه" و ارتش این کشور در منطقۀ دیرالزور سوریه و همکاری های آشکار آمریکا با داعش در این منطقه نیز بر همین احتمال دلالت دارند. این واقعیتی تلخ است که چشم انداز کمونیستی در این جدال حضور ندارد و قادر به ممانعت از وقوع چنین فجایعی نخواهد بود. همۀ آنچه به نام کمونیسم و سوسیالیسم در کردستان عمل می کرد، اکنون خود به عاملی در جهت وقوع این فاجعه بدل شده است. بدون طرد همۀ مزدوران و خودفروختگانی که اکنون به کاسه های داغتر از آش کردایتی تبدیل شده اند و در ادبیات خویش بر طبل تسلیح توده ای و جنگ با "اسلام سیاسی" و "حشدالشعبی" می کوبند، صحبتی از تقویت و پیشبرد سیاست کمونیستی نمی تواند در میان باشد. همۀ کمونیستهائی که با این ماجراجوئی های جنگ افروزانه مخالفند – و اطمینان دارم که تعداد آنان چه در ایران و چه در عراق و ترکیه و بخشهای مختلف کردستان کم نیست – مجاز نیستند سکوت کنند. این صداها باید به گوش برسند، بیان شوند و به سیاستهای عملی تبدیل گردند. در چنین حالتی است که می توان از تبدیل آن به نیروئی تأثیرگذار سخن گفت. رفقای کمونیست، سکوت نکنید! فریاد بزنید! آنچه در حال وقوع است به زندگی همۀ ما و فرزندانمان مربوط است.

زنده باد خاورمیانۀ متحد سوسیالیستی

23 مهر 96

15 اکتبر 2017

کامنت شما

0
terms and condition.

People in this conversation

 • Guest (امین خ)

  چطور میشه فریاد زد؟ در حالی که هیچ نجوایی هم نداریم؟ چطور میشه کاری کرد در حالی که تنهایی؟ امروز خلق خاورمیانه تو آتیش جهل و ازخودبیگانگی میسوزه و هیچ امیدی بهش نیست.شرایط زندگی روز به روز بدتر و تلخ تر میشه. و شما از فریاد حرف میزنید. «کمونیستها فریاد بزنید» من اصلن شک دارم توی ایران (خاورمیانه) کمونیستی وجود داشته باشه. یه کمونیست اینجا تنها کاری که ازش بر میاد نشستن پای لبتاب و مطالعه کردنه. شاید گاهی سری هم به کتابخونه محل بزنه تا دوز عطر خوش کاغذ توی خونش بالا بره...همین. واین کمونیست دیگه کمونیست نیست.
  وقتی که منی در فلان شهر ایران هستم (مثلا یزد) که کاملا صنعتی و پر از تضاد هست و حتی نمیتونم پنج نفر همفکر خودم پیدا (یا ایجاد) کنم و خودم رو تنها میون هزاران نفر آدم متفاوت حس میکنم، معنای فریاد زدن چیه؟؟؟ شما توی تمام مقالات و مطالبتون شرایط و روابط رو تشریح میکنید،ولی هیچ گفتاری در باب تشکل و کار عملی ندارید و راهکاری ارائه نمیدید...اول باید کمونیستی وجود داشته باشه تا ازش بخوایم فریاد بزنه...

 • Guest (بهمن شفیق)

  In reply to: Guest (امین خ)

  رفیق امین
  درست میگوئید. اول باید کمونیستی وجود داشته باشد تا از او بخواهیم فریاد بزند. به همین ترتیب هم هست: اول باید کمونیستی وجود داشته باشد تا بتوان در باب تشکل و کار عملی راهکاری ارائه داد. اگر نه راهکار برای کسی که وجود ندارد بی معناست.
  اما مشکل این نیست که کمونیست وجود ندارد. به نظر من وجود دارد. تعداد – البته نه چندان زیادی – را من می شناسم و حتما هم شما و یا رفقای دیگری که مطالب ما را می خوانند (و چندان هم کم نیستند. به رنکینگ آلکسا و سیمیلار وب مراجعه کنید) کسانی را دور و بر خودتان می شناسید. آنچه وجود ندارد جنبشی است که موجودیت اجتماعی آن محسوس باشد. این البته کار می برد. کار سنگین و صبورانه و مهم تر از آن مداوم. مشکل این است که توان این مجموعه به مراتب بیش از آنی است که در سطح جامعه ظاهر می شود. چرا؟ به نظر من یک دلیل اصلی آن مرعوب شدن در مقابل شرایط بسیار سخت کنونی است. دلیل این مرعوب شدن هم اساسا در آن است که از نظر تحلیلی تسلط دستگاههای فکری بورژوازی – چه در شکل اریجینال و چه در چهره چپ – مانع از شناخت روندهای پایه ای تر تحولات می شود. قدرت جنبش کمونیستی از آگاهی آن برمیخیزد و آگاهی چیزی نیست جز هستی آگاه. برای رسیدن به این نیز باید خواند، مشاهده کرد، به میان مردم و در درجه اول به میان کارگران رفت، حرفشان را شنید و مباحثه نمود و نوشت و گفت. این کار پیگیری است که بدون آن نمی توان گامی هم جلو رفت.
  اما مشکل اصلی بسیاری از کمونیستها این است که سکوت کرده اند. این را هم درست می گوئید که چنین کمونیستی به معنای واقعی کلمه دیگر کمونیست نیست. اما درک حاکم از کمونیسم به مثابۀ یک نحلۀ ایدئولوژیک یا فلسفی و نه به مثابۀ یک جنبش اجتماعی، خود به توجیهی برای این موجودیت منفعل اجتماعی نیز تبدیل می شود. این که در یادداشت از کمونیستها خواسته می شود که سکوت نکنند و فریاد بزنند، دقیقا تلاشی است برای غلبه بر این فضا و یادآوری این واقعیت بدیهی که با نیات خوب کاری پیش نمی رود، پراتیک لازم است و حرف زدن در بسیاری از مواقع خود همان پراتیک است. امروز نیز دقیقا همین است. کسی که این را پذیرفته باشد، دیگر سکوت نخواهد کرد. راهش را هم پیدا خواهد کرد. دنبال رفقای دیگر خواهد بود، صدایی را که هست تقویت خواهد کرد و غیره و غیره. این می تواند حتی یک کامنت در تأئید یک نظر کمونیستی یا در جدل با یک نظر بورژوائی در یک پلاتفرم بورژوائی باشد. به قول قدیمی ها "تو پای به راه نه و هیچ مپرس، خود راه بگویدت که چون باید رفت". و کسی که در حال رفتن است به این نیز خواهد رسید که نیاز به راهکار دارد، نقشه و استراتژی می خواهد و به سازمان نیاز دارد. کسی که ایستاده است به هیچ کدام از اینها نیاز ندارد.
  توصیه میکنم در کنار رفتن به کتابخانه گاهی هم سری به پاتوقهای کارگری بزنید. ولادیمیر می گفت مردم ساده ماتریالیستهای خوبی اند. ماتریالیسم آنان حال آدم را به مراتب بهتر جا می آورد.
  موفق باشید

صد سال پس از انقلاب اکتبر

 • نامه به کمیته مرکزی حزب کمونیست شوروی
  رفقا، شما در این 9 سال تاریخ جهانی عنصر سازمانی و عامل پیشبرد قدرتهای انقلابی همه کشورها بودید. نقشی که شما ایفا کردید با توجه به سطح و عمق اش در تاریخ بشر قابل مقایسه با هیچ چیز دیگری نیست.…
 • بلشویک ها و ما
  اوضاع برای هیچ حزبی به اندازۀ حزب سوسیال دمکرات رقت انگیز نیست. افرادی که سن وعمرشان قد میدهد می توانند بیاد بیاورند که در سال 1871 کارگران آلمان با چه هیجان نفس گیری منتظر اخباری از اقدامات و روندهای کمون…
 • آیا انقلاب روسیه یک انقلاب بورژوائی است؟
  نوشتۀ
  تاریخ انقلاب روسیه این حقیقت را پایه گذاری کرد که این اولین انقلاب سوسیالیستی و پرولتری بود. این انقلابی پرولتری در کشوری خرده بورژوائی است. به همین دلیل از انقلاب کارگری در کشور هایی مثل انگلستان و آمریکا در این…
 • ماکسیمالیستهای روسی
  بزرگترین خطر یک انقلاب این است: این که این اعتقاد شکل بگیرد که نقطۀ معینی از زندگی جدید یک نقطۀ پایانی است، باید توقف کرد، بازبینی کرد و دستاوردها را تثبیت نمود؛ تا بتوان بالاخره از موفقیت به دست آمده…

کنفرانس اول

به روایت تصویر

 • الفبای مارکسیسم: میلیاردرها و مستبدین
  الفبای مارکسیسم: میلیاردرها و مستبدین میلیاردر اول جهان در حالی  که میلیاردر پنجم جهان در هتل لوکس ریتز کارلتون زندانی است به دیدار زندانبان می رود تا قراردادهائی برای آینده ای درخشان منعقد کند.  
 • یقه آبی های هپکو و آذرآب
  یقه آبی های هپکو و آذرآب گزارشاتی تصویری از اوجگیری اعتراضات کارگری در هپکو و آذرآب اراک . یقه آبی ها به خیابان می آیند.
 • کاراکاس، نانوائی مینکا، دمکراسی، نان
  کاراکاس، نانوائی مینکا، دمکراسی، نان اقدام دولت در مصادرۀ نانوائی البته با اعتراض اپوزیسیون آزادیخواه و دمکراسی طلب روبرو شد. در یکی از روزهای اول ماه ژوئیه، خوان رکوزن، نمایندۀ پارلمان ونزوئلا و ازرهبران اپوزیسیون در یک سخنرانی در شهر میامی (مرکز ضد انقلاب کوبائی)…
 • ما تسلیم نمی شویم!
  ما تسلیم نمی شویم! ما تسلیم نمی شویم! کاری از گروه موسیقی فرانسوی HK et Les Saltimbanks با زیرنویس فارسی از حزب همبستگی افغانستان
ادامه...

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
    حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
    همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین…

هنر و ادبیات

 • سهم ما از زندگی
  نوشتۀ
  سهم ما از زندگی اسمش ساموئل بود و سفیدی چشماش همیشه به سرخی میزد. آدم یه جورائی ترس داشت تو چشماش خیره بشه، آخه اگر قراره یکی سیاه پوست باشه خوبه که سفیدی چشماش خیره کننده باشه اما چشمای ساموئل سرخ بود. نمیدونستم که…
  Be the first to comment!
 • برف (داستان کوتاه)
  نوشتۀ
  برف (داستان کوتاه) عجب برفی میبارید. ریز و تند و یکنواخت. چهرۀ شهر را کاملاً عوض کرده بود. پا که رو برفها میذاشتم از صدای خِرِپ خِرِپشون کیف میکردم. دلم میخواست گوله برف بازی کنم اما هیچکی تو خیابون نبود. زد به سرم…
  Be the first to comment!
 • من خفته در درون من
  نوشتۀ
  من خفته در درون من  میون یه عده معتاد و دزد و موادفروش، کف دفتر افسرنگهبان نشسته بودم. با خود فکر می‌کردم که دو سه روز دیگه شرکا همه چیز رو راس و ریس و منو از این خراب شده خلاص میکنن. مطمئن بودم که…
  Be the first to comment!
 • هستۀ تلخ
  نوشتۀ
  هستۀ تلخ کورمال کورمال توی تاریکی به دنبال در اطاق میگشتم که فریده دست دراز کرد و مرا از درز در به داخل اطاق کشاند. زیر نور شیری رنگ مهتاب، که از طریق پنجره به درون اطاق می‌تابید، فریده سینه به سینهام…
  Be the first to comment!
 • کارگر، کبک، کمونیست!
  نوشتۀ
  کارگر، کبک، کمونیست!  سال هزار و سیصد و شصت و یک چندین زمستان از شکارچی گری او می گذشت و دیگر در اینکار حسابی حرفه ای عمل می کرد. سورتمه و کیسه و بند و بساطی برای خود تهیه کرده بود که راحت…
  Be the first to comment!
ادامه...

مقالات

صدا و تصویر

Please publish modules in offcanvas position.