نظر خوانندگان

۱- قبلا در یکی از گفتارها گفته بودید که اسرائیل محکوم به نابودی است و در دهه های اول قرن ۲۱ حذف خواه...
سلام بهمن عزیز، دستت درد نکنه. کانال تلگرامی درست کنید برای پخشش. تودهنی لازم ولی ناکافی برای طبقه م...
با سلام، یک دوره ای در آستانه انتخاب اول دولت روحانی که در متن هم به آن اشاره کرده اید، این جریان را...
منظور ایشان دیگران بودند و لگد پرانی ایشان به ما؟ شوخی نفرمائید دوست عزیز. خود پاسخ بیست و چند صفحه ...
خیر، هیچ اشتباهی صورت نگرفته، پاراگرافی که در این مقاله آورده شده (حتا اگر در این پهنه ي تمام نشدنیِ...
ممنون از تذکرتان. اما شما اشتباه می کنید. متأسفانه شما هم ته صفی جا گرفته اید که پیش از این بسیار بی...

یادداشت

 • تلاقی دو خط موازی!!
  نوشتۀ
  در رفراندم استقلال کردستان وضع کاملا تغییر کرد. مبلغ جایزه لاتاری آن بقدری اشتها آور بود که این بار ریسک در "خانه" ماندن جایز نبود. اگر در اعتراضات ۸۸ ح ک ک قصد "انقلاب سواری " داشت، خط رسمی در سال ۲۰۱۷ در کردستان به همان نتیجه رسید
  Be the first to comment!
 • کرامت با دولت رفاه به دست نمی آید: در حاشیه اظهارات ابراهیم رئیسی
  نوشتۀ
  ."....."ما باید شرایط معیشتی برای مردم و جوانان عزیزمان فراهم کنیم تا بتوانند زندگی با کرامتی داشته باشند." ... همین حرف ها بود که لج کسی مثل اکبر گنجی را درآورد و به ایشان لقب "آیت الله قتل عام" داد. وگرنه آقای گنجی نه تنها مشکلی با قتل عام ها نداشت، بلکه از سالها پیش کمپین راه انداخته بود که "ببخشیم…
  Be the first to comment!
 • رکود تورمی: پیشنهاداتی برای روش تحقیق
  نوشتۀ
  بر این اساس از همان اول در اصالت علمی چنین مفاهیمی باید شک کرد. آنجائی هم که نظریه پردازانشان چنین مفاهیمی را به قول رفیق "ناقص و تعریف گرایانه" بیان می کنند، روشن می شود که چنین مفاهیمی ساختگی اند. علت این نقصان در تعاریف آن نیست که نظریه پردازان مزبور از اطلاعات کافی برخوردار نبودند، بلکه در آن است…
  Be the first to comment!
 • حداقل دستمزد نباید کمتر از 1/5 حد اکثر درآمد باشد
  نوشتۀ
  شعار "حداقل دستمزد نباید کمتر از 1/5 حد اکثر دستمزد باشد" تنها چاره پاره کردن این دایره بسته و خسته کننده "کارگر بدو، نان بدو" ایست که بورژوازی برای کارگران تدارک دیده است. این شعار نه تنها کارگران را از مجادله تحقیر آمیز و بی پایان تعیین "سبد کالا های ضروری" رها می کند و ابزار "هرکه رقم بیشتری برای…
  8 comments
 • در تکذیب یک افترا
  نوشتۀ
  در سایت رفاقت کارگری مطلبی بر علیه "تدارک کمونیستی" درج شده است به نام "در تدارک دروغ" که در کینه توزی کور مادون سیاسی در نوع خود کم سابقه است.برخورد به این هجویه لزومی ندارد و هر خواننده ی بیغرضی که به ادبیات سیاسی ما و آنها آشنا باشد می تواند به خوبی به عمق خصائل نیکوی دست اندرکاران مطلب مزبور پی…
  1 comment
 • استفاده از بمبهای فسفری در مواقع استثنایی اشکال ندارد
  نوشتۀ
  ما مصرانه از عراقی ها و نیروهای ائتلاف ( آمریکا و ناتو) می خواهیم که هرگز از مهمات فسفری در محدوده غیر نظامیان استفاده نکنند. حتی اگر غیر نظامیان در هنگام استفاده این مهمات آنجا حضور نداشته باشند
  Be the first to comment!
 • جناب آقای زیباکلام، کمی درباره دهه نورانی شصت، محض اطلاع
  نوشتۀ
  آقای زیبا کلام مشکل حضرت آیت الله خودداری از رنجاندن تندروها نیست. مشکل این است که ایشان خود از طراحان اصلی قتل عام تابستان 67 است. نقش او در قتل عام 67 خیلی بیشتر از کسی مثل رهبر کنونی نظام آقای خامنه ای بوده است که آن زمان در سلسله مراتب نظام خیلی بی اهمیت تر از آقای رفسنجانی بود.…
  Be the first to comment!
 • قمار سنگین روژآوا
  نوشتۀ
  چپ روژآوا را به عنوان پروژۀ امید بخش خاورمیانه فروخت. ابله ترین چپها آن را حتی روزنه ای برای بشریت نامیدند. اکنون این پروژه در هیأت تاکنونی خود به پایان رسیده است. ممکن است روژآوائی کماکان به حیات خود ادامه دهد. اما برای این کار اتفاقا باید حمایت کسانی را جلب کند که در صف مقابل پدرخواندۀ تاکنونی اش قرار…
  Be the first to comment!

با سلاح های آلمان

نوشتۀ: جرمن فارین پالیسی

امر حائز اهمیت در زمینه ی رفراندوم جدایی کردستان عراق این است که آلمان سپاهیان اقلیم کردستان-پیشمرگه ها- را به طور سیستماتیک آموزش داده و مسلح کرده است. اگر چه این امر در ارتباط با جنگ علیه داعش صورت گرفته، با این وجود برلین همواره به طور هدفمند به اربیل و نه بغداد خدمات داده و اقلیم کردستان را به طوری مؤثر برای تبدیل شدن به نیرویی قوی و آماده ی استفاده برای مقاصد دیگر کمک کرده است.

جرمن فارین پالیسی

ترجمه: تحریریه تدارک کمونیستی

توضیح: گزارش حاضر پیش از برگزاری رفراندوم کردستان منتشر شده است.

برلین/اربیل

2017.09.21

رفراندوم اعلام شده برای جدایی اقلیم کردستان عراق بعد از سال های طولانی حمایت دولت آلمان از خودمختاری آن اقلیم صورت می گیرد. خاندان بارزانی که دولت محلی را کنترل می کند، طی دهه های گذشته روابط خوبی را با سیاسیون احزاب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی حفظ کرده است.

اقلیم کردستان از سال 2005 به طور سیستماتیک از طریق حمایت های اقتصادی، از طریق بنای مؤسسات آلمانی در اقلیم و طی سالیان اخیر از طریق آموزش و مسلح سازی پیشمرگه ها جهت ایجاد ارتشی قوی، مورد حمایت برلین قرار گرفته است. این امر به طور رسمی برای تقویت یک متحد در جنگ علیه داعش صورت گرفت؛ بدین ترتیب پیشمرگه ها می توانستند سلاح های آلمانی شان را اینک و در صورت لزوم برای جدایی اقلیم مورد استفاده قرار دهند. آن ها زیر چشمان ارتش آلمان و همچنین زیر پوشش جنگ علیه داعش به پاکسازی قومی در مناطقی دست زدند که تا آن زمان به اقلیم کردستان تعلق نداشتند. بدین وسیله باید [در آن نواحی] اکثریت مورد نیاز طرفدار کرد برای رفراندوم آتی تامین شود. با این وجود برلین علیه زمان برگزاری رفراندوم استقلال کردستان اعتراض نمود.

تنش غم انگیز

رفراندوم دوشنبه 25 سپتامبر برای جدایی اقلیم کردستان عراق تنش ها را در منطقه ای که در حال حاضر به خاطر جنگ به طور دردناکی به لرزه درآمده تشدید کرده است. حکومت عراق برگزاری رفراندوم را ممنوع کرده است و جدایی آن منطقه را به طور قطعی رد نموده است.: "این با قانون اساسی عراق که دولت خودمختار اربیل نیز بدان متعهد است مغایرت دارد."

با این وجود مسعود بارزانی که علی رغم گذشت دو سال از دوره ریاستش هنوز پرزیدنت کردستان است، بر رفراندوم اصرار دارد. پیش بینی می شود که اکثریتی قاطع از کردهای عراق به جدایی کردستان رای دهند.

صاحبنظران معتقدند که یک جنگ قدرت شدید و خونین می تواند عراق را به سوی یک جنگ داخلی جدی پرتاپ کند. برلین و واشینگتن که اولویتشان در حال حاضر شکست دادن داعش است، با برگزاری رفراندوم جدایی در لحظه کنونی مخالفت کرده اند. مقاومت گسترده دیگر کشورهای منطقه و قبل از همه ایران به این موضوع اضافه می شود.

هنوز روشن نیست که آیا ترکیه که در سال های گذشته به طور نزدیکی با بارزانی همکاری کرده است، حاضر است کشوری را که توسط طایفه او کنترل می شود تحمل کند.

روابط نزدیک

بارزانی همواره حمایت آلمان را در راه انجام یک رفراندوم استقلال دریافت کرده است. تماس خاندان بارزانی با دولت آلمان و فراتر از آن با احزاب متحد دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی آلمان امری قدیمی است. فرانتز یوزف اشتراوس رییس حزب سوسیال مسیحی با سابقه طولانی در وزارت کشور آلمان از اوایل دهه 60 میلادی با مصطفی بارزانی پدر مسعود ارتباط داشته است.[1] گفته می شود مسعود نیز در نیمه دوم دهه ی 80 با صدراعظم  هلموت کهل ملاقات کرده است. اولین نماینده گی خارجی منظم آن ها را عراقی های کرد زبان در سال 1992 در بن افتتاح کردند. در دوم نوامبر 2005 آنگلا مرکل مسعود بارزانی را که در برلین اقامت داشت مدت کوتاهی قبل از شروع به کارش به گفتگو دعوت نمود. و این مطمئنا بی دلیل نبود: دولت او مؤسساتش را در اربیل تاسیس نمود. مؤسسه ای فرهنگی فعالیت های شرکت های آلمانی در اقلیم کردستان را زمینه سازی و ترویج می کرد. در سال 2014 گزارش شد که مرکل به طور مرتب با دلشاد بارزانی برادر مسعود و فرستاده ی اقلیم کردستان ملاقات می کند[2]. در مارس 2013 مرکل در حاشیه یک فراکسیون پارلمانی کنگره احزاب سوسیال و دموکرات مسیحی از نشیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان و برادر زاده مسعود استقبال کرد.

نفت و گاز

در حقیقت نه فقط ائتلاف بزرگ (دولت ائتلافی آلمان شامل احزاب سوسیال و دموکرات مسیحی CDU/CSU و سوسیال دموکرات SPD) از 2005 بلکه همچنین دولت لیبرال-محافظه کار(دولت ائتلافی آلمان شامل حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی و حزب لیبرال آلمان FDP) از 2009 تلاش های فراوانی به عمل آوردند تا اقلیم کردستان را تقویت کنند. در ابتدای سال 2009 یک کنسولگری آلمانی در اربیل گشایش یافت. همزمان یک مرکز آموزش و تکنولوژی اروپایی آغاز به کار کرد که توسط آلمان سرمایه گذاری می شد و کارمندان وزارتخانه ها و متخصصین را براساس استانداردهای آلمان تربیت می نمود.

در پی آن در سال 2010 دفتر اقتصادی آلمان آغاز به کار نمود و از آن زمان اقلیم کردستان همواره مرکز ثقل عملیات تجاری آلمان در عراق بوده است. تنها جنگ علیه داعش فعالیت های شرکت های آلمانی را با مانعی قابل توجه مواجه کرد.

برلین همواره ذخایر عظیم نفت و گاز شمال عراق را زیر نظر داشته است. در اوت 2010 کنسرن RWE یک پیمان همکاری با اربیل منعقد نمود که می بایست برای شرکت های آلمانی دستیابی به میدان های گازی شمال عراق را تامین می نمود. این معامله اما توسط بغداد لغو شد. زیرا قرارداد در مراکز دولتی مربوطه در بغداد منعقد شده بود. از آن زمان به بعد دیگر هیچ کنسرن انرژی آلمانی به حوزه های نفتی در عراق دسترسی نداشت. با این وجود در فوریه 2017 شرکت روسی رزنفت توانست توافق تولید و حمل نفت را با اربیل منعقد کند.

این شرکت در آینده هم [نیازهای] نفت آلمان را از طریق شمال عراق تامین خواهد کرد[3]. رزنفت همچنین در این هفته با دولت اقلیم کردستان برای ساخت یک خط لوله جدید برای صادرات نفت و گاز به توافق رسید. این پایه های اقتصادی را برای تجزیه کردستان بهبود می بخشد. علاوه بر این مسکو بدین ترتیب نفوذ تازه ای در شمال عراق به دست خواهد آورد[4].

همکاری نظامی

امر حائز اهمیت در زمینه ی رفراندوم جدایی کردستان عراق این است که آلمان سپاهیان اقلیم کردستان-پیشمرگه ها- را به طور سیستماتیک آموزش داده و مسلح کرده است. اگر چه این امر در ارتباط با جنگ علیه داعش صورت گرفته، با این وجود برلین همواره به طور هدفمند به اربیل و نه بغداد خدمات داده و اقلیم کردستان را به طوری مؤثر برای تبدیل شدن به نیرویی قوی و آماده ی استفاده برای مقاصد دیگر کمک کرده است. پیش از این در پاییز سال 2016 ارتش آلمان گزارش داد که از سال 2014 حدود 3400 شبه نظامی کرد را آموزش داده و مقدار زیادی سلاح تحویل پیشمرگه ها داده است. از جمله 20000 تفنگ G3 و G36، 20000 نارنجک، 440 عدد بازوکا، 1000 موشک، 50 تیربار و همچنین بیش از 13 میلیون مهمات. در فوریه 2017 کل مواد تحویلی باز هم افزایش یافته و اکنون به 3100 تن رسیده است.

آلمان علاوه بر سربازان عادی افسران را نیز در اربیل آموزش می دهد. و در همین حال گروه مشاوره ی سه نفره ای در وزارت پیشمرگه ایجاد نموده است. در حالیکه آموزش پیشمرگه ها در سطح تاکتیکی جریان دارد، امر مشاوره با وزارت حول پیشنهاد بهبود تئوری ها برای اقدامات آموزشی انجام می شود. ارتش آلمان گزارش می دهد که پیشمرگه ها در نهایت باید بتوانند خود آموزش خود را به عهده بگیرند[5].

پاکسازی قومی

در همین حال سازمان های حقوق بشری طی سالیان گذشته و به دفعات اتهامات سنگینی علیه پیشمرگه ها مطرح کرده اند. این اتهامات هیچ تاثیری بر همکاری نظامی آلمان با اربیل نداشته است. بر اساس این گزارش ها پیشمرگه ها به طور هدفمند و آن هم نه به ندرت در شهرک ها و روستاهایی که از کنترل داعش خارج کرده اند، آشکارا و عمدا به تخریب خانه های عرب زبان ها پرداخته اند و بدین ترتیب امکان زندگی را از آنان سلب نموده اند. تا آن ها ناچار راه فرار را در پیش بگیرند و روستاها و شهرک ها را برای سکنه کرد زبان خالی کنند.

این امر در فاصله زمانی سپتامبر 2014 و مه 2016 در مورد 21 شهرک اثبات شده و موارد بسیار زیاد دیگری نیز تحت بررسی است. در تابستان 2015 متخصصین آمریکایی به طور علنی از یک پاکسازی قومی به نفع یک کشور در آینده سخن به میان آوردند[6]. اقدامات مشابهی نه فقط علیه عرب زبانان بلکه همچنین علیه ایزدیان عراق صورت گرفته است. در ابتدای مارس هنگامی که پیشمرگه ها می خواستند منطقه ی تحت کنترل ایزدی ها را تصرف کنند و آن را به اقلیم کردستان ضمیمه نمایند، بین آن ها درگیری رخ داد.

اینکه پیشمرگه ها در عملیات علیه ایزدی ها از همان سلاح های آلمانی استفاده کرده اند که برای جنگ بر علیه داعش دریافت داشته اند، اثبات شده است.[7]

http://www.german-foreign-policy.com/de/fulltext/59679

[1] Irakische Kurden hoffen auf die neue Bundesregierung. Frankfurter Allgemeine Zeitung 03.11.2005.
[2] S. dazu
Im Windschatten des Krieges.
[3] S. dazu
Die deutsch-russische Erdölkooperation.
[4] S. dazu
Vom Krisenstaat zum Gestalter und Ein bemerkenswertes Comeback.
[5] Die Bundeswehr im Nordirak: Teil VIII - Die Beratergruppe im Peschmerga-Ministerium. www.einsatz.bundeswehr.de 02.08.2017.
[6] Sara Elizabeth Williams: Destroying Homes for Kurdistan. foreignpolicy.com 23.07.2015. S. dazu
Die Spaltung des Irak.
[7] S. dazu
Mit deutschen Waffen gegen Jeziden.

کامنت شما

0
terms and condition.
 • No comments found

صد سال پس از انقلاب اکتبر

 • نامه به کمیته مرکزی حزب کمونیست شوروی
  رفقا، شما در این 9 سال تاریخ جهانی عنصر سازمانی و عامل پیشبرد قدرتهای انقلابی همه کشورها بودید. نقشی که شما ایفا کردید با توجه به سطح و عمق اش در تاریخ بشر قابل مقایسه با هیچ چیز دیگری نیست.…
 • بلشویک ها و ما
  اوضاع برای هیچ حزبی به اندازۀ حزب سوسیال دمکرات رقت انگیز نیست. افرادی که سن وعمرشان قد میدهد می توانند بیاد بیاورند که در سال 1871 کارگران آلمان با چه هیجان نفس گیری منتظر اخباری از اقدامات و روندهای کمون…
 • آیا انقلاب روسیه یک انقلاب بورژوائی است؟
  نوشتۀ
  تاریخ انقلاب روسیه این حقیقت را پایه گذاری کرد که این اولین انقلاب سوسیالیستی و پرولتری بود. این انقلابی پرولتری در کشوری خرده بورژوائی است. به همین دلیل از انقلاب کارگری در کشور هایی مثل انگلستان و آمریکا در این…
 • ماکسیمالیستهای روسی
  بزرگترین خطر یک انقلاب این است: این که این اعتقاد شکل بگیرد که نقطۀ معینی از زندگی جدید یک نقطۀ پایانی است، باید توقف کرد، بازبینی کرد و دستاوردها را تثبیت نمود؛ تا بتوان بالاخره از موفقیت به دست آمده…

کنفرانس اول

به روایت تصویر

 • الفبای مارکسیسم: میلیاردرها و مستبدین
  الفبای مارکسیسم: میلیاردرها و مستبدین میلیاردر اول جهان در حالی  که میلیاردر پنجم جهان در هتل لوکس ریتز کارلتون زندانی است به دیدار زندانبان می رود تا قراردادهائی برای آینده ای درخشان منعقد کند.  
 • یقه آبی های هپکو و آذرآب
  یقه آبی های هپکو و آذرآب گزارشاتی تصویری از اوجگیری اعتراضات کارگری در هپکو و آذرآب اراک . یقه آبی ها به خیابان می آیند.
 • کاراکاس، نانوائی مینکا، دمکراسی، نان
  کاراکاس، نانوائی مینکا، دمکراسی، نان اقدام دولت در مصادرۀ نانوائی البته با اعتراض اپوزیسیون آزادیخواه و دمکراسی طلب روبرو شد. در یکی از روزهای اول ماه ژوئیه، خوان رکوزن، نمایندۀ پارلمان ونزوئلا و ازرهبران اپوزیسیون در یک سخنرانی در شهر میامی (مرکز ضد انقلاب کوبائی)…
 • ما تسلیم نمی شویم!
  ما تسلیم نمی شویم! ما تسلیم نمی شویم! کاری از گروه موسیقی فرانسوی HK et Les Saltimbanks با زیرنویس فارسی از حزب همبستگی افغانستان
ادامه...

کنفرانس مؤسس

 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت سوم)
  از موضع تئوری مارکسیستیِ بحران و فروپاشی، این امر از ابتدا از نظر گروسمن مسلم است که برای پرولتاریا انتظار تقدیرگرایانه فروپاشیِ خود به خود ، بدون آن که فعالانه در آن دخالت کند؛ قابل طرح نیست. رژیم های کهنه…
 • حزب پرولتاریا
    حزب وظایف خود را تنها به شرطی می تواند ایفا کند که خود تجسم نظم و سازمان باشد، وقتی که خود بخش سازمانیابی شدۀ پرولتاریا باشد. در غیر این صورت نمی تواند ادعایی برای به دست گرفتن رهبری توده…
 • اتحادیه ها و شوراها
  رابطۀ بین اتحادیه و شورا باید به موقعیتی منجر شود که غلبه بر قانونمندی و [سازماندهی] تعرض طبقۀ کارگر در مساعدترین لحظه را برای این طبقه امکانپذیر سازد. در لحظه ای که طبقۀ کارگر به آن حداقلی از تدارکات لازم…
 • دربارۀ اوضاع جهانی - 14: یک پیمان تجاری ارزشمند
  یک رویکرد مشترک EU-US می تواند بر تجارت در سراسر جهان تأثیر گذار باشد. روشی که استانداردها، از جمله مقررات سلامتی و بهداشتی و صدور مجوز صادرات در بازارهای دیگر را نیز تسهیل میکند. به خصوص مناطقی که هنوز تحت…
 • 50 سال مبارزه بر سر مارکسیسم 1932-1883 (قسمت دوم)
    همان طور که رزا لوکزامبورگ تاکید نموده است، "فروپاشی جامعه بورژوایی، سنگ بنای سوسیالیسم علمی است". اهمیت بزرگ تاریخی کتاب رزالوکزامبورگ در این جاست: که او در تقابلی آگاهانه با تلاش انحرافی نئو هارمونیست ها، به اندیشه ی بنیادین…

هنر و ادبیات

 • رستۀ چهارم، تولد قدرت جدید
  رستۀ چهارم، تولد قدرت جدید پلیتزا تصمیم گرفت "بزرگترین مانیفستی که پرولتاریای ایتالیایی می تواند بین قرن نوزدهم و بیستم میلادی داشته باشد" را به تصویر بکشد. هدف او این بود که "رودخانه را خروشان تر و غیر قابل کنترل تر" و آن را "به…
  Be the first to comment!
 • سهم ما از زندگی
  نوشتۀ
  سهم ما از زندگی اسمش ساموئل بود و سفیدی چشماش همیشه به سرخی میزد. آدم یه جورائی ترس داشت تو چشماش خیره بشه، آخه اگر قراره یکی سیاه پوست باشه خوبه که سفیدی چشماش خیره کننده باشه اما چشمای ساموئل سرخ بود. نمیدونستم که…
  Be the first to comment!
 • برف (داستان کوتاه)
  نوشتۀ
  برف (داستان کوتاه) عجب برفی میبارید. ریز و تند و یکنواخت. چهرۀ شهر را کاملاً عوض کرده بود. پا که رو برفها میذاشتم از صدای خِرِپ خِرِپشون کیف میکردم. دلم میخواست گوله برف بازی کنم اما هیچکی تو خیابون نبود. زد به سرم…
  Be the first to comment!
 • من خفته در درون من
  نوشتۀ
  من خفته در درون من  میون یه عده معتاد و دزد و موادفروش، کف دفتر افسرنگهبان نشسته بودم. با خود فکر می‌کردم که دو سه روز دیگه شرکا همه چیز رو راس و ریس و منو از این خراب شده خلاص میکنن. مطمئن بودم که…
  Be the first to comment!
 • هستۀ تلخ
  نوشتۀ
  هستۀ تلخ کورمال کورمال توی تاریکی به دنبال در اطاق میگشتم که فریده دست دراز کرد و مرا از درز در به داخل اطاق کشاند. زیر نور شیری رنگ مهتاب، که از طریق پنجره به درون اطاق می‌تابید، فریده سینه به سینهام…
  Be the first to comment!
ادامه...

مقالات

صدا و تصویر

Please publish modules in offcanvas position.